„De laatste acht maanden werd de situatie onhoudbaar" Snuffelen aan het 'echte werk' Leusder Krant Leusdense arts Frank Nobels vlucht voor het geweld in Zuid-Afrika Nieuws uit de verenigingen aarten Sruidsshow ndonesië )ij De Loupe )uderen n bibliotheken tappenbeurs Nieuws uit de verenigingen Voorlichting over cv-ketels Sunday Night Blues Spelletjes avond KPO Bridgeles Dansavond Kleding inzamelen Uitslag kleurwedstrijd 'oensdag 20 oktober 1993 Pagina 5 :HTERVELD - Maandag 25 :tober houdt De Moespot eer een kaartavond. Deelne- ers kunnen deze avond kla- ■rjassen en schutjassen. De invang is om 20.00 uur en de al gaat open om 19.30 uur. schrijfgeld is 4,- en ieder- n is van harte welkom. CHTERVELD - Maandag 25 ctober is er in De Roskam in chterveld een grootse bruids- iow. Er zullen ongeveer 50 •uidsjurken van bruidshuis izanne uit Ede, in alle soor- n en maten, aan het publiek orden getoond. De bloemen orden verzorgd door bloe- ïsterij 't Posthuys uit Achter- ;ld en 't Raedhuys uit Barne- dd, terwijl de bruidsparen in deze avond zijn gekapt >or Haarmode Sabina uit zhterveld De beide schoon- lidsspecialisten Trees van aar en Marion Berg uit Ach- rveld verzorgen de bruiden bruidegommen. Verder erken aan deze show mee: ito Riezebos uit Harskamp, itieke trouwauto's Van de roek, drukwerk van boek- andel 't Hoekje, Horeca be- rijven Van Uhm uit Achter- ild, Bakkerij Henry Schouten et en fraaie bruidstaart en de abobank Achterveld met hu- elijksreizen en gezinsverze- iringen. De avond begint om 00 uur, terwijl de zaal reeds n 19.00 uur open gaat. Aan :t einde van de avond wordt een verloting gehouden on- de aanwezige bezoekers, e voorverkoopadressen zijn: oekhandel Vos 't Hoekje uit chterveld, Bloemist 't Raed- uys uit Barneveld en Bruids- uis Susanne uit Ede. Kaarten osten 12,50 per persoon. EUSDEN - Postzegelvereni- ing De Loupe houdt woens- 27 oktober haar maande- jkse bijeenkomst. Er zullen m veiling en verloting gehou- •n worden waarbij series en :uke restanten van verzame- ngen te bemachtigen zijn. 'oor een specialist op het ge- led van de onafhankelijkheid an Indonesië en met name de eriode 1945 - 1950 zal er een ileiding worden gehouden, laarnaast zal er een verzame- ng worden tentoongesteld, let name verzamelaars van ederland en de (voormalig) iverzeese gebiedsdelen zullen ?ze avond hun hun collectie linnen uitbreiden. De avond al worden gehouden in De Til, amersveldseweg 30. Nadere iformatie over De Loupe en aar activiteiten is te verkrij- en bij D. van der Zee (tel.: 11431). EUSDEN - De bibliotheken illen van maandag 25 oktober iten met zaterdag 6 november indacht besteden aan het jaar de ouderen. In de beide ibliotheken in Leusden-Zuid Leusden-Centrum zullen in eze periode tentoonstellingen gericht zijn van boeken en idere materialen die infor- atie bevatten over het ouder orden. Bovendien is er een irzameling boeken te bezich- gen rondom het thema 'Wat vroeger lazen.' Op de oensdagen 27 oktober en 3 ovember zullen er rondleidin- ui gegeven worden in de bi- Üotheek aan de Hamersveld weg. In deze periode kunnen plussers bovendien een ratis abonnement voor drie aanden aanvragen. EUSDEN - In Sporthal De orf wordt zaterdag 23 okto- fr een poppenbeurs gehou- De beurs is geopend van >30 tot 16.30 uur. De entree draagt voor volwassenen 5,-, 65-plussers betalen ƒ3,- kinderen tot twaalf jaar 1- Er zullen deze dag dertig ippenmaaksters aanwezig ïn die het beste uit hun col- tties laten zien. Zij werken nder andere met porselein, xtielen, was, brooddeeg, tno en klei. De poppenbeurs sft een overzicht van de mo- EÜjkheden die er zijn om zelf <ppen te maken. De deel- *msters praten graag over hobby en geven tips en ad- 'ezen aan beginnende pop- Enmaaksters. Er zal ook een 5ppendokter aanwezig zijn. LEUSDEN - Arts zijn in Zuid-Afrika is niet meer wat het geweest is. Frank Nobels is met zijn vrouw Ingrid en zijn drie maanden oude dochter Amber, hals over kop gevlucht. Hij liet het ziekenhuis waar over hij de leiding had, achter en verkoos een onzeker bestaan zonder uitzicht op werk en huis in Nederland. Bij zijn ouders in Leusden komt hij op verhaal. Oude idealen maakten plaats voor angst. Toekomstdromen moeten bijgesteld. Verant woording weegt zwaarder dan ooit tevoren. De beelden, ingeprent door missie en televisie, van de goe de werken van Nederlandse artsen bij de zwarte bevolking van Zuid-Afrika, dienen te worden bijgesteld. Ogen schijnlijk klopt alles wanneer Frank Nobels vertelt over de omgeving waarin hij tot 1 ok tober werkte. ,,Het kleine zie kenhuis staat in Kwazoeloe. 150 Kilometer van Durban, de dichtstbijzijnde grote stad. De andere ziekenhuizen staan aan de ene kant op 20 kilometer afstand, de andere kant ruim 100 kilometer. Met de tien buitenklinieken bestreken we een gebied groter dan de Velu- we, maar minder makkelijk begaanbaar. Het ziekenhuis stond bovenop een heuvel, midden in de 'bush' Men heeft daar een riant uitzicht op twee diepe, prachtig begroeide klo ven. Het ziekenhuis is omringd door ronde hutjes met rieten daken en palmbomen. Wij woonden op het terrein. Verder waren er geen blanken in de buurt. Midden in het achter land, maar toch met de invloed van de grote stad voelbaar. We beschikten over alle moderne communciatiemiddelen, zoals televisie en telefoon Al deed deze laatste het regelmatig niet. Na dertig kilometer klei ne weggetjes zat je op de snel weg naar Durban met winkels voor alles wat je je wensen kon. Al was vaak niets aanwezig." Zijn verhaal zit vol van deze tegenstrijdigheden waarmee Zuid-Afrikaners leven. Oer woud en beschaving, weten schap tegenover geweld, apartheid met de mogelijkhe den van een welvaartstaat anno 1993, machteloosheid met respect en dankbaarheid. Tropencursus Het verhaal van Frank No bels, arts en zijn vrouw Ingrid, verpleegkundige, begint in september 1989. Het paar heeft zin in avontuur en de uitdaging om te werken in vele discipli nes in Zuid-Afrika. Ze zijn welkom, want Zuid-Afrika heeft artsen nodig. Na twee jaar voorbereidend assistent chirugie in Leiden gedaan te hebben en slechts een gedeelte van de artsen-tropencursus, krijgen ze een aanbod. Ze spre ken de taal niet en weten wei nig van de omstandigheden en cultuur van het gebied waar ze heen gaan Ze vertrekken naar Kwa zoeloe in dienst van het depar tement van dit kleine thuis land, in het zuid-oosten van Zuid-Afrika, bij Natal. Ingrid werd hoofd van de kinderafde ling. Frank kwam te werken onder de medisch directeur. Deze Zuid-Afrikaner vertrekt vrij snel na de aankomst van de Nederlanders. Frank Nobels stond er alleen voor. ,,Het werd een spannende en ontzettend leerzame tijd. Ik heb veel ge leerd op medisch gebied. Ik moest echt alles doen. Van moeilijke bevallingen, via de ehbo, chirugisch werk, de ron des en de administratie." De 144 bedden waren altijd ge vuld. De ergste gevallen wer den doorgestuurd naar Dur ban. In het gebied, waarin onge veer 200.000 mensen woonden, heerst ondervoeding en tb. Maar de ergste slachtoffers waren de patiënten met schot wonden, slachtoffers van zin loos. geweld en machtsmis bruik. ,,De laatste acht maan den werd de situatie ondrage lijk." Frank Nobels- „Dit land is verscheurd door het systeem. Aan de ene kant is het platte land met kleine maisveldjes, waar de vrouwen koeien als bruidschat opleveren. Aan de andere kant speelt de invloed van de grote stad met alle mo gelijkheden en moeilijkhe den." Stereo-apparatuur in de winkels, fabrieksarbeid, drankmisbruik en dure kle dingzaken. „Voor het wissen van je auto vragen ze 25 gulden per uur. Ze lopen op schoenen van 200 gul den door hun dorp. De tegen stellingen zijn enorm. Aan de ene kant een slechte watervoorziening en onder voeding, aan de andere kant de mogelijkheden voor een hart transplantatie." „Ze willen hebben wat ze zien en liefst op de makkelijk ste manier. Ze kunnen van wei nig leven. De sociale voorzie ningen zijn in dit westerse geo riënteerde land groot. Ziekte- geld, werkeloosheiduitkerin gen, enzovoorts staan in schrille tegenstelling tot het systeem waardoor gezinnen uit elkaar gerukt worden. De va ders moeten werken in de fa brieken in de stad De moeders moeten hun eten zelf verbou wen. De vele kinderen worden daardoor vaak aan hun lot overgelaten Ze zijn dikwijls ondervoed of lijden aan tb." „Het onderwijs is ronduit slecht. Door het systeem vallen de sociale netwerken, waarop de oude cultuur gegrondvest was, uiteen. Vrouwen verliezen het respect waarin ze in de oude samenleving op konden rekenen. De stabiliserende factor waar vrouwen voor Frank Nobels: „De laatste tijd werd de situatie onhoudbaar (foto: Hans Verhorst) zorgden door de leiding van het gezin en de zorg voor het dage lijks leven en de opvoeding is afgebrokkeld Ze worden mishandeld, de op voeding loopt spaak, de kinde ren gaan hun eigen weg, waar den vervallen Het apartheids ysteem werkt burgelijke onge hoorzaamheid in de hand. Dit wordt moraal. Niemand weet meer waaraan hij zich te hou den heeft „Het land is vol geweld en drankmisbruik. Overal zijn wapens. Steeds opnieuw, hoor je schieten. Hele gezinnen mnoord men uit, voor een tele visie. Misdadigers leven ieder voor zich. Kinderen terrorise ren hun ouders, het respect voor ouderen en de verzor gingsplicht zijn verdwenen. Het is een extreem geweldda dige cultuur geworden." Moeilijker In die omstandigheden werd het werken steeds moeilijker Frank Nobels. „Ik ging er steeds van uit dat ieder mens wat waard is Wanneer ik een ernstig zieke of gewonde niet kon behandelen, moest hij naar Durban. Ik kreeg conflicten met de chauffeur, die te be roerd en vaak te dronken was om zijn werk te doen. Hij be dreigde mij. Op een slecht mo ment, nam een Zuid-Afrikaan se collega een bezoek aan een buitenkliniek over. Daar werd veel geschoten en waren altijd veel schotwonden. De man werd neergeschoten. Ik heb moeten vechten voor zijn leven. Jonge man, drie kinderen, voorgoed verlamd „Het motief was doodge woon roof. Ik besefte dat de kans dat hij geraakt werd veel kleiner voor hem was, dan voor mij Men loopt rond met zware wapens Niemand is veilig. Blank of zwart maakte niet veel uit Een collega verpleeg kundige werd als buspassagier geraakt. Haar driejarige dochtertje overleefde nauwe lijks een kogel in het hoofd Haar buurman stierf. De vol gende dag werd bij ons een steen door de ruit gegooid. Daarmee was de maat vol. We besloten te vertrekken Aan die vergaande beslis sing droeg de geboorte van dochter Anna bij. Nobelds: „Het geweld escaleerde de laatste maanden. Ingrid was toen al in verwachting. Bij mij was de ziekte van Parkison in lichte mate vastgesteld. De spanning verhevigde de ver schijnselen. De verantwoor ding voor dit kind droeg bij tot het besluit." Van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten kreeg het echtpaar Nobels alle begrip voor het overhaaste vertrek. Ze waren niet de eersten. De Nederland se ambtenaren werkten minder mee Ongeacht ritten van 150 kilometer naar Durban en 800 kilometer naar Pretoria, sloot de ambassade om 12 uur en leek inschrijving in het pas poort van de dochter onmoge lijk. Het lukte toch om binnen een week te vertrekken. Nobels: „Het afscheid was hartverscheurend. De hele week, grote dikke huilende zwarte vrouwen op de stoep met ontroerende afscheidsge schenken. Veel gehaakte win- termutsen en truien. De men sen zijn zo ontzettend hartelijk en voelen zich zo machteloos. Het ziekenhuis blijft achter zonder arts. Hopelijk is iemand uit Durban bereid, om het ge bied part-time te bezoeken. Maar voor de avonden en weekeinden is er niemand meer. Ik was zeven dagen per week aan het werk en 24 uur per dag oproepbaar." Zaterdag 2 oktober arriveer de het gezin Nobels in Leusden. In het gemeentehuis trof hij vnendelijke ambtenaren die hem weinig hoop konden bie den op een huis Hooguit op een bijstandsuitkering. Hij is een Nederlandse vluchteling, die terugkeerd naar zijn moeder land. Daar zijn geen regelingen voor. De kans op werk is, ge zien de omstandigheden, niet groot. Zijn droom om ooit anesthesist te worden heeft hij opgegeven. Medisch-admini- stratief is het nieuwe doel Nog vol van Afrika-ervaringen, staat Nobels te kijken naar de Nederlandse samenleving, op zoek naar een doorgang. Marianne de Valck LEUSDEN - Vorige week donderdag werd voor de tweede keer in successie de zogenaamde 'Snuffeldag' gehouden. De dag is bedoeld voor leerlingen uit de hoogste groepen van het Leusdense basisonderwijs. De deelnemers brengen die dag een bezoek aan bedrijven in Leusden om een indruk te krijgen wat er op dat gebied in Leusden zoal te koop is. In totaal gingen donderdag 450 leerlingen op pad. Iedere leerling bezocht drie bedrijven. Ruim veertig Leusdense bedrijven namen aan het initiatief van de Leusdense serviceclubs Rotary en Lions deel en gooiden hun deuren open om de scholieren een blik in de keuken te gunnen. Vanwege het slechte weer werden de leerlingen merendeels per bus naar de diverse lokaties vervoerd. Activiteitencentrum De Korf fungeerde als zenuwcentrum; daar werden de leerlingen ontvangen en stond tussen de middag een goedverzorgde lunch klaar De organisatie toonde zich na afloop uitermate tevreden over het verloop van de dag, die ongetwijfeld vervolgd zal worden. Op de foto's kinderen bij Renault-garage Van 't Klooster en bakkerij Van de Kletersteeg in Stoutenburg. (foto's: Hans Verhorst) LEUSDEN - Op woensdag 27 en donderdag 28 oktober orga niseert het Gasbedrijf Centraal Nederland voorlichtingsavon den over cv-ketels. De avonden zijn bedoeld voor mensen die hun centrale verwarmingske tel willen of moeten vervangen. De voor- en nadelen van de verschillende typen ketels zullen op een rijtje worden ge zet. Iedere bezoeker krijgt een persoonlijk computeradvies waarin de schatting van de ver wachte energiebesparing bij vervanging van de oude cv- ketel omschreven staat. De avonden worden gehouden in De Korf en beginnen om 20.00 uur. De toegang is gratis Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden contact op nemen met het Gasbedrijf (tel.. 030-483469). LEUSDEN - Zondag 24 okto ber is er weer Sunday Night Blues in de IJsbreker. Dit maal treedt de bluesformatie 'Bot tom Line' op. Deze band werd elf jaar geleden opgericht door gitarist Lex de Jong. Ondanks diverse bezettingswisselingen vormen bassist Adrian Philip- pi en gitarist Wybe Verhoog al jaren de vaste kern Onlangs is Ronald Welgemoed de gelede ren komen versterken. Hij speelde ongeveer drie jaar ge leden nog in De Geut met zijn voormalige band 'Rebel'. Naast de traditionele blues maakt 'Bottom Line' af en toe wat uitstapjes naar bluesrock en Rhythm Blues. De zaal gaat om 20.00 uur open en de toegang bedraagt 7,50. LEUSDEN - De Katholieke Plattelandsvrouwen Organi satie houdt dinsdag 26 oktober een spelletjesavond In de bo venzaal van 'De Kom' aan de Hamersveldseweg is er gele genheid om spelletjes te doen en te kaarten Deelnemers mo gen zelf spellen meenemen De avond begint om 20 00 uur. LEUSDEN - Stichting De Zuidzij zal donderdag 21 okto ber voor 55-plussers een brid geles houden Bij voldoende deelname zullen nog twaalf lessen volgen. De les begint om 13.30 uur in de Woelige Hoek aan de prinses Irenelaan Voor nadere informatie kunnen be langstellenden contact opne men met L. van Kalkert (tel 945628) LEUSDEN - In restaurant De Mof zal zaterdag een dans avond voor alleenstaanden worden gehouden. De avond begint om 20.00 uur op de Arn- hemseweg 95. ACHTERVELD - Zaterdag 23 oktober zal tussen 10 00 en 14.00 uur bij de kerk in Achter veld de kledingophaaldienst van Emmaus aanwezig zijn De opbrengst komt ten goede aan de bouw van onderkomens voor daklozen. LEUSDEN - De volgende prijswinaars van de kleurwed strijd van de jubileummarkt op de Biezenkamp kunnen dins dag 26 oktober tussen 12.00 en 12.30 uur hun prijzen afhalen bij de marktmeester op de markt Patty de Vries (2 jaar, De Pir- ken 19), Rianne Hutten (3 jaar, Meidoornhof 16), Renée de Groot (4 jaar, Dinkelw\jk 17), Paul Beglinger (5 jaar, Veld- schoren 3), Maartje Veening (5 jaar, Albast 2), Yuki Kuppen (6 jaar, Meidoornhof 30), Jessica (7 jaar, Maarten Luther King- school). Touzia (7 jaar, Maar ten Luther Kingschool), Wieke Westerveld (8 jaar, Lindelaan 8), Marleen Vrijhoef (8 jaar, Lijsterbeslaan), Berna van de Bunt (9 jaar, Kleinhorst 25), Colinda de Jong (10 jaar, Ros molenstraat 49)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5