Utie en Stef Arns: „Je moet iets doen; van je laten horen" Seniorenraad: „Verschillende tarieven" .Leusder Krant. De gemeente Meld- en informatiepunt Pas 65+ Belastingregelingen Het jaar van de senioren Woensdag 20 oktober 1993 Paginal l 1993: LEUSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Nooit tevoren werden in Nederland zoveel mensen zo oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving zo'n prominente rol in zowel mogelijkheden, de zorg, als de problemen. De ontwikkelingen in Leusden weerspiegelen deze veran deringen in de maatschappij. Veel jonge mensen kwamen hier tien, twintig, dertig jaar geleden wonen, anngetrokken door de nieuwbouw. De kinderen van die generatie zijn nu veelal het huis uit en werd de VUT- of pensioengerechtigde leeftijd inmiddels bereikt. Anderen komen hier nu pas wonen omdat men centraal in Nederland in een mooie, rustige omgeving de 'derde levensfase' wil doorbrengen. Hoe gaat Leusden met de ouderen om? Kun je in Leusden goed wonen, van de wieg tot het graf? Wie is in Leusden voor deze leeftijdsgroep actief? Wat zijn de mogelijkheden? Wat zijn de problemen? De Leusder Krant wil in een serie artikelen deze vragen proberen te beantwoorden en neemt daarvoor als leidraad de nota van de Seniorenraad. Aan bod komen onderwerpen als participerende ouderenzorg, de zorg, het welzijn, de voorzie ningen, de huisvesting en de mobiliteit. Deze week staan de finaciën centraal. Marianne de Valck LEUSDEN - Cees Hoogen- doorn, chef Sociale Zaken bij de gemeente Leusden, vermoedt dat veel ouderen, recht op meer hebben dan ze ontvangen. „Mijn indruk is, dat veel mensen niet weten welke regelingen voor hen van toepassing zijn. Bijvoor beeld dat Leusden een pot heeft, waaruit mensen met een minimum inkomen, maximaal 400 gulden per jaar kunnen krijgen. Lang niet iedereen is op de hoogte van de bijzondere bijstandsuitkeringen of weet dat de gemeente kan bemiddelen bij de sanering van schulden." Bij de gemeente is een handig boekje vol vragen en antwoorden over de bij stand verkrijbaar. Hoe de verschillende regelingen in Leusden zijn uitgewerkt, staat vermeld op los ver krijgbare stencils. -In de bijstand kan men alleen komen als men nog geen 65 jaar is. Daarboven heeft iedereen recht op AOW. Dan blijft het recht op bijzondere bijstand. Deze bestaat vooral uit vergoedingen van bijzon dere kosten, zoals een rol stoel of gebit. Wanneer deze tenminste niet door een verzekering worden vergoed en men een mini mum inkomen heeft. On der 'bijzondere bestaans mogelijkheden' vallen ook de kosten verbonden aan dieeten en bijvoorbeeld de reiskosten naar de partner in een ziekenhuis in Utrecht of verder. -Aanvragen van deze ver goedingen kan iedere werkdag van 9.00 tot 10.30 met behulp van speciale aanvraagformulieren. -Zowel bijzondere bij stand als minima-uitke ringen geeft de g^nieente alleen als vergoeding van aantoonbaar gemaakte kosten. -De bijstands maatschap pelijk werkers zijn telefo nisch bereikbaar, 961680 (doorkiesnummer) of 961656. Iedere ochtend is er tot 10.30, open spreek uur in het gemeentehuis, afdeling Sociale Zaken, 'nformatie vragen bete cent niet dat men daarmee in het bestand is opgeno men. „Veel ouderen komen in de schulden. Door de snelle wijzigingen in hun inko men, kan de financiële si tuatie snel verslechteren. De gemeente Leusden gaat er vanuit dat iedereen een tweede kans verdient. Wij doen dan ook aan schuld bemiddeling." Dit bete kent dat de gemeente wil bemiddelen bij de schuld eisers, en kan helpen om de schulden te saneren. -Bij de gemeente is ook gratis een 'sociale kaart' te krijgen. Daarin staan alle instanties genoemd voor advies, hulp en aanvragen op sociaal gebied. -De gemeente Leusden volgt in haar ontheffings- beleid, de richtlijnen van de Rijksoverheid. In tegen stelling tot veel andere ge meente is zij niet royaal met diffrentaties, speciale tarieven dan wel kwijt scheldingsregelingen. -Veel financiële vragen, krijgt de gemeente over woonkosten. De regelin gen in Leusden gaan er kortgezegd vanuit dat wie iets heeft (een vermogen boven de 30.000 gulden) niets krijgt maar dat bij het verstrekken van zorgwo- ningen niet naar vermogen wordt gekeken maar naar zorgbehoefte. In het nieuwe onderkomen van de WOL, aan de As- schatterweg komt een meld-en-informatiepunt voor ouderen. Voorlopig zal dit beteke nen dat ouderen bij de WOL informatie kunnen vinden in folders en bro chures. Bovendien be schikt ouderenwerker Ma- rije Jonker over een ruime kennis, vooral op het ge bied van de gezondheids zorg. Gemeente en ouderenor- ganisaties hopen dit infor matie punt te kunnen laten uitgroeien tot een centraal zorgpunt. In de toekomst moet het mogelijk zijn om via een melding bij de WOL aan zorg te komen. Simpel om schreven als „Mijn moeder brak haar heup, wie kan haar helpen." Voor het zover is, moeten vele in stanties en organisaties, hun regelingen en activi teiten op elkaar hebben af gestemd. LEUSDEN - Vooral Utie Arns kan zich behoorlijk kwaad ma ken. Af en toe leidt dit tot een stevig brief, gericht aan de ge meente en de Leusder Krant. Vorige week schreef ze haar ergenis over belastingen, abonnementsgelden en zwem badtarieven van zich af. Na enige aarzeling was ze bereid om, samen met haar man, door te praten over haar ergenissen. „Lang niet iedereen durft het te zeggen. Het lijkt of je zeurt over een tientje. Dat is niet de bedoeling. Het gaat om de eer lijkheid en het gevoel dat er over je hoofd een beslist wordt alsof je een onmondig kind bent." Utie en Stef Arns zijn beide begin 70. Ze wonen in een aan gepaste huurwoning waarvoor ze hebben gevochten. De laat ste hpurverhoging zal opnieuw door de huisbaas tot het laatste toegestane dubbeltje worden doorberekend. De bovengrens voor het aanvragen van huur subsidie komt bij steeds meer buren in het zicht. Utie en Stef Arns zijn, uiteraard, lid van de huurdersvereniging van hun wijk, Alandsbeek. „Want samen zijn we sterk en kunnen we meer bereiken Ze vinden het, vriendelijk ge zegd, niet juist dat de hoogst mogelijke huurverhoging, jaar in jaar uit kan worden doorbe rekend, zonder dat de huisbaas verplicht is de huizen te ver beteren. Hun woning kreeg al leen vïoerisolatie. In de glazen achterwand zit een ruit van 4 millimeter dikte. De verwar mingsketel is zeventien jaar oud. Stef Arns; „We verwijten de gemeente een gebrek aan visie. In andere gemeenten in Ne derland heeft het college inge grepen. Daar heeft men verbe teringen geëist voordat huur verhoging werd toegestaan. Hier laat Leusden het gebeu ren De huuradviescommissie is nu ingeschakeld om te on derzoeken of de huurbereke- ning terecht is, maar een ver andering in beleid bij de ge meente is niet te verwachten. Net als veel mensen met klei ne huishoudens zet dit echt paar maar weinig huisvuil buiten. Het idee van de ge meente om met dure vuilnis zakken, mensen die veel vuil hebben meer te laten betalen dan mensen met weinig afval, is enthousiast onthaald. „Maar het is niet genoeg. Het moet ook gelden voor de riool en milieu belasting. We willen best be talen voor algemene voorzie ningen. als we daar gebruik van kunnen maken." Met grof vuil kunnen veel ouderen niet naar de stortplaats komen. Ze hebben geen auto of kunnen niet sjouwen en moeten men sen betalen om grote stukken voor ze weg te willen brengen. „Laat éénmaal per maand een vrachtauto rijden voor de grote dingen, in plaats van voor het glas", is hun suggestie. „Wij betalen net zoveel mi- lieu-riool-reinigings rechten als grote gezinnen. Dat vind ik niet rechtvaardig. We eten niet zoveel, klussen niet meer, was sen minder en hebben nauwe lijks afval", vindt Ute Arns. „De verhoging is geen tientje, nee direct vijftig gulden." Verschillen in tarieven voor verschillende leeftijdsgroepen, zijn volgens het echtpaar niet in de eerste plaats nodig om ouderen te ontzien maar veel meer omdat het of rechtvaardi ger is omdat ze minder gebruik maken van de voorzieningen of gestimuleerd moeten worden daar gebruik van de te maken. Zoals de tarieven die de Com biver berekend om van Leus den-Zuid naar centrum te ko men, het project tot mislukking gedoemd maken. Vijftien gul den uit en thuis voor een be zoekje aan de markt maakt het uitstapje te duur en beperkt de mobiliteit van ouderen. Bewegen Zoals kinderen gratis boe ken mogen lenen omdat lezen belangrijk is in hun ontwikke ling, moeten ouderen gestimu leerd worden om zich te bewe gen. Verschillende activiteiten georganiseerd door de WOL gaan hiervan uit, maar daar door ontstaat een nieuwe on rechtvaardigheid. Want waar om betaald iemand die kiest voor volksdansen of koersbal- len een gulden per keer, maar moet iemand die liever biljart, binnenkort 185,- per jaar voor zijn vrijetijdsbesteding betalen? Voor eigen bijdragen heeft ook Ute Arns begrip. „Zeker wanneer lessen of cursussen gegeven worden door mensen Utie en Stef Arns. „Je moet iets van je laten horen." (foto: Hans Verhorst) die daar voor geleerd hebben." Maar wanneer om voor haar onbekende redenen, een gratis cursus ineens geld gaat kosten, wil ze wel weten waarom. „Een briefje met 'volgende week tien gulden meenemen', doet je voelen als een onmondig kind. Blij zijn met een cursus spe ciaal georganiseerd voor oude ren mag niet betekenen dat we moeten zwijgen." Zwijgen kan Ute Arns heus niet.- Niet over de zwembadkaart van maan delijks vijftien gulden. Het be drag staat vast, ook al geldt de kaart soms een week tot twee weken (kerst en nieuwjaar), in verband met de schoolvakan ties, niet. Niet over het af schaffen van het speciale oude- rentarief bij de bibliotheek waardoor een abonnement in eens twee maal zo duur werd. „Terwijl lezen juist voor oude mensen, vaak heel belangrijk is." Haar opmerkingen worden niet altijd gewaardeerd. „Mens wees blij met wat je krijgt", kreeg ze te horen. Antwoorden op vragen bleien uit. „Onze generatie denkt vaak, 'ik heb mijn tijd gehad, ze doen maar', maar of met het vast stellen of die meneer of me vrouw gelijk heeft met de op merkingen, ben je er niet. Je moet iets doen, van je laten ho ren. Hier wonen 6.000 ouderen. Met elkaar kunnen we iets be reiken De Seniorenraad moet aanspreekbaar zijn zodat ze weten wat onder ouderen leeft. Een algemene ouderenverga- dering waarop je met elkaar kunt praten over dit soort za ken lijkt haar wel wat. „Het leven bestaat niet alleen uit kaarten, maar ook uit allerlei sociale hobbels die je als oude re te nemen hebt. Dat gaat be ter als je elkaar helpt", denkt Ute Arns. En als men goed geinformeerd is, kan daaraan toegevoegd worden. LEUSDEN - Wie 65 jaar wordt, kan een 65 plus pas aanvragen. Daarmee is voordeel te behalen. Op vertoon van de pas, krijgt men korting op het gebruik van openbare vervoer, culturele en cursusactivi- teitcn en voorstellingen door het hele land. De gemeente Leusden wijst in haar voorlichting aan ouderen, op het belang van deze pas. „..Het is een klein kaartje dat grote voordelen biedt.." De pas is verkrijgbaar bij de afde ling burgerzaken in het ge meentehuis. Leusden zelf heeft de houders van de 65 plus-pas, weinig te bieden. Een telefonisch rondje langs de organisaties in Leusden, levert alleen een regeling bij dansschool Tacke op. Met de inge bruikneming van de nieu we ruimte aan de Biezen- kamp, wil de dansschool een financiële regeling voor ouderen overwegen. Ze zijn, zover achterhaald, de enige. Geen kortingen bij de bibliotheek, de Buy- tenplaets, Latent Talent, de biljartverenigingen, net zomin als bij de bridge en kaartclub, de postzegel club, tennisverenigingen, jeu de boule- en de bow lingclub. LEUSDEN - In de nota van de Seniorenraad, pleit deze voor al voor duidelijke informatie èn diffrentatie in de tarieven. De bijdragen voor de maaltij den aan huis, Tafeltje dekje, neemt zij als voorbeeld. De ge meente Leusden subsidieert 'de voorzieningen', nodig om de maaltijden bij de mensen thuis te krijgen. De isolatie- sets, borden, de busjes en de chauffeur komen aan de deur, dankzij de bijdragen van de gemeenten. Voor het eten, be talen de ouderen een bijdrage. Voor iedereen is deze 9,- per dag. De Seniorenraad stelt voor bijdragen naar inkomen te vra gen Bijvoorbeeld door drie tarie ven in te stellen Met nadruk zonder dat dit verschillen in de maaltijd tot gevolg heeft. Niet de één wel en de ander geen voorgerecht en "allemaal wel dezelfde kwaliteit karbonade. De keuze zou vrijwillig moeten zijn. Men pleit voor een keuze mogelijkheid zonder inbreuk op de privacy, door verplichte inkomensopgave, maar op ba sis van eerlijke informatie in een voorlichtingsbrochure. De Seniorenraad heeft een positief geloof in de solidariteit van ouderen. „Wie iets meer heeft, wil best iets meer beta len", is de overtuiging. Uit het antwoord van de gemeente op dit voorstel, blijkt dat de ge meente een administratieve rompslomp vreest, die niet op weegt tegen de voordelen. „De inkomsten staan of vallen met de eerlijkheid, dat is een onze kere basis", aldus een ge meentelijke reactie. De andere aanbeveling op het gebied van financiën in de nota, is de wens om de ge meente nog eens goed te laten nadenken over het eigen bij drage- en reductiesysteem 'op basis van het beginsel van so ciale rechtvaardigheid en van bescherming van de privacy', volgens de nota. Dit betekent niet dat deze senioren 'voor al les' korting, wensen, alleen omdat iemand een bepaalde leeftijd heeft bereikt De Se niorenraad heeft immers als uitgangspunt dat de ouderen als volwaardig burger bij de maatschappij horen. 'Speciale regelingen, zijn daarom alleen nodig wanneer zich omstan digheden voordoen die samen hangen met de leeftijd, waar door een bijzondere benade ring noodzakelijk is.' Bijvoor beeld bij de alarmeringssyste men, tafeltje-dekje, bewegen voor ouderen, cursussen so ciale vaardigheid, rijvaardig- heidstesten enzovoorts. Voorwaarde om niet overal kortingsregelingen te bedin gen is, het recht van senioren op een toereikend inkomen. In het besef dat het gemeentebe stuur van Leusden daar in het algemeen weinig aan kan bij dragen, los van bijzondere bij stand en uitkeringen voor mi- Tafeltje dekje; een van de voorzieningen voor ouderen, (foto: Archief Leusder Krant) LEUSDEN - „Wie 65 jaar 'dreigt' te worden, doet er goed aan zijn financiën eens goed door te laten spitten." Dit zegt mevrouw W.J. de Vries. Zij is belas tingsadviseur in Leusden. Na het behalen van deze leeftijd, krijgt iedereen te maken met veranderingen in inkomen. Sommige za ken worden automatisch aangepast, andere moet men zelf regelen. Men krijgt te maken met een lijst van afkortingen, zoals AOW, AWBZ. AWW, ZFW, en vele leeftijds-of- inko mengebonden tarieven, kwijtscheldingen, kortin gen èn toeslagen. Voor duidelijkheid over de verschillende regelin gen met ingewikkelde va riaties naar inkomen, leef tijd van de partner, vermo gen, alleenstaanden en ge trouwden, kan men terecht bij de gemeente en bij de belastingadviseurs. Mevrouw W.J. de Vries noemt enkele voor senio ren belangrijke punten; -De ziektekosten. „Veel regelingen lopen langs el kaar heen. Dikwijls zijn ziektekosten, zoals de aan schaf van een bril of hoogslaper, door middel van een T-biljet terug te vorderen. Mensen met een vermogen tot ongeveer 30.000,- kunnen hier recht ophebben. -Het eigen huis. „Men sen met een eigen huis heb ben een vermogen. In som mige gevallen kan het voordeliger zijn een klei ner huis te kopen dan te huren. Of om het huis aan een kind te verkopen en het daarvan terug te huren." -De partner. „Regelin gen voor de langstlevenden zijn altijd belangrijk. Niet alleen voor het huis, ook voor de auto, de caravan, de boot, de eigen zaak" Bijtijds verzekeringen af sluiten, op beider naam, kan financiële rampen voor de weduwe of weduw naar voorkomen. Trouwen op oudere leeftijd kan door 'vermogensvermenging' nadelige gevolgen hebben. Testamenten zijn tot het laatste momenten te rege len. -Belasting. „Een gouden handdruk is soms heel on voordelig. Wie halverwege het jaar waarin hij 65 wordt hoge, eenmalige in komsten heeft, kan aan het einde van dit jaar, op basis van een inkomen berekend over dit hele jaar, een hoge aanslag ontvangen." Het gegeven paard bijtijds in de bek kijken, voorkomt een aanslag op het mooie gebaar. „Wat de belasting stuurt, is niet altijd juist. Zeker wanneer de omstan digheden ingrijpend wijzi gen, zoals bij 65-plussers, is het wijs de gegevens goed te laten doorreke nen." „Informeer bij verschil lende adviseurs naar de ta rieven en hetgeen daarvoor geboden wordt." De WOL biedt in maart hulp bij het invullen van de balasting- papieren.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6