Job coaching: Nieuwe kans voor verstandelijk gehandicapten Kinderboekenweek, kinderboekenfeest Leusder Krant Kraailook Massale vechtpartij Auto's gestolen Grote prijs van Leusden Wilde zwijnen Woensdag 20 oktober 1993 Pagina 7 LEUSDEN - Op het Asielzoe kerscentrum aan de Doornse- weg is woensdagmiddag om ongeveer 13.30 uur een massale vechtpartij uitgebroken. Hier bij waren dertig bewoners uit Somalië en het voormalig Joe goslavië betrokken. Aanlei ding vormde het voordringen van een Somaliër Een Joego slaaf zei hier wat van en de twee raakten slaags met el kaar. Landgenoten gingen zich hier vervolgens mee bemoeien. De politie heeft zestien agenten ingezet om de rust weer terug te doen keren. Zij hadden hun wapenstok nodig Nadat de rust in eerste instantie was weergekeerd sloeg even later opnieuw de vlam in de pan. Een aantal vechtersbazen werd hierop in hun caravan opge sloten. Er raakten vier perso nen lichtgewond, drie Soma- liërs liepen hoofdwonden op en een Joegoslaaf brak een arm. Negen betrokkenen zijn over geplaatst naar opvangcentra elders in het land. Enige looksoorten die bij iedereen bekend zijn, behoren tot belangrijke voedingsgewassen en tuin kruiden, zoals uien, knof look, sjalotten en bieslook. Dat bij ons nog een zestal wilde looksoorten voorko men is minder bekend. Eén van die soorten is Kraai look of ook wel wilde ui genoemd. Kraailook kunnen we aantreffen langs wegen, in weilanden en bossen, in boomgaarden en gazons. Op plaatsen waar de plant minder is gewenst, is het een moeilijk uit te roeien onkruid. Als Kraailook in graslanden voorkomt en door de koeien wordt gege ten, krijgt de melk een ster ke smaak waardoor deze melk wel door de fabrieken wordt geweigerd. Ook voor boterfabricage is die melk ongeschikt. Door de moderne landbouwmetho den komt de Kraailook in de weilanden niet, of zo goed als niet meer voor. Te genwoordig zijn de weg bermen een veilige groei plaats voor de plant. Kraailook is een vrij ge makkelijk te onderschei den plant Het heeft lange, ronde, buisvormige, over langs gegroefde bladeren die aan de bovenkant enigszins gootvormig zijn. De bloemschermen be staan uit een grote hoeveel heid kleine, ui-achtige knolletjes; de zogenaamde broedknolletjes. Tussen die knolletjes staan op dunne, lange steeltjes eni ge rozerode of groenachtig witte bloempjes. Vaak ont breken die bloempjes ge heel en staan op de uitein de van de stevige stelen al leen maar bolletjes. Nadat die bolletjes voldoende zijn gerijpt, vallen ze op de grond en kunnen hieruit, langs vegatatieve weg, nieuwe planten ontstaan. De bloeiwijze van de looksoorten wordt voor de bloei door een droogvliezig wordende schede omge ven. Bij Kraailook blijft die vliezige schede één ge heel terwijl bij de andere looksoorten, bijvoorbeeld de Moeslook, deze schede tweebladig is. Dit is een van de voornaamste ken merken van de plant. Als men de plant uit trekt ziet men een bol, die aan de onderzijde een krans van korte wortels be zit. Dan kunnen we, door de reuk, duidelijk de ver wantschap met onze ui waarnemen. Ook het blad ruikt naar uien en smaakt er duidelijk naar. Het uitgeperste sap van de bol, vermengd met melk, gold in het verleden als een prima preventief middel tegen griep, verkoudheid, keelontsteking en hoest. G. van Leeuwen LEUSDEN - Op de Wiericke- wijk is in de nacht van dinsdag op woensdag een auto gestolen. De Volkswagen Golf, met het kenteken GS-JB-52, was ei gendom van een 27-jarige Leusdenaar. In de nacht van zondag op maandag is er in een woning aan de Rosmolenstraat inge broken. De inbrekers namen een koffertj.e en autosleutels mee. Met behulp van deze sleutels konden zij een auto, een zwarte BMW 320i met het kenteken GS-HG-40, gemak kelijk stelen De auto heeft een waarde van 90.000,- LEUSDEN - In navolging van de grote prijs van Neder land voor aanstormend popta lent zijn er ook in de regio Eemland de laatste jaren di verse "grote en kleine" prij zen in het leven geroepen voor lokale bands. In Leusden ont brak nog steeds een dergelijk evenement. De culturele raad ging enkele maanden geleden op zoek naar Leusdense bands, die belang stelling hadden voor een 'Leusdense popmanifestatie'. Vrijwel gelijktijdig werd in het jongerencentrum de IJs breker hard gesleuteld aan de voltooiing van een podium met een professionele geluids installatie. De samenwerking tussen IJsbreker en culturele raad was snel beklonken en inmiddels is een werkgroep druk in de weer met de organi satie van de Grote prijs van Leusden. Op 14 en 15 januari zullen tijdens de voorronde's maximaal twaalf Leusdense bands zich presenteren aan de jury en aan het Leusdense pu bliek. Een viertal bands gaan uiteindelijk door naar de fi nale op 29 januari om uit te maken welke band naar huis mag met de bokaal voor de beste amateur popband van Leusden in 1994. Naast een bo kaal kan deze band ook reke nen op een forse geldelijke on dersteuning ten behoeve van het instrumentarium. De band, die de gunst van het aanwezige publiek verovert, weet zich verzekerd van de pu blieksprijs en keert terug als openingsact op het Pudding popfestival in juni 1994. Bands, met tenminste twee Leusdense muzikanten, die zich nog niet hebben aange meld bij de culturele raad en die zich alsnog op willen ge ven voor de grote prijs van Leusden kunnen informatie aanvragen bij de Culturele raad (Jan Kok, tel.: 942349) of bij de IJsbreker (tel.: 945691). LEUSDEN - De politie is dins dag de hele dag bezig geweest om drie wilde zwijnen te van gen die op de Doornseweg lie pen. De dieren waren afkom stig uit de nabijgelegen bossen Pas om 17.00 uur konden de dieren met verdovingspijlen gekalmeerd worden. Zij zijn vervolgens afgevoerd naar de Veluwe. LEUSDEN - Vele tientallen kinderen hebben de afgelopen week deelgenomen aan het programma dat de bibliotheek in het kader van Kinderboekenweek had opgesteld. Absoluut hoogtepunt was het bezoek van kinderboekenschrijver Paul van Loon aan de bieb. Van Loon was door de Leusdense kinderjury aangewezen tot meest populaire schrijver van dit moment. Afgelopen donderdag konden de kinderen met hun favoriete schrijver kennismaken. Woensdag was er voor de kleinsten een voorleesmiddag, waarbij de bibliotheek een beroep deed op ouderen uit de Leusdense samenleving. Die gaven massaal gehoor aan de oproep van de bibliotheek om zich als 'voorleesopa en oma' beschikbaar te stellen, (foto's: Hans Verborst Van Es vult aan: ,,Er wordt deze dag vooral aan zijn alge mene ontwikkeling gewerkt." De belangrijkste taak van een jobcoach bestaat uit het begeleiden van kandidaten. Andere taken zijn onder ande re het zoeken van vacatures, gesprekken voeren met werk nemers zelf, met mensen uit hun omgeving en indien van toepassing met hun school. Ook de administratie die er bij komt kijken moet een jobcoach doen. En soms maken zij zelf hulpmiddelen die toegespitst zijn op een bepaalde persoon. Over de begeleiding die Corno heeft gekregen is hij tevreden: ,,Het is me helemaal niet tegen gevallen." Van Es: „Ik heb een paar och tenden met Corno proefge draaid. Dat hebben we lang zaam teruggedraaid, nu kom ik nog één keer in de week langs. En één keer in de veertien da gen praten we samen een avond over produktkennis Corno moet leren welke materialen hij gebruikt zodat hij klanten te woord kan staan als Willem afwezig is." Als Wim van Es in Amers foort een kandidaat gaat in werken en begeleiden kan hij aan een collega uit een andere regio vragen zijn dagelijkse ta ken over te nemen. „Een kandi daat begeleiden is een intensie ve bezigheid, je moet soms ge durende een aantal weken met die persoon meedraaien voor dat hij of zij zelfstandig kan werken. Dan heb je daarnaast geen tijd over om je eigenlijke taken zoals administratieve bezigheden erbij te doen. Dan kan ik vragen of één van mijn collega's dat van mij over kan nemen. Het spreekt vanzelf dat dit in goed onderling overleg gebeurt, zodat niet alle regio- bureau's tegelijk iemand gaan inwerken." Een nadeel van Job coaching in vergelijking met een uit zendbureau is dat ze niet direct (op afroep) personeel kunnen leveren.- Er is tijd nodig om te kijken wie waar past. Een zelf ontworpen computerprogram ma zorgt er wel voor dat ze dit nu sneller kunnen doen. In dit computerprogramma wordt namelijk een karakterschets van de kanditaten opgeslagen met hun capaciteiten Daar zoeken wij dan banen bij Werkgevers zijn volgens van Es over het algemeen tevreden over het personeel dat zij via Job coaching krijgen „Bedrij ven staan heel positief tegen over ons personeel, als er iets mis gaat ligt dat dan ook meestal niet aan de werkgever. Er is een slagingskans van 90 procent." In augustus 1994 wordt het project Job coaching afgeslo ten en zal aan de hand van de behaalde resultaten worden besloten of en hoe het zal wor den voortgezet. Wim van Es hoopt dat Job coaching bij het arbeidsbureau zal worden aangesloten en niet bij de so ciale dienst. LEUSDEN - Corno van de Lustgraaf (24) is één van de vele verstandelijk gehandi capten die graag willen werken. Hem is het inmiddels gelukt om via Job coaching aan een baan te komen. Hij werkt drie dagen in de week bij het Leusdense bedrijf Flexibinder en heeft het daar goed naar zijn zin. Wim van Es is Job coach voor Amersfoort en omgeving. Zijn taak is het integreren en daarbij begeleiden van mensen met een verstandelijke handi cap op de arbeidsmarkt. Job coaching is ontstaan op initia tief van de Federatie van Ou derverenigingen. Deze ouders wilden voor hun verstandelijk gehandicapte kinderen een an dere mogelijkheid om aan het werk te komen dan de sociale werkplaatsen. Van de Lustgraaf heeft sinds 4 oktober een aanstelling voor een half jaar, wat voor hem reden is om op gebak te trakte ren. „Ik ben hartstikke blij dat ik nu kan werken", lacht hij. Na afloop van dit half jaar zul len Van de Lustgraaf, Van Es en directeur Willem van Enge lenhoven van Flexibinder, in onderling overleg besluiten of het contract verlengd zal wor den Van Engelenhoven heeft voor personeel van Job coa ching gekozen, juist omdat hij zelf nogal kritisch is: „Aan ie mand met dezelfde kwaliteiten als ikzelf zou ik dezelfde eisen stellen wat betreft de inzet. Aangezien hier ongeschoold werk wordt gedaan, is dit voor iemand met een opleiding niet vol te houden. Ik kan het wel volhouden omdat het mijn ei gen bedrijf is. Corno mag van mij langzamer werken dan ik zelf doe Hij werkt nu drie da gen in de week en soms vier We streven er wel naar om hem 100% te laten werken, maar dat kan met Corno wel een paar jaar duren." Ongeschoold werk is het terrrein waarop Van Es zijn personeel wil inzetten. Van Es schrijft bedrijven aan waarvan hij denkt dat er een redelijke kans op ongeschoold werk is. „Soms pak ik de Gouden Gids en bel ik een hele middag alle maal bedrijven op." De vaca tures waar Van Es het meest aan denkt als het gaat om plaatsing van verstandelijk ge handicapten zijn die van keu kenhulp, garagemedewerker (voor het klaarmaken van au to's voor de verkoop en het ver plaatsen van auto's), in tuinde rijen, bij hoveniersbedrijven en andere bedrijven waar on geschoold werk wordt gedaan. Voor bedrijven zijn er ver schillende voordelen aan ver bonden om een verstandelijk gehandicapte in dienst te ne men. Naast het feit dat die werknemers een laag ziekte verzuim en een hoge arbeids motivatie hebben, zijn ze zeer trouw aan de werkgever. Bo vendien zijn verstandelijk ge handicapten voor bedrijven goedkoper dan andere werkne mers omdat, afhankelijk van de handicap, een deel van het loon door het GAK wordt be taald Dit percentage wordt overigens bepaald door een ar beidsinspecteur. Bovendien krijgt een bedrijf voor de eerste vier jaar dat een verstandelijk gehandicapte werknemer bij hem in dienst is een loonkos tensubsidie van 20 procent Deze financiële voordelen zijn volgens Van Es voor de meeste bedrijven bijzaak. „Zij voelen zich moreel verplicht een ge handicapte in dienst te nemen. Als iemand via Job coaching bij een bedrijf terechtkomt en hij wordt onverhoopt na een aantal jaren vanwege zijn han dicap weer ontslagen krijgt zijn werkgever geen boete." Toch noemt Van Engelenhoven het krijgen van de subsidies als een reden om Van de Lustgraaf in dienst te nemen. Arbeidskrachten Wim van Es komt aan ar beidskrachten via contacten met scholen voor speciaal on derwijs, gezinsvervangende te huizen, dagbestedingsprojec ten en instellingen zoals het vormingscentrum voor werkende jongeren 'De Isselt'. Ook zijn er verstandelijk ge handicapten die zichzelf aan melden. En soms nemen bedrij ven met Van Es contact op als ze een vacature hebben. Zijn collega Elly Geven heeft de eerste contacten gelegd met Flexibinder. Van de Lustgraaf woonde in een woongemeenschap in Soest toen zijn mentor hem in con tact bracht met Job coaching Zij heeft hem hier aangemeld. Van de Lustgraaf: „Ik werkte toen bij de sociale werkplaats in Amersfoort. Daar moest ik inpakwerk doen, maar het werk viel tegen. Ik had er te weinig te doen. Hierna heb ik een half jaar thuisgezeten, dat was waardeloos. Toen moest ik iedere ochtend naar een ge zinsvervangend tehuis om er te helpen Hij heeft het bij Flexi binder duidelijk beter naar zijn zin: „Het bevalt me hier heel goed, buitengewoon goed zelfs. Ik zeg ook steeds dat als het mij niet was bevallen ik allang weg zou zijn geweest De tijd gaat hier ook veel sneller dan toen ik thuiszat." Het werk dat Van de Lust graaf moet doen bestaat voor namelijk uit het bedienen van machines voor het inbinden van allerlei drukwerk. Voordat drukwerk in een omslag ge plaatst kan worden moet er eerst lijm tussen aangebracht worden Dit behoort ook tot de taken van Van de Lustgraaf. Dit lijmen wordt met de hand gedaan. „Het werk valt niet al tijd mee, ik vind het soms wel moeilijk." Van Engelenhoven is hem ook aan het leren de telefoon op te nemen en te note ren wie er gebeld heeft en of die persoon een boodschap heeft. Elke vrijdag gaat Corno, die nu zelfstandig in Woudenberg woont, naar school, maar hij vindt dat hij daar niet echt veel leert: „Het is meer voor de lol dat ik naar school gaat, ik leer er volgens mij niet echt veel." Corno van de Lustgraaf bij ^Flexibinder: ,,Als het niet zou bevallen, was ik allang weggeweest." (foto: Hans Roggen

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7