.Leusder Krant. CDA WD PvdA D66 Leusden'90 GPV/SGP Openbare orde en veiligheid Verkeer, Vervoer en Waterstaat Economische Zaken de schijnwerper Nieuws uit de verenigingen Collecte Vergadering BLO Bingo in de Til Open dag Zonnebloem Concert Valleizangers Madeline Bell „Onwetendheid is er de oorzaak van dat mijn klantenkring nog niet zo groot is" Woensdag 27 oktober 1993 Pagina 7 V.O.TVOT:Vv.y;y - Welke maatregelen op het gebied van preventie en bestrijding kleine crimi naliteit. Hulpagenten of inhuren extra politie- kracht in plaats van stads wachten. - Wil regiopolitie en aan sluiting bij Amersfoorts stadswachtproject. - Meer politie op straat, meer aandacht voor buurt preventie. - Regionale samenwerking brandweer. - Vandalisme niet op maar rond de scholen, daarom scholen goed zichtbaar maken. - Stijging kleine crimina liteit in district Eemland. Bestrijding ervan heeft geen prioriteit van politie. Waarom geen budget 'stadswachten'? Is plan van de baan? - Wil overleg gemeente, on derwijs en politie over vandalisme scholen. - In ere herstellen wijk agent en invoering stads wachten. - Uitbreiding van buurt preventie en meer aan dacht voor dit aspect. - Meer preventie rond scholen ter voorkoming van vandalisme. Leidt wel tot verschuiving vandalis me elders. - Waarom vertraging delen verkeersplan. - Snelle aanleg fietspad Kerkdijk in Achterveld. - Wil in 1994 uitvoering plannen verkeersluw ma ken van Zwarte weg/Ha- mersveldseweg en Rand weg/Noorderinslag. - wil duidelijkheid over verkeerssituatie Burge meester van de Postlaan/ Zuiderinslag (wel of geen paralelweg) - Wil duidelijkheid over Amersfoorts standpunt in zake hoogwaardige open baar vervoersverbinding over de Ponlijn tussen Leusden en Amersfoort. - Wil voorstellen over on- kruidbestrijding van we gen, goten en trottoirs. - Raming betaald parkeren 30.000,--) uit begroting halen tot discussie pakeer- beleid is afgerond. - Geen uitbreiding van re clameborden. - Vraagt aandacht voor milieuvriendelijke vormen van vervoer. Verbetering openbaar vervoer. Verbe tering veiligheid voetgan gers en fietsers. - Vraagt om concrete maatregelen terugdringen automobiliteit. - Parkeren: - bij overtreden geen boete, maar belas tingheffing. Gratis parke ren tot 60 minuten. - Openbaar vervoer: ge scheiden lijnvoering 117,118. - Onkruidbestrijding: niet chemisch, adoptie van ge bieden door bewoners om onkruidvrij te houden. - Geen bezuinigingen op het gebied van kleine ver- keersvoorzieningen. - Reclame-uitingen mogen geen afbreuk doen aan landschap en verkeersvei ligheid. - Niet tegen betaald parke ren in Hamershof, wel moet voorkomen worden dat daardoor parkeerdruk op andere wijken ontstaat. - Wil ingelicht worden over actuele stand van zaken re gionaal openbaar vervoer. - Selectieve herinvoering onkruidbestrijding voet paden ora gladheid te voor komen. - Wanneer worden ver- keermaatrcgelen Ilamers- veldseweg tussen Noor derinslag en Zwarteweg uitgevoerd. - Discussie over etische grenzen reclame-uitingen. Niets over vermeld - Maakt zich zorgen over (achterblijven) ontwikke ling De Horst. Is actieve acquisitie en achterwege blijven verdere aanpassing grondprijs wel voldoende? - Wil terugkeer jaarmarkt ter promotie van winkel voorzieningen en een noti tie over promotie en evene menten in Leusden. - Stimulering deeltijdar beid, rapportage over mi lieu-effecten bedrijvig heid, kleinschalige bedrij vigheid in de wijken, goed bereikbaa met het open baar vervoer en werkgele- genheidsaanbod voor Leusdenaren uitbreiden. - Energieverbruik: gebruik energie in gemeentelijke gebouwen buiten subsidie houden. - De Horst: geen consessies ten aanzien van kwaliteit. Relatie leggen tussen grondprijs en aantal ar beidsplaatsen. - Openbaar toilet in Ha mershof: verpachten of munttoilet in horecagele genheid. - Welke aanvullende werk gelegenheid in 't Spieghel. - Welke vorderingen bij verkoop kavels De Horst. - Welke behoefte aan be drijfsterrein in De Paarde- maat. - Wat is het beleid ten aan zien van avondwinkels. - Positief over instelling oudercommissie openbaar onderwijs. Verhoogt be trokkenheid ouders bij on derwijs. - Belang kind en gezin voorop bij leerlingenver voer. - Wil inventarisatie be hoefte aan onderwijsbe- geleidng bij scholen. - Eens met afscherming schoolpleinen ter voorko ming van vandalisme. Wil schoolterreinen voor deel open houden. Wanneer presentatie plannen invoering ouder commissie openbaar on derwijs. - Steunt plannen om van dalisme schoolgebouwen tegen te gaan. - Geen duidelijkheid over taken en bevoegdheden oudercommissie openbaar onderwijs. Wil resultaten weten van overleg met on derwijzers en medezeg genschapsraad hierover. - Wil eigen notitie over lookaal onderwijsbeleid. Onderwijsbegeleiding mo"et voldoen aan vraag van scholen. - Steunt besparing op leer lingenvervoer, mits dit de veiligeid niet in gevaar brengt en in incidentele ge vallen afgeweken kan wor den van algemene regeling. - Steunt gelijkstelling be stuur bijzonder en open baar onderwijs door mid del instelling oudercom missie. - Wil inzicht behoefte vol wasseneducatie. - Oninbare bijdrage ver voer schoolzwemmen mag niet ten laste komen van scholen. - Instelling oudercommis sie openbaar onderwijs pas bij ingang nieuw school jaar om praktische zaken te kunnen regelen. - Wat is de rol van het Das- ga bij volwassenonderwijs. - Wanneer komt voorstel over instelling oudercom missie openbaar onder wijs. - Jaarlijks verslag leer plichtambtenaar over voortijdige schoolverla ters en hardnekkige spij belaars. - Onderwijs moet zich richten op kerntaken, geen roldoorbrekend onderwijs. - Wil rapportage over sa menwerkingsverband doorverwijzen speciaal onderwijs. LEUSDEN - Van maandag 1 tot en met zaterdag 6 november zal de nationale collecte van de Nederlandse Brandwonden stichting worden gehouden. De opbrengst van deze collecte zal worden besteed aan verbete ring van de behandeling van brandwondenpatiënten, voor lichting over het voorkomen van brandwonden, weten schappelijk onderzoek en het beheer van de nationale thuis- bank. ACHTERVELD - De Gelderse Landbouworganisatie houdt dinsdag 2 november een verga dering. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond (NCBTB), Doornbos, zal deze avond ingaan op allerlei inte ressante en actuele aspecten van de "landbouwproblema tiek. Ook zal hij ingaan op de samenwerking tussen de ver schillende organisaties. De vergadering zal om 20 00 uur beginnen in Ons Gebouw aan de Hessenweg. LEUSDEN - Vrijdag 29 okto ber zal er in jongerencentrum de Til aan de Hamersveldse- weg een bingo-avond gehou den worden. Het inleggeld be draagt 0,50 per ronde. Er zijr diverse prijzen beschikbaar. De avond begint om 20.00 uur tn zal om ongeveer 23.00 uur "eer afgelopen zijn. LEUSDEN - De handwerk- club van 'de Zonnebloem' houdt de donderdagmiddagen 28 oktober en 4 november open dagen. Deze middagen zijn be langstellenden tussen 14 00 en 16.00 uur van harte welkom in de Wolboom (het oude ge meentehuis) aan de Hamers- veldseweg Er zullen dan ge maakte handwerken te koop zijn en er zal informatie over de handwerkclub gegeven wor den. LEUSDEN - Zaterdag 30 ok tober zal het Leusdense man nenkoor 'De Valleizangers een concert geven. Aan dit concert zullen ook alt-soliste Joke de Vin en pianist Wim Wakel- kamp hun medewerking verle nen. Het koor zal onder leiding staan van dirigent Kees van Zuijlekom. Deze avond zullen onder andere de 'Alt-rapsodie' van J Brahms, 'Chor der Ge- fangenen' van Beethoven, 'Der rote Sarafan' en 'Mala Moja' op het programma staan Het con cert wordt gehouden in de Ko ningshofkerk aan de Hamers- veldseweg en begint om 20.00 uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. LEUSDEN - Zondagmiddag 31 oktober zullen in restaurant De Mof Bernard Berkhout's Swingmates met als gastster Madeline Bell optreden. Het concert begint om 15.30 uur aan de Arnhemseweg 95 en wordt georganiseert door de Jazz SoGiëteit Leusden. 'Biologicaonder bezie lende leiding van Ria Beckers. De term biolo gisch wordt een be schermde, keurmeesters controleren via steekproe ven de handelaren en hun prod uk ten, zodat de kwa liteit gegarandeerd is. Bergsma levert uitslui tend op afspraak, omdat het anders ondoenlijk is de mensen langs te rijden. „Soms rijd ik hele stuk ken van klant A naar klant B en in de tussen tijd verkoop ik dus niets. Bovendien moet ik wel, ik wil geen klanten verliezen doordat ze niet thuis zijn op het tijdstip dat ik langs kom. Ik ben nu 36 jaar maar als ik later in het bejaardenhuis zit wil ik er zeker van zijn dat ik mijn best heb gedaan. Wat Milieugroenteboer Friso Bergsma bedient zijn Leusdense klanten Biologische groenteboer Friso Bergsma: „Onive- tendheid is één van de re denen dat mijn klanten kring nog betrekkelijk klein is."(foto: Hans Ver horst) wegen kosten uiteindelijk op tegen een goede ge zondheid? Trouivens, de mensen met kritiek op mijn prijzen zijn vaak de zelfden die drie keer per jaar op vakantie gaan. Mocht u een wagen, voorzien van de naam 'A m brozijntegenkom en, wat staat voor godenspijs, dan is het goed te weten dat de druiven heerlijk waren. Friso Bergsma is te bereiken op tel. 02155- 10813. Annelies Heuvelink LEUSDEN/SOEST - Met in zijn handen een flinke tros onbespoten, ecologisch verbouwde druiven, start een sappig verhaal over een heel bij zondere groenteboer; Fri so Bergsma. Gezien de opbrengst is het mis schien beter te spreken over een hobby want veel is het niet", zegt Bergsma over zijn bedrijf, dat uit sluitend bestaat van eco logisch verbouwde groen ten en fruit. Met een aan hangwagen boordevol ge zond groen voer levert Bergsma vanuit zijn woonplaats Soest in de regio Eemland. Leusden kan zich verheugen in een bezoek van Bergsma op de donderdag, maar al leen op afspraak. Friso: Helaas zijn er nog niet zo heel veel men sen doordrongen van het feit dat het beter eten is zonder allerlei rotzooi er omheen. Misschien ben ik een rare idealist, maar zelf ben ik ervan over tuigd dat ecologisch ge teelde produkten echt be ter zijn, maar ook gewoon veel lekkerder smaken. Neem nou de tomaatDe tomaten uit de gewone winkels hebben geen stukje aarde gezien; die worden op water ge kweekt. Als een tomaat op een goede manier kan groeien, dus rustig en zonder hulpmiddelen, dan krijgt het de tijd om sui kers te maken en dat proef je duidelijk. Na tuurlijk, en daar stuit ik dagelijks op, zijn de kos ten een niet te verwaarlo zen kant. Maar als je je houdt aan de groente van het seizoen dan valt het echt wel mee. Sinds vier maanden is aan het assortiment krui denierswaren toegevoegd, zoals koffie en thee, maar ook rijst en broodbeleg behoren nu tot de moge lijkheden. Suiker niet. Bergsma:„Dat zou de klant ongeveer tien gul den kosten voor een kilo. Daar begin ik niet aan, ook al zijn er genoeg men sen die alleen ecologisch verbouwde produkten ko pen. Dat zijn de echte 'zware gebruikers'. Het is trouwens toch opvallend te zien dat mijn klanten het merendeels mensen zijn uit de flower-power tijd, mensen die toen en nu nadenken over het mi lieu en wat goed voor ze is. Bergsma:Onwetend heid is één van de rede nen dat mijn klantenkring nog betrekkelijk klein is. Mensen bedenken niet dat als je een bespoten appel wast, het water weer in het riool komt en uitein delijk toch weer in het milieu terugkeert, maar dat is wel zo, natuurlijk. Bergsma weet enorm veel te vertellen en doet dit duidelijk graag en en thousiast. Zijn kennis deed Bergsma in eerste instantie op met de hulp van een encyclopedie. Pas later, tijdens het werken in de ecologische tuin bouw, leerde hij de prak tijk kennen en dit ver sterkte zijn denkwijze dat het beter zou kunnen. Na zeven jaar gewerkt te hebben voor een ander be sloot hij zelf ecologisch te gaan verbouwen. Friso: „Door het niet toepassen van kunstmest en bestrij dingsmiddelen laat je het gewas zelf groeien. Dat duurt misschien langer maar het komt de plant alleen maar ten goede. Door de huidige wijze economie zijn de boeren gedwongen om een stuk land te bewerken volgens een driejarige cyclus. Dat houdt in dat een stuk grond cöntinue gebruikt wordt voor de teelt van drie gewassen. In de eco logische tuinbouw hante ren we een systeem van zes tot zeven jaar, dus elke jaar een ander ge was. De grond raakt daardoor niet uitgeput, en ziekten krijgen minder kans zich voort te plan ten. In EEG verband is een dergelijk produktie- schema voor de aardap pels nu verplicht gesteld (in verband met 'aardap pelmoeheid'; een ziekte die met name door mono cultures de kans krijgt zich te openbaren, red.) maar wij doen het dus al tijd zo. Je moet aan de toekomst denken, wat heb je aan grond die totaal uitgeput is?" De ecologische boeren zijn sinds kort aangeslo ten bij de vereniging

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7