O Cultuur ty Cultuur video Icteurs redden sentimentele love story Varm aanbevolen... The Distinguished Gentleman overdreven [he House of the Spirits': De Lieve Vrouw Nieuw op video DE FLINT Singles: Ups en downs van twintigers cultuur 1 ""'J™ Krant THEATER THEATER EXPOSITIE FILM JEUGDTHEATER EXPOSITIE JEUGDTHEATER m jensdag 27 oktober 1993 Pagina 9 UERSFOORT - Morgen gaat Nederland 'The House of the irits' in premi re. Een film ft een cast aan klasse acteurs als Meryl Streep, Glen Close Winona Ryder. Zeker door n meeslepende spel is het een icstory geworden die bij me teen een traantje teweeg zal engen. Dus zakdoeken klaar uden. e de film wil bekijken moet :h voorbereiden op een lange van ruim 2,5 uur. Die zit irdt beloond met een indruk- kkend familie-drama larin liefde, spiritualiteit, litiek en eenzaamheid cen- ial staan. Deze elementen tden en verscheuren 4 gene- !ies van een Latijns-Ameri- anse familie die vanaf 1920 i in de jaren '70 worden ge- lgd. Centraal staat de ambitieuze Esteban Trueba (Jeremy Irons). Na jaren van hard werken heeft hij een goed flo rerende ranch opgebouwd. Maar geld maakt niet gelukkig. Estaban is een eenzaam man. Gedreven door zijn eenzaam heid besluit hij in het huwe lijksbootje te stappen met Cla ra (prima rol van Meryl Streep), de zus van zijn vroeg overleden vrouw. Samen met zijn nieuwe levensgezellin en zijn zus (Glen Close) begint hij aan een nieuw hoofdstuk in zijn leven. Het huwelijksgeluk wordt bezegeld met de geboorte van een dochter, Blanca (Wynona Ryder). Jaren later blijkt dat het juist deze dochter is die het zo gelukkige gezinnetje uit el kaar rukt. Tegen de zin van haar vader heeft Clara name lijk een liefdesaffaire met een van zijn arbeiders. De hierdoor The Firm Een intelligent gemaakte thriller. Geen schiet- en vechtscènes. Geen wilde achtervolgingen maar uit stekend spel van de gewel dige rolbezetting. De hoofdrol is weggelegd voor Tom Cruise. Hij speelt Mitch, de briljante student rechten die de baantjes voor het uitkiezen heeft. Hongerend naar het grote geld en luxe die hij nooit heeft gekend kiest hij voor een firma (the Firm) van belastingpccialisten. Al vrij snel blijkt dat er een waas van geheimzinnig heid over deze firma hangt. Door een gigantisch sala risaanbod wordt Mitch de mond gesnoerd. Totdat blijkt dat verschillende medewerkers op vreemde wijze zijn omgekomen. Dan vallen de stukjes van de puzzel in elkaar. Dui delijk wordt dat the Firm een Mafia-achtige organi satie is. Mitch' positie wordt er niet beter op als de FBI hem benadert: kan hij zijn Mafia-bazen verra den en alles opgeven waar hij altijd van heeft ge droomd? Tot aan het einde blijft de film boeien. En dat zonder allerlei dure high-tech effects. O.a. in Grand-Amersfoort, Studio 2-Ede, Catharij- ne-Utrccht Jurassic Park Een film die het juist moet hebben van verbluffende high-tech effects en min der van het acteerwerk. Niettemin een bezoek ze ker waard. Deze thriller laat zien dat een geleerde erin is geslaagd dinosau russen te kweken. Deze heeft hij bijeengebracht in een toeristisch park. Drie wetenschappers hebben de taak de veiligheid van dit park te onderzoeken. Als tijdens hun testrit de stroom echter uitvalt be ginnen de problemen: do elektrische auto's rijden niet meer en de hekken zijn niet meer beveiligd. Steven Spielberg heeft van dit verhaal de best bezochte film aller tijden weten te maken. En dan te beden ken dat de film niet ge schikt is voor al te jeugdige kijkers! O.a. in: Grand-Amers foort, Cinema Reehorst- Ede, Atlantic-Harderwijk, Rembrandt-Utreclit De ongelooflijke reis Jeugdige kijkers kunnen wel terecht bij deze nieuw ste Disney produktie. De hoofdrolspelers van deze remake van de uit '63 sta- mendc klassieker, zorgen voor vele vertederende mo menten. De wijze Nestor, een Golden retriever, de bulldog Mazzel en Sissy, de eigenwijze kat beleven spannende momenten als ze door hun baasjes bij een vriendin van de familie worden ondergebracht. Want als eenmaal de heim wee heeft toegeslagen be ginnen ze aan een onge looflijke reis naar huis. Een avontuur dat hen dwars door de Sierra Ne va d voert. Met alle gevaren vandien. Grappig is dat de dieren hard op denken. Gelukkig voor de jeugd dat de film in het Nederlands (met een Belgisch accent) is nagesynchroniseerd. O.a. in Grand-Amersfoort, Catharijne-Utrecht en Ci nema-Ede onstane spanningen bereiken hun climax als Estaban in pure woede zijn vrouw mishandeld. Zowel vrouw als dochter ver laten hierop wijselijk het huis. Stuiverroman Na enige tijd is het toch Clara die haar man vergeeft en weer terugkeert op het huiselijke nest. Dochter Blanca denkt daar duidelijk anders over. Zij blijft haar vader haten. Als echter een staatsgreep uit breekt wordt Blanca opgepakt en vastgezet. Dan gaat toch het vaderhart spreken en zoekt Estaban toenadering tot zijn dochter. Hopend dat hij niet te laat is want Blanca moet in de gevangenis vechten voor haar leven Het zal duidelijk zijn dat het verhaal van 'The House of Spi rits' geen hoogstandje is. Het heeft veel weg van een stuiver roman Maar dan wel een hele sentimentele Dat neemt niet weg dat liefhebbers van dit genre bij deze film zullen weg- zwijmelen en de ogen niet droog zullen kunnen houden. Dit is meer te danken aan de sterke rolbezeting dan aan het verhaal. Zeker oudgedienden als Jeremy Irons en Meryl Streep doen zichtbaar hun best om van het verhaal nog wat te maken. Mede door hun inspan ningen is er sprake van een ge voelige mooie film. Maar helaas kan de film niet constant de spanning vasthou den Daarvoor duurt het alle maal wat te lang. Maar ja, wat wil je. Het verhaal beslaat im mers het leven van 4 genera ties. En dat kost tijd. Maar als dit ten koste gaat van de kwa liteit krijg je toch zo je beden kingen. Zelf de fervente lief hebbers van dit genre zullen het een lange zit vinden en zou den met een wat korter verhaal ook genoegen nemen. J. van Burgsteden AMERSFOORT - Eddy Mur phy was altijd de man met de messcherpe humor. Hij ontzag niets en niemand. Maar naar mate zijn sterstatus steeg werd hij rustiger en zijn humor mil der. Zijn voorlaatste film 'Boomerang' is mede hierdoor geflopt. Met 'The Distinghuis- hed Gentleman' revancheert Murphy zich gelukkig. Er wordt weer vrolijk tegen heili ge huisjes aangeschopt. Nota bene tegen het Witte Huis. Want daar komt Murphy in deze film terecht. Als de oplichter Thomas Jef ferson is hij uit op het grote geld. En waar is er zoveel geld als bij de regering? Via slinkse wegen lukt het Jefferson om om in het Amerikaanse Con gres te worden gekozen. Daar probeert hij met z'n mede-op lichters zoveel mogelijk geld binnen te halen. En dat lukt hem aardig. De corruptie viert hoogtij. De zaken gaan uitste kend totdat Jefferson verliefd wordt op een bloedmooie poli tieke tegenstandster. Zij daagt hem uit tenminste één goede daad te verrichten. Als ook nog eens een kankerpatiëntje zijn hulp inroept (hoezo vals senti ment?) begint zijn geweten te spreken. Gewapend met diver se opichterstrucs bindt hij de strijd aan met de corrupte po litici Juist in dit gedeelte is Murphy op zijn best. Politici zijn altijd al een dankbaar onderwerp geweest om de spot mee te drijven. Ve len beschouwen hen als niets meer dan legale dieven Mur phy doet hier nog een schepje boven op. Het resultaat is een overtrokken maar amusante komedie. In deze film is hij weer terug met zijn bekendb spraakwaterval. Hierdoor werd zijn 'Beverly Hills Cop' zo'n grote hit. Alhoewel dit ni veau net niet wordt gehaald is 'The Distinghuished Gentle man' uitermate geschikt voor een geslaagde videoavond. Vanaf 27 oktober te huur in de Nederlandse videotheken. Glengarry Glen Ross Op een louche makelaarskan toor werken vier vertegen woordigers in onroerend goed. Ze proberen stukken land te verkopen aan mensen die daar eigenlijk geen geld voor heb ben en het ook helemaal niet willen. Een hoge piet van het hoofdkantoor stelt de zaken duidelijk: wie volgende maand het meest heeft omgezet krijgt een Cadillac, nummer twee krijgt een set steakmessen en nummer drie en vier vliegen eruit. In de paniek die hierop volgt, krijgt alle opgekropte frustratie, angst en woede vrij spel. Toneelschrijver David Mamet, beroemd om zijn snelle en rauwe dialogen, die het stuk zelf bewerkte tot filmscenario, toont de Amerikaanse zaken man en het Amerikaanse sys teem, dat zo veel gelovigen kent. Regisseur James Foley wist de spanning te vergroten door met een immer draaiende of dramatisch gepositioneerde camera op de huid van zijn briljante acteurs te kruipen. Hij zorgde voor een sterke dia loogmontage en een ingenieuze belichting. Zowel Jack Lem- mons als Al Pacino's vertol king zijn met prijzen beloond Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 28 tot en met zater dag 30 oktober Aanvang: 20.30 uur Un coeur en hivcr Een mooi klassiek filmconcert voor twee strijkers en een viool Stephane en Maxime zijn vioolbouwers. Ze kennen el kaar al sinds het conservatorium. In de loop der jaren zijn ze echter zonder het te merken uit elkaar ge groeid. Camille, een jonge, ta lentvolle violiste, brengt hier verandering in. Maxime en Ca mille gaan van elkaar houden, maar Stephane gelooft niet in liefde Hij gelooft alleen in mu ziek. Liefde is een emotie waar hij geen raad mee weet. Niet eens opzettelijk begint hij een spel dat de aandacht trekt van Camille Bijna discreet fluiste rend onthuld regisseur Sautet de moordkuilen in de harten van deze beheerste, sympathie ke mensen. Een traditionele film die met veel liefde en prachtig gespeelde rollen is ge maakt Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 20 en zaterdag 30 okto ber Anvang: 23.00 uur Zondag 31 oktober tot en met woensdag 3 november Aanvang: 20.30 uur Theatersport Bruin tapijt uit Amersfoort te gen De Stortbak uit Gronin gen. Het theatersportseizoen is weer van start gegaan. Er is alweer hard getraind Bruin Tapijt heeft De Stortbak uit Groningen uitge-daagd om er een spannende en speelse wed strijd van te maken Beide staan garant voor groots, mee slepend en gestoord spel Theatersport bestaat uit 2 ele menten: theater maken en een wedstrijd spelen. Twee teams van 4 personen dagen elkaar uit om binnen twee minuten een afgeronde scène neer te zetten De inhoud hiervan wordt ter plekke bepaald door suggesties van het publiek. Mede daardoor biedt theater sport veel onverwachts, grap pigs of ontroerends Een vak bekwame jury beoordeelt het spel op inhoud, techniek en kwaliteit. Ook het publiek geeft punten. En het leeft mee, reken maar! De toeschouwers hoeven zich echter niet in stille ergenis of bewondering op te eten, zij kunnen hun gevoelens uiten door het gooien van spon zen of rozen, die in het theater worden uitgereikt De wed strijd wordt gepresenteerd door Anne Naron en muzikaal omlijst door Jan Piet Guiran. Deze voorstelling valt buiten de eigen programmering van Theater De Lieve Vrouw. Theater De Lieve Vrouw Zondag 31 oktober Aanvang: 20.30 uur Vrijdag 29 en zaterdag 30 okto ber 20.30 uur. Art Pro met 'Play Strindberg' Zondag 31 oktober 20.30 uur Theatersport 2 november tot en met 12 de cember Ed Bakkenes schilderijen Woensdag 27 oktober 20.30 uur. Canterbury tales Donderdag 28 tot en met zater dag 30 oktober 20 30 uur: Glengarry Glen Ross Vrijdag 29 en zaterdag 30 okto ber 23 00 uur Un coeur en hiver Zondag 31 oktober tot en met woensdag 3 november 20.30 uur: Un coeur en hiver Woensdag 27 oktober 14.30 uur. Patricia Suer 'Met 'IJzeren Hein' Woensdag 3 november 14.30 uur. K'dijk met'Nadien komt thuis' Vrijdag 29 oktober Rearrangement 20 15 uur. Janis Ian met Tattoo Tour Zaterdag 30 oktober 20.15 uur: Concert Muziekver eniging Hosanna Zaterdag 30 oktober 20 15 uur: Ensemble Uzlyau (Sint Aegtenkapel) Zondag 31 oktober 20 15 uur: De Dijk met 'Zeven levens' Ed Bakkenes met 'Schilderij en' Rozen, wolken in een duister gloeiende avondhemel, letters die wel van kratten afkomstig lijken, brandende kinderen, stripfiguren, plafondengeltjes. Beeldelementen uit totaal ver schillende werelden, maar op de olieverfschilderijen van Ed Bakkenes (1961) ontmoeten ze elkaar. Die ontmoeting is vaak humoristisch en verontrustend tegelijk. Niet alleen in beelden, maar ook in zijn manier van schilderen zet Bakkenes con trasten naast elkaar Naast een stukje romantisch, vet schil derwerk kan een stripachtige, kale tekenstijl opduiken. Een fotografisch-realistische pas sage 'vloekt' bijna met expres sieve, abstracte verfstreken. Amersfoorter Ed Bakkenes - vorig jaar exposeerde hij bij galerie Wulfse - laat zich vaak inspireren door oude platen hoezen, covers van detectives, en viewmaster- en kinder filmpjes uit de vijftiger jaren. Teksten, op allerlei manieren in de schildering verwerkt, suggereren een gewelddadige sfeer. In het theatercafé laat de schilder een selectie zien van zijn meest recente werk. Het afgelopen jaar heeft hij zich vooral toegelegd op het schil deren van portretten Een an der onderwerp, maar ook hierin blijft Bakkenes trouw aan de hem kenmerkende stijl: het werken met tegenstellin gen Foyer Theater De Lieve Vrouw Dinsdag 2 november tot en met zondag 12 december K'dijk met 'Nadien komt thuis' Op een dag groeit Nadien uit zijn huis Zijn hoofd steekt door het dak. Een storm blaast zijn huisje weg. Buiten is het koud. Dan ontdekt hij dat alles en iedereen een huis heeft, het huis van de vis is het water; het huis van een hoofd is een hoed, het huis van een lepel is een pan. Alleen Nadien heeft geen huis In de stad vindt hij tussen huis vuil een doos om in te wonen. Maar het huis van het huisvuil is de vuilnisbelt. Dus zoekt Na dien verder. Hij ontmoet een huizenbouwer Samen bouwen zij een groot huis Eindelijk is Nadien thuis. Binnen is het warm. Nadien komt thuis is de vierde produktie van bewe gingstheater K'dijk. Het thema van deze voorstelling is 'huis en thuis', waarbij het accent ligt op beeld, beweging en geluid. Het is een verhalende mime- voorstelling zonder tekst, met een levensgroot schimmenspel dat uit de schaduw treedt. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 3 november Aanvang: 14.30 uur Patricia Suer met 'IJzeren Hein IJzeren Hein gaat over een lo comotiefje, dat niet meer mee mag doen. Hij is veel te lang zaam. IJzeren Hein gaat ook over een zwerverachtige man, die speelt met de dingen die hij tegenkomt. Zo ontmoet de man ook het locómotiefje en al spe lend ontstaat er een nieuwe trein met een nieuwe bestem ming IJzeren Hein is de nieu we beeldende voorstelling van poppenspeelster en objecten maakster Patricia Suer, deels geïnspireerd op een verhaal van Godfried Bomans over een eigenwijs locomotiefje. Het is een non-verbale voorstelling waarin beelden het verhaal vormen. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 27 oktober Aanvang: 14.30 uur Janis Ian - Tattoo Tour De Flint, vrijdag 29 oktober. Aanvang: 20.15 uur. (Matt dillon) denkt dat een vaste relatie zijn muziekcar- rière in de in de weg staat. Ter wijl de ander (Brigit Fonda) juist er alles aan doet om die relatie te bewerksteliggen. En zo passeren in een laag temo nog een paar liefdesproblemen de revue. Gelukkig wordt het verhaal een aantal malen onderbroken door de broodnodige komische noot in de vorm van Shellei Kelley. Zij speelt de met een minderwaardigheidscomplex kampende Debby. Middels juiste kleding en een wervende video probeert zij wanhopig een partner te vinden Helaas zijn er te weinig van dergelijke lichtpuntjes in de film, die ver der wat chaotisch overkomt. Ook al omdat je steeds de 6 probleemsituaties uit elkaar moet zien te houden. 'Singles' kan zich hierdoor niet meten met eerder genoemde 'Break fast Club' en 'St. Elmo's Fire'. Waar de film zich wel in onder scheid is de typische Seatle- sound, muziek die gecombi neerd gaat met de 'Grunge'- modetrend (malle hoedjes en wijde broekspijpen). Maar dat is eigenlijk ook alles. Vanaf 26 oktober te huur in de Nederlandse videotheken Eén voor één worden ze geïn troduceerd. Ieder karakter heeft zo zijn eigen problemen. En deze zouden volgens Crowe herkenbaar moeten zijn voor de hedendaags jeugd. Maar het komt eigenlijk alleen neer op liefdesproblemen. De één AMERSFOORT - Diverse ci neasten hebben in hun films aandacht besteed aan de pro blematiek van opgroeiende jongeren. 'The Breakfast Club' en 'St. Elmo's Fire' zijn hier geslaagde voorbeelden van. Regisseur Cameron Crowe meende dit nog eens dunnetjes over te moeten doen. Zijn film beschrijft een aantal dagen uit het leven van een zestal twinti gers in Seattle. I

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9