)e Jongh terug naar »nderhandelingstafel Knokken voor knotten Provincie houdt vast aan 400 woningen in 't Vliet .Leusder Krant. Wegwijzer wil geld voor de toekomst chuur Hamersveldseweg struikelblok Agenda ïg Vier verdachten aangehouden Politie helpt vrouw terug in bed De Jongh: „Bezwaar tegen streekplan" oensdag 3 november 1993 Pagina3 EUSDEN - Een bouwvallige huur aan de Hamersveldse- eg heeft de gemoederen in de meenteraad donderdag hoog >en oplaaien. De schuur is als (slagruimte in gebruik bij een usdense middenstander, aar moet contractueel voor 1 nuari 1994 plaatsmaken voor euwbouw van seniorenwo- ngen. De gebruiker van de huur, J. van den Berg, is echts onder vergaande voor aarden bereid het pand te irlaten. ,,Het college staat met de rug gen de schuur." Zo vatte Ton oortman van de WD de si- latie samen. Voor zijn fractie loensdag 3 november i.OO uur: Inloopavond IJs- reker, Bavoortseweg 25. 00 uur: Start cursus con- ictbeheersing, 't Vooronder, urgemeester van de Postlaan onderdag 4 november 30 uur: Inloop- en spel- ïddag, De Zuidzij, Woelige oek, Prinses Irenelaan. 00 uur; Open dag hand- erkclub Zonnebloem, Wol oom, Hamersveldseweg. i.15 uur: Scholierencafé, sbreker, Bavoortseweg 25 100 uur: Inloopavond, IJs- •eker, Bavoortseweg 25. rijdag 5 november 15 uur: Scholierencafé, sbreker, Bavoortseweg 25 9.00 uur: Prikkeldisco, De Hamersveldseweg. O.OO Vogeltentoonstelling, Til, Hamersveldseweg 30. 00 uur: Inloopavond, IJs- ker, Bavoortseweg 25. iterdag 6 november l00 uur: Graveren kenteken autoruiten, Garage Van 't looster, Hamersveldseweg 14 lOO uur: Graveren postcode i fietsen, Fiets-Inn, De Grut- [nj 13 uur: Wilgen knotten, IN Amersfoort en omstreken, laanweg 31. .00 Vogeltentoonstelling, Til, Hamersveldseweg 30. .00 r: Babyartikelenbeurs, 't ooronder, Burgemeester van Postlaan 2. .30 uur: Hobbyscoop, Ba- sschool 't Palet, Willem de ivijgerlaan 30 en 13.30 r: Tekenfilm Lady en de igebond, De Blijhof, Lisidu- üaan 2. 1.00 uur: Verzamelen Sint ubertusjacht, Hotel Den reek, Treekerweg 1.00 uur: Dansavond voor leenstaanden, De Mof, Arn- imseweg 95. 1.00 uur: Prinsenbal carna- ilsvereniging Gouden lomp, De Hakhorst, Waarden b. 00 uur: Optreden The )py Cat Trap, De IJsbreker, ivoortseweg 25. indag 7 november .00 ir: Vogeltentoonstelling, Til, Hamersveldseweg 30 1.30 uur: Start Snertrit MBA, De Roskam, Hessen- leg, Achterveld. laandag 8 november 1.30 uur: Het ontstaan en de itwikkeling van mode aan de ind van poppen, de Zuidzij, oelige Hoek, Prinses Irene- an. 1.45 uur: Vergadering CVB afdeling Centrum, ienstencentrum, Burge- eester de Beaufort weg 18. nsdag 9 november 00 uur: Bijeenkomst over orst- en baarmoederhalskan- .r, KPO, De Kom, Hamers- rldseweg. 100 uur: Informatie-avond rer hulpacties Mizamir, lichting Leusden Wereld- ijd, De Kom, Hamersveldse- '.45 uur: Bijeenkomst CVB afdeling Zuid, Het Tref- 3nt, Arnhemseweg. oensdag 10 november '00 uur: Inleveren pak- ftten voor Polen, W. van mersfoortsestraat 24, Ach- irveld. '•15 uur: Scholierencafé, ^breker, Bavoortseweg 25. volstond die constatering en ging akkoord met de regeling die het college met Van den Berg had getroffen Voor CDA, PvdA en Leusden'90 lag de matene dui delijk gevoeliger. Die fracties verklaarden zich onomwonden tegen het plan van het college, waarmee een meerderheid zich aftekende. Maar ook D66 had ernstige bedenkingen. De Jongh liet het niet zover komen dat de raad het voorstel zou afstemmen. Na een schorsing trok hij het voorstel terug en zegde de raad toe er in de com missie OREV, volgende week donderdag, in beslotenheid verder over te willen praten. De Jongh. „Het uitgangspunt blijft daarbij dat het pand 1 januari leeg is en gesloopt kan worden." De problemen zijn ontstaan omdat de gemeente de schuur in verhuurde staat overnam van de eigenaar De huurder heeft echter nog een langlo pend huurcontract en is niet van plan zomaar de vertrek ken. De gemeente heeft zich contractueel verplicht het ter rein 1 januari 1994 op te leve ren, ten behoeve van de bouw van fase 2 van een seniorenwo- ningencomplex Samen met de huurder kwam de wethouder tot een (vrij kostbaar) compromis. Zo wilde De Jongh het zogenaam de Defensiegebouwtje aan de Ambachtsweg gratis ter be schikking stellen als alterna tieve opslagplaats. Tevens kreeg Van den Berg een optie op een stuk grond daar in de buurt, dat nu nog eigendom is van defensie. De verwachting is dat Leusden dat op korte termijn mag overnemen Daar naast kon Van den Berg reke nen op een schadevergoeding van 125.000,- Met nhme het CDA speelde een sleutelrol in het debat. Woorvoerder Anton Berg ver klaarde dat zijn fractie tegen de overeenkomst zou stemmen omdat in een eerder stadium aan omwonenden was beloofd dat het Defensiegebouwtje leeg zou blijven, totdat het een definitieve bestemming zou hebben gekregen „Een man een man, een woord een woord", aldus Berg, die ook in tweede instantie voet bij stuk hield. Na afloop van de verga dering verklaarde Berg niet te begrijpen waarom wethouder De Jongh het voorstel niet ge woon had laten afstemmen, in plaats van het terug te trekken. Berg: „Dat had zijn onderhan delingspositie met Van den Berg versterkt." D66 vroeg zich openlijk af of het voorliggende voorstel werkelijk de enige uitweg uit het wespennest was. „Of zijn er soms nog andere mogelijkheden, die hier niet op tafel zijn gekomen?", vroeg woordvoerder Ton Geijsberts zich af. Geijsberts werd op zijn wenken bediend, toen CDA-er Dick de Jong een alternatieve, wellicht goedkopere opslag plaats in de aanbieding deed bij de wethouder Hoewel De Jong niet concreet maakte om welke lokatie het ging, bleek de christen-democraat de boerde rij van Gijs van Woudenberg aan de Schammersteeg te be doelen, die voor een kleine 9.000,- per jaar in de aanbie ding zou zijn. Leusden'90 woordvoerder Joop Kool deed eveneens een duit in het zakje door het college te wijzen op het voormalige dierenasiel aan de Horsterweg, een pand dat inmiddels eigendom is van de gemeente. Volgens Kool was daar ook voldoende ruimte om Van den Berg in onder te bren gen De gang van zaken was voor wethouder De Jongh en de rest van het college aanleiding, na ampele overwegingen, het voorstel terug te nemen en aan te houden voor nadere beraad slagingen met de commissie OREV. Dat overleg zal donder dag in beslotenheid plaatsvin den Aan de Hessenweg planten vrijwilligers een nieuwe houtwal aan. (foto. Hans Verhorst LEUSDEN - De politie heeft vier jeugdige verdachten aan gehouden die iets te maken zouden hebben met een wonin ginbraak op de Claverenblad- straat op 22 oktober. Zondag had de politie al één verdachte, een 16-jange Amersfoorter, aangehouden. Na verhoor van deze jongen kwam de politie op het spoor van drie andere ver dachten. Dit waren een 13-ja- rige jongen uit hoogland, en twee jongens van 17 en 18 jaar uit Amersfoort. Zij werden dinsdag aangehouden. De ver dachten hebben ontkent en zijn donderdag weer heengezon den. In verband met deze zaak werd ook nog een 20-jarige Leusdenaar aangehouden LEUSDEN - Een 80-jarige vrouw uit de Wilgenlaan is donderdagmiddag rond 13.00 uur door haar bed gezakt. Doordat zij het bed zelf niet meer in elkaar kon krijgen alarmeerde zij de politie. Twee agenten gin gen op deze melding af. Toen zij bij de vrouw arri veerden twijfelde deze aan de kracht van de vrouwe lijke agent De twee agen ten hadden het bed echter snel weer in elkaar gezet. Als dank ontvingen zij ie der een koek LEUSDEN - Knokken voor knotten; Onder dit motto gin gen afgelopen zaterdag de knotploegen in het hele land, zo ook in Leusden en Achterveld, weer aan de slag. Wat bezielt een groep vrijwilligers eigen lijk om 's morgens vroeg op een vrije zaterdag het waterkoude veld in gaan? „De eigenlijke motivatie van de vrijwilligers is om op kleinschalige basis mee te werken aan het natuur behoud in de eigen omgeving." Dat vertelt de heer Etten, coör dinator van de Stichting Land- schaps Beheer. Tijdens de koffie, staande drinkend in een loeikoude schuur die enigszins verwarmd wordt door de enthousiaste en gemoedelijke sfeer, biedt de coördinator namens deze knot- ploeg de boer een nieuw te planten vruchtboom aan. Een aardig gebaar die ook de be trokkenheid van het natuurbe houd symboliseert. „Vandaag bijvoorbeeld gaan wij de pere bomen langs de weg snoeien en een aantal vruchtbomen rooi en. Je ziet dus direct resultaat van je eigen werk. De werk zaamheden die moeten gebeu ren worden door de boer of ei genaar bij Landschapsbeheer gemeld, die dan op haar beurt afspraken gaat maken en dan worden wij ingeschakeld voor de uitvoering. Onze ploeg be staat uit zo'n twaalf enthou siaste mannen en een vrouw en soms komen de 'rangers' ook een stevige hand helpen." Ran gers? Etten lachend „dit zijn schooljongens die zichzelf ran gers hebben genoemd vanuit het Wereld Natuur Fonds. On derling hebben wij eens in de veertien dagen contact, niet alleen voor de gezelligheid, maar ook om bepaalde zaken door te spreken Vroeger werd alles door het SLB georgani seerd, maar tegenwoordig kunnen wij zelf een aantal za ken regelen. Wel krijgen wij ondersteuning van het SLB in de vorm van gereedschap, fol dermateriaal en persberichten, maar de daadwerkelijke uit voering geschiedt in overleg met de boer Een samenwerking met het Comité Milieuzorg Leusden lijkt een voor de hand liggende gedachte, maar zover is het nog De perelaars aan de Hagenouwselaan worden vakkundig onder handen genomen, (fotoHans Verhorst niet. Er zijn wel informele contacten met het CML, maar een werkelijke samenwerking is er (nog) niet. Professioneel uitgerust met ladders, motor- zaag, snoeimessen en dergelij ke gaat de ploeg aan de gang De EHBO-trommel netjes in een hoekje van de schuur Ho- penlijk blijft deze dicht Paddepoel In Achterveld is weer een an dere ploeg van start gegaan Onder aanvoering van de heer Van Dijk worden nieuwe loten geplant op een opgeworpen aarden wal, zodat over een tijdje klein wild en vogels weer hun gang kunnen gaan. Woordvoerder Van Dijk: „Het werken aan de natuur heeft nog een meerwaarde; de assis terende kinderen leren spelen derwijs hoe de natuur in stand gehouden kan worden. Bij voorbeeld de paddenpoel, een kunstmatig aangelegd ven netje. paradijs voor padden en kikkers, is uitgebreid met een amfibieënschuilplaats die door de vrijwilligers is aangelegd. Om dit soort zaken te realise ren geeft het SLB een kleine subsidie." „Wij kunnen overigens nog wel een aantal harde werkers gebruiken, zodat wij bijvoor beeld ook in Stoutenburg aan de slag kunnen gaan Eigen lijk kun je vaststellen dat, wat vroeger door de boeren alleen gedaan werd, nu door initiatie ven en samenwerking met vrij willigers de natuur ten goede komt. LEUSDEN - De provincie Utrecht houdt in het donder dag verschenen ontwerp streekplan vast aan een maxi mum aantal van 400 nieuwe woningen in 't Vliet. Leusden wil daar minimaal 700 wonin gen realiseren, omdat de ex ploitatie van het plan anders nauwelijks rendabel te maken is. De provincie wil dat in het gebied de Liniedijk en het zo genaamde Anemonenbosje be waard blijven In de plannen van Leusden is voorzien dat die elementen grotendeels of ge heel zullen moeten wijken voor woningbouw. In het ontwerp-streeplna stelt Utrecht eveneens dat ver dere uitbreiding van Leus den-centrum en Leusden-zuid niet in het provinciaal ruimte lijk beleid past. Daarmee haalt de provincie ook een streep door de plannen van Leusden voor eventuele woningbouw in de zogenaamde Pon-driehoek in Leusden-zuid Daar wil de gemeente met name bouwen om in de toekomstige eigen be hoefte van Leusdense woning zoekenden te voldoen. Leusden, dat een eigen structuurvisie ontwikkelde, reageerde eerder furieus op de provinciale plannen en heeft recentelijk dit standpunt onder meer bij provinciale staten on der de aandacht gebracht. Vooralsnog kennelijk zonder resultaat. Bezwaar Leusden zal met kracht be zwaar aantekenen tegen het ontwerp-streekplan van de provincie Utrecht, dat donder dag verschenen is. Daarin staat onder meer dat Leusden alleen nog in 't Vliet woningen mag bouwen. Bovendien mag de ge meente daar, om het zoge naamde Anemonenbosje te sparen, niet meer dan 400 hui zen bouwen Leusden is altijd uitgegaan van 700, bijna twee keer zoveel. Het streekplan haalt voorlopig ook een streep door de Leusdense plannen om in Leusden-zuid (Pon-drie hoek) woningbouw te plegen Wethouder De Jongh blijft echter hoopvol gestemd als het erom gaat de provincie van het Leusdense gelijk te overtuigen De Jongh „We hebben een goed onderbouwde eigen structuurvisie gemaakt, die onderdeel is gaan uitmaken van gewestelijke plannen. Die kun je niet zomaar van tafel vegen Ik verwacht dat wij pro- viciale staten in de bezwaren- ronde die nu volgt van onze visie kunnen overtuigen." De Jongh voegt daaraan toe dat hij ook voor Achterveld meer uit het vur wil slepen dan het ont- werpstreekplan toestaat De Jong. „In het ontwerpstreek- plan is nu ruimte voor 40 45 woningen in Achterveld Dan is het vol. Wij vinden dat ge woon te weinig om Achterveld ook in de toekomst voldoende levensvatbaarheid te laten houden en zullen daarvoor vechten LEUSDEN - Het ministerie van onderwijs blijft bij haar standpunt dat basisschool De Wegwijzer te laat een verzoek om financiële reserves heeft in gediend. Volgens de gemeente zijn deze financiële garanties noodzakelijk voor het voortbe staan van de school. Omdat het aantal kinderen in het asiel zoekerscentrum varieert, is nauwelijks vast te stellen hoe veel geld voor leerkrachten en leermiddelen bij het ministerie moet worden aangevraagd. Op het moment-dat het aan tal leerlingen laag is, gebruikt De Wegwijzer niet het volledi ge bedraag waar zij recht op heeft. De school wil dat geld nu uitgekeerd krijgen als reserve voor de toekomst. 'We kunnen geen mensen in dienst nemen als we geen reserves hebben', aldus mevrouw Brilman van de gemeente. 'Zodra het aantal leerlingen daalt doordat ze het centrum verlaten moeten we de leerkrachten immers wacht geld betalen en daar is geld voor nodig.' Om de reserves uitgekeerd te krijgen moet de school echter elk jaar een verzoek indienen voor 1 mei. Dit jaar is die da tum overschreden, volgens De Wegwijzer door een fout van het ministerie. 'We hebben in maart aan het ministerie toe stemming gevraagd voor een extra formatieplaats van een leerkracht', aldus woordvoer der Naafs van de gemeente. 'We kregen echter pas in juli bericht dat het kon Op dat mo ment konden we pas een ver zoek indienen om het geld dat we niet zouden gebruiken in tijden van weinig leerlingen uitgekeerd te krijgen voor de toekomst. Je kunt immers niet een voorschot vragen op iets wat je misschien helemaal niet krijgt Het ministerie legt de fout echter bij de school zelf 'De Wegwijzer heeft vertraging ge kregen doordat in maart niet alle gegevens bij ons zijn geko men'. zo liet woordvoerder Brusses namens het ministerie weten De Raad van State doet binnenkort uitspraak Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. '...Nog maar 4 maanden en dan welen we hel. De gemeenteraadsverkiezingen. Wie mag blijven, wie mag erbij komen en wie moet gaan. Dat is de vraag die de komende maanden veelvuldig gesteld zal worden...' Wie erbij mogen zal voorlopig nog in het onge wisse blijven, maar over de 'vertrekkers' weten we meer. Die zijn in twee categoriën onder te verde len. Zij die vrijwillig gaan en zij die min of meer gedwongen worden hun biezen te pakken...' '...Vrijwillig en zonder morren maken Corri Ver duin (PvdA), Alricli Parson (WD) en Jan Konij nenbelt (CDA) plaats voor nieuwkomers. Zij heb ben het wel gezien in de raad en willen zich met andere zaken bezighouden... '...In het geval van Gert de Weerdt (PvdA) is er sprake van een 'min of meer' vrijwillig vertrek. Hij wilde wel, maar stoorde zich aan de manier waar op. Hij kreeg zelfs niet de kans zijn zittingsperiode tot maart volgend jaar te voltooien...' '...Met name fractievoorzitter Nico Klerk zou bij zijn vertrek een dubieuse rol hebben gespeeld, onthulde De Weerdt in een interview met De Leus der Krant enkele weken geleden...' '...Het blijkt nu dat niet alleen hij de PvdA onte vredenheid is over het functioneren van sommige fractieleden. Bij Leusden 90 ging er vorige week ook flink de bezem door. Een commissie onder leiding van voormalig fractievoorziter Ben Sloe- linga constateerde dat de partij in een fase terecht gekomen is van berusting en het functioneren op routine...' '...Met andere woorden: het moet allemaal anders. Slachtoffers van deze vernieuwingsdrang zijn Tiny Bontje-Pronk, die door de commissie op een onverkiesbare vijfde plaats op de kandidatenlijst is gezet en fractievoorzitter Roef Blauw, die naar de derde plaats is verwezen... '...Bontje-Pronk viel in de korte periode dat zij bi de raad zat, op door haar stilzwijgen bij belangrij ke onderwerpen. Blauw wist zich wat meer te profileren, maar kon zich volgens partijgenoten niet los maken van zijn status als provincie-amb tenaar... '...Welke gevolgen dat heeft voor hel verkiezings resultaat zal de komende maanden moeten blijken. Er zal heel wat in het koffiedik worden gekeken en de waarzeggers onder ons zullen gouden tijden beleven... ..Ein d september deed de gemeen te voor bet eerst mee aan de landelijke Gemeentedag. Een van de onderdelen was een balonnenwedstrijd voor de Leusdense jeugd. De bedenkers van de wedstrijd hadden verzonnen, dat aan het touwtje van de balonnen een kaartje moest komen met behalve de naam van het kind ook de vermelding van een Leusdense politieke partij...' '...Het oplaten van ballonnetjes hoort natuurlijk tot de rituelen van het politieke spel. De uitslag van de gemeentelijke wedstrijd was in dat verband wel heel opmerkelijk. Het verst kwam de ballon van Jonne Biegstraaten, die in Eindhoven terecht kwam. Leusden 90 stond op haar kaartje...' '...Tweede werd het CDA (Lucas-Jan Drenth) en derde de WD. De ballon van Mieke Deventer kwam overigens niet verder dan de Leeuwenburg in Leusden. Zou die uitslag opgevat kunnen wor den als een voorteken voor de verkiezingen, vroe gen wij ons even af?...* '...Dat moet smullen zijn op de Visotter. Een bu renruzie, waarbij de omstanders hun vingers zul len aflikken. Hoofdrolspelers De heer Van den Essenhurg en zijn buren. Onderwerp: een was lijn... '...De beer Van den Essenburg is een man die op zijn gemak is gesteld en zijn technisch vernuft aanwendt om dat gemak te bereiken. Aan een paal beeft hij een ingenieus systeem van katrollen en lijnen bevestigd, waardoor hij in staat is vanuit zijn slaapkamerraam de was op te hangen zonder dat bij naar buiten hoeft...' '...Die constructie is echter een doorn in het oog van zijn buren. De paal (3.35 nieter) is te hoog en belemmert kennelijk het uitzicht. Voor de paal is nooit vergunning verleend. Nu maakt de gemeente zich over dat soort zaken niet zo druk, maar als de buren gaan klagen zal het objectieve recht toege past moeten worden...' '...Weg die paal dus. schreef de gemeente aan de heer Van den Essenhurg. Die deed gedeeltelijk wat hem gevraagd werd. De paal ging weg, maar de constructie bleef. Er is nu een dwarsbalk aan een boom bevestigd. De buren zien dus nog regelmatig het wasgoed de reis van en naar bet slaapkamer raam maken...' '...Zij zien bet komische van de situatie er echter niet van in. Door de nieuwe constructie zakken de lakens en ondergoed flink door en dat is natuurlijk geen gezicht...'

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3