„Door de hulp van een vrijwilliger kon ik zelf weer een baan oppakken" Leusder Krant de schijnwerper We voorzien wereldwijd in een behoefte" Nieuws uit de t verenigingen Hobbieskoop jp 't Palet 3abyartikelen )eurs Jopy Cat Trap n IJsbreker nleveren pakketten voor Polen Tnotten van Wilgen door IVN Vrijwilligers gevraagd Jorieke Rijsenbiit heeft werk Thuishulpcentrale aan den lijve ervaren Nieuws uit de verenigingen Dagzorg voor ouderen Bijeenkomst borstkanker Opbrengst kleding containers Dansavond voor alleenstaanden Jubileumshow Vogelvrienden EVON-avond /oensdag 3 november 1993 Pagina 5 EUSDEN - Zaterdag 6 no- ember wordt voor de 19e keer f' le Hobbieskoop gehouden. In le hal en drie lokalen van ba- c isschool 't Palet zijn vele hob- I >y's te zien en resultaten van leze hobby's te koop. Er zullen in mder andere stands aanwezig ijn met vliegers, edelsteen- unde, klokkenbouw, lampe- ,e ;appen, wenskaarten van ver- 'e chillende materialen en tech- lieken, patchwork, kerstver- ieringen en patchwork. Ook is r te zien hoe marsepeinfiguren ;emaakt worden. En de bi- iliotheek 'De Boekenmolen' is ok vertegenwoordigd. Kinde en kunnen zich laten schnin- :en, buttons maken en het spel iesamstraat spelen. Voor leuters en kleuters is er om 1.00 uur een poppenkastvoor- telling. Vanaf 10 30 uur treedt iet salonorkest Clique Pani- [ue op. Vanaf 14.00 uur musi- eert het ensemble Fluitekruit. )e Hobbieskoop wordt muzi- aal afgesloten door het en- emble Bloblans. De Hobbies- ;oop duurt van 10.30 tot 16.00 iur. 't Palet is te vinden aan de Villem de Zwijgerlaan 1. jEUSDEN - Vrouwenont- noetingscentrum 't Vooronder ïoudt zaterdag 6 november een labyartikelenbeurs. Deelne- ners kunnen hun babyartike- en vrijdag 5 november van 9.00 - 21.00 uur inleveren in le expositieruimte achter het ;emeentehuis. In te leveren ar- ïkelen moeten heel en schoon ijn Alle artikelen dienen oorzien te zijn van labels die erkrijgbaar zijn op verschil- ende adressen. Het inschrijf- ;eld bedraagt 2,50. Van de ipbrengst is 80 voor de eige- laar en 20 voor 't Vooronder foor meer informatie kunnen telangstellenden contact op- emen met Annet Tiggelman lel.: 951702) en Trees Meurs "tel.: 940413). .EUSDEN - Zaterdag 6 no- ember de Limburgse formatie 0 The Copy Cat Trap' in De IJs- reker. Deze band speelt af- d risselend harde en rustige lC5ckmuziek. Sinds december 0 990 timmert zij aan de weg en d ntwikkelde zich als een ware i/. ve-act. De afgelopen jaren eeft de band veel getourd door (lederland, België en Duits- ,e ind. Zij speelde met onder an ti ere de Tröckener Kecks, The cene en The Wailers. De band rijdt momenteel mee in de rote Prijs van Nederland. The 0 opy Cat Trap bestaat uit Ju- c ën van de Loo (zang/bas/ iondharmonica), Peter Vran- en (gitaar/zang) en Michiel roeren (drums/zang). De zaal lat om 21.00 uur open en de legang bedraagt 7,50. i' 1 iCHTERVELD - Er is weer 3 elegenheid om pakketten in te J veren voor familie, vrienden 0 n kennissen in Polen. De pak- a etten worden in Polen aan uis afgeleverd. Inleveren kan II p woensdag 10 november tus- ?n 14.00 en 18.00 uur bij de 'l imilie van Doornik, W. van 'I mersfoortstraat 24 (telefoon: 342 5-1591). De pakketten 11 loeten goed verpakt zijn. De 1 dressen van geadresseerde en (zender dienen duidelijk lees- I aar op de doos geschreven te 3 orden Het maximale ge- icht van een pakket is 25 kilo. a »e kosten bedragen 7,50 per n akket plus 2,50 per kilo. ii EUSDEN - De werkgroep r erken van het IVN Amers- lort zal zaterdag 96 wilgen notten Het knotten wordt ge- oördineerd door het Stichts o andschapsbeheer en vindt laats op de Maanweg 31. Het notten wordt zaterdag tussen II 00 en 12.00 uur gedaan. Voor iformatie en deelname kun- en belangstellenden contact pnemen met Frank Mosterd elefoon: 620136) of Renée van ssema (telefoon: 723085). LEUSDEN- Voor de ou ders van een verstandelijk gehandicapt meisje van 11 jaar in Leusden zoeken wij een gezin dat haar twee maal per week uit school wil opvangen Dit is op woensdag en donderdag van 15.30 to 18.00 uur. Of iemand die deze tijd bij haar thuis wil zijn. LEUSDEN - Voor de moeder van een 38-jarige verstandelijk gehandi capte vrouw met epilepsie zoeken wij een vrijwilliger die op vrijdagochtend met haar boodschappen of wat anders wil doen. LEUSDEN - Voor de ou ders van een verstandelijk gehandicapte jongen van 38 jaar zoeken wij een fle xibele oppas voor één avond per week. Hij houdt van spelletjes, puzzelen en gezelligheid. LEUSDEN - Voor de ou ders van een meervoudig gehandicapt meisje van vijf jaar zoeken wij iemand met enige ervaring in de Z-verpleging Die inci denteel beschikbaar is om van 16.00 tot 20.00 uur. Of een enkele avond per maand. LEUSDEN- Voor de ou ders van een visueel gehan dicapt meisje van drie jaar zoeken wij vrijwilligers die op woensdag- of vrijdag middag enkele uren bij zou willen springen. Er zijn nog drie kinderen in dit ge- LEUSDEN - Voor de partner van een demente rende oudere heer zoeken wij een vrijwilliger die hem op donderdagavond van 19.30 tot 22.30 uur ge zelschap zou kunnen hou den Zodat mevrouw naar haar bridge-avondje kan. AMERSFOORT - De Thuis hulpcentrale Eemland is nog steeds dringend op zoek naar vrijwilligers die de familiele den van lichamelijk of geeste lijk gehandicapten, demente rende ouderen en chronisch zieken af en toe willen ontlas ten. Jorieke Rijsenbiit is één van de twee coördinatrices die in dienst zijn voor de regio Eemland. Zij is zelf moeder van een verstandelijk gehandi capte zoon en weet dus wat het is om iemand 24 uur per dag te verzorgen. En ook hoe het is als iemand anders die zorg eens overneemt. „Doordat een vrijwilligster af en toe op mijn zoon kwam passen gaf mij dat de mogelijk heid weer een studie en een baan op te pakken. Dat was mij als alleenstaande moeder an ders nooit gelukt", aldus Rij senbiit. ,,Ik heb nog wel een dochter maar ik wil haar niet constant belasten met de zorg voor haar jongere broertje Het behoort tot Jorieke Rij- senbilts taken als coördinatri ce om vrijwilligers te werven en kennismakingsgesprekken tussen vrijwilligers en de hulp vragers tot stand te brengen. Het inventariseren van de hulpaanvragen, vrijwilligers met een gezin in contact bren gen, deskundigheid van de vrijwilligers bevorderen en de bekendheid van de Thuishulp centrale te vergroten behoren ook tot haar taken. ,,Wij be staan sinds november 1989 en zijn dus nog vrij nieuw. Ieder een kent wel de wijkvereniging Noordoost Utrecht maar vaak niet de Thuishulpcentrale Daarom is het ook mijn taak om de bekendheid van onze stichting te vergroten." Bij de Thuishulpcentrale zijn momenteel twee betaalde coördinatoren en drie contact personen in dienst. Op dit mo ment zijn er ruim honderd goedlopende contacten tussen vrijwilligers en gezinnen. Deze contacten komen tot stand aan de hand van de eisen en be schikbaarheid van vrijwilli gers en de gezinnen Als een vrijwilliger zich aan meldt bij Jorieke Rijsenbiit wordt hij of zij uitgenodigd voor een kennismakingsge sprek. ,,Ik vraag hierin wat hen aantrekt in de functie en naar hun achtergrond, wat ze tot nu toe gedaan hebben. En ook of ze een zekere deskundigheid hebben op dit gebied.Om deze deskundigheid te vergroten or ganiseert de THC thema-avon den over bijvoorbeeld demen tie of broers en zussen van ge handicapte kinderen. Vrijwilligers worden door de gezinsleden van het gezin waarin ze geplaatst worden in gewerkt. Dit wordt langzaam opgebouwd. ,,Ze beginnen vaak met een paar uur bij dat gezin door te brengen om te kijken hoe het dagelijks leven daar verloopt. De volgende stap is dat ze een korte tijd met degene voor wie hun hulp be doeld is, hetzij de patiënt, het zij overige gezinsleden, alleen zijn om te kijken of het goed gaat. Daarna zal deze tijd lang zaam opgevoerd worden tot maximaal één of twee dagde len in de week." Een langer verblijf in een gezin wordt door Rijsenbiit afgeraden omdat de hulpverlener zich dan teveel aan zo'n gezin zou kunnen gaan hechten „Vrijwilligers moeten het niet als werk gaan zien, als ze beginnen met meer dan twee dagdelen in de week bij een gezin door te brengen worden dat er al gauw steeds meer." De belangrijkste eisen die aan vrijwilligers worden ge steld zijn het hebben van ge duld, een positieve inzet en af finiteit met de doelgroep. En zij moeten minimaal achttien jaar zijn. Een speciale schooloplei ding is met nodig. Bovendien wordt verwacht dat ze onge veer één dagdeel per week be schikbaar zijn om te helpen. De meeste vrijwilligers die zich aanmelden zijn vrouwen van alle leeftijden. Veel vrou wen beginnen bij de THC als hun kinderen naar school of het huis uit zijn, zodat ze dan tijd over hebben. „Er melden zich ook meisjes met een se- cretaressebaan aan die naast hun werk iets zinnigs willen doen. En verpleegkundigen die ook in thuissituaties willen werken." De activiteiten die de hulp verleners doen zijn heel ver schillend. Soms zijn ze gewoon oppas op de overige kinderen uit een gezin of de gehandi capte zelf. Soms doen ze andere dingen waar bijvoorbeeld ou ders niet aan toe komen zoals het leren fietsen van kinderen of gewoon wat extra aandacht geven. Met ouderen wordt er veel gewandeld en kleine din gen in het huishouden gedaan zoals afwassen. „Of foto-al bums kijken met een demente rende en honderd keer dezelfde verhalen aanhoren." Het kost hulpvragenden niets als ze hulp willen hebben van de THC. Vrijwilligers krij gen van de THC een onkosten vergoeding van 2,50 per uur Vrijwilligers worden voorna melijk geworven door het plaatsen van advertenties in dag- en weekbladen. In deze advertenties wordt zo duide lijk mogelijk aangegeven om welke taken het gaat. Dit is volgens Rijsenbiit de beste ma nier om mensen warm te ma ken voor het werk van de THC. Maar: „Het is nog steeds frus- terend dat ondanks de aankon diging oppassers nog steeds af haken als ze horen dat het om een gehandicapte gaat." Hanny van Nimwegen: Marktleider hondensportartikelen ff ACHTERVELD - Waarin een klein plaatsje groot kan zijn. Dat be wijst Hanny van Nimwe gen. Aan de Hessenweg in Achterveld bestiert zij een winkel vol hondensport artikelen. Afgelopen maandag, 1 november, opende ze haar nieuwe winkel, vier maal zo groot als het vorige pand, en 20 meter verwijderd van de oude lokatie. Hoewel daarin het assortiment beter tot zijn recht komt en de hoeveelheid artike len veel groter blijkt dan menigeen kon vermoeden, is daarmee nauwelijks duidelijk te maken dat vanuit deze winkel van twee maal 75 m2 de hele wereld bediend wordt. Hanny van Nimwegen is marktleider op het ge bied van bijtpakken, ME- riemen en trainingsmate rialen in leer en jute. On der haar klanten telt ze politie, leger en ME, uit Nederland, Scandinavië, de hele EG, A ustralië, Ca nada en de Verenigde Staten. Hanny van Nimwegen, geboren en getogen in Achterveld, beweert altijd al dierengek te zijn ge weest. Van eekhoorntjes tot en met vooral Dobber mans, Rotweilers en Her ders. Hoewel ze zelf wel aan hondensport heeft ge daan, vooral aan het af richten van politiehon den, ging haar aandacht in toenemende mate uit naar de materialen die daarvoor nodig zijn. Van Nim wegen:Steeds op nieuw gebeurde het dat een bijtpak onbruikbaar werd doordat de mouwen raakten opgegeten. Het dure pak was verder nog goed maar niet meer te gebruiken voor het africh ten van honden. Zeven jaar geleden kon zij een speciale naaima chine overnemen van een mevrouw die de mouwen repareerde. Daarmee be gon Henny van Nimwegen in een klein achterkamer tje, haar eigen bedrijfje. „Daarna is het hard ge gaan. Uit de poten ge groeid mag je wel zeg gen zegt ze zelf met eni ge verbazing Voor de jute en leren pakken die zij maakt, blijkt de belangstelling overweldigend. Binnen de korste keren groeide haar machineparkt tot tien in drukwekkende apparaten Van Nimwegen: Voor de ME heb ik speciale lijnen ontworpen De honden moeten vaak lang wach ten onder direct appèl Daarvoor maakte ik een lange lijn, met direct naast de muscaton waar mee deze aan de halsband vastzit, een handvat. Een andere eigen vinding is 'het juttuig' Van Nim wegen: „Honden moeten, voor ze bereid zijn een man in een bijtpak aan te vallen, opgejut worden Dan zitten ze vast. Maar wanneer ze een halsband dragen, bestaat het ge vaar dat ze in hun felheid hun strottehoofd bescha digen. Daarom dit tuig. Want hoe agressief de ver schillende hulpmiddelen ook lijken, Hanny van Nimwegen laat er geen misverstand over bestaan dat het welzijn van de dieren haar aan het hart gaat „Ik zal nooit een slipketting aanbevelen. Het assortiment in haar winkel aan de Hesseniveg biedt voor iedere liefheb ber van honden een keur van artikelen. Naast de grote collectie lijnen, tui gen, been, arm en lijf be schermers, een grote col lectie 'prullaria van bete re kwaliteit', lectuur over honden en prijzen voor na de wedstrijden Haar win kelvoorraad is onder te verdelen in bijt- en tuig- artikelen, produkten voor de verzorging van vloeienpoeder tot (auto- kennels (op verzoek op maat van de auto ge maakt), voer, prijzen en bekers, accessoires van posters via serviezen naar pluche en stickers, tot ap- porteerblokken, variërend van 650 gram (vijftien centimeter) tot twee kilo (vijftig centimeter lang, twintig dik). In een glazen uitstal kast liggen de artikelen die Hanny zelf impor teert. Electronische dressuurap- paraten waarmee zelfs de meest eigenwijze teckels van achter de horizon te rug schijnen te komen, na een stroomstootje op af stand geleverd in de nek. Overigens ook te gebrui ken bij paarden die hun benen niet optillen en honden in groter formaat want de halsband electro- nica is aanwezig in veel formaten. Daarnaast ge- Het nieuwe interieur van de hondensportwinkel van Hanny van Nimwegen. (foto: Hans Verhorst) spen, sieraden en spiegels in de vorm van het gewenste ras. De werkplaats is even groot als de winkel waar- vanuit de klantenkring van pittbull baas tot poli tie bediend wordt, soms met dezelfde artikelen. De winkel in Achterveld is allround, van IPO (een dressuurvorm) materialen tot politiewerktuigen tot benodigdheden voor de beh endigh eids train in gen en de jachtsport. Zelfs voor de hondenbezitter zonder sport-aspiraties valt hier veel te zien. LEUSDEN - De vereninging 'Thuiszorg noord-oost Utrecht' en de stichting 'Kruis werk noord-oost Utrecht' starten in samenwerking met de vereniging Welzijn Ouderen Leusden (WOL) een dagver- zorgingsproject voor ouderen Dagzorg is bedoeld voor oude ren die zelfstandig wonen maar extra hulp en ondersteuning nodig hebben. Ouderen die zelf moeilijk de deur uit kunnen maar wel graag met anderen in contact willen komen En voor ouderen die hun partner of fa milie van wie ze dagelijks zorg ontvangen een dagje van deze zorg willen ontlasten Dagzorg biedt de gelegenheid om in contact te komen met leeftijds genoten en deel te nemen aan diverse activiteiten. Twee be geleidsters bieden een geva rieerd programma van activi teiten die zowel binnen al buiten kunnen plaatsvindei Het dagzorgproject zal worden gehouden in de 'huiskamer' van 't Hamersveld aan de Al- bert Buimnggaarde 34 op dins dag en vrijdag van 9.30 tOt 16.30 uur Het project zal op 2 november van start gaan. Voor meer informatie kunnen be langstellenden van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 10.00 uur contact opnemen met Thuiszorg (tel.. 946383). LEUSDEN - Dinsdag 9 no vember zal huisarts De Waard op bezoek komen bij de Katho lieke Plattelandsvrouwen (KPO) Met behulp van dia's zal zij vertellen over borst- en baarmoederhalskanker. Er zal volop gelegenheid zijn om vra gen te stellen. De avond wordt gehouden in De Kom, Hamers- veldseweg 51 en begint om 20.00 uur Voor inlichtingen kunnen belangstellenden con tact opnemen met An Boersen (telefoon: 944531). LEUSDEN - Bij de kleding- containers van de stichting Humana is het afgelopen jaar in Leusden 72.765 kilo kleding ingeleverd. Dit leverde een be drag op van 11.642,40. Dit geld zal onder andere worden gebruikt voor de steun aan projecten in Angola. LEUSDEN - In restaurant De Mof zal zaterdag een dans avond voor alleenstaanden worden gehouden. De avond begint om 20.00 uur op de Arn- hemseweg 95. LEUSDEN - De vereniging van vogelliefhebbers 'De Vo gelvrienden' houdt vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 novem ber een vogelshow. De show zal gehouden worden in De Til aan de Hamersveldseweg 30. Tij dens de show zullen zo'n 250 vogels getoond worden Het gaat hierbij om kanaries, par kieten en tropische vogels Het is mogelijk om vogels te kopen. De openingstijden zijn: vrijdag van 20.00 - 22 00 uur, zaterdag van 10.00 - 22 00 uur en zondag van 10.00 - 16.00 uur. De toe gang is gratis. AMERSFOORT - Het Eem- lands Vrouwen Ondernemers Netwerk houdt op dinsdag 9 november een thema-avond over 'Het Public Relationsplan voor vrouwelijke ondernemers in het midden- en kleinbedrijf.' De avond wordt gehouden in De Drie Ringen, Kleine Spui 18 in Amersfoort en begint om 20.00 uur. Ook Leusdense vrouwelijke zelfstandige on dernemers zijn van harte wel kom. De toegang is gratis. Aan melden kan tot vrijdag 5 no vember op telefoonnummer 650880

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5