„We moeten samen met de mensen ter plekke aan het werk gaan" MK Biezenkamp blijft buurtcentrum Leusder Krant Boete voor bedrijfswoning Ontwikkelingsorganisatie ETC gesteund door Postcodeloterij Boomkwekerij niet van de grond Doodgravers (2) Plan Hamersveld maakt einde aan 'willekeur' Informatie avond ANBO Nieuws uit de verenigingen Amnesty start campagne DWS Vertelfestival Woensdag 3 november 1993 Paginal 0 LEUSDEN - De Nationale Postloterij heeft onlangs be sloten de in Leusden gevestig de ETC Foundation te steunen met een financiële bijdrage van 54.000,- voor het opzetten en uitvoeren van management trainingen voor jonge onderne mers in Kirgizië, een nieuwe republiek in Ccntraal-Azië. Educational Training Con sultants Foundation (ETC) is een adviesbureau voor ontwik kelingssamenwerking op het gebied van de ontwikkeling van duurzame landbouw-, drinkwaterprojecten, institu tionele ontwikkeling en het bevorderen van het kleinbe drijf Door het opzetten van trainingsprogramma's en pro jecten wordt een land op effec tieve wijze in staat gesteld een bestaan op te bouwen ETC is gevestigd in Nederland, Enge land, India en Kenia. Plaats van de stichting in Nederland is de Kastanjelaan in Leusden. Henk Kieft is hoofd van de landbouwafdeling. Hij bena drukt dat alle hulp aan derde wereldlanden tot hoofddoel heeft het zelfstandig leren werken van de plaatselijke be volking. Kieft ,,Dat onderdeel geven we veel aandacht en kort gezegd houdt dit in dat door een gedegen samenwerking de bevolking zo snel mogelijk zelfstandig gaat werken. We ondersteunen in de derde we reld de landen die met de ont wikkeling van hun land bezig zijn De stichting 'Doen' van de Nationale Postloterij heeft in feite opdracht gegeven om in Kirgizië een training op te zet ten. Dat is onze werkwijze; een bepaalde organisatie geeft ons adviesbureau een opdracht om in een land een bepaald project op te zetten. Zo is er in Kenia een boomplantproject en in In dia een drinkwaterproject op gezet. Een ander voorbeeld van ons werk is een sociaal pro gramma in Sn Lanka waarbij de aandacht ligt op behuizing en gezondheidszorg voor plantage-arbeiders." In 1974 is de stichting ETC opgericht en inmiddels zijn er veertig mannen en vrouwen in vaste dienst. Tien daarvan zijn op het bureau werkzaam, de overige dertig werken in het buitenland. Kieft: ,,Als een op dracht binnenkomt wordt ge keken wie we nodig hebben. Dat kan bijvoorbeeld een inge nieur zijn of een landbouw kundige. Op grond van de te verrichten werkzaamheden wordt dan iemand op pad ge stuurd." Samenwerking De doelstelling van het ETC valt in twee punten uiteen, na melijk de samenwerking met de lokale bevolking tijdens een project en het bewerkstelligen van een duurzame ontwikke ling. Dit laatste punt wil Henk Kieft uitleggen: „Duurzaam is een wat vaag begrip. Hier houdt het in dat het ecologi sche aspect van belang is, de landbouw moet van dien aard zijn dat de grond leefbaar blijft. Het moet dus goed voor het milieu zijn, anders werkt het zeer beperkt. In econo misch opzicht moet het project voor de bevolking een goed be staan opleveren, het mag niet stoppen na het project Van daar ook dat het accent ligt om samen met de mensen aan het werk te gaan. Het heeft weinig zin om vanaf de kant te roepen hoe het moet, nee, wij werken echt met de mensen mee, dat heeft veel meer effect. Wij hechten sterk aan intensieve LEUSDEN - Uitbreiding van De Biezenkamp lijkt na de pre sentatie van het ontwerpbe- stemmingsplan Hamersveld uitgesloten. Ook op de Ha- mersveldsewcg zal geen noe menswaardige uitbreiding van het winkelbestand worden toe gestaan. Met de vaststelling van het definitieve plan moet er een einde komend aan de al jaren durende discussie over de gewenste ontwikkeling van het gebied, dat tot 1970 de belang rijkste kern van Leusden was, maar daarna ten opzichte van het gebied rondom De Hamers- hof is achtergebleven. Het hui dige plan uit het begin van de jaren zestig is hard aan vervan ging toe. In die periode hebben zich een aantal ontwikkelingen voorgedaan, waarin het be stemmingsplan niet voorziet. In de loop der jaren is er met name op het deel van de Ha- mersveldseweg tussen de Noorderinslag en de Zwarte- weg bedrijvigheid ontstaan, die volgens een strikte toepas- samenwerking. Organisato risch moet één en ander zo ver lopen dat de bevolking na ons vertrek zelfstandig verder kan werken We zijn met name veel in Kenia, Sri Lanka en India bezig Dat komt omdat daar veel ontwikkelingshulp en geld wordt gegeven en worden wij ook regelmatig ingezet." Kieft doelt hiermee op de di verse organisaties die zich in zetten voor de ontwikkelings hulp, zoals de Novib, Icco, Ce- bemo en Hivos. Heel direct is ook de link naar minister Pronk van Ontwikkelingssa menwerking Het Ministerie van Buitenlandse Zaken vraagt ETC advies om tijdens een zogeheten verkennings tocht in een aangewezen land te onderzoeken op welk punt de mensen het best geholpen kun nen worden Kieft. „Dat noe men wij de korte missies Op dit moment zijn twaalf mensen van onze stichting op zo'n kor te missie en negentien mensen op lange missie en dat betekent echt werken aan een project. Als een instantie ons vraagt op verkenning te gaan wil dat zeg gen dat daar ook geld voor be schikbaar wordt gesteld. Zo heeft het MTC (Managers trai ning Centre) de steun van de stichting 'Doen' gevraagd en sing van het geldende bestem mingsplan niet is toegestaan. Het probleem werd tot nu toe opgevangen, door met een spe ciale procedure in een aantal gevallen vrijstelling te verle nen, voortuitlopend op het de- fintieve plan Deze zogenaam de artikel 19-procedure, leidde echter tot onduidelijkheid en in een aantal gevallen kregen betrokkenen het gevoel dat er sprake was van willekeur Ar tikel 19 is een paragraaf uit de Wet Ruimtelijke Ordening. Een voorbeeld is de situatie op de hoek van de Hamersveld- seweg en de Rozendaallaan. Daar ontstond tot ergenis van enkele omwonenden een be drijvencomplex rondom het installatiebedrijf van Coen van den Berg Door toepassing van de artikel 19 procedure kon het complex de afgelopen jaren langzaam maar zeker groeien Aan de overkant van de hoek werd een dergelijke ontwikke ling door de gemeenteraad juist tegengehouden. Een aan- ons bureau ingeschakkelt voor een onderzoek en de uitwer king daarvan. Het is dus niet echt een gift maar een finan ciële ondersteuning voor dat project. Wij verzorgen onder andere de cursussen aan de plaatselijke bevolking." De bijdrage van 54 000.- van de postloterij is, zoals ge zegd, bestemd voor het Mana gers Training Centre in de plaats Bishkek in de jonge re publiek Kirgizstan in Cen- traal-Azie. Dit onafhankelijke instituut wil jonge onderne mers trainen in de agrarische-, industriële- en dienstensector. Twee medewerkers van ETC, consultants genaamd, zullen een groep van twintig cursisten in vijf dagen leren hoe ze een ondernemersplan moeten ma ken. Van belang is het landbouw programma af te stemmen op het klimaat en de soort grond van dat land. Kieft: „Voorheen werd nogal eens geprobeerd te werken volgens westers model. Een praktisch probleem was bijvoorbeeld dat het benodigde zaad gewoon niet.op tijd aan kwam, of kunstmest die ge bruikt werd, totaal ongeschikt was voor die grond in dat kli maat. Maar ook voor het ver- vraag voor uitbreiding van de videotheek mocht niet door gaan, omdat de gemeenteraad een einde wilde maken aan de praktijk, waarbij telkens vrij stelling werd verleend, zonder dat er een definitief plan werd vastgesteld. In het ontwerp bestem mingsplan wordt deze zaak nu geregeld Het deel waar de vi deotheek is ondergebracht, krijgt nu de bestemming bijge bouw. Dat betekent dat de vi deotheek uit die ruimte zou moeten verdwijnen, maar dat uitbreiding aan de zuidkant is toegestaan, mits de bebouwing laag blijft. Het is de concrete uitwer king van het uitgangspunt, dat er op dat deel van de Hamers- veldseweg geen nieuwe win kels bij mogen komen en dat de met-aaneengesloten bebou wing niet mag 'dicht slibben'. In het verkeersplan is al eerder vastgelegd dat de Hamersveld- seweg tussen de Noorderinslag volg is het van belang de ge wassen te gebruiken die daar in dat land het meest in aanmer king komen. Ze moeten daar verder, ook als wij weg zijn. De ecologische landbouw wordt steeds meer ingevoerd. Een project dat pas is gestart in Ke nia, loopt prima. Drieduizend boeren zijn daar na het volgen van de cursus overgestapt op de ecologische landbouw. Dit project zal vier jaar gaan duren en drie mensen van ons gaan daar twee keer in een jaar kij ken en helpen tijdens de cur sussen. De bevolking werkt verder zelfstandig aan dat project." Verkenningstocht Op verzoek van de Nationale Milieu Commissie gaat Kieft zelf in november naar Mozam bique „Dat is een verken ningstocht en dat betekent heel veel kijken en overleggen met de medewerkers van het mi lieu-instituut die daar aanwe zig zijn maar ook met eventuele financiers Met hopelijk goede aanbevelingen op zak zal dan een missie volgen waarbij con crete plannen zullen worden opgesteld. Ondanks mijn coör dinerende functie zit ik toch per jaar ongeveer honderd da gen in het buitenland Ik doe en de Zwarte weg verkeersluw moet worden gemaakt. In het ontwerp bestemmingsplan wordt dat nog eens bevestigd. Ook winkelcentrum de Bie zenkamp wordt weinig moge lijkheden geboden om uit te breiden Er wordt duidelijk ge kozen voor De Hamershof als winkelcentrum voor heel Leusden. De Biezenkamp krijgt hiermee een buurtfunc tie. Op dit moment wordt het winkelcomplex op het terrein van het voormalige restaurant De Pepermolen gebouwd. Dat is de enige uitbreing van het winkelbestand dat nog wordt toegestaan Verder biedt het plan nog aan de supermarkt in het winkelcentrum de moge lijkheid uit te breiden Uitbreiding van de parkeer gelegenheid op het terrein van basisschool de Wegwijzer is met het plan definitief van de baan De school is op dit mo ment nog in gebruik voor het onderwijs aan de kinderen van het Asielzoekerscentrum. De dit werk sinds 1989 en het blijft ontzettend interessant. Het betaalt redelijk goed hoor, maar daar wordt dan ook kei hard voor gewerkt. In het bui tenland werk je gewoon zeven dagen in de week en dat is zwaar." Kieft. „Wij werken ook in opdracht van de EEG, maar ook van de voedsel- en land bouw organisatie van de VN (de FAO) komen ook opdrach ten binnen, vaak meer dan we aankunnen. Bij elk verzoek be kijken we ons eigen bestand maar als daar niemand tussen zit met de gevraagde kwalitei ten gaan we op zoek naar des kundige mensen met kennis van het land." Dit principe wordt daad werkelijk ondersteund door het aantrekken van een asiel zoeker. Vanaf 1 november treedt deze man in dienst van ETC. Kieft: „Dat is zeer gun stig. Deze man, afkomstig uit Sri Lanka weet veel over zijn land en kan goede adviezen ge ven over een op te stellen pro ject. Kennis van het land is een noodzaak want zoals de plaat selijke bevolking al stelt, oner varen mensen hebben we zelf al genoeg." Annelies Heuvelink Wegwijzer fuseerde eerder met De Heerd. Het Asielzoekers centrum moet na september volgens afspraak sluiten. Er is nog niet besloten wat er na die tijd met het schoolge bouw moet gebeuren. Moge lijkheden zijn het te gebruiken voor maatschappelijke doel einden of om er woningen te bouwen. Wat het eerste betreft heeft de gemeente te maken met het probleem van een aan tal instellingen op sociaal- cultureel gebied, die te kampen hebben met gebrek aan ruimte. Het gebouw van de voormalige school De Springplank, vlak bij, werd daarom als sociaal- cultureel centrum in gebruik genomen Het gebouw van De Wegwijzer zou gebruikt kun nen worden voor kinderop vang. Verder wordt inTiet plan de mogelijkheid genoemd op het terrein tussen de Biezenkamp en de Marcuskerk woningen te bouwen Burgemeester en wet houders willen ook dat het ge bied tussen Biezenkamp en de Lindenlaan onder de loep ge- noemen wordt. Het college vindt dat het geheel een weinig fraai aanzicht geeft. Dat hoeft overigens niet op korte ter mijn, omdat het gebruik van de gebouwen en voorzieningen voor langere tijd vastligt LEUSDEN - De gemeente gaat een boete van 190.000,— ei sen van de de heer G. Hoge- veen, eigenaar van een be drijfswoning aan de Ooie- vaarshorsterweg. De man kreeg toestemming voor de bouw van de woning, als hij op zijn terrein ook een boomkwe kerij zou opzetten. Eerder kwam hij al in botsing met de gemeente, omdat hij weigerde zijn vroegere woning aan de Amhemseweg af te breken. Onder die voorwaarde mocht hij zijn nieuwe bedrijf met wo ning bouwen op het perceel aan de Ooievaarshorsterweg. Die voorwaarde was gesteld, om dat de gemeente geen uitbrei ding van het woonbestand in het buitengebied wil. Alleen wanneer de woning gekoppeld is aan het uitvoeren van een bedrijf wordt er onder strikte voorwaarden toestemming verleend. LEUSDEN - Dinsdag 9 no vember komt Ana Kozic na,ar Leusden om te praten over de hulpacties van Mezamic. Dit is een vredesorganisatie voor vluchtelingen uit alle delen van het voormalig Joegoslavië. Bij de hulpactie wordt bij de in gang van een supermarkt de winkelende mensen gevraagd een extra boodschap te doen voor de vluchtelingen. Op 20 november zal dit in Leusden gebeuren. De avond begint om 20.00 uur in De Kom aan de Hamersveldseweg 51. LEUSDEN - Donderdag 11 november houdt de Algemene Nederlandse Bond van Oude ren haar najaars ledenverga dering. Notaris Van de Beid zal vanaf 15 00 uur informatie ge ven over het regelen en vastleg gen van nalatenschap. De ver gadering begint om 14.00 uur en wordt gehouden in de re creatiezaal van 't Hamersveld aan de Albert Buininggaarde. De heer Hogeveen ging ak koord met de verplaatsing van het bedrijf met woning en af braak van het oude huis, maar kwam daar later op terug. De gemeente dwong daarop de af braak van het pand af. Later onstond het vermoeden, dat de plannen voor de boomkwekerij niet werden uitgevoerd. De vergunning voor de kwe kerij was verleend na onder zoek door de Directeur Land bouw, Natuur en Openlucht recreatie (LNO). Een dergelijk bedrijf op die plek zou volgens de Directeur LNO levensvat baar zijn. In 1991 constateerde de gemeente echter, na een brief van LNO, dat er nog steeds niet met het bedrijf be gonnen was. Hogeveen voerde aan dat hij door medische problemen niet in staat was zijn bedrijf van de grond te krijgen. Hij kreeg daarom van de gemeente uit- LEUSDEN - Mensenrechten organisatie Amnesty Interna tional is onlangs een wereld wijde campagne gestart tegen politieke moorden en verdwij ningen De Leusdense Amnes- tygroep zal zich de komende tijd inzetten voor de zaak van de Turk Resul Sakar. Hij werd 2 november 1992 door politie functionarissen van zijn bed gelicht, de volgende morgen werd hij dood aangetroffen. De Amnestygroep vraagt in haar acties om een onafhankelijk onderzoek naar de dood van Sakar en berechting van de da ders Voor meer informatie over deze acties kunnen be langstellenden contact opne men met Sybe Keegstra (tele foon: 946281). stel Na een jaar zou de situatu opnieuw worden bekeken Daarin is, naar nu blijkt, geer verandering gekomen, hoewé de medische toestand van d< man volgens de gemeente i< verbeterd. Hogeveen voert ni aan dat inschakeling van eer derde om voor hem het bedrijl te voeren, financieel niet haal baar is en voor hem geestelijk niet te verwerken. Bij het verlenen van toe stemming kwam de gemeente met Hogeveen overeen, dat deze een boete van 190.000,- zou moeten betalen, als hij niet aan zjn verplichtingen zou vol doen. De gemeente vindt nu dat Hogeveen, al dan niet met in schakeling van derden, in staat is zijn bedrijf op te zetten. Hij krijgt daarom drie maanden de tijd met een concreet bedrijfs plan te komen. Als hij dat niet doet, zal hij de boete moeten betalen. ACHTERVELD - Vanwege de oud papier actie van de Achter- veldse muziekvereniging Door Wilskracht Sterk staan er ko mende zaterdag, 6 november een tweetal containers op het Groot-Achteveldplein. Men sen die hun oud papier op wil len ruimen, kunnen dit in de genoemde containers depone ren. Inwoners van Stoutenburg kunnen hun oude papier bren- gen bij W. Wouters, Hessenweg 'v 95 te Stoutenburg. Contact- e persoon bij deze oud papier ')V actie is Evert Tolboom, 03425-1833. ai LEUSDEN - De Culturele10 Raad houdt op 23 januari 1994 een vertelfestival. Vertellen ?n uit Leusden kunnen hieraan 01 meedoen. Deelnemers kunnen m zich voor 14 december aanmel- den bij Alie Vriese, Bohemen 4, 'et 3831 ES Leusden. In de aan- meldingsbnef dienen naamoe adres en telefoonnummer te 2 worden vermeld. En wat de w deelnemer wil gaan doen (bij- 01 voorbeeld een verhaal voorle-111 zen of vertellen of een gedicht voordragen). 'ti De vorige keer hebben we de doodgravers verla ten toen ze net met hun grote werk, het begraven van een dood dier, een aanvang hadden gemaakt. Waarom ze dat doen zullen we nu zien. Zijn de bodemomstan digheden redelijk gunstig, dus niet teveel plantewor- tels die steeds doorge knaagd moeten worden, verdwijnt het dode diertje, door de graafwerkzaamhe den van de kevers, tot ongeveer twintig centime ter en soms nog dieper, on der het aardoppervlak. De kuil is wel iets groter dan het dode dier, want de kever heeft nog wel het één en ander te doen en daarbij wat ruimte nodig om het karwei af te maken. De on eetbare delen zoals veren, haar, snavel of pootjes worden verwijderd en van de rest wordt een bal ge hakt gemaakt, die nu niet bepaald lekker meer ruikt. Op die geur komen de aasvliegen af die een veel minder goed reukvermo gen hebben dan de dood gravers en in dit stadium pas lucht van de zaak krij gen. De doodgravers laten de aasvliegen rustig hun gang gaan om hun eitjes te leggen, want dat betekent voor hen een extra lekker hapje. Zodra de larven van de vliegen uit de eitjes ko men, worden ze prompt op gegeten. In de wand van de graf kuil worden nu gangetjes gegraven en in ieder gan getje een eitje gelegd Na een dag of vijf kruipt er een larf je uit ieder eitje. Intus sen heeft de moeder in de gehaktbal wat gangetjes gemaakt en in ieder gan getje wat maagsap gedrup peld, wat het verterings proces nog wat versnelt en de brij praktisch vloeibaar maakt. Dadelijk na de ge boorte kruipen de larven naar de ingang van hun holletje, waar moeder al zit te wachten met een drup pel van het vloeibare voed sel. Zo worden de jongen gevoerd tot na enige tijd, na hun eerste vervelling, de jongen in staat zijn zelf een weg door de gehaktbal te eten. Als de voedselvoorraad op is en de jongen een leng te van zo'n drie en een hal ve centimeter hebben be reikt, gaan de volwassen larven zich in hun gangetje verpoppen. Als het nog zo mer is komen, na ongeveer twee weken, de spikslin- ternieuw glanzende kevers tevoorschijn. Maar als 's Jiachts de temperatuur het vriespunt nadert, blijven ze liever als pop in hun holletje overwinteren en komen pas tevoorschijn als de lentezon de aarde ver warmt, om hun nuttige werk als opruimers in de natuur aan te vangen G. van Leeuwen ETC-medewerker Henk Kieft: „Ik doe dit werk sinds 1989 en het blijft ontzettend interessant.(foto: Hans Verhorst) OQvjO c; V c z WART e

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6