Verbouwde bibliotheek opent met extra feestelijk programma De historie van de bibliotheek Leusder Krant Nieuw 06-nummer Extra aandacht voor kunstuitleenactiviteiten Niet alleen boeken Leeskringen Agenda openingsactiviteiten: Liesbeth Ram to interieur van de bibliotheek, (foto: archief BDU) 1 1( toensdag 3 november 1993 Pagina 7 LEUSDEN - Op 13 novem ber zal er bij de bibliotheek op 't Erf een grote telefoon worden geplaatst (vermoe delijk voor de ingang van de bibliotheek) ter promo tie van het 06-nummer van de openbare bibliotheken. Op dit nummer (06-8411) kunnen mensen vragen stellen (bijvoorbeeld de tekst van een volkslied, adressen van instanties of wanneer de eerstvolgende zonsverduistering is). Bel lers krijgen dan direct ant woord of worden doorver wezen naar een titel van een boek waarin het ant woord staat. LEUSDEN - Naast boeken zijn er in de bibliotheek nog andere informatie bronnen in te zien. te lenen of te huren. Zo zijn er re creatieve en informatieve video's tegen een vergoe ding op te vragen bij de provinciale bibliotheek centrale (bijvoorbeeld Te- leaccursussen). De bibliotheek beschikt over documentatiemappen (dit zijn kant en klaar aan geleverde knipselmappen) over actuele onderwerpen, jeugdliteratuur en recen sies van Nederlandse au teurs. Er is documentatie over Leusden te verkrijgen die is verzaméld door His torische Kring Leusden (overigens niet meer bijge werkt sinds 1990) en boe ken over Leusden. Er zijn compact-discs in alle categorieën, zoveel mogelijk gericht op de smaak van het doorsnee publiek. Dit is een met an dere bibliotheken roule rende collectie. De selectie in de bibliotheek is vrij klein, maar alle titels in be stand aan te vragen. Bo vendien beschikt de bi bliotheek over een kleine collectie bladmuziek die vooral bestaat uit eenvou dige speelmuziek. En dan is er uiteraard nog de kunstuitleen die 7 oktober weer van start is gegaan. LEUSDEN - Een andere niet zo bekende activiteit van de bibliotheek is het begeleiden en houden van leeskringen. De Katholie ke Plattelandsvrouwen Organisatie (KPO) en de Bond van Plattelands vrouwen houden regelma tig leeskringen in de bi bliotheek. Zij zijn in het begin door medewerkers van de bibliotheek op weg geholpen. De vrijwilligers en het vaste personeel van de bibliotheek hebben nu samen ook een leeskring. Alle leeskringen kunnen als kring lid worden van de bibliotheek. Tegen reser- veringskosten kunnen zij dan meerdere exemplaren van één titel lenen. Het personeel van de bibliotheek met Liebesth Ram zittendgeheel links) en Els Steggerda (zittend, tweede van links). (Foto: Hans Verhorst) EUSDEN - Het bestuur van de bibliotheek heeft een eg (wisselend programma in elkaar gezet om de opening van t- e verbouwde bibliotheek, zaterdag 13 november, feeste er jk te vieren. Om 10.00 uur zal wethouder Vroon de bi- "n, bliotheek in het bijzijn van genodigden officieel openen. Vanaf 11.00 uur, een uur later dan gewoonlijk, zal de bibliotheek voor het publiek opengaan. Er kunnen deze dag ook gewoon boeken geleend worden. De bibliotheek opent 13 november feestelijk, (foto: archief BDU) De Utrechtse kunstenares larijke Wiegerinck zal het artsein geven voor het maken le in een kunstwerk voor de bi- 34 liotheek dat door volwasse rs ?n en kinderen ingevuld zal in orden. Zij zal op een groot mvas doek een tekening ma- en die door het publiek inge- 4 leurd zal worden. Het moet en alternatief soort gasten- n, oek worden. te Zaterdag de 13e zal de le unstuitleen centraal staan, j. nnelore Schoeten, hoofd a. unstuitleen van de provin- iit iale bibliotheekcentrale in trecht, geeft een toelichting LEUSDEN - Licsbeth Ram is hoofd van de bi bliotheek en in die functie verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken in de bibliotheken in Leus den-Centrum en Leus den-Zuid. Het is haar taak om de ongeveer veertig vrijwilligers te coachen en het personeel in te rooste ren. Binnenkort zal het ook tot haar taak behoren om functioneringsgesprekken te houden. Zij onderhoud de con-' tacten met plaatselijke in stellingen en de pers. Eén van haar belangrijkste ta ken is de collectievorming, dat wil zeggen het aanko pen en verwijderen van boeken en andere mate rialen. De totale collectie, en met name de boeken voor volwassenen, vallen onder haar verantwoor delijkheid. En Liesbeth staat ook nog aan de infor matiebalie. De Provinciale Kunstuitleen Utrecht omvat 24 uitleenpun- ten, waaronder Leusden. De collectie toont hedendaagse kunst, wat betekent dat de ont wikkelingen in de actuele kunst terug te vinden zijn in het aanbod van de collectie. De totale collectie bestaat uit ruim 3.500 kunstwerken. Jaarlijks wordt de collectie uitgebreid met nieuwe aankopen De collectie bestaat uit schilderijen op doek en op pa pier, tekeningen, aquarellen, grafische werken en driedi mensionale objecten en beel den. De kunstenaars van de Ze is al vanaf de oprich ting in 1976 bij de biblio theek in Leusden werk zaam. Het werk bevalt haar prima, vooral omdat ze sinds de verbouwing in een mooie ruimte mag werken. Sjnds de oprich ting is de bibliotheek sterk gegroeid. Hierdoor is de functie van Liesbeth ook uitgegroeid, ze heeft nu meer taken dan in het be gin. Zij vindt dat de biblio theek momenteel genoeg geld krijgt om te kunnen draaien. Dit heeft volgens haar vooral te maken met het feit dat de bibliotheek na de brand twee jaar extra subsidie heeft gekregen om de collectie opnieuw op te kunnen bouwen. Ze is te- collectie zijn allen professio nele beeldende kunstenaars die in Nederland wonen. Naast kunstwerken van Corneille, Jan Cremer en Jef Diederen kent de collectie ook werken van jongere talentvolle kunste naars als Titiis Nolte, Bob Ne- grijn en Josée Houtbraken. Aanvullende functie De bibliotheek in Leusden heeft regionaal gezien een aan vullende functie, als het gaat om de kunstuitleen. Dat wil zeggen dat zij over een relatief kleinere collectie beschikt. De collectie bestaat, afhankelijk vreden over de huidige collectie van de biblio theek. Ram: „Momenteel is de collectie zo groot dat de boeken niet constant uit geleend zijn, maar dat er ook een aantal aanwezig zijn als er mensen komen om te lenen. Dit geldt ook voor de bekendere titels." Ze vreest echter de kortin gen op subsidies waar her en der over gesproken wordt. Ram: „Het is een drukke bibliotheek, daarom is het er ook gezellig en heb ik veel contacten met bezoe kers." Ze vindt vooral de sociale functie van de bi bliotheek leuk. De mensen die elkaar ontmoeten en het helpen als iemand iets wil weten. „Ik vind het fijn om mensen met iets naar huis laten gaan, bijvoor beeld een boek of een tele foonnummer waardoor ze verder kunnen." van de belangstelling, uit 100 tot 250 kunstwerken. Jaarlijks wordt de gehele collectie ge wisseld om een nieuw aanbod van kunstwerken te garande ren. Het is overigens ook mo gelijk de kunstwerken te ko pen. Er zal een ledenwerfactie worden gehouden voor abon nementen voor de kunstuit leen. Dit abonnement kost tij delijk voor een half jaar 25,-. Een jaarabonnement kost 78,-en voor bibliotheekleden 68,-. Pas 65 en CJP-houders betalen 39,-. De Amsterdamse graficus René van Kempen is deze dag ook aanwezig. Hij zal stapsge wijs laten zien hoe een ets tot stand komt „Het is vrij een voudig om te laten zien hoe een ets gemaakt wordt. Dat zal ik deze dag laten zien. De mensen mogen ook zelf etsen proberen te maken, ik zal hen daarbij helpen", aldus de kunstenaar. Zowel volwassenen als kinde ren zijn welkom om het etsen te proberen. De Leusdense boekbinder en restaurateur Jannie Vos-Bette uit Leusden geeft een demon stratie boekbinden. Belang stellenden kunnen deze dag bij haar terecht voor alle infor matie over het inbinden van LEUSDEN - Er is heel wat aan voorafgegaan voordat op 13 november de verbouwde bi bliotheek geopend kan wor den. Feitelijk is men in Leus den al ruim honderd jaar bezig om tot een dergelijke biblio theek te komen zoals die nu is gebouwd. Echter, de Leusde- naren die begonnen met iets wat op een bibliotheek leek, konden van de huidige situatie alleen maar dromen. Het startsein tot wat nu de openbare bibliotheek Nieuw- Langenbeek is klonk eigenlijk al in 1887 toen de boerderij Nieuw-Langenbeek gebouwd werd. De geschiedenis van het echte bibliothecaire werk begon in Leusden in 1905 toen de fami lies De Beaufort, Royaards, Van Hardenbroek en Roëll be gonnen met het uitlenen van boeken. Tot aan de oorlogsja ren deden zij dit bibliotheek werk in Leusden. In de jaren dertig was daar toe een bibliotheek ingericht in de Bewaarschool aan de Ooie- vaarshorsterweg In oorlogsja ren werd deze school bezet, waarna de boeken door me vrouw Roell naar Groot Schutterhoef werden overge bracht In 1951 startte in Leusden- Zuid (toen nog Leusbroek ge heten) een bibliotheek op ini tiatief van de bibliotheekcom- 10.00 uur: Officiële opening door wethouder Vroon 11.00 - 15.00 uur: Bibliotheek open voor publiek Diverse activiteiten: Marijke Wiegerinck geeft startsein voor maken schilderij door pu bliek. Annelore Schoeten, hoofd kunstuitleen van de pro vinciale bibliotheekcentrale in losse tijdschriften en ander losbladig materiaal Maar ook over het herstellen en restaure ren van oude boeken. Bezoe kers kunnen zelf boeken mee brengen en door Jannie Vos laten bekijken „Er is te weinig ruimte om ter plekke een boek in te binden. Daarom zal ik aan de hand van voorbeelden een overzicht geven van de ver schillende fasen die tot het missie van het Christelijk Jon geren Verbond Doel daarvan was het toegankelijk maken voor het publiek van een bi bliotheek van het CJV-werk. De collectie van mevrouw Roëll, die bestond uit 900 boe ken, werd hieraan toegevoegd. In 1952 ging deze biblio theek op de zolder van het jeugdgebouw aan de Ooie- vaarshorsterweg daadwerke lijk van start, met een eerste catalogus waarin uiteindelijk 619 titels stonden. In december 1952 kreeg deze bibliotheek haar eerste subsi die van de provincie Utrecht. Deze subsidie bleef bestaan tot 1961 toen de gemeente recht streeks de bibliotheek in Leus den-Zuid en de parochiebi bliotheken in Leusden-Cen- trum (toen nog Hamersveld) en Achterveld ging subsidiëren. Zelfstandig In 1965 werd een zelfstandi ge stichting voor de biblio theek in het leven geroepen. Het bestuur bestond uit zeven mensen van uiteenlopende (re ligieuze) gezindte. Zij startte met de middaguitleen, naast de reeds bestaande avonduitleen. Kort daarop werd in Leus- den-Zuid de naam 'De Boeken molen' voor de bibliotheek in gevoerd In oktober 1975 werd de fe deratieve stichting Biblio- Utrecht, geeft een toelichting over kunstuitleen. De Utrecht se graficus René van Kempen laat het publiek zelf etsen ma ken. Jannie Vos-Bette uit Leusden geeft een demonstra tie boekbinden Demonstratie CD-I door Radio Drieënhui- zen. 13.00 - 15.00 uur: Optreden Brand New Cadillac eindresultaat, een ingebonden boek, leiden", aldus Vos Vos zal tevens eigenhandig gerestaureerde boeken ten toonstellen en verder liggen er verschillende voorbeelden van restauratie-rapporten ter in zage. Ook worden de verschil lende fasen van inbinden van tijdschriften getoond, naast speciaal bindwerk als recep tie-albums en dagboeken. Bo- theekvoorziening Leusden op gericht waarin de drie biblio theken gingen samenwerken om tot één centrale openbare bibliotheek te komen Op 9 oktober 1976 werd de openbare bibliotheek Leukden in boerdenj Nieuw-Langen- beek geopend. Leusden had toen 15.000 inwoners. De bi bliotheek aan de Hamersveld- seweg bestond uit twee delen. In de boerderij waren de boe ken voor volwassenen gehuis vest, in de schuur de kinder boeken. De bibliotheek had toen een oppervlakte van 700 m2. In 1978 besloot het bibliotheek Leusden-Zuid om op te gaan in de openbare bibliotheek Leus den In 1985 werd er voor het eerst over nieuwbouw gedacht, omdat in het gebouw de bevol kingsgroei van Leusden en het daardoor toegenomen biblio- theekverkeer, niet meer kon worden bijgebeend. In 1988 wordt er bij de gemeente een verzoek ingediend voor ver bouwing van de bibliotheek In deze aanvraag wordt verzocht de oude schuur te mogen slo pen en op deze plek een nieuwe te mogen bouwen. Er wordt aan gedacht om de oppervlakte van de bibliotheek uit te brei den tot 800 1.200 m2. Sloop schuur In 1991 werd er daadwerke- Radio Drieënhuizen zal deze dag een demonstratie verzor gen van de CD-i. Deze CD-in- teractief is een nieuw medium dat ontwikkeld is door Philips. Met een GD-i is van alles mo gelijk. Het is een soort CD- speler die aangesloten wordt op de televisie. Afhankelijk van het gekozen programma kunnen er spelletjes mee wor den gedaan, informatie mee verkregen en bijvoorbeeld kin derprogramma's mee bekeken Het is bijvoorbeeld mogelijk een schijfje te kopen waarop een hele encyclopedie staat. Dit kan interessant zijn voor bibliotheken. Wat dit systeem precies inhoudt is deze dag te zien Vanaf 13 00 uur zal de Leus dense band Brand New Cadil lac optreden. De inmiddels in heel Leusden wereldberoemde rockgroep bestaat uit Boude- wijn van Wijk (zang/gitaar), Jan Willem van Wijk (basgi taar), John Hijmering (sologi taar) en Flip Mijzen (drums). Zij spelen rock 'n roll en rhythm blues John Hijme ring vertelt, enigszins gerust stellend, dat het stevige reper toire voor de gelegenheid zal worden aangepast. „Vanwege de opening van de bibliotheek zullen wij ons repertoire hier op aanpassen, wij zullen deze dag, afhankelijk van het pu bliek dat naar de opening komt en de stemming die er heerst, extra veel ballads spelen", al dus Hijmering. Christine Schut lijk een begin gemaakt met de sloop van de oude schuur. Hierdoor verhuisde de jeugd bibliotheek tot november van dat jaar naar de Asschatter- weg. fn oktober vond de feestelijke opening van het nieuwe gebouw met de boeken voor volwassenen plaats. In november 1991 werd de jeugd collectie overgebracht naar de boerderij. Op 13 december volgde de officiële opening en een feestweek. Het noodlot sloeg toe toen in de nacht van 27 op 28 december de boerderij afbrandde. Vrij wel de gehele jeugdcollectie ging hierbij verloren. Bestuur en medewerkers zitten echter niet bij de opakken neer. In februari 1992 gaat de biblio theek weer open, zo goed en zo kwaad als dat gaat. Op 10 februari 1993 wordt klinikt het starsein voor de herbouw van het afgebrande gebouw. De oorspronkelijke boerderijvorm wordt hierbij wel bewaard, maar van binnen wordt alles vernieuwd en ge moderniseerd In de zomer van was de aannemer klaar, waar na de medewerkers in septem ber konden beginnen met de inrichting van het nieuwe ge bouw. In oktober is de biblio theek opnieuw in gebruik ge nomen waarna op 13 november de officiële opening door wet houder Vroon verricht zal wor den. vendien mogen kinderen zelf hun eigen boekje komen ma ken; de materialen hiervoor zijn deze dag in de bibliotheek aanwezig. CD-interactief

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7