Leusder Krant „Tegen de roest en voor de gezelligheid" Ingang Pon móet 's nachts dicht Kerstmanifestatie bij de Buytenplaets Opening dansschool Tacke Ter zake Janken! Fitness voor ouderen bij Sport 2000 Heuvelachtig terrein Gemeente dreigt met dwangsom Werkzaamheden aan de kabel Lady en de Vagebond Nieuws uit de verenigingen Snertrit 1993 Prikkeldisco Voor lastig vallen meisje in zwembad Duivendrechter krijgt 4 maanden gevangenisstraf Heuperman opvolger Olgers Woensdag 3 november 1993 Pagina 8 LEUSDEN - Wekelijks wagen groepen ouderen zich aan de zwaar verschroomde appara ten, die associaties oproepen aan martelwerktuigen van weleer. De gebruikers zijn echter, zonder uitzondering, enthousiast en beulen het li chaam geheel vrijwillig af. „Het is goed tegen de roest en goed voor de gezelligheid", vindt deelnemer Coby Middel man (60). Onder begeleiding van George Owens, fysiothera peut en Ben van der Haan, sportinstructeur, buigen en strekken de senioren de spieren tot behoud en bevordering van de vitaliteit. Deze en volgende week zijn uitgeroepen tot de Landelijke 'fitness' open dagen voor senioren. Sport 2000 doet daaraan mee. Ouderen zijn bij Sport 2000 geen nieuwe groep Sinds vorig jaar september 'trainen' groepjes ouderen onder bege leiding bij de sportschool aan de Hamersveldseweg. Iedereen heeft recht op een gratis proef les. De landelijke open dagen vormen een mooie aanleiding om aan het enthousiasme van Fitness voor ouderen wint aan populariteit. Sport 2000 heeft zich onder andere in deze vorm van fysieke training gespecialiseerd, (foto: Hans Verhorst) de deelnemers lucht te geven. Het biedt de sportschool de kans om gegadigden te laten zien hoe grondig de groeps- en individuele begeleiding is. Want geen moeite is te veel om te bewijzen dat deze sport school 'erkend' is en werkt met professionele, zorgvuldige be geleiding. De regels voor nieuwe leden boven de vijftig, verschillen in feite niet van die van de jonge- .ren. Men krijgt een gratis hart slagtest en de bloeddruk wordt gemeten. Op een formulier dient men algemeen medische vragen in te vullen, met daarbij de reden of verwachting waar om men aan fitness zou willen doen „Doorsturen naar de arts komt minder voor dan dat de arts mensen naar ons door stuurt". volgens George Owens De gegevens slaat men op in een computer waar ze bij noodgevallen snel op te roepen zijn. Steeds meer ouderen kiezen voor fitness. Misschien minder voor figuurverbetering dan jongeren, hoewel een goede houding, rug, benen en voeten kan ontlasten. Veelal komt men voor revalidatie, het ver hogen van het uithoudingsver mogen of het vergroten van spierkracht. Maar „Lekker in je vel zitten en samen met een leuke groep je oefeningen kun nen doen", blijkt uit de reacties minstens zo belangrijk. Verkalking George Owens, de fysiothe rapeut, is een groot voorstan der van deze manier van bewe gen voor ouderen. „Door de be wegingen ga je verkalking te gen en daarmee verstijving. Juist door verstijving ga je je inhouden waardoor je snel nog minder kan. Het is soms het verschil tussen iets van- de grond op kunnen rapen met en zonder moeite, een boodschap pentas kunnen dragen, of mak kelijk in plaats van moeizaam de bus in stappen." De op donderdagmiddag aanwezige ouderen lijken met geen van deze handelingen grote moeite te hebben. Hoewel de grondoefeningen met het nodige gekreun en protest wor den afgewerkt, kan iedereen de beweging maken van een hondje die tegen een paaltje aan plast. „De oefeningen zijn dikwijls gericht op de coördi natie. Daaruit volgt een goede houding en een zekerheid van beweging Met een goede con ditie is men stressbestendiger, heeft men meer weerstand te gen infecties, een groter uit houdingsvermogen en meer kracht en lenigheid", doceert George Owens. De oudste deel nemer is halverwege de zeven tig, de gemiddelde leeftijd ligt rond de 60. Het 'spiercorset' is bij Coby Middelman na een jaar trainen wel aangetrokken. Ze heeft minder last van haar rug „Na veel tafeltennissen wilde ik wat anders, lekker bewegen Ouderengymnastiek is nog niets voor mij." Doortje van Zee (64) bekent: „De drempel om hier binnen te stappen was eerst best wel hoog. Een sport school en al die apparaten lij ken toch meer voor de ontwik keling van de biceps van jonge kerels dan voor vrouwen van onze leeftijd. Maar ik wilde wel wat en eenmaal binnen, raakte ik van mijn vooroordeel af. Het doet goed." Over de drempel van de gratis sauna, het Turkse bad of de whirlpool na afloop, is ze overigens nog niet. „Als ik al die mooie meiden van aerobic daarin zie verdwij nen, zie ik mij daar niet tussen gaan zitten. Nee daar begin ik niet meer aan in mijn blote bast." Het hoeft niet, het mag. De open dagen zijn deze en vol gende week, iedere dag van 15.00 tot 22.00 uur. LEUSDEN - Pon zal worden gedwongen de ingang aan de Zuiderinslag tussen 23.00 's nachts en 7.00 uur 's ochtends te sluiten voor het vrachtver keer naar en van het bedrijf. Bewoners uit de buurt, die overlast hebben van dit vracht- verkeer, vroegen de gemeente eerder tot deze bestuursdwang over te gaan. De gemeente wil de echter eerst Pon de kans ge ven met een oplossing voor het probleem te komen. De impor teur van onder andere Volks wagen en Seat liet echter vol gens de gemeente weten dat er wel oplossingen zijn om aan de situatie een einde te maken, maar dat het bedrijf niet bereid is het bedrag hiervoor (4 mil joen gulden) te betalen. Pon stelde voor de huizen, die in de geluidszone liggen te iso leren op kosten van de ge meente. De gemeente stelt echter dat de situate is ont staan door een veranderde be drijfsvoering van Pon Vanaf 1985 is namelijk de ingang aan de Zuiderinslag in gebruik zonder dat daarvoor een hin derwetvergunning is verleend. Daarbij komt dat isolatie van de woningen alleen mogelijk is als de bewoners daaraan wil len meewerken Die verlangen echter dat de ingang 's nachts en in de vroege ochtenduren gesloten wordt voor het vrachtverkeer. Het gaat om 26 woningen langs de Zuiderin slag De gemeente wil Pon nu dwingen tot het indienen van een aanvraag voor een Hinder wetvergunning. Het bedrijf heeft dat tot nu toe geweigerd, omdat het zich niet verant woordelijk acht voor het ont staan van de geluidsoverlast. Het gaat volgens het bedrijf om verkeer dat gebruik maakt van de openbare weg. De Hinder wet maakt het echter volgens de gemeente ook in dat geval mogelijk een vergunning van de onderneming verlangen Uit tellingen van de gemeente blijkt dat de meeste vrachtau to's naar Pon gaan Voorlopig wordt de bestaan de situatie nog door de ge meente gedoogd om het bedrijf de kans te geven alsnog een vergunning aan te vragen. A^s de onderneming die niet bin nen de gestelde termijn in dient, zal de ingang door de gemeente verzegeld worden en zal Pon een dwangsom van 1000,- moeten betalen met een maximum van 45,000,— voor iedere keer dat het bedrijf de maatregel overtreedt LEUSDEN - In verband met werkzaamheden ten behoeve van kanaaluitbreiding en om bouw van het kabel-t. v-net, zal er tot eind van dit jaar spra ke zijn van tijdelijke signaal onderbrekingen tijdens kan tooruren in het kabelnet van Leusden. De werkzaamheden worden uitgevoerd om het ka belnet uit te breiden met een aantal kanalen, voor het eind van 1993. Het gaat daarbij om: 'MTV-Europe (kanaal 22+, 481,75 Mhz), The Discovery Channel/Kindernet (kanaal 25-, 502,75 Mhz), RTBF (ka naal 28-, 523,75 Mhz), RAI Uno (kanaal 41-, 630,75 Mhz), TRT (kanaal 46+, 672,75 Mhz). ACHTERVELD - De auto-, motor- en bromfietsclub Ach terveld houdt zondag 7 novem ber de Snertrit. De start is om 13.30 uur bij De Roskam aan de Hessenweg. LEUSDEN - Vrijdag 5 novem ber zal er in De Til weer een prikkeldisco worden gehou den De disco is bestemd vqor kinderen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs. De entree bedraagt één gulden, evenals een consumptie. De avond begint om 19 00 uur en is om 21.45 uur afgelopen. LEUSDEN - De speel- en re creatievereniging Blijhof zal zaterdag 6 november twee keer de tekenfilm Lady en de Vage bond vertonen. Deze Walt Dis- neyfilm gaat over een deftig hondje van goede huize dat door haar baas wordt ver waarloosd. Ze zoekt steun bij de stoere Tramp, een hond zon der stamboom, maar met een gouden, soms wat onbehouwen hart Tussen het tweetal bloeit langzaam iets moois De film is Nederlands gesproken en duurt (inclusief pauze) onge veer anderhalf uur. De toe gangsprijs bedraagt 2,50 voor leden van de Blijhof en 3,50 voor niet-leden. Dit is inclusief een consumptie in de pauze. Voor meer informatie kunnen belangstellenden con tacten opnemen met Eddie Joosten (950347) of Constance Lohuis (941504) LEUSDEN - Zaterdag is de nieuwe ruimte van dansschool Tacke officieel geopend. De officiële openingshandeling werd verricht door David Simon, directeur van de stichting Holland Dance Promotion, door met een grote dansschoen de voordeur in te slaan. Als verrassing kreeg de dansschool bovendien te horen dat zij een belangrijke regionale danswedstrijd heeft toegewezen gekregen. Deze wedstrijd zal op 13 februari in het nieuwe gebouw op de Biezenkamp worden gehouden, (foto: Hans Verhorst) Hoe maken we het gezellig in huis met de feestdagen? De Buytenplaets probeert daarop de komende daaen een antwoord te qeven. LELïSDEN - Als het aan Roeli- ne Hoogeveen van Buyten plaets de Heiligenberg ligt, fonkelen in december de gla zen. Klassiek glaswerk, bloe- marrangementen en tradionele serviezen, horen bij het ko mend kerstfeest. Om een in druk te geven van de mogelijk heden, houdt ze de komende week een tentoonstelling in dc Buytenplaets. „De bedoeling is om ideeën te geven. Niet alleen om te kopen maar zeker ook hoe met weinig middelen veel effecten te bereiken zijn", vol gens de organisator. Voor de manifestatie wor den de vele zalen en kamers van het indrukwekkende huis inge richt in kerstsfeer. De hoge za len met grote ramen van dit negentiende eeuwse landgoed, krijgen volgende week iets van hun oude luister terug. Van 3 tot en met 6 november is de Buytenplaets uitgedost voor de kerst. Vol sfeervol gedekte ta fels in een passende ambiance en bij een in dezelfde stijl op getuigde kerstboom Tafels in landelijke stijl met blank hout en geruit linnen, klassieke tafels gedekt met ba tisten (fijn linnen) tafellakens waarop Wedgewood dekscha len naast kristal staan, tafels met speelse accenten voor kin derrijke gezinnen en tafels voor romantische onderonsjes. Daarbij horen kaarsen, glas werk, manden, serviezen, zlverwerk, linnen, wijnen en bloemen. Koks en traiteurs to nen welgevulde schalen vol intro's en grande desserts, wijndeskundigen zorgen voor prachtige flessen. 'Levende muziek' moet de stemming be vestigen. Roeline Hoogeveen probeert geen aspect over het hoofd te zien, waarmee de sfeer van Kerst gediend kan zijn. Vorig jaar wisten ongeveer 10.000 mensen uit heel Nederland de weg te vinden naar een soort gelijke manifestatie. Dit jaar hoopt ze op meer bezoekers, met name uit de directe omge ving Ze heeft daartoe met na druk gezocht naar een combi natie van stijl, kwaliteit en be reikbaarheid Het door de Nederlandse Stichting Ideegroep bekroonde servies van het jaar (een Wed gewood servies) is te zien, naast veel antiek en kostbaar kristal, met daarbij veel crea tieve ideeën. Cursusleiders la ten zien wat er te bereiken is met decoratieve verftechnie ken, vergulden, soft furnishing en bloemdecoraties. De 'top'van de Nederlandse 'life-style' bepalers zal in der tig stands aanwezig zijn. Zoals antiekhandel 'De Witte Swaan' uit Wijk bij Duurstede met 130 antieke serviezen, Tes sa van Dam uit Tuil met bloem- schikkingen, Traiteurkok To- lius vertelt hoe men een diner kan voorbereiden, De Spinde uit Leusden komt met woon accessoires, Studio JE laat een keur aan potten en pannen zien en studio Nail geeft tips voor het uiterlijk van de gastvrouw. Veel zal te koop zijn, van heel duur tot lieve tussendoortjes. De rest is bespreekbaar, leer zaam dan wel inspirerend. Op 3, 4, 5 en 6 november zijn de openingstijden van 10.00 tot 18.00 uur. Op vrijdag 5 novem ber bovendien van 10.00 tot 21.00 uur. Een toegangsbewijs kost 7,50, parkeren 2,50. In navolging van de huidige trend geef ook ik u graag de gelegenheid te janken. De kranten staan er vol mee, het is niet meer voldoende een programma te produceren waarbij het huilgehaite hoog ligt, nee, er moeten ook pro gramma's komen waarin uit voerig over de jankers wordt gesproken. Getuige bijvoor beeld het overigens leuke pro gramma 'Vesuvius'. Ik wil niet achterblijven en draag graag een steentje bij aan uw gemoedstoestand. Trouwens, ik hou het per soonlijk nimmer droog bij 'All you need is love'. Waar ik dus echt van moet huilen zijn pro gramma's van het kaliber 'Gossip'. De altijd happy ge stemde, waanzinnig te gekke Adam Curry, geeft me alleen door zijn opkomst al plenty redenen om eens heerlijk te brullen. De van dubbelzinnig heid doorspekte geinige op merkingen die allemaal het dramatische niveau halen van een Tiroler film, maken heel wat los. Om te beginnen mijn maaginhoud. Het is te erg, brul- en braakneigingen te gelijkertijd. Het zit 'em niet eens altijd in de programma's zelf. De k.t.p-ers (Kromme Tenen Presentatoren) laten mijn gemoed vol schieten. Ik ben behoorlijk nieuwsgierig ingesteld, maar als ik dat on benullige hoofd zie en dat zééélige accent hoor van een Albert Verlinde van Showti me, zakt mijn broek spontaan zo ver af, dat ik niet eens meer wil weten wie het doet met wie en hoe. Of een Rolf Wouters, daar kan ik ook om brullen. Mijn hemel, wat een tranendal. 'Ik weet het beter', de fa miliequiz van de EO, heeft dan in ieder geval nog spcl- waarde. Of zoiets. En durf je eindelijk opgelucht adem te halen omdat Rudi Carell weg is, blijkt de ramp zich weder om over ons land uit te stor ten. Of een Rob Fruithof, die meent het recht te mogen op eisen de bekendste Nederlan der te zijn. Strekking van zijn programma is, heel origineel trouwens, een hollander op te zoeken die het in het buiten land helemaal gemaakt heeft. Met een air yan heb ik jou daar overvalt Fruithof een overdonderde Nederlandse regisseur in Amerika (door mijn jankbui weet ik niet eens wie), die heel toevalig net een prijs krijgt terwijl die ordi naire Fruithof hinderlijk in de weg blijft lopen. Bah. Geef mij maar de eerlijkheid van een Mister Bean of een De Leeuw, waar ik, soms met het schaamrood op de wangen, ook om moet janken. Van het lachen weliswaar. Annelies LEUSDEN - Wegens herhaal delijke ontuchtige handelingen met een 9-jarig meisje, onder meer in zwembad Octopus in Leusden, is dinsdag voor de Utrechtse rechtbank een ge- vanginsstraf geëist van twaalf maanden, waarvan vier voor waardelijk, tegen een 44-jarige man uit Duivendrecht. Aan de eis is de voorwaarde verbon den dat de man zich onder re- classeringstoezicht stelt en zich eventueel laat behande len. De zaak kwam aan het licht toen het gedrag van de man in november vorig jaar de aan dacht trok van drie kinderen die in het Leusdense zwembad Octopus aanwezig waren. De kinderen zetten hun chloor- brillen op en zagen hoe de man onder water aan het meisje zat. Nadat zij alarm hadden gesla gen, werd de verdachte aange houden. De Duivendrechter legde onmiddellijk en volledige be kentenis af. Daaruit bleek dat hij tussen oktober 1991 en no vember vorig jaar regelmatig het meisje betastte, als hij met haar en haar broertje ging zwemmen, behalve in Leusden ook in Breukelen Nadat het gebeurde uit was gekomen, nam de verdachte di rect ontslag als directeur van een joodse basisschool in Am sterdam Hoewel hij naar eigen eggen buiten school normaal nooit contacten had met leer lingen of hun ouders, was hij bij toeval bevriend geraakt met het meisje en haar ouders. Volgens de verdachte was hij in de bewuste periode flink overspannen geraakt toen in verband met de Golfoorlog veel Israëlische gezinnen naar Nederland kwamen en zijn school enorm groeide. Naar zijn zeggen was hij mede ont spoord doordat Israëlische kinderen erg lijfelijk zijn. „Ze zitten sneller aan je en dat riep erotische gevoelens bij mij op", aldus de man. Volgens een psychiater die de man heeft onderzocht zou de verdachte mede door zijn kin derloosheid in een psychische crisis zijn geraakt en is het ge beurde hem in verminderde mate aan te rekenen. De kans op herhaling zou groot zijn, als hij niet wordt behandeld. Officier van Justitie, mr J. van Spanje zei verbijsterd te zijn dat de verdachte zich in openbare gelegenheden aan het kind vergreep. Dat, en het feit dat de man niet uit zichzelf was gestopt, ondanks waar schuwingen van zijn vrouw en de school, vond zij zo ernstig dat wat haar betreft een forse gevangenisstraf op zijn plaats was. „Het feit dat vanuit de joodse gemeenschap repre sailles zijn gevolgd, is afkeu renswaardig, maar het geeft wel aan welke schok het ge beurde teweeg heeft gebracht', aldus Van Spanje. Raadsman mr P. Mol vond een onvoorwaardelijke celstraf niet zinvol. „Mijn cliënt heeft maatschappelijk al een zware tol betaald Hij komt nooit meer aan de slag in zijn beroep, is nog steeds arbeidsonge schikt en wordt letterlijk uit gekotst door zijn omgeving." Hij pleitte voor dienstverle ning, maar officier van Van Spanje liet weten daar be zwaar tegen te hebben. Uit spraak: 16 november. LEUSDEN - Directie-voorzitter K. Olgers van ARAG Rechtsbij stand zal met ingang van 1 april 1994, bij het bereiken van de 60- jarige leeftijd, met pensioen gaan. Vanaf deze datum zal P-F Heuperman (37) als Algemeen Directeur de leiding van het bedrijf overnemen. Olgers zal vanaf dat moment verbonden blijven aan ARAG als lid van de Raad van Commissarissen. ARAG is in Nederland één van de grote aanbieders van rechtsbijstandsverze- keringen voor gezinnen en kleine bedrijven. Bij het hoofdkantoor in Leusden werken ruim 300 mensen.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8