hree of Hearst onwaarschijnlijk erhaal, dat snel verveelt y Cultuur Ky Cultuur .Leusder Krant. Warm aanbevolen 'Accidental hero The Assassin FILM EXPOSITIE THEATER FILM MUZIEK JEUGDTHEATER JEUGDFILM EXPOSITIE DE FLINT JAZZ JEUGDTHEATER oensdag 10 november 1993 Pagina 13 k ee ml 1 u :aj gei ïêij nel ee ere [ERSFOORT -In bijna een PJ> |W film hebben zich er ontel- avonturen op het witte •k afgespeeld. Voor filmma- s wordt het dan ook steeds eilijker om met een origi- verhaal op de proppen te nen. De vele remakes en 'olgfilms illustreren dit ge- aan creativiteit. Het iste gevolg is dat men soms verhaal komt dat kant nog I raakt. sree of Hearts' is hier een goed voorbeeld van. Er wordt een verhaal voorgezet dat zo vergezocht is dat zelfs de meest fervente filmliefhebber zijn bedenkingen krijgt tegen zo veel onzin. Centraal staat een driehoeksrelatie tussen drie jonge mensen. Op zich niets bijzonders. Wat vreemder is het als het gaat om twee les biennes en een gigolo. Eén van hen is Ellen (Sheri- lyn Fenn), een New Yorkse les bienne Ze verbreekt haar re latie met haar biseksule vrien din Connie (Kelly Lynch) om eens na te denken over haar toekomst. Connie's is hierdoor ten einde raad, net nu ze ze voor het eerst de grote liefde uit haar leven officieel aan haar familie wilde voorstellen. Om haar oude vriendin terug te winnen huurt Connie een gi golo in, Joe (William Baldwin). Joe, met zijn onweerstaanbare charmes, moet het hart verove ren van Ellen en haar daarna de bons geven opdat ze weer terugrent in de armen van Con nie. Maar dan komt er een kink in de kabel. Want Joe raakt verliefd op Ellen Terwijl hij was ingehuurd om haar de bons te geven. Tot overmaat van ramp raakt Ellen ook ver liefd op hèm. Uiteindelijk komt Joe voor een moeilijke keuze te staan; hij wil zowel Connie, met wie hij goed be vriend is geraakt maar zeker ook Ellen, zijn geliefde, niet kwetsen Toch moet hij een be slissing nemen. Ongeloofwaardig Het verhaal hierboven moge duidelijk maken dat het hier niet gaat om een bijster intelli gente film. Dat hoeft ook niet altijd als er maar tenminste iets gebeurt. En dat is helaas niet het geval Ook valt er wei nig te lachen in deze als ro mantische komedie aangedui de film Er dat is toch jammer. Eén en ander is te wijten aan de ongeloofwaardigheid van het verhaal. In een wereld vol met oorlogen, recessie en ande re problemen kan een wat vreemd uitgevallen driehoeks verhouding nou niet echt op zien baren. De Poolse Ameri kaanse regisseur Yurek Bo- gayevicz wil ons echter anders doen geloven. Hij schetst een ynppie-achtig New Yorks tijdsbeeld met een generatie die zich weinig aantrekt van de echte problemen in de wereld. In hun beschermde wereldje is alles koek en ei. Hun onbete- kennende problemen zijn dan ook voor de doorsnee bio scoopbezoeker niet echt intere- sant. Gevolg is dat je het na een half uur eigenlijk wel gezien hebt. En daar kan het accepta bele spel van de drie hoofdrol spelers niets aan veranderen Want aan acteertalent ont breekt het niet. William Bald win laat nog maar eens zien waarom hij één van de meest gewilde jonge acteurs van Hollywood is Pas noch bracht zijn charme in de ero-thriller 'Sliver', het hoofd van Sharon Stone op hol. Nu stoeit hij met de niet minder aantrekkelijke dames Kelly Lynch en Shenlyn Fenn. Beiden spelen de rol van lesbienne. Gezien het gevaar van typecasting, voor Ameri kaanse actrices een nogal on gebruikelijke rol. Het blijft dan ook bij woorden en dat is voor Amerikanen al meer dan genoeg Ook in dit opzicht biedt de film niets nieuws. J. van Burgsteden Een komedie over de onver schilligheid voor de problemen van de armen, de idioterie van de Amerikaanse tv-verslagge- ving en de betrekkelijkheid van het heldendom. Het ver haal draait om de onbeteke nende dief Bernie (Dustin Hoffman). Deze redt bij toeval de overlevenden uit een neer gestort. vliegtuig- Temidden van de overlevenden bevindt zich ook de tv-verslaggeefster Gale (Geena Davis) Door omstandigheden gaat echter alle eer naar de zwerver John (Andy Garcia). Mede door toedoen van de geredde tv-ver slaggeefster en haar bazen wordt hij ten onrechte afge schilderd als 'The Angel of Flight 104'. Dat Bernie de echte held is komt niemand te weet Totdat hij er genoeg van heeft en besluit in actie te komen. Hierbij ondervindt Bernie de nodige problemen die aanlei ding zijn voor diverse komi sche verwikkelingen 'Accidental Hero' is geen on aardige film is geworden. Dat niet. Maar van een film met wereldsterren als Dustin Hoff man en Geena Davis mag meer worden verwacht. Regisseur Stephen Frears is er zichtbaar niet in geslaagd om het verhaal ten volle op al het aanwezige acteertalent af te stemmen. Want ondanks het sprankelen de acteerwerk komt de film niet echt op gang Maar de film is in ieder geval wel leuk ge noeg voor een volle glimlach wat zeker geldt voor het laatse gedeelte van de film. Geslaagde thriller. Hoofdper soon is Maggie (Bridget Fon da), een junk die een politie man vermoord De regering stelt haar voor de keuze: de doodstraf of meewerken aan een opleiding tot moordenaar. Niet een echte keus dus Onder leiding van mentor Bob (Ga briel Byrne) wordt ze opgeleid tot een ijskoude moordmachi ne. Om de verfijnde manieren en etiquette bij te brengen wordt Amanda (Anne Ban croft) ingeschakeld. Haar plichten jegens haar geheime werkgever versperren helaas de weg naar het geluk. En een weg terug is er niet: de ene moordopdracht volgt na de an der. Het moge duidelijk zijn: ge heel in de trend van de recente lijk gemaakte actiefilms is 'The Assassin' een harde en geweld dadige film geworden Vooral de scenes waarin 'Victor the Cleaner' voorkomt blinken uit in gruwelijkheid. Hij heeft de taak de vermoorde lichamen te laten verdwijnen En daar heeft hij zo zijn middeltjes en methoden voor. Verantwoordelijk voor al die dode lichamen is Bridget Fon da. Zij brengt het er zeker niet slecht vanaf. Maar als je uit een familie komt met wereldbe roemde acteurs als Jane en Henry Fonda kan dat haast ook niet anders. RISING SUN Na weken van uitstel ein delijk toch in première. Re gisseur Kaufman schetst met deze film een beklem mend beeld van de besloten machtige Japanse gemeen schap in Amerika. Met ei gen waarden, normen en regels waarvan men niet durft af te wijken. Het ver haal opent met een heftige (wurg-)sexscène die wei nig aan de illusie overlaat. Helaas is het genot voor de vrouwelijke deelneemster maar van korte duur want tijdens de vrijpartij wordt ze naar bet hiernamaals geholpen. En net als in al die duizenden andere films is ook bier weer de klassie ke vraag: wie, o wie heeft het gedaan? Het is aan het opvallende politieduo Conner (Sean Connery) en Web Smith (Wesley Sni pes) deze, in een Japans kantoor gepleegde moord, op te lossen. Een duo in de trant van de Leathel Wea- pon-serie maar dan min der komisch. 'Rising Sun' is van een ander kaliber en moet het meer hebben van het verhaal. Dat slaagt erin om keer op keer de kijker op het verkeerde been te zetten. De film blijft hier door boeien tot aan de laat ste minuut. En onder scheid zich hiermee van die vele andere in dit genre. O.a. in Grand-Amersfoort en Catharijne-Utrecht TINA: WHAT'S GOT LOVE... Regisseur Gibson is er re delijk in geslaagd om met 'Tina, What's got love got to do with it' een even wichtige combinatie van muziek en biografie neer te zetten. De verfilming van de autobiografie 'I Tina' toont de bewogen jaren die Tina Turner zowel zakelijk als privé meemaakte. Dui delijk wordt hoe Tina ge worden is tot de energieke, erotisch ogende en sterke zelfstandige vrouw van nu. Gelukkig is dit verhaal rij kelijk gevuld met de be kende hits. Want hoe inte ressant de biografie ook mag zijn: het draait toch allemaal om de songs. Deze verwoorden de verschil lende perioden uit Tina's leven en wordt door actrice Angela Basset op verbluf fende wijze gestalte gege ven. Een must voor de fans. O.a. in Camera-Utrecht en Grand-Amersfoort THE FIRM Deze slim gemaakte thril ler blijft volle zalen trek ken. Geen schiet- en vechtscènes. Geen wilde achtervolgingen maar uit stekend spel van de gewel dige rolbezetting. De hoofdrol is weggelegd voor Tom Cruise. Ilij speelt Mitch, de briljante student rechten die de baantjes voor het uitkiezen heeft. Hongerend naar het grote geld en luxe die hij nooit heeft gekend kiest hij voor een firma (the Firm) van belastingpecialisten. Al vrij snel blijkt dat er een waas van geheimzinnig heid over deze firma hangt. Door een gigantisch sala risaanbod wordt Mitch de mond gesnoerd. Totdat blijkt dat verschillende medewerkers op \reemde wijze zijn omgekomen. Dan vallen de stukjes van de puzzel in elkaar. Dui delijk wordt dat the Firm een Mafia-achtige organi satie is. Mitch' positie wordt er niet beter op als de FBI hem benadert: kan hij zijn Mafia-bazen verra den en alles opgeven waar hij altijd van heeft ge droomd? Tot aan het einde blijft de film boeien. En dat zonder allerlei dure high-tech effects. O.a. in Grand-Amersfoort, Studio-Ede, Catharijne- Ut recht Le chene Le chene is een met vaart ver telde, indringende odyssee vol zwarte humor die zich afspeelt in de nadagen van het Ceauces- cu-regime. Regisseur Pintilie maakte met de film zijn 'co me-back' na 17 jaar in balling schap geleefd te hebben. Na de dood van haar vader verlaat Nela Boekarest om een baan als onderwijspsychologe in de provincie aan te nemen. Daar mee begint voor haar een bi zarre reis waarbij zij gecon fronteerd wordt met allerlei sociale misstanden. Bij aan komst voorkomt de jonge arts Mitica dat zij door een paar arbeiders wordt verkracht. Zij besluit daarop haar leven met hem te delen. Nela en Mitica denken niet maar doen; gunnen zich geen enkele adempauze. Het is voor hen de enige wijze waarop ze kunnen overleven in een wereld waar geweld, inti midatie en willekeur regeren. Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 10 november Aanvang: 20.30 uur Virgina Rond de eeuwwisseling vond in Servië een merkwaardig feno meen plaats Sociale dwang leidde er soms toe dat ouders hun pasgeboren dochter als zoon lieten opgroeien. Zoon- loos blijven in deze extreem patriarchale cultuur beteken de immers een vloek voor het gezin en uitstoting uit de ge meenschap. Deze vermanne lijkte individuen werden 'vir- gina's' genoemd Stevan is een dergelijke 'jongen'. Dit eenza me en zwijgzame meisje doet haar uiterste best te voldoen aan de verwachtingen van haar tirannieke vader maar beseft langzamerhand dat er iets niet klopt, dat ze anders is. In fraaie, franjeloze beelden toont Virgina dit beklemmen de, psychologische drama dat zich afspeelt in een onherberg zaam landschap waar de nood zaak tot overleven allesover heersend is. Marta Keler ont ving voor haar prachtige ver tolking van Stevan een Felix, de Europese filmprijs. Filmtheater De Lieve Vrouw- Donderdag 11 tot en met woensdag 17 november Aanvang: 20.30 uur Ed Bakkenes met 'Schilderij- Rozen, wolken in een duister gloeiende avondhemel, letters die wel van kratten afkomstig lijken, brandende kinderen, stripfiguren, plafondengeltjes. Beeldelementen uit totaal ver schillende werelden, maar op de olieverfschilderijen van Ed Bakkenes (1961) ontmoeten ze elkaar. Die ontmoeting is vaak humoristisch en verontrustend tegelijk. Niet alleen in beelden, maar ook in zijn manier van schilderen zet Bakkenes con trasten naast elkaar. Naast een stukje romantisch, vet schil derwerk kan een stripachtige, kale tekenstijl opduiken. Een fotografisch-realistische pas sage 'vloekt' bijna met expres sieve, abstracte verfstreken. Amersfoorter Ed Bakkenes - vorig jaar exposeerde hij bij galerie Wulfse - laat zich vaak inspireren door oude platen hoezen, covers van detectives, en viewmaster- en kinder filmpjes uit de vijftiger jaren. Teksten, op allerlei manieren in de schildering verwerkt, suggereren een gewelddadige sfeer. In het theatercafé laat de schilder een selectie zien van zijn meest recente werk Het afgelopen jaar heeft hij zich vooral toegelegd op het schil deren van portretten. Een an der onderwerp, maar ook hierin blijft Bakkenes trouw aan de hem kenmerkende stijl: het werken met tegenstellin gen Foyer Theater De Lieve Vrouw Dinsdag 2 november tot en met zondag 12 december Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest Glorious Surrender Glorieuze overgave is de ti tel van alweer het derde avond vullende muziektheater- spektakel van deze succesvolle Nederlandse theaterband. Na 'World Tour Two' en 'Li ve From Rotterdam' is 'Glo rious Surrender' opnieuw een wervelwind door de diverse stromingen en geschiedenis van dc muziek. Ook zal het in dit derde programma niet ont breken aan de nodige dosis hu mor en de onvermijdelijke na tionale, maar ook internatio nale 'gastoptredens' U zult op onnavolgbare wij ze verrast worden door de mu zikaliteit van alle vijf muzi kanten, hun typische (soms sterk Rotterdamse) humor, de visuele effecten, de virtuosi teit, kortom u wordt meege sleept in een avond heerlijk amusementen van internatio naal topniveau Ga er lekker voor zitten en genieten van het feest van ver rassing en herkenning. De Flint Woensdag 17 november Aanvang: 20.15 uur. Woensdag 10 november 20.30 uur: Le chene Donderdag 11 tot en en woens dag 17 november 20.30 uur. Virgina Vrijdag 12 en zaterdag 13 no vember 20.30 uur Henry portrait of a serial killer Zondag 14 november 14.30 uur: Franky Douglas' sunchild Woensdag 17 november 14.30 uur: Martien Groeneveld 'De geluidenjager' Woensdag 10 november 14.30 uur: Reis naar Melonia Dinsdag 2 november tot en met zondag 12 december Ed Bakkenes Schilderijen Zaterdag 13 november Reisarrangement naar Hamlet 20.15 uur Chris Hinze 'Visual Concert' (Sint Aegtenkapel) Zondag 14 november 20.15 uur. Japanse slagwerk- groep Wadaiko Ichiro Woensdag 17 november 20.15 uur: Groot niet te vermij den dans en showorkest Franky Douglas' Sunchild Als eerste concert in de serie jazz op de zondagmiddag pre senteert Theater De Lieve Vrouw Franky Douglas' Sun child. Sinds 1979 tourt deze 10-mans formatie onder leiding van Franky Douglas door binnen- en buitenland (o.a. in geheel Europa, China, Rusland, Zuid-Amerika en Afrika). Het hechte collectief speelt voornamelijk eigen composities die varieren van rustige luistermuziek tot latin en funk. Binnen de Nederland se jazzscene valt deze formatie steeds op door mengelingen van verschillende stijlen en het uiterst ritmische karakter van hun muziek Ritmesectie (drums, bas en percussie), bla zers (altsax, tenorsax, klarinet, trompet en trombone), viool, piano, keyboards en vibrafoon completeren het fantastische gitaarspel van Franky Douglas, die zonder meer tot de Europese top op dit gebied be hoort. Franky Douglas speelde o.a. met Ernst Reijseger en heeft al vele CD-opnamen op zijn conto staan. Theater De Lieve Vrouw Zondag 14 november Aanvang: 14.30 uur Martien Groeneveld met 'De geluidenjager' Martien Groeneveld is kunste naar én muzikant. Hij voelt zich speciaal aangetrokken tot primitieve, of beter gezegd, oorspronkelijke geluiden: de oergeluiden dichtbij de bron Als beeldend kunstenaar be gon hem het geluid van de kwast meer te fascineren dan het schilderen zelf en hij ont wikkelde zich tot geluidskun- ste- naar. Met de door hem zelf gemaakte instrumenten en ob jecten heeft hij een voorstelling gemaakt speciaal voor kinde ren. Zo bespeelt hij een 2'A meter hoge xylofoon en een harp die hij van een Volkswa gen heeft gemaakt. Daarnaast heeft hij een aantal bizarre zelfgemaakte slag-, schud-, ratel-, en ritselinstrumenten zoals de dakparmofoon, de elektrische wasmand, de mondharmonicavlag en een zeemachine. Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 17 november Aanvang: 14.30 uur Het groot niet te vermijden Dans/showorkest (foto: Leo van Velzen). Reis naar Melonia Melonia is een prachtig, vredig eiland waar de tovenaar Pros- pero heerst. Tijdens een vrese lijke storm, veroorzaakt door de toverkrachten van Prospe- ro, vergaat een schip. De dren kelingen, waaronder het jon getje Ferdinand van het nabu rige eiland Plutonia, spoelen aan op Melonia. Ferdinand vertelt wat een vreselijke din gen er gebeuren op zijn eiland. Alle kinderen moeten als sla ven werken en het eens zo mooie eiland Plutonia is nu vervuild. Ferdinand en zijn nieuwe vrienden van Melonia zetten koers naar Plutonia om de kinderen te helpen. Inmid dels wordt de supersoep van Prospero gestolen en komt in de handen van de boeven op Plutonia. Hier wordt alles snel groot van. Gelukkig betovert de dochter van Prospero de kinderen zodat zij tijdelijk vo gels worden die gemakkelijk kunnen ontsnappen. Jeugdfilmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 10 november Aanvang: 14.30 uur Chris Hinze. Chris Hinze in Visual Concert De naam Chris Hinze staat gelijk aan kwaliteit. Steeds op nieuw verrast hij het Neder landse en internationale pu bliek met zijn muziekprojec- ten. Normaal gesproken speelt hij met een verscheidenheid aan top-musici uit de hele we reld (worldmusic); in 'Visual Concert' heeft hij gekozen voor een solo-project. Op zijn lange, verre reizen verzamelde Chris Hinze schit terend geluids- en beeldmate riaal Recentelijk verbleef hij in Tibet en op uitnodiging in Bhutan, een staat in de Hima laya die slechts 2000 toeristen per jaar toelaat. In Buthan heeft hij - hoogstwaarschijn lijk als enige - beeldmateriaal verzameld van de kloosters en kreeg hij toestemming het ge zang van monniken op te ne men. In Tibet bezocht hij onder meer het 'Tsurphu': het zeven jarige jongetje (en toekomstig geestelijk leider, qua status te vergelijken met de Dalai Lama), wiens ontdekking in 1992 voor wereldnieuws zorg de. Het programma wordt on derverdeeld in vier thema's 'Impressions', 'Monks and Mo nasteries', 'Involvement' en 'Worldmusic', waarbij de lan den Pakistan, China, Tibet, In dia en Bhutan centraal staan. Zijn muzikale improvisaties op dit beeldmateriaal en o.a. Oosterse mystiek, straatgelui den, mantra's en de natuur, vermengd met Westerse in vloeden, bepalen de unieke sfeer van dit programma Virtuoze muziek, fantasti sche beeldprojecties, digitale geluidsweergave en persoon lijke verhalen nemen het pu bliek mee op een zeer speciale reis. Na afloop van het concert is Chris Hinze graag bereid vra gen te beantwoorden en CD's te signeren. Sint Aegtenkapel, Zaterdag 13 november, aan vang: 20.15 uur.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 13