.Leusder Krant, 3PV/SGP toze Roef Blauw Raad staat achter dwang bij sluiten van ingang „Samen staan we sterk" Vijftigste jeugdteam van Roda Kleurrijke Hubertusjacht Winnaars kleurwedstrijd gehuldigd Geen fietsenstalling onder parkeerdek Hinderwet moet ook gelden voor Pon Leusdense horeca vereniging: Mijlpaal in de geschiedenis van Roda'46 en KNVB Voorlopig geen openbaar toilet ■i oensdag 10 november 1993 Pagina 5 vervolg van pagina 1 De discussie laaide op, nadat !<ele vrouwen te kennen ga- nt n lid te willen worden van de rtij. In een aantal plaatsen r? rkt de SGP in de gemeente- pd nauw samen met de GPV, die laatste partij heeft men n moeite met een actieve rol ht n vrouwen in de politiek, die 0 Sc mee kunnen doen als kan- laat bij de gemeenteraads- kiezingen, soms zelf als lij- ekker. In een aantal gevallen >ft dat echter geleid tot het •breken van de samenwer- ig met de SGP, die zich in die 'li iatsen principieel opstelt Jan Schouten, die in Leus- n namens de SGP in de ge- enteraad zit, zegt dat zijn leling niet zover wil gaan, n( rij respecteren de beslissing de GPV een vrouw als kan- laat naar voren te schuiven, ewel ik daar zelf anders over unk," reageert hij Volgens e< m hoeft de kandidaatstelling Berghuis de samenwer- ed ig tussen de twee plaatselij- afdelingen niet onder druk njzetten. .Niemand heeft er baat op atselijk niveau gevoelige figen uit te vechten Wij zul- als gezamenlijke GPV/ P-fractie blijven optreden, r punt zullen wij bekijken of een gezamenlijk standpunt ar voren kunnen brengen," m ?t Schouten, die daarbij nog merkt dat de die samenwer- ïg in Leusden altijd goed is iveest. In de tekst van haar Algeme- Beschouwingen, die deze ■ek in de gemeenteraad zul- worden behandeld, laat de ictie zich overigens in nega- ve zin uit over de aanstelling n een emancipatiewerkster. functie, die volgens de 'V/SGP overbodig is In een mmentaar lieten fractie- orzitter Harm Offerenins (GPV) en Schouten weten de rol van de vrouw in het gezin belangrijk te vinden en niet te combineren met een functie in het maatschappelijk leven Alie Berghuis, die als eerste vrouw op de kandidatenlijst van beide partijen staat, rea geert op identieke wijze. Ook zij zegt geen problemen te voorzien voor de samenwer king van beide partijen door haar kandidaatstelling Berghuis maakt al 8 jaar uit van de schaduwfractie van de GPV/SGP, een groep mensen die het raadswerk nauwlettend volgen en ondersteunen, zon der zelf actief te zijn in de plaatselijke politiek. Dergelij ke schaduwfracties komen overigens ook bij andere par tijen voor en dienen meestal als kweekvijver voor nieuw poli tiek talent De zevende plaats op de kan didatenlijst maakt het onmo gelijk dat zij ook daadwerke lijk deel zal gaan uitmaken van de fractie. De achterban van beide partijen is al jarenlang stabiel en het verkiezingsre sultaat komt niet boven de twee zetels uit. Gezien de hou ding van de SGP over de rol van de vrouw in de politiek en het feit dat zij in Leusden de eerste vrouw op de kandida tenlijst van beide partijen is, maakt haar benoeming echter bijzonder. „Vrouwen in de politiek moet mogelijk zijn, als dat te combineren is met het werk in het gezin," vindt Berghuis. Zij is zelf moeder van 5 kinderen en is enige tijd journaliste ge weest. De 38-jarige Berghuis zegt al vanaf haar achttiende jaar actief te zijn in de politiek Met de discussie in de SGP over vrouwen in de politiek wil zij zich niet bemoeien, ,,Ik res pecteer het standpunt daar over en kan me die houding ook wel voorstellen," zegt zij. LEUSDEN - Aanstaande za terdag schrijft Roda'46 het vijftigste jeugdelftal in voor de competitie. Dat is een mijlpaal, niet alleen voor de Leusdense voetbalclub, maar ook voor het district Utrecht van de KNVB. Het is nog nooit voorgekomen dat er vijftig ploegen van één vereniging aan de competitie meedoen. Het elftal zal de eer ste wedstrijd om half twee spelen als voorwedstrijd bij de vriendschappelijke partij Roda-CJW, die om half drie begint. Rond de wedstrijd zul len enkele gepaste feestelijkhe den georganiseerd worden. De voorzitter van de jeugd commissie, Ad Beijaard, is trots op het feit dat Roda de grootste jeugdafdeling van de regio heeft. Daar is jarenlang hard en gericht aan gewerkt. Maar er zit ook een schaduwij- de aan de groei van het aantal jeugdvoetballers. Waar moe ten al die jongens trainen, voet ballen en zich omkleden. Op dit moment gaan er vier ploegen tegelijk in een kleedkamer. Dat is de grens van de groei ,,Wij hebben ongeveer 550 jeugdleden", vertelt Beijaard, „om die goed op te vangen zijn er elke zaterdag meer dan hon derdvijftig vrijwilligers in de weer om te zorgen dat alles vlekkeloos verloopt. Bij zo'n grote afdeling zijn er onvermij delijk altijd dingen, die ver keerd gaan, maar over het alge meen gaat het loopt het op rol letjes." De jeugdafdeling is het re servoir waaruit de vereniging, die bijna duizend leden heeft, opdrijft. Het eerste van Roda- zondag wordt bijna helemaal gevormd door spelers, die uit de jeugdafdeling komen. Ook de basis-spelers van Roda-za- terdag, zoals Harm Wassink, Jeroen van Gaal en Hans van Bekkum komen uit de jeugdaf deling. De laatste speler die uit de jeugd een basisplaats ver wierf heet Mark-Jan Gieben en speelde zich aan het begin van dit seizoen in Roda 1. Ad Beijaard is heel blij dat de jeugdafdeling dit jaar een voormalig senoirentrainer ge kregen heeft. Willem Gente naar kwam in augustus an Sporting uit Utrecht naar het Buiningpark. „Vroeger hingen de jeugdtrainers er een beetje bij en werden ze niet erg se rieus genomen. Maar Willem is een kanjer en dat wordt binnen de club ook erkend Dat is ook terug te vinden in zijn honore ring en de manier waarop de hoofdtrainers met hem om gaan. Ook binnen de jeugd ligt Gentenaar goed. Roda werkt gericht aan de toekomst." Beijaard legt uit dat de jeugdafdeling een tweesporen beleid heeft. Samen met de hoofdtrainers wordt het beleid voor de selecties bepaald, maar ook voor de rereatieve spelers moet er ruimte zijn vindt Beij aard. ,,Ik heb pas in het club blad een verhaal geschreven met tien wenken voor het ge drag van ouder gegeven wor den. Ouders vinden vaak dat de elftal indeling niet goed is of bemoeien zich met de tactiek tijdens wedstrijden. Dat gaat soms wel een beetje te ver „Zeker bij de kleine voet ballers vinden wij het belang rijk dat zij leuk voetballen. De resultaten zijn dan van onder geschikt belang. Wij proberen een goede mix tussen prestaties en recreatie te vinden." Om dat voor elkaar te krijgen heeft het bestuur van de jeugdcommis sie een uitgebreide organisatie opgezet, zodat iedereen aan zij trekken kan komen binnen de jeugdafdeling. Net als elke sportvereniging heeft Roda te maken met het feit dat veel voetballers als zij een jaar of zestien meer inte resse voor de kroeg en de vrou wen krijgen en minder honger naar de bal. „Dat proberen wij nu gericht te veranderen", zegt Beijaard, „maar een probleem is dat wij zoveel groter zijn dan de verenigingen in de buurt Dat betekent dat wij steeds te gen te sterke teams moeten spelen. Maar daar hebben we met de KNVB een deal over gesloten. Wij mogen nu buiten het district spelen tegen gelijk waardige teams." Beijaard denkt even na „Maar het is een feit dat er bij Roda veel elftal len kampioen worden en dat is een goede zaak." Daarna snelt Beijaard heen. Er valt nog veel te regelen en een speler heeft een blessure opgelopen Er is weer werk aan de winkel. vervolg van pagina 1 n creativiteit in de fractie, blgens Blauw had de commis- zich een dergelijk oordeel et mogen aanmeten en zich tsluitend moeten bezighou- »n met de voordracht van de indidaten. Hij vindt dat met >ze stellingname gekozen ordt voor de terugkeer naar harde lijn van confrontatie provocatie. „De keuze van 1 nummers 1, 2 en 4 (Geert ilgenga, Joop Kool en Gerard in Duin) van de lijst bevestigt e conclusie," is zijn mening. Blauw kan het dan ook niet ilaten de keuze van de lijst- «mmissie te hekelen Mede- actiegenoot Joop Kool blijft iarbij buiten schot. Hoewel ilgens Blauw een aanhanger in de harde lijn is Kool's po- tie onaantastbaar. Nieuwko- ers Hilgenga en Van Duin oeten het echter ontgelden, ver Hilgenga zegt Blauw dat ?ze geen daadwerkelijke po- ieke ervaring in Leusden left en voor het overgrote me- ndeel van de kiezers onbe- md. Ongeschikt als lijstrek- ir om Leusden 90 naar een inkende verkiezingsuitslag leiden De kritiek van Blauw op immer 4 van de lijst is hele- aal ongezouten. „Onaan- lardbaar acht ik de hoge aats van Gerard van Duin," igt hij in zijn verklaring. In in mondelinge toelichting irinnert Blauw aan de affaire in het briefpapier van enkele ren geleden. Van Duin maakt ch al enige jaren druk om de inleg van een verkeersdrem- il in zijn straat, ij gebruikte daarbij briefpa- er van de partij, hoewel het ii een persoonlijke actie ging, e overigens ook niet de steun in de andere bewoners van jn straat had. erug an Duin vertrok na kritiek op ize handelswijze uit de partij, aar kwam later terug. Hij eef zich echter bezighouden et zijn verkeersdrempel op n manier, die hem volgens lauw tot een soort Don Qui- lot maakt. „Volsterkt bela- lelijk," vindt hij. Als voorzitter Stoelinga van i 'lijstcommissie' om com- entaar wordt gevraagd, rea- ïert hij eerst verrast, omdat e voor hem onverwacht amt. Het verwijt dat er door artijleden gelekt zou zijn over voordracht, legt hij naast ch neer. „Op het moment dat ij ons verslag aan de betrok- men hebben uitgedeeld, was it stuk openbaar Wij hebben jdens die bewuste 'oijeen- ïmst ook niet gezegd dat het n een vertrouwelijk stuk zou aan. Het stond daarom ieder een vrij hiermee naar buiten te gaan." De laatste dagen werd hij meermalen door leden, die het wat dat betreft met Blauw eens zijn, aangesproken over de pu bliciteit rondom deze zaak Verspilde energie om iets waar het volgens hem helemaal niet om gaat, vindt Stoelinga Geconfronteerd met bepaal de passages uit de persverkla ring van Blauw, wordt de voor malig fractievoorzitter en mede-oprichter van de partij feller in zijn commentaar „Ik twijfel aan het democratisch gehalte van Blauw," zegt hij onomwonden. Stoelinga maakt zich druk over diens op merking, dat zijn commissie bestaat uit mensen die langs de zijlijn staan en zelden of nooit commissie- raads- of fractie vergaderingen volgen „Ik vind dat een schadelijke uitspraak. Het zou namelijk betekenen dat de leden van de partij, die die vergaderingen niet volgen, maar de politiek bijvoorbeeld voornamelijk uit de krant volgen, niet in staat zouden zijn om te oordelen Het zijn uiteindelijk de leden die over de kandidatenlijst beslis sen. Dat is democratie." Stoelinga gaat ook nog in op de opmerking van Blauw, dat hij niet meer in Leusden woont, maar de politiek vanuit zijn woonplaats Hoogland volgt en daardoor niet goed in staat zou zijn om te oordelen. „Het be stuur heeft mij gevraagd om de commissie voor te zitten Ik heb mijzelf niet opgedrongen. Ik ben als bestuurslid van de lan delijke organisatie van plaat selijke politieke partijen nog steeds actief, werk in Leusden en heb er nog veel contacten." Kans De procedure bij het vaststel len van de kandidatenlijst is volgens Stoelinga tot stand ge komen met alle betrokkenen Dat Blauw niet de kans op een weerwoord zou hebben gehad, wijst hij af „We hebben alle kandidaten de mogelijkheid gegeven in een persoonlijk ge sprek te reageren op hun kan didaatstelling. Daarvan heeft niemand gebruik gemaakt Ook niet Roef Blauw." Verder ontkent hij dat met de keuze van de kandidaten ge kozen wordt voor de terugkeer naar de harde lijn. „Daar is geen sprake van. Toen wij in 1985 als partij aantraden, heb ben wij een aantal zaken aan de orde willen stellen. Dat is ge paard gegaan met nogal wat kabaal. Dat kabaal is door an deren in de raad gemaakt, maar wij hebben daarmee het imago van 'schop- en scheld partij' gekregen." Het oordeel van zijn com missie gaat volgens hem vooral over de weinig actieve wijze, waarop de fractie in de afgelo pen raadsperiode heeft geope reerd „Het is geen verwijt, maar een constatering, die wij naar aanleiding van de ver schillende gesprekken hebben gemaakt." Als voorbeeld geeft hij de houding van de fractie in de 'affaire Ossendrijver' Dit Achterveldse eenmansbedrijf werkte jaren voor de gemeente als onkruidbestrijder, maar werd enkele maanden geleden aan de kant gezet. De gemeente ging in zee met BIF1, omdat over die onkruid- bestrijding een raamovereen komst zou bestaan tussen de gemeente en het bedrijf „De fractie had toen het aanbeste dingsbeleid aan de orde moe ten stellen en minder ambtelijk over deze zaak moeten mee praten," vindt Stoelinga, die Blauw daarvoor verantwoor delijk stelt Volgens Stoelinga hoort het bij de functie van raadslid dat deze blootstaat aan kritiek „Als je daar niet tegenkan moet je niet in de politiek gaan." LEUSDEN- Het rustieke hotel Den Treek was afgelopen zaterdag het vertrekpunt voor de Hubertusjacht, waarmee het landelijke slipjachtseizoen wordt ingezet. Het met veel decorum omgeven evenement trekt jaarlijks vele belangstellenden naar de bossen van Den Treek, (foto: hans Roggen) LEUSDEN - De Kaasspecialist in winkelcentrum Hamershof heeft in samenwerking met Maaslan- der kaas een kleurwedstrijd georganiseerd. Er werden bijna honderd kleurplaten door kinderen ingeleverd. Uiteindelijk ontvingen Kim Röben, Patrick Botman, Carolien Voortman, Paula Gerrits, Mirjam Kok, Corine Bal en Sanneke Lawerman een prijs uit handen van mevrouw Molenbroek van de Kaasspecialist, (foto: Hans Verhorst) LEUSDEN - Er mag geen uit zondering gemaakt worden voor Pon als het gaat om de uitvoering van de Hinderwet. Dat was de stemming in de commissie SVEM naar aanlei ding van de beslissing van bur gemeester en wethouders om het bedrijf te dwingen een ein de te maken aan de geluids overlast, die door het vracht verkeer van en naar het bedrijf wordt veroorzaakt. Pon zal worden gedwongen de ingang aan de Zuiderinslag tussen 23.00 's nachts en 7.00 uur 's ochtends te sluiten voor het vrachtverkeer naar en van het bedrijf. Bewoners uit de buurt, die overlast hebben van dit vrachtverkeer, vroegen de gemeente eerder dit jaar tot deze maatregel over te gaan. De gemeente wilde echter eerst Pon de kans geven met een oplossing voor het pro bleem te komen. De importeur van onder andere Volkswagen en Seat liet echter volgens de gemeente weten dat er wel op lossingen zijn om aan de situa tie een einde te maken, maar dat het bedrijf niet bereid is het bedrag hiervoor (4 miljoen gul den) te betalen. Dries Knoppien van de WD vond deze houding van Pon re den genoeg om voorzichtig met het bedrijf om te gaan. „Het is een conflict tussen aan de ene kant Pon en de andere kant de Henk Post en Ton van de Brink: „Er bleek best animo voor een horecavereniging." (foto: Hans Verhorst LEUSDEN - Op initiatief van Henk Post, Rob Verduin en Ton van de Brink is het Horeca Contact Leusden (HCL) opge richt. Dit is een vereniging die de belangen van de Leusdense horeca-ondernemingen wil bundelen en behartigen. Vol gens het drietal was de oprich ting noodzakelijk om sterker te staan bij eventuele problemen. Henk Post is eigenaar van café De Meent en de horecage legenheid in tennis- en squash- hal De Wetering en voorzitter van de HCL Hij is tevreden over de animo voor zijn nieuwe vereniging: „Zo'n 95 van de horecagelegenheden in Leus den en Achterveld is bij ons aangesloten. In totaal hebben we nu 27 leden." Secretaris Rob Verduin van De Hakhorst legt er de nadruk op dat de vereniging zich voor al in wil zetten voor de kleine ondernemingen „Er is wel een landelijke organisatie, Horeca Nederland, waar de Leusdense ondernemingen zich bij aan kunnen sluiten. Maar voor vele, vooral kleine, onderne mingen bleek de drempel om toe te treden te hoog. En zeker met betrekking tot het voorleg gen van problemen." Doordat de HCL een kleine re vereniging is, denken ze dat de leden met eventuele proble men of voor adviezen eerder bij het bestuur zullen aankloppen Zij hopen ook dat zij nu, door hun krachten te bundelen, eventuele problemen met ge meente en politie beter het hoofd kunnen bieden. Zo wil men in het vervolg meepraten over de aanpak van drugsgebruik en gokkastver- slaving en inspraak hebben in de bepaling van de openings- en sluitingstijden. Het HCL wil bij bijzondere gebeurtenissen die veel publiek trekken, zoals onlangs de kermis, met de po litie afspraken maken om de overlast voor ondernemingen en omwonenden zoveel moge lijk te beperken. Het drietal wilde in eerste instantie een model zoals de Algemene Horecavereniging Amersfoort (AHA) waarin de horeca-ondernemingen uit deze plaats een zelfstandig overkoepelend orgaan vormen. Maar Leusden bleek voor dit model te klein. Het heeft te weinig horeca-ondernemingen om een zelfstandige vereniging draaiende te kunnen houden. „We streven er nu naar een plaatselijke afdeling van Hore ca Nederland te worden waar bij zij zowel de leden als niet- leden van deze overkoepelende organisatie willen bijstaan", aldus Post. Ze hopen dat de gemeente, nu de horeca-ondernemingen verenigd zijn, de HCL als vol waardige gesprekspartner zal zien. Zodat ze zal worden be trokken bij het overleggen van bepaalde zaken, zoals het vast stellen van het horecabeleid. gemeente en de bewoners over een milieutechnische aangele genheid. Ik vraag me af of daaruit wel een overwinnaar kan komen," vond hij. Knop pien is vooral bang, dat als het conflict teveel op de spits wordt gedreven het bedrijf kopschuw wordt gemaakt „Dat zou wel eens een nega tief effect op de werkgelegen heid kunnen hebben," vreesde hij Daarom moet volgens hem voorkomen worden dat een conflict met de grootste werk- gegver van Leusden uit de hand loopt. Hij stelde voor een commissie van goede diensten in te stellen, die de partijen rond de tafel moet krijgen, nog voordat er sprake is van een dergelijke escalatie Wethouder Corri Verduin (PvdA) reageerde op dat voor stel nogal korzeling. Volgens haar zijn haar ambtenaren des kundig genoeg om het pro bleem zelf op te lossen. „Wij zijn nu al 2 jaar met Pon bezig om een oplossing hiervoor te vinden. Dat ging tot nu toe via de weg van het overleg. De re laties met het bedrijf zijn altijd goed geweest. Wij hebben steeds terughoudend gerea geerd, omdat het bedrijf bereid was een milieuzorgplan op te stellen. Dat intiatief hebben wij altijd sympathiek 'gevon den Nu zijn wij echter op het punt gekomen, dat er concrete maatregelen tegen de geluids overlast genomen moeten wor den. Daarbij worden wij door de onderneming telkens aan het lijntje gehouden." Volgens haar heeft Pon tel kens uitstel gekregen voor het indienen van een aanvraag van een Hinderwetvergunning. Zelf voert het bedrijf als argu ment aan dat het vrachtverkeer naar en van het bedrijf ge bruikt maakt van de openbare weg en dus niet haar probleem is. Volgens Verduin en haar ambtenaren maakt dat niets uit, want de wet Mileubeheer zegt dat ggeluidsoverlast 'aan de bron' bestreden moet wor den, dus bij Pon Ook het argument dat de im porteur er eerder was de woon wijk Claverenblad/Wilden- burg, waar de meeste klachten vandaan komen, is volgens de gemeente niet overtuigend. De wet houdt daar geen rekening mee. Verder heeft de gemeente nooit geweten dat het trans port in de nachtelijke uren is toegenomen Die situatie is ontstaan, omdat het bedrijf de vrachtauto's eerder laat rijden om te voorkomen, dat het transport vertraging oploopt in de ochtendfiles De wethouder wist de meer derheid van de commissie te overtuigen „De boeren moeten ook een hinderwetvergunning aanvragen en daarvoor flinke investeringen doen. Er is geen enkele reden voor Pon een uit zondering te maken," lieten de commissieleden eenstemmig weten. Het conflict werd als zakelijk bestempeld, waarbij Pon nog de kans krijgt zijn ge lijk bij de rechter te halen Een investering van 4 mil joen gulden moet voor een der gelijk groot bedrijf op zich geen probleem zijn en dus ook geen reden om te dreigen de werkgelegenheid in het geding te brengen, was de mening van de commissie. LEUSDEN - Niet eerder dan in 1995 komt er geld beschikbaar voor een openbaar toilet op de Hamershof. Ook na aandrin gen van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) eerder met het geld over de brug te komen, blijven burgemeester en wet houders bij dat standpunt. Mevrouw van Egdom, rekende namens het Vrouwen Advies Comité donderdagavond de commissie OREV voor, dat een dergelijke voorziening de ge meente een bedrag kost van ruim 35.000,— per jaar. Vol gens wethouder De Jongh is de gemeente zelf ook tot die bere kening gekomen. Er is echter volgend jaar in de begroting nog geen ruimte voor het toilet. Niet eerder dan in 1995 zal de gemeenteraad over deze voor ziening kunnen beslissen. Wel zegde De Jongh toe, dat als zich eerder een mogelijk heid voordoet, de gemeente die zeker zal aangrijpen. Zo zal ge meente met de toekomstige be heerder van de kiosk op 't Erf onderhandelen over een toilet voorziening, beloofde hij. LEUSDEN - Er komt geen fietsstalling onder het par keerdek naast het gemeente huis. De Seniorenraad en de ENFB hadden burgemeester en wethouders hierom gevraagd. De Seniorenraad stoort zich aan de hinder, die voetgangers ondervinden in het winkel centrum. Fietsers die door het winkel centrum rijden, hun rijwielen her en der laten staan of deze aan de hand meenemen maken het winkelen voor ouderen en gehandicapten onplezierig, heeft de Seniorenraad gecon stateerd Hij stelt daarom voor in de onderste etage van het parkeerdek een fietsenstalling aan te leggen Wethouder Joost de Jongh liet donderdagavond in de commissie OREV weten niets voor deze oplossing te voelen. Volgens hem willen mensen die in het centrum winkelen hun fiets zo dicht mogelijk bij de winkels kunnen stallen. In de plannen voor de uitbreiding en de revitalisering van het win kelcentrum is daarom reke ning gehouden met een groot aantal fietsklemmen dicht bij de winkels. i

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5