Leusder Krant. De straat met grijze muizen 'De Vogelvrienden' jubileren 'Kunst Veredelt' gaat Psalm 115 niet uit de weg Leusdenaar winnaar verhalenwedstrijd Prinsenbal in Achterveld Moeilijk stuk van Felix Mendelssohn Bartoldy hoogtepunt van najaarsconcert De muizen Kinderpostzegels Woensdag 10 november 1993 Pagina6 LEUSDEN - De 9-jarige Jouke Koning is winnaar geworden van de verhalen wedstrijd die door de re gionale bibliotheken en omroepen werd gehouden. Jouke is in de provincie Utrecht winnaar gewor den in de categorie 8, 9 en 10-jarigen. De opdracht was een verhaal van de schrijfster Ellen Tijsinger zo goed mogelijk af te ma ken. Hiernaast is de be kroonde versie van Jouke afgedrukt. Michiel ging verhuizen van de flat naar een huis in een rijtje met een tuin. Hij vond die tuin wel leuk, want hij zou radijs en worteltjes mo gen zaaien en samen met zijn vader had hij alvast een vogelhuisje getimmerd. Hij kreeg behang met race-au to's in zijn kamer en zijn moeder had nieuwe vloerbe dekking en gordijnen be steld. Allemaal fijne dingen dus. Toch was Michiel niet echt blij dat ze gingen ver huizen. Hij deed natuurlijk wel alsof, omdat zijn vader en moeder zo enthousiast waren. Af en toe verraadde hij zich. "Lastig dat er geen lift is", zei hij. Zijn ouders schoten in de lach. "Een lift in een huis met één verdie ping?" riep zijn moeder. "Je kunt toch zeker wel de trap oplopen naar je kamer?" Maar daar ging het niet om, stom dat zijn moeder dat niet begreep. Met de lift kon je leuke spelletjes doen en fantaseren dat je op reis was naar de maan. "Het uitzicht zal ik ook missen!" zei Mi chiel. "Het vuurwerk met Oudjaar en de morse seinen met mijn vriendjes op de buizen van de centrale ver warming." "Het lijkt wel of die jongen geen zin heeft in verhuizen", hoorde Michiel zijn moeder tegen zijn vader zeggen. Michiel zei niet dat hij buik pijn kreeg als hij aan het nieuwe huis dacht en hoofd pijn en kiespijn en keelpijn, alles tegelijk eigenlijk. Het begon toen ze voor het eerst naar het nieuwe huis gingen kijken... Toen Michiel de auto uit stapte, was het eerste dat hij zag een groot grijs huis. Ja, alles was grijs in de straat: de huizen de kleren van de mensen en er stonden zelfs 3 bomen met grijze strepen. Michiel vond het wel een beetje geheimzinnig. Er is een gangetje met allemaal bochten erin. "Wat zou er aan het eind van dat gange tje zijn?" denkt Michiel. Hij loopt het gangetje in. Het komt uit bij een wit huisje met een rood dak. Achter het huisje is een tuin met mooie bloemen. Er is een meneer met een rode trui en een blauwe broek aan het werk. De man komt naar hem toe en zegt: "Hallo, jij bent hier zeker nieuw? "Ik kom voor het eerst naar ons nieuwe huis kijken" zegt Michiel. Ik ben meneer K.L. Eur, hoe heet jij?" Michiel zegt "Michiel". "Waarom is uw huis niet grijs en waarom hebt u geen grijze kleren aan?" Vraagt Mi chiel. Meneer Eur kijkt hem even aan en zegt: "Ga maar even mee naar binnen, dan zal ik je het later nog wel uitleggen." Ze gaan het huisje binnen, van binnen leek het huis veel groter dan van buiten. Er is genoeg ruimte voor meneer Eur en een schommelstoel, een keu kentje en een slaapkamer. "En boven is ook nog een zoldertje" zegt meneer Eur. "Daar mag je straks ook kij ken. Ben jij al eens op het avontureneiland geweest?" Vroeg meneer Eur. "O nee!" "Natuurlijk niet, wat dom van me?! Je woont hier na tuurlijk nog maar net!" "Ik kom voor het eerst kijken" verbetert Michiel. "Ja ja"zegt meneer Eur. "Kom mee, dan gaan we naar zol der." Op zolder staat een grote kist. In de kist liggen papieren en oude kleren. Meneer Eur haalt er een pa pier uit. Er staat op Ga naar het avontureneiland toe: drie stappen naar rechts en loop naar de IJskar, hier moet je Stoppen en graven. "Kom zegt meneer Eur. "In de sloot achter mijn huis ligt een boot." Hij pakt een schep en ze gaan naar de boot. Als ze bij het eiland komen, valt Michiel iets op: het water wordt grijs! O nee, alweer grijs: denkt Michiel. Er lopen apen op het eiland en er vliegen papegaaien met grijze vleugels. "Ik word gek van die kleur" denkt Michiel. Dan horen ze een knal. Een aap gooit een kokosnoot naar beneden. Er komt grijs sap uit. Dan komt er een aap met een karretje aan, aan dat karre tje hangt een bord: "IJs te koop" staat er op. Ze horen een stem. "Hier moet je be ginnen. Ze doen eerst 3 stap pen naar rechts. Nu moeten we naar de ijskar lopen. Dan gaan ze graven. Oppeens roept Michiel: "Ik heb iets gevonden." Hij haalt een kistje naar boven. Als ze het open doen vinden ze een briefje. Er staat op: Als dit door iemand word gelezen, is de betovering verbroken. "Betovering?" Zegt Michiel, "Begrijpt u dat?" "Nee zegt meneer Eur. "Laten we eerst maar naar huis gaan." Als ze in de straat komen zien ze plotseling dat alles gekleurd is. Michiel en me neer Eur gaan later nog veel samen naar het avonture neiland en ze leefden nog lang samen in dezelfde straat. Einde LEUSDEN - De Leusdense vereniging van vogelliefheb bers 'De Vogelvrienden' opende afgelopen vrijdag op feestelijke wijze de 25e vogel tentoonstelling, die het hele weekend duurde. De jubi leumvogelshow werd gehou den in, hoe kan het ook an ders, 'De Til'. Bezoekers kon den voor alle vragen terecht bij de leden van de vereniging. Er waren 250 vogels te bezich tigen. Het ging hierbij om ka naries, grasparkieten, zebra- vinken, de dwergpapegaai, de Japanse zeemeeuw en de fraaie kleurrijke tropische vo gels. Omdat er onder de leden een wedstrijd voor de mooiste vogel georganiseerd was, wer den de vogels vooraf door keurmeesters op het uiterlijk beoordeeld Dit gebeurt naar richtlijnen van de Neder landse Bond van Vogellief hebbers met als doel kam pioenschappen te kunnen be halen. Aan kooi nummer 11 hing een grote oranje medaille met strik. Deze vogel had het kampioenschap der kanaries weten te behalen. Zijn baas was zo trots als een pauw. De vogel zelf keek ietwat onver schillig rond in zijn eenzame kooi Onder de andere vogelsoorten waren ook enkele kampioe nen te bespeuren. Martin van de Heide, penningmeester en Chris Drost, voorzitter van de vereniging vertelden enthou siast over de gevederde vrien den. Martin- "We hebben de tentoonsteling op vogelkleur ingericht van geel-beige, rose- oranje, wit, knalgeel tot geme- leerd." De tentoonstelling heeft al leen bekendheid in Leusden en omgeving. In Breda wordt jaarlijks de landelijke vogel show gehouden. En om de 5 a 6 jaar wordt er een internatio nale vogelshow georgani seerd, waar om de wereld kampioenschappen gestreden wordt. Chris Drost: "Onze vereniging telt 65 leden Het leuke van deze hobby is dat er wedstrijden gehouden wor den. Daarnaast genieten onze dieren, maar ze willen zich, vooral als het maar rustig is, ook wel overdag vertonen. De bosmuis is ongeveer tien centimeter lang en heeft een staart van de zelfde lengte. Anders dan bij de veldmuis, die wel ongeveer zo groot is als de bosmuis maar een staartje heeft van nauwelijks vier centimeter. Ook de oor tjes zijn kleiner dan van de bosmuis. Bosmuizen houden van droge plaatsen omdat ze hun holletje diep onder de grond maken met twee of drie uitgangen. Het vrouwtje werpt hierin, drie of viermaal per jaar, zes tot acht jongen. Zo'n groot aantal moet wel om de populatie in stand te houden. Ze zijn namelijk een gewilde prooi voor vos, wezel, hermelijn en bunzing. Ook de egel lust ze wel en vooral bij de bos uil staan ze op het dage lijks menu. Zelf leven ze Muizen worden door veel mensen beschouwd als enge beesten, sommigen zijn er zelfs bang voor. We kennen hier verschillende soorten muizen: woelmui- zen, aardmuizen, veld muizen, bosmuizen, huis muizen en spitsmuizen. Deze laatste soort zijn geen echte muizen, al lij ken ze er veel op, maar zijn familie van de mol. Hoewel er soorten zijn waar we soms veel last van kunnen hebben, denk maar aan de overbekende huismuis, zijn er ook soor ten die minder bekend en minder hinderlijk zijn. Eén van de grappigste diertjes in de vrije natuur is wel de Bosmuis, in de volkstaal ook wel Sprin gertje genoemd. Als u er eens een te zien krijgt, zult u wel begrijpen hoe het diertje aan die volksnaam komt Overal in het bos kunnen we ze tegenkomen. Ga eens muisstilop een rus tig plekje zitten en wacht geduldig af. Heel waar schijnlijk zult u, na enige tijd wel zo'n aardig sprin gertje te zien krijgen. Het zijn hoofdzakelijk nacht van graan, graszaden en planten, aangevuld met zo nu en dan een insekt. Het gehoor is goed ontwik keld, met hun grote oren horen ze het minste geluid en aangezien de vlucht hun enige overlevings kans is. maken ze daar veel gebruik van. Met enorme sprongen van wel tachtig centimeter trach ten ze zich in hun holletje in veiligheid te brengen. Eenmaal in het diepe hol letje zijn ze betrekkelijk veilig. Alleen de wezel ziet kans om ze tot daar te vervolgen. Ook zonder reden maken ze van tijd tot tijd malle sprongen. Een bosmuis die rustig zit te eten of zijn snor te poetsen, maakt soms plotseling een sprong van wel twintig centimeter hoog om dan op dezelfde plaats rustig door te gaan met z'n bezig heden. Klimmen kunnen ze ook goed, bijzonder goed zelfs Gladde koren halmen geven geen enkel probleem, ze komen met gemak bij de aar om het rijpe koren eruit te halen G. van Leeuwen ACHTERVELD - Zaterdag 13 november start de carnaval speriode weer en wordt Ach terveld voorzichtig herinnerd aan Puupenkoppenland. In de gezellige zaal 'De Peerdenstal' van cafe 'De Roskam' zal deze avond vanaf 21.00 uur weer het 'Prinsenbal' worden georgani seerd. Het Prinsenbal is de tradi tionele voorbode van het car naval, waarop de nieuwe prins bekend wordt gemaakt Afge lopen jaar stond het 22-jarig bestaan van de Achterveldse canavalsvereniging De Puu- penkoppen centraal. In het weekend na de 'elfde van de elfde', zaterdag 13 november, zal om elf minuten over elf, bekend worden gemaakt wie de nieuwe Prins voor het ko mende Carnaval zal zijn. De nu nog onbekende prins zal zich zelf aan het aanwezige publiek komen voorstellen. Wie de nieuwe Prins wordt en wat er verder gaat gebeuren is voor iedereen nog een volslagen ver rassing. 'Prins Theo Puup 2x2' met zijn hofdame 'Prinses Rina van de Schoonhorst de Eerste' en hun adjudant Ben zullen op deze avond afscheid nemen als regerend trio. Zij hebben het afgelopen jaar hun ambtspe riode met goed gevolg vol bracht en zeker met de keuze van prinses Rina meer kleur aan het carnavalsgebeuren ge geven. Met het vinden van nieuwe raadsleden waren er in eerste aanleg wat problemen, echter deze zijn nu achter de rug zodat men op deze avond een voltallige 'Raad van Elf' aan het publiek kan presente ren. Frans Stapelbroek, een man van het eerste uur en dus al 22-jaar in de Raad van Elf waarvan twee jaar als Prins, zal op deze avond afscheid ne men. Frans Stapelbroek was de grote motor achter de organi satie van de carnavalsoptocht in Achterveld en zeer actief bij nog veel meer activiteiten van De Puupenkoppen. Begon hij ooit met 5 wagens en nog wat los lopende groepen en indivi- duelen, de optocht is nu uitge groeid tot een groots evene ment dat in geheel midden Ne derland bekendheid geniet Jaarlijks komen vele duizen den naar de optocht in Achter veld kijken, om zich daarna in het feestgedruis te storten. Naast het afscheid van Frans Stapelbroek nemen de Puu penkopen deze avond ook af scheid van Gerard Horst, 18 jaar raadslid, Kees Jonkman, 11 jaar raadslid en Ben Jans sen, 3 jaar raadslid. Zij zullen de Puupenkoppen op een ande re manier gaan steunen bij hun carnavalsactiviteiten Het komend carnavalsjaar zal worden gestart met een ver nieuwde bezetting van de Raad van Elf en een nieuwe Prins. De Prins en de Raad van Elf, als mede het bestuur van de carna valsvereniging De Puupenkop pen verwachten veel Puupen en Puupinnen bij de eerste avond van het carnavalsspek takel. Onder het motto: 'Vijf zotte dagen in gekleurd Puu penkoppenland' zijn de eerste carnavalsverenigingen in en rond Achterveld al begonnen met het bouwen van hun wa gens. Het 'Prinsenbal' zal woren gehouden op zaterdag 13 no vember 1993 aanvang 21.00 uur, terwijl de zaal open gaat om 20.00 uur. LEUSDEN - Woensdag 17 no vember gaat de landelijke actie van de Stichting Kinderpost zegels Nederland van start. De vrijwilligers van het Leusden se Plaatselijk Comité beginnen dan met de verkoop van de nieuwe serie kinderpostzegels en een uitgebreide collectie wenskaarten. De verkoop duurt tot eind december. De opbrengst van de kinderpost zegelactie is bestemd voor kin deren in Nederland, Oost-Eu ropa en de ontwikkelingslan den. De postzegels en de wens kaarten worden dagelijks tus sen 10.00 en 16 00 uur verkocht in het postkantoor in winkel centrum Hamershof LEUSDEN - Na een jaar repe teren, de laatste zes weken een half uur extra, is het het christelijk gemengd koor 'Kunst Veredelt' klaar voor het najaarsconcert. Aanstaande zaterdag 13 november treedt het koor op in de Koningshof met een programma waarvan het hoogtepunt het zingen van Psalm 115 zal zijn. Markus Biel, bestuurslid van het koor, legt uit. ,,Onze vorige dingent, Peter Leebeek, oefende met ons het Alleluja van Handel in. Een moeilijk stuk, waarvoor we veel moeite hebben gedaan Hij zei ons, dat wanneer wij dit konden zingen, we de vertolking van Psalm 115 van Felix Mehndelsson Bar- tholdy, ook aankonden Na de uitvoering van het Alleluja zijn we met het instuderen van deze psalm begonnen. Ruim een jaar geleden. Na een half jaar emi greerde Peter Leebeek naar Noorwegen We vonden Martin den Boek bereid om zijn taak over te nemen. De wisseling was niet eenvoudig maar deze hobbel is, dankzij een plezieri ge samenwerking, soepel geno men." Biel: ,,Het moeilijke van de vertolking van deze Psalmver sie is de grote harmonie die vereist is. We zingen met drie solisten. Dit zijn gastzangers van formaat Bas-bariton Rob van Surksum, tenor Bert Visser en sopraan Henriëtte de Groot. Dit is niet omdat we zelf geen uitstekende zangers in huis hebben maar omdat we voor dit concert met iets heel moois willen komen. Het stuk is echt iets bijzonders, waarbij alle 52 koorleden, waaronder 17 man nen, zich zeer bewust moeten zijn van hun eigen partij. We zingen vierstemmig maar het hoogtepunt is ongetwijfeld het gedeelte waarin we acht stemmig capella zingen." Het concert in de Konings hof omvat verder, onder ande re, het al genoemde Alleluja en een zowel engelstalige als la- tijnse versie van Come on Je sus, come tot me, Veni Jezu, Amo me. De Amersfoortse Or kest Vereniging zorgt met een orkest bestaande uit ongeveer 45 musici onder leiding van leden van het knappe uiterlijk van de pietjes Even leek het of de hele show vooral was opgezet om het ego van de vogelbezitter te stre len, hoewel de vogels toch wel heel hoog zongen. "Een teken dat ze zich happy voelen", zegt Martin. Van de Heide: Ja, er zijn natuurlijk mensen die vo gels houden uitsluitend om er mee te kunnen winnen. Geluk kig zijn er ook echte dieren vrienden. Die komen hier om advies in te winnen, voor wat betreft de verzorging van de vogel. Het is bijvoorbeeld be langrijk te weten dat kana ries, parkieten en papegaaien slecht tegen eenzaamheid kun nen Een eenzame vogel ver veelt zich De kans is dan groot dat de vogel zich kaal plukt. Dit probleem kan wor den opgelost door een spiegel in de kooi te hangen, een vogel denkt dan: He daar heb je er nog zo één Een alleenstaande vogel heeft veel aandacht no dig en wil graag wat te doen hebben. Zo zijn er vogelcrac kers in de handel waarop zaadjes geplakt zitten. Het beest moet de zaadjes er af zien te krijgen, dat is een hele klus. Het beste is natuurlijk om direct twee vogels en een volle voederbak aan te schaf fen want eten doen ze graag en veel; vogels verbruiken veel energie." Maar toch; Voor de show, za ten de meeste vogels alleen en zonder spiegel in de kleine be nauwde vogelkooi Volgens Martin is dat voor een week endje wel uit te zingen Daar bij hebben de leden hun vogel thuis al geleidelijk laten wen nen aan de benauwdheid van het getraliede kooitje. Ook in een kooi, zaten de wel heel kleine tropische vogels, die eruit zagen als beschil derde kunstwerkjes zeer fraai. Drost: "Deze vogels zijn door de leden gekweekt. Wij hoe ven dus geen verre reizen te maken om deze tropische kunstwerken in Nederland te krijgen Tropische vogels die veel als huisdier gehouden worden, leven hoofdzakelijk in Australië. Momenteel geldt daar een exportverbod en dat is maar goed ook. De kanaries worden ook hier in Nederland gekweekt. Op de Canarische eilanden, de Azoren en Ma deira leeft de kanarie in vrij heid." Martin. "Het kweken van ka naries is vrij ingewikkeld. Het mannetje is moeilijk te onderscheiden van het popje (vrouwtje). Voor een zeer be kwaam vogelkenner is de ka narie-man op uiterlijke ken merken te onderscheiden, maar voor ons is dat een hele klus. De kanarie-man zingt, het popje doet dat niet. De ka narie-man heeft een aantal re denen om te zingen. Op deze manier bakent hij territorium af en maakt hij de vrouwtjes attent op zijn aanwezigheid. Zodra wij de zingende kanarie in de kooi aantreffen wordt er een ringetje om zijn poot ge daan." In tegenstelling tot de zin gende kanarie-man, lonkte een stille zachtgetinte dwerg papegaai vanuit zijn hokje naar de menigte. Van de Hei de "De papegaaien die je hier aantreft kletsen niet Een pa pegaai kun je wel praten leren omdat het een intelligent beest is en hij een gespleten tong heeft. Maar ook een pape gaai vraagt veel aandacht, ge duld en houdt van gezellig heid. De mogelijkheid bestond om tijdens de tentoonstelling zo'n stille dwerg of een van zijn soortgenoten aan te schaffen. De prijzen varieerden van 5,- tot 45,- per vogel. De show werd goed bezocht. De leden kregen ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum een aandenken mee. Boudewijn Jansen, voor de be geleiding Wout van Andel is de pianist. Het christelijk gemengd koor Kunst Veredelt zingt meestal in de dorpskerk van Leusden Zuid. Men is voor dit speciale najaarsconcert uitge weken naar de Koningshof, omdat dit gebouw zich beter leent voor een dergelijke grote uitvoering. Iedereen is welkom bij dit concert, waarvoor geen toe gangsprijs geldt Wel zal een collectie rondgaan waarvan de opbrengst bestemd is voor de Protestants Crhistelijke ouder en vriendenvereniging van ge handicapten Philadelphia. Overigens zijn bij dit koor nieuwe leden, vooral tenoren, van harte welkom. Markus Biel: „We zijn een ontspannen, gemoedelijke club waarin hard gewerkt wordt, onder leiding van een prachtige dirigent die eisen stelt. Het is echt heerlijk om wekelijks de longen leeg te zingen, ontspannend en zeer bevredigend wanneer je hoort waartoe we in staat zijn." Het concert in de Konings hof, begint op zaterdag 13 no vember om 20.00 uur. Het christelijk koor Kunst Veredelt houdt zaterdag een najaarsconcert met een ambitieus program ma. (fotoKunst Veredelt Verschillende tropische vogels waren afgelopen weekend in De Til te zien en te koop. (foto: Hans Roggen)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6