Tentharingen van Umefa verdwijnen overal ter wereld in de grond Leusder Krant Leusdens bedrijf marktleider op gebied van campingartikelen Scharnieren Groothandel Guillotinescharen Woensdag 10 november 1993 Paginal to1 LEUSDEN - De gemeente Leusden, in oppervlakte één van de grootste van de provincie, is de afgelopen twintig jaar explosief gegroeid. Het aantal inwoners is met enkele tienduizenden gestegen, waarbij de concentratie heeft plaatsgehad in het voormalige, charmante dorp Hamersveld. Maar de dagen van historische herinnering en nostalgie liggen achter ons. De realiteit van alledag is daar. Bedrijven kwamen en bedrijven gingen. Oude, sterk op de agrarische wereld gerichte bedrijven maakten plaats voor moderne industrieën. Het ondernemersklimaat blijkt gunstig in het snel gegroeide Leusden. De centrale ligging blijkt in veel gevallen een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de keuze van de plaats van vestiging. Het bedrij venbestand binnen de gemeente wordt overkoepeld door de Bedrijvenkring, waarbij enkele tientallen bedrijven zijn aangesloten. Circa de helft daarvan is werkzaam in de sector van de commerciële dienstverlening. Daartoe behoren onder meer banken, de advocaten-, notaris- en makelaarskantoren, de accountants, adviseurs, de administrateurs en restaurateurs. In de Leusder Krant wordt regelmatig aandacht besteed aan één van de Leusdense bedrijven. De lezer wordt meegenomen binnen de muren om te zien wat zich achter die soms sobere, soms uitbundige facades afspeelt. De directeuren Dave en Nico Crull van Umefa. (foto: Hans Roggen) Volgend jaar viert Umefa het feit dat men dertig jaar in Leusden gevestigd is. Dit be drijf verwerkt jaarlijks 1000 ton staal, 450 ton draad, 800.000 meter stalen en alumi nium buis tot tentstokken, haringen, cam pingpannen, keukens, lampen en alle moge lijke nippeltjes, ringetjes, haakjes en handig heden die van metaal zijn en bij een (voor)tent of caravan gebruikt kunnen worden. Tentha ringen bijvoorbeeld, die in Leusden worden vervaardigd, verdwijnen overal in de wereld in de grond. Tot groot plezier van de directeu ren Nico en Dave Crull. Ieder jaar weer weten ze een miljoen tentharingen in alle soorten en maten te slijten aan verkooppunten in heel Europa, Canada, Australië en Nieuw-Zee- land. Umefa, staat voor Utrechtse Metaal Waren Fabriek. Het bedrijf werd in 1945 opgericht door de vader van de huidige directeuren. De omschrijving van de werkzaamheden was toen 'vervaardigingsbedrijf van -en gepaard gaande met- den groothandel in stamp-, trek-, draad- en walswerken.' De toenmalige werkplaats besloeg 50 vier kante meter; het kantoor mat twee bij drie meter. Vader Crull maakte 'toebehoren' voor fietsen, zoals bandenwippers. In 1954 haalde hij een grote order binnen. Hij kon 100.000 fietsenstandaards verkopen aan Oeganda en Kenia. Het ging om U-vormige standaards, waarmee het achterwiel van de grond kon worden getild. Om zo'n grote order te verwer ken was nieuwe bedrijfsruimte nodig. Deze werd gevonden in Driebergen, in een pand waar tot dan toe een groenteman zat. De verhuizing was net achter de rug, de investe ringen gedaan, toen er onlusten in Kenia los braken waardoor de order werd geannuleerd. Nico Crull kwam toen net van de HTS met de wens om economie te gaan studeren. Zijn plannen moesten wijken om zijn vader de gelegenheid te geven de 100.000 standaards dan maar in Nederland te slijten. Nico Crull werd technisch directeur en is dit nog. Kort daarop overleed zijn vader en kwam ook broer Dave na zijn HTS-opleiding in het be drijf. Hij werd de economisch directeur. Toen iedere Nederlandse fiets een stan daard had, kwamen de bromfietsen. Umefa maakte onder andere de achtervorken voor de Berini's. Het bedrijf groeide in Driebergen uit haar jasje. Steeds meer ruimte in de omge ving werd gehuurd. Om grotere efficiëntie te bereiken, het stokpaardje van Nico Crull, moest men verhuizen naar een nieuw be drijfspand. Men week uit naar Leusden, waar de zevenjarige zoon van Dave, Wijnand, in 1964 de eerste steen mocht leggen. Hij is nu bedrijfsleider bij dit familiebedrijf en zal dit na de pensionering van zijn vader en oom waarschijnlijk overnemen. In Leusden begon men in 1964 in twee hallen van 500 m2 Maar de bromfietshandel nam af De opbouw van Nederland na de oorlog is af te leiden aan de produktie bij Umefa. Eerst de fietsen, daarna de bromfiet sen, in de zestiger jaren ging men weer op vakantie...met de tent. De eerste opdracht van een bevriende re latie met een probleem werd het begin van de huidige werkzaamheden. Een fabrikant van stretch-bedden kreeg de scharnieren niet breukvrij en vroeg Nico Crull om raad. Deze lostte het probleem op en leverde de benodig de onderdelen voor het eerste tentattribuut. In ras tempo werd het aantal artikelen opgevoerd, waarbij de fiets en bromfietson derdelen plaatsmaakten voor tentstokken, haringen en kampeerpannetjes. De Neder landers kampeerden massaal. De simpele tent groeide uit tot een loeizware bungalow waarin alle gemakken van thuis waren terug te vinden. Groot of klein, ze werden allemaal aan de grond genageld met haringen uit Leusden De kleine fabriek op het bijna vergeten indrustrieterrein aan de Ambachtsweg groei de uit tot de 10.000 m2 bedrijfsterrein van nu. Waarvan 6.700 m2 bebouwing, met daarbo ven 450m2 voor kantoren en showroom Het bedrijf telt dertig werknemers. Bovendien hebben 20 werknemers van de RWA, de werkplaats voor 'gehandicapten' in Amers foort, hier een 'eigen' hal, terwijl nog eens dertig mensen op de Sociale Werkplaats in Amersfoort werkzaamheden verrichten voor Umefa. Tegenwoordig maakt men bijna 1.000 ver schillende artikelen. Van ringetjes tot com plete voorzetframen voor caravans en inklapbare keukentjes met wasbak en voor raadkast. En opnieuw toont de produktielijn hoe het met de Nederlanders gaat. Want de bungalowtent is voorbij. Te zwaar, te groot, te ingewikkeld om op te zetten Een 'echte' tent voor het hele gezin is 'uit'. De meeste 'kampeerders' verkiezen tegen woordig de caravan of vouwwagen, allemaal voorzien van keukens en in een handomdraai klaar voor gebruik. Daarnaast komt sinds een paar jaar een nieu we markt in grote hevigheid opzetten. Terug naar af De trek-toerist, die met een minimum aan materiaal overal wil kunnen neerstrij ken. Welke gevolgen dit voor de produktie heeft wordt met een simpel voorbeeld zichtbaar Naast elkaar staan een volledige keuken, be doeld voor een bungalowtent en een compleet opvouwbare versie, die uiteindelijk een mini mum aan ruimte inneemt. De grote meet op gevouwen toch altijd nog ruim een meter bij dertig centimeter en twintig centimeter dik, terwijl de nieuwste keuken, bestaand uit een opvouwbaar metalen houdertje van alumi nium, niet groter is dan zo'n vijftien bij vijf tien centimeter. Hierin passen twee brand- stofblokken. Het geheel past in het voorvakje van een rugzak Wijnand Crull verwacht dat in het lichtge wicht kamperen, de toekomst van Umefa ligt. Sinds 1991 beheert hij de nieuwste produk- tiegroep. 'Global Outdoors' verkoopt en ont wikkelt produkten speciaal voor 'de lichtge wicht kampeerder'. Naast de benodigdheden die noodzakelijk blijven voor voortenten, lichtgewicht tenten en de bijbehorende accessoires. Alles te koop onder de eigen merknaam Campking, danwel voorverpakt met de naam van de afnemer. Umefa blijft bij. Wanneer technisch direc teur Nico Crull met zijn inventiviteit geen nieuwe produkten uitvindt door oude te ver beteren of ideeën uit te werken, dan pakt men de nieuwe trends wel op. Crull vond bijvoor beeld de inmiddels wereldberoemde rotsspij ker uit, net als het droogrek voor caravans en het wagentje waarmee watercontainers aan te slepen zijn. Het nieuwste van het nieuwste is de tent- stok in kleuren. De buizen krijgen een coating van 'epoxy-polyester'. Volgens de heren de meest milieuvriendelijke afwerking die er op dit moment te vinden is. Het milieu staat bij deze Friesland-liefhebbers hoog aangeschre ven. Daarom gebeurt het verzinken van arti kelen al sinds 1981 niet meer bij dit bedrijf en is de lakstraat, met sproei-ontvetting, droog- en moffeloven, volledig geautomatiseerd. Dankzij de 'epoxy' laag kunnen de tent stokken tegenwoordig alle kleuren van de regenboog hebben. De keuze bestaat nu nog uit 'goud' 'zilver', 'grijs', 'wit' en 'bruin' (goud en bruin met goudkleurige punten). Wie hemelsblauwe of rose wil in zijn tent, kan die bestellen. Voorwaarde is wel dat er mini maal enkele duizenden moeten worden afge- Umefa is nog steeds fabrikant en groot handel. Nico Crull: „Ons uitgangspunt is om zoveel mogelijk produkten seriematig te ma ken met behulp van zo min mogelijk men sen." Kleine opdrachten neemt men niet aan. Aan particulieren of voor speciale doeleinden levert men niet. Het hele bedrijf staat in het teken van een gestroomlijnde, grote produktie. Nico Crull bedacht het produktie-appa- raat en is verantwoordelijk voor de interne organisatie. Hij heeft ervoor gezorgd dat zo min mogelijk mensen nodig zijn voor de fa- brikage en wanneer het toch nodig is, dat dit werk terecht komt bij mensen voor wie dit werk goed is om te doen. Crull: „In het bedrijf is een hal waar mensen van de Sociale Werk plaats bezig zijn. De werkzaamheden be staan uit inpakken, monteren, en samenstel len van tentstokken, voortentframes, kam- peerkeuken en pannensets. Daarnaast kun nen sommigen puntlassen, boren en produk ten afwerken. Dat deze mensen hier voor ons kunnen werken is prettig omdat de produk tielijn van halffabrikaat tot ingepakt eind- produkt nu kort is. Maar voor deze mensen geeft hier werken vaak ook een goed gevoel. Buiten de Sociale Werkplaats, in een echt bedrijf. Toch krijgen ze hier alle begeleiding van mensen van de werkplaats en zijn ze ook bij de werkplaats in dienst." Meer mensen die elders niet meer aan de slag konden, vonden bij Umefa een baan. Nico Crull noemt een voorbeeld. „Eén van onze mensen werd ooit grotendeels afgekeurd wegens hernia. Jarenlang had hij zwaar werk gedaan 'in de staal'. Hier kon hij aan de slag met bijna niets wegende aluminium onder delen en tentstokken. De man begon hier een nieuwe carrière." Het werk is grotendeels geautomatiseerd en wordt gedaan door indrukwekkende machi nes die metaal persen, draaien en buigen. Voor tentbenodigdheden blijkt veel nodig. Reduceermachines om aan het einde van de stokken een kleinere diameter te maken en kalibreer machines voor het tegenovergestel de van het andere eind. Buiskortautomaten, ontbraammachines, nippelstraaten, persen, lasautomaten, quillotinescharen en pijp- buigmachines. Met trots toont Nico Crull de door hem ontworpen transferpersen waar mee onder druk van 45 ton, staalband auto matisch in tentharingen verandert. Ruim een miljoen exemplaren per jaar. In een andere machine worden buizen automatisch afge kort, ontbraamd, gereduceerd, genippeld, ge plet en zonodig gebogen. Umefa werkt begin volgend jaar dertig jaar in Leusden. De beide directeuren vieren omstreeks deze tijd hun 40-jarig dienstver band bij het bedrijf. Toch lijkt Umefa in Leusden nog steeds een vreemde eend in de bijt. Het merendeel van de werknemers woont niet in Leusden en menig inwoner zal het aan het buiten dienst zijnde spoorlijntje gelegen bedrijf, nog niet eerder opgevallen zijn. Over dit spoorlijntje verbaast Nico Crull zich overigens in hoge mate. „Ze blijven het onderhouden, terwijl er geen trein overheen rijdt. Het stuk Pon-Scherpenzeel houdt men intact met veel geld en moeite, terwijl ons bedrijventerrein maar moeilijk te bereiken is Waarom die spoorlijn niet vervangen wordt door een weg, is mij een raadsel." Leusden komt de naam Umefa alleen tegen door de sponsoring van Roda'46, de Wieler ronde en misschien de Oranjevereniging Daar staat tegenover dat er maar weinig Leusdenaren zullen zijn die nog nooit een haring van Umefa gebruikt hebben. Marianne de Valck

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8