VAC gaat ook particulieren adviseren Hobbieskoop blijft in een behoefte voorzien Leusder Krant SVL 4 walst over Domtoren heen Heuvelachtig teirein Dakloze duifjes Fietspad Janken Nieuws uit de verenigingen Disco en Blues Inbraak woning Fietsen gestolen Diefstal auto Meningen Diefstal Jack gestolen Intocht Sinterklaas aj loensdag 10 november 1993 Pagina 9 De vrouwen adviescommissie stort zich op de particuliere markt, (foto: Hans Verhorst) fiUSDEN - Dc Vrouwen Ad- ies Commissie voor de wo- ingbouw, geeft tegenwoordig ok adviezen aan particulie- en. Tot nu toe beperkten de dviezen van deze door de ge- leente erkende commissie, ich tot projecten in de sociale toningbouw en de woonomge- ing. In de afgelopen vijftien iar werd zoveel ervaring op- edaan en kennis vergaard dat len deze niet langer uitslui- end aan gemeente, woning- lichting en projectontwikke- jars ten goede wil laten ko- aen. Wie advies wenst over de ebruikersmogelijkheden van en huis, kan zich nu ook tot de /AC wenden. De Leusdense Vrouwen Ad- les Commissie voor de Wo- ungbouw ontstond ruim der- ien jaar geleden. De bedoeling 5 en was om een vrouwelijke !em te laten horen, bij het voordelen van de plannen ge makt door de vaak uit man- !en bestaande wereld van ar- hitecten, projectontwikke- aars, woningbouwvereniging n gemeentelijke opdrachtge vers. De VAC stelt zich vooral op ils 'bewoner' en bekijkt vanuit lit oogpunt zaken als de hoogte ïan het aanrecht, de keuken kastjes, de bereikbaarheid van ie bovenramen, de veiligheid iij een raam beneden aan een rap, de praktische indeling an een huis en nog veel meer vaarvoor niet zozeer techni sche kennis noodzakelijk is, naar meer 'gebruikerserva- Filmagenda Do. 11 nov. t/m wo. 17 nov. GRAND THÉATRE 5NOUCKAERTLAAN 4 133-618900/614632 SNEAK PREVIEW )o. 21.30 uur IURASS1C PARK lag. 13.45-18.45-21.30 uur Eo. 13.30-16 00-18.45-21.30 iur riNA, WHAT'S LOVE GOT t0 DO WITH IT Dag. 13.45-18 45-21.15 uur Eo. 13.30-16 00-18.45-21.15 jur [HE HOUSE OF THE SPI- tlTS Dag 13.30-20.45 uur fr.,za. 18.30-21.45 uur to. 17 00-20.45 uur ïo. 20.45 uur [HE FUGITIVE Do. 13.45-18.30 uur Dag. 13.45-18 30-21.15 uur Za zo., wo. 18.30-21 15 uur USING SUN Dag. 13.45-18.45-21.30 uur Zo. 13 30-16.00-18 45-21.30 Bur IHE FIRM Dag 13.30-20.45 uur (do.mid- iag niet) Za. 18.30-21.45 uur Zo. 17.00-20.45 uur iVo 20.45 uur N THE LINE OF FIRE Dag. 13 45-18.45-21.30 uur Zo 13.30-16.00-18.45-21.30 iur DE ONGELOFELIJKE REIS Za., zo., wo. 13.45 uur DENNIS THE MENACE Dag. 13.45 uur Zo. 13.30-16 00 uur BAMBI Za., zo wo 13.45 uur LEUSDEN - In jongerencen trum De IJsbreker staan de ac tiviteiten van komend week- End in het teken van het nieuwe udeokanon. Deze week wordt dit 'kanon' gemonteerd waar door een projectie van drie bij tweeënhalve meter mogelijk tnaakt. Tijdens de disco cüe zaterdagavond gehouden wordt worden de videoclips le vensgroot vertoond. Tijdens de Sunday Night Blues zullen een aantal bluesgiganten op het scherm te zien zijn Het geluid wordt hierbij via de zaalver sterking in stereo gebracht. Zaterdag 13 november gaat De Usbreker om 2100 uur open en bedraagt de entree ƒ5,-. Zon dag 14 november zijn blues- Üefhebbers vanaf 20 00 uur welkom. De entree bedraagt deze avond 10,- (inclusief drie consumpties). ring' Het 'woongerief' staat daarbij voorop Tot nu toe werd de VAC, soms na enig aandringen van uit de commissie, door de ge meente om toetsing gevraagd van de nieuwbouwplannen in de sociale sector. De tien com missieleden buigen zich daar voor over de bouwtekeningen en komen steeds opnieuw, soms kleine, dingen tegen die voor de toekomstige bewoners nietemin vervelend kunnen zijn. Bijvoorbeeld een WC- raampje op ooghoogte aan de galerei, of een metalen trap van verdieping naar verdieping voor het slaapkamerraam, lichtknopjes aan het einde van de gang ver van de voordeur, of een aangepaste woning met een verkeerd draaiende deur waar door geen rolstoel daar door kan. De VAC ontvangt voor het werk van de gemeente jaarlijks 2.800,-subsidie Genoeg voor de normale vergader-, reis- en exploitatiekosten maar te wei nig om de vaak dure congres sen, symposia en cursussen voor architecten, bouwonder nemers en anders voor de VAC interessante beroepsgroepen, bij te wonen Volgens Wil van der Kar, vice-voorzitter van de VAC, heeft men daarom een voorstel van wethouder Joost de Jongh ter harte genomen. De VAC gaat particulier. Individueel Van der Kar: ,,In toenemen de mate krijgen we vragen van particulieren Mensen die hun LEUSDEN-ZUID - „Veel ver driet wordt boven de spercie- bonen in de supermarkt be sproken. Toen wij -23 jaar ge leden alweer- van Zaandam naar Leusden Zuid verhuis den, heb ik mij best wel eens in het begin een beetje eenzaam gevoeld. Ik wilde iets doen om die eenzaamheid te doorbre ken en ben toen op zoek gegaan naar mensen die hobbies had den." Dat zegt Riet de Gooijer, organisator van de jaarlijks te rugkerende Ilobbieskoop in Leusden-Zuid, die dit jaar voor de 19e keer in successie werd gehouden. De hobby- beurs werd, met een kleine dui zend bezoekers, opnieuw een groot succes. „Zelf maak ik -samen met mijn inmiddels 90-jarige moe der- poppen en clowns van stof", aldus De Gooijer. „En dus ging ik op jacht naar mede-hobbyisten, die met hun handen iets maken. Van schil deren tot papiervouwen, van boetseren tot kleding maken en noem maar op. Toendertijd viel er weinig of niets in Leusden- Zuid te beleven en ik wilde de hobbies de kapstok laten zijn om eenheid in het dorp te krij gen." De 19e Hobbieskoop werd muzikaal geopend door het sa lonorkest Clique Panique (be staande uit muzikanten van de muziekschool) die, afgewisseld door optredens van de Bob huis willen verbouwen maar niet weten of de nieuwe situa tie wel zo handig is Jonge men sen die op het punt staan om hun eerste huis te kopen vragen zich af of ze een losse of een vaste trap naar de zolder moe ten nemen; ouderen die zich afvragen of hun woning aan pasbaar is te maken", somt zij, aangevuld door voorzitter Muis Groenewegen en secreta resse Noor Ochse, de doelgroep op. Deze mensen wil de VAC nu gaan helpen tegen een vergoe ding van 65,- per advies. Een bedrag dat kan oplopen wan neer de vraag uitmondt in ad viezen op verschillende aspec ten. Deze inkomsten zijn na drukkelijk bedoeld voor scho ling van de VAC-leden. Het op zetten van een onafhankelijk adviesbureau heeft men niet overwogen. „Daarvoor ont breekt ons de technische ken nis", volgens Muis Groenwe gen „Particuliere adviesbu reaus doen voorstellen over de technische uitvoerbaarheid van een verbouwing. Zij heb ben een overzicht van alle ver krijgbare materialen en de toe passingsmogelijkheden daar van. Wij beperken ons tot het bekijken van de bewoonbaar heid. We pretenderen op dat gebied deskundig te zijn." Voorbeelden waarvoor de VAC om advies te vragen is, zijn talrijk. „Een gezin is uitge groeid tot twee volwassenen en drie grote kinderen; hoe geef je in die sitatie ieder een eigen ruimte? Wij kunnen uit erva ring creatieve oplossingen lands en FluiteKruit, het eve nement muzikaal begeleidde. In elk lokaal van basisschool 't Palet, dat voor de gelegenheid dienst deed als evenementen accommodatie, waren stands ondergebracht met aquarellen, schorten, kaartjes en kaarten, lampekapjes, boeken en noem maar op. Er was van alles te vinden. Ook voor kinderen, zo als een schminkhoekje en een stand waar buttons gemaakt konden worden en niet te ver geten de poppenkastvoorstel ling. Ook een lange tafel met diverse soorten eigengemaakte heerlijkheden en zelfs koffie ontbraken niet. Sommige ex posanten boden tegen redelijke prijzen hun werkstukken te koop aan; de bezoeker kon hier uitstekden terecht voor origi nele cadeautjes. Riet de Gooijer: „Het bij el kaar brengen van hobby-ge- noten is dus eigenlijk voortge komen uit de behoefte aan so ciale contacten. Op een gege ven moment -Leusden-Zuid is een klein dorp- was mijn zoektocht behoorlijk bekend geraakt onder de bewoners en de groep werd groter. Toen ontstond het idee om te gaan exposeren en de Hobbieskoop werd geboren. Aan de eerste expositie, 19 jaar geleden, de den 5 deelnemers mee. Nu zijn dat er 34. Gezien de ruimte, openbare basisschool 't Palet, die wij van de gemeente huren, willen wij bewust ook niet groeien. Het doel van deze ex- aandragen. Voor de technische realisatie daarvan moet men bij een ander zijn. Wij geven adviezen over de bruikbaar heid van het huis." De nieuwe koers is zeker ge stimuleerd door de bouw van de dure 55+appartementen in de uitbreiding van de Hamers hof. „Het grote verschil tussen sociale en vrije sector woning bouw is dat de huizen in de laatste categorie kunnen wor positie is het houden van een dorpsfeest voor de gehele fa milie en dat moet niet ontaar den in een grootse happening met professionele en commer ciële deelnemers. Neen, het moet klein en dorps blijven Inmiddels is het aardig druk geworden en volgens de heer Zeilstra, bestuurslid van de Stichting Hobbieskoop, wor den er -evenals voorgaande ja ren- zo'n duizend bezoekers verwacht. Ondertussen houdt De Gooijer het verloop van de ex positie goed in de gaten en ver volgt dan: „Kijk, de organisa tie vooraf vergt een maand of drie. Zonder de medewerking van andere enthousiaste men sen ben ik ook nergens; het sjouwen, inrichten, indelen en opruimen gebeurt door ons al lemaal. Kleinigheden zoals het bloemetje op de tafels, de roos aan de deelnemers na afloop, het hoort er allemaal bij om een dorpsfeest te doen slagen.Een bepaalde gedrevenheid kan mevrouw De Gooijer niet ont zegd worden. Zoals zij zelf ook aangeeft is zij gedreven om mensen tot elkaar te brengen en dat Hobbieskoop volgend jaar het 20-jarig bestaan viert is dan ook het bewijs dat De Gooijer in haar opzet goed ge slaagd is, of zoals zij zelf zegt: „Mijn kind de Hobbieskoop is volwassen geworden." Liesbeth van Putten den afgestemd op individuele wensen", weet Wil van der Kar. „Veel mensen zeggen, ik moet een huis eerst zien voor ik het wil kopen. Omdat zij zich van af een tekening niet kunnen voorstellen hoe iets er in werkelijkheid uit gaat zien. Maar juist in die fase zijn nog veel veranderingen mogelijk. Wij kunnen tekeningen lezen en de mensen adviseren hoe hun persoonlijke wensen inge LEUSDEN - Als de voor tekenen niet bedriegen gaat de Schaakvereniging Leusden een interessant competitiejaar beleven. Na het eerste en derde team won nu ook SVL-4 zijn eerste wedstrijd. Het zesde Utrechtse achttal van de club met de weinig overtui gende naam 'Moira-Domto- ren' moest er behoorlijk aan geloven. Als de afgebroken partij (van Zaal) alsnog tot de verwachte winst leidt, wordt de einduit slag: 7-1 in het voordeel van het Leusdense team. Slechts Verschuur verloor; Van Da len, Helmers, Gerrits, Nijhof, Oosting en Te Winkel haalden het volle punt binnen. De 4-de klasse B dient, zo lijkt het vooralsnog, terdege rekening te houden met SVL-4, Voor de interne competitie werden negen partijen ge speeld. Carel Vos had vooraf weinig vertrouwen in een goede afloop. Toch hield hij met zwart de gevreesde Van LEUSDEN - De feestelijke intocht van Sinterklaas in Leusden zal dit jaar plaatsvin den op zaterdag 20 november, en wordt georganiseerd door jongerencentrum De Til, in sa menwerking met de winke liersverenigingen van de Ha mershof en de Biezenkamp. Onder begeleiding van mu ziekvereniging Lisiduna en vele Pieten zal de goedheilig man om ongeveer 14.30 uur op het bordes van het gemeente huis aankomen. De Sint wordt dit jaar begroet door niemand minder dan de burgemeester, die deze dankbare taak gaarne op zich heeft genomen. Om de veiligheid van de stoet en met name de kinderen te kunnen garanderen zal de rijbaan voor het gemeentehuis waarschijn lijk gedurende de plechtighe den op het bordes worden af gesloten. Na deze gewichtige ontvangst en een rondgang door winkel centrum de Hamershof zal de Sint rond 15 30 uur in winkel centrum de Biezenkamp aan komen. Ook daar zal de Sint de vele kinderen toespreken, en samen met hen de bekende Sinterklaas-liedjes vertolken. Vanaf de Biezenkamp ver trekt de Sint naar verzor gingshuis 't Hamersveld, om ook de zeer krasse knarren met zijn komst te verblijden, en vervlogen herinneringen aan die goeie, ouwe tijd op te halen. Na al deze weldaden wordt de Sint rond 16.30 uur in De Til aan de Hamersveldseweg ver wacht, waar de kinderen de tekeningen van de kleurwed- strijd bij Sinterklaas kunnen inleveren. Dit alles onder het genot van de traditionele past kunnen worden. Bijvoor beeld door de voordelen en be zwaren van een grote kamer of een open keuken toe te lichten. Wij hebben de toetslijsten, sa mengesteld door de Nationale Woningraad, waarmee ieder een zijn wensen af kan chec ken." Belangstellenden voor het werk van de VAC kunnen con tact opnemen met N Ochse- Post, 946401. Tuyll op remise. Er werd trou wens opvallend vaak met zwart gezegevierd. Zo ook door Jos Agterberg, die (laat) kwam, (zich toch nog inge deeld) zag en (knap) overwon. Zuur was het verlies voor Hal- kes. Hij liet zich in een glad gewonnen stelling in een waas van schaakblindheid mat zet ten: de partij op haar kop. Zijn tegenstander schaamde zich vuurrood voor zoveel in de schoot geworpen onrecht en Halkes' gezichtskleur ver toonde hetzelfde effect, echter van afgrijzen. Wee de koene schaker, die Halkes' eerstvol gende tegenstander durft te zijn! Uitslagen interne competitie schaken: Van Tuyll - Vos remise Willigenburg - Agterberg 0-1 Hubert - Linse 1-0 Langman - Aghlani afgebroken Wijnbelt - Van den Tang 0-1 Zaal - Nijhof 0-1 Halkes - Van Kampen 0-1 Beki - VanOoik 0-1 Van de Harst - Halil 1-0 warme chocolade-melk. De te keningen voor de kleurwed- strijd zullen vanaf 13 novem ber bij de winkeliers op de Ha mershof en de Biezenkamp verkrijgbaar zijn. De beoorde ling van de resultaten zal door een deskundige jury, onder voorzitterschap van Sinter klaas, plaatsvinden, waarna de prijs-uitreiking zal plaats vinden op woensdagmiddag 1 december (nadere informatie volgt op de kleurplaat zelf). LEUSDEN - Donderdag werd een woning aan de Doornseweg bezocht door inbrekers Tussen 14.30 en 17.00 uur werd een ruit ingeslagen. Uit de woning werden een paspoort, rij- en kentekenbewijs en 1000 Deen se kronen gestolen. ACHTERVELD - Bij een be drijf aan de Hessenweg zijn in de nacht van vrijdag op zater dag een aantal fietsen gestolen. De dieven kwamen binnen door een luchtrooster te force ren. LEUSDEN - Op de Tijmensen- poort is tussen zondag en maandag een grijsblauwe Opel Kadett gestolen. De auto was eigendom van een 36-jarige Leusdenaar. h Het was even flink schrik ken toen, niet zo heel lang geleden, iets zwarts langs mijn raam naar beneden kwam zeilen. Hersteld van een kleine shock, bleek dat een vogelnest met inhoud uit gerekend in mijn vrije uurtje in mijn tuin naar beneden was gevallen. Tussen de bego nia's door keken twee duifjes mij wanhopig aan, door de klap waren ze uit het nest gerold. Alvorens de natuur nog meer te verstoren eerst maar eens een dierenarts ge raadpleegd. „Ja hoor, pakt u ze maar rustig op en probeer ze in het nest te krijgen", was het kennelijk kosteloze ad vies. Voordat de vraag gesteld kon worden waar de rekening naar toe moest was de verbin ding verbroken. Hier en daar gevederd, grijs en onge kamd hadden de vogeltjes veel weg van gieren in hun puberteit. Uit de punkperio de, dat was duidelijk. Na wat troostende woorden voor de daklozen toch maar een ande re dierenarts gebeld. „Abso luut niet oppakken", schreeuwde de assistente haastig. Shit. „Nou ja, mis schien komen de ouders nog", troostte de dame. Of een kat. Aan mijn voetzolen, die beesten vreten zich maar vol met brekkie's, voor mijn deur geen moordpartijen. Daaglijks fiets ik over het fietspad, langs de Noorderin slag tot aan de Middenweg. Wat ik mij de laatste tijd af vraag is: hoe gaat de gemeente het fietspad aan de andere kant van de weg doortrekken? Als je van Amersfoort komt, kun je rechts van de weg blij ven rijden tot Groenhouten. Daar moet je oversteken en dat is niet altijd zo veilig om dat de stoplichten niet altijd in werking zijn. Voetgangers moeten daar ook een vreemde route gaan lopen. De gemeente zou dat fietspad ooit doortrekken tot de Mid denweg, maar er stonden twee huizen in de weg. De hoekhuizen van de Hamersveldseweg/Noor- derinslag. Daar woonden twee bejaarde dames. De één woonde in het huis dat haar vader zelf had gebouwd. Dat geeft gevoels matig 'meerwaarde' aan zo'n woning. Deze dame heeft het de ge meente knap lastig gemaakt. Zij bood heel wat weerstand! Het zal je maar gebeuren dat ze het op jouw plek en daar door op jouw privé, hebben voorzien. U moet zich eens voorstellen dat het u zou over komen' De gemeente heeft er een hele klus aan gehad maar, zoals het vaker gebeurt, zij trok aan het kortste eind. Toen deze mevrouw was opge nomen in een verpleeghuis, moest zij in de krant lezen dat de gemeente het van haar ge wonnen had en dat haar huis spoedig werd gesloopt, omdat vandalen er hadden ingebro ken. Een grote foto erbij, het kon niet missen, dat was héér huis! Ik stond erbij en zag dat de klap groot was. Het was triest om te zien! Die mevrouw is in middels overleden Toen ik enige tijd geleden op héér plaats een kantoor zag ver schijnen dacht ik: „Zij moest eens weten"' Maar waar blijft dat fietspad nu9 en waar gaan ze dat aan leggen? Er is wel verdraaid weinig ruimte meer voor een fietspad en zeker als er ook nog een voetpad bij moet ko men. Ik kan mij niet onttrekken LEUSDEN - Uit een auto die aan de Landweg geparkeerd stond is in de nacht van zater dag op zondag de radio/cas setterecorder gestolen Het portier werd geforceerd om binnen te komen. De auto is eigendom van een 37-jarige Leusdenaar Op advies van de natuur kenner bij uitstek G. van Leeuwen het uit elkaar ge scheurde gezinnetje in een fietsmand gezet en terug in de boom gehangen. Dc ontlas ting van de stumperds droop ondertussen rijkelijk door de nieuwe behuizing heen, om even aan te geven welke ver schrikkingen ik heb moeten doorstaan. De gehele dag vlo gen pa en ma duif vlak langs hun erfgenamen maar niet een nam de moeite om wat te gaan voederen, 's Avonds weer de boom in en het nest in de schuur gezet. Dood, dacht ik de volgende morgen. Nee hoor, de twee keken me aan met een blik van: Mama! Ik heb de gehele combinatie maar weer in dc boom gehan gen. De herhaalde bezoekjes van de ouders haalden niets uit, dit tot groot onbegrip van mijn kinderen. De neiging om die ongevoelige ouders onder bedreiging van een buks op hun verantwoordelijkheden te wijzen heb ik, zei het met moeite, weten te onderdruk ken. Aan het einde van de dag bleek het onfortuinlijke duo overleden. Enfin, dat scheelt ze in ie der geval een eindeloze gang naar een praatgroep voor on begrepen kinderen. Annelies aan de indruk dat het fietspd van de baan is Als je kijkt naar de tijd die verstreken is tussen de sloop van het huis en nu, dan had daar toch het mooiste fietspad van Nederland kunnen liggen. Daar had de gemeente een kunstwerk van kunnen ma ken. Eigenlijk zijn ze dat wel verplicht aan de nagedachte nis van die mevrouw. E.J. van Zoeren-Hartenberg, Barbeel 10, Leusden. Naar aanleiding van het stuk Janken in de Leusder Krant van 03-ll-'93. Weet je wat om te janken is, Annelies? Dat de tuinvuilstortplaatsen gaan verdwijnen en dat ieder een op zaterdag met zijn auto naar de gemeentewerf gaat rijden. Leve het milieu. Of wat dacht je er van als de men sen het 's maandags in vuilnis zakken aan de weg gaan zet ten, tenslotte gaat de gemeen tewerf al om 12 u dicht. Janken is het dat de gemeente ooit toestemming heeft kun nen verlenen aan de bouw van huizen zo dicht op een bedrij venterrein en dat er mensen zijn die dan met dichte ogen ingetrapt zijn. Janken is het dat de Lockhor- sterweg dicht moest voor het milieu en er 100 meter ver derop de snelweg loopt. Of wat denk je van alle midden bermen waar het groen uitge haald is en er roze stenen voorin de plaats zijn gekomen. Janken is het om die achter lijke rotonde bij de gemeente- werf die toch wel voor de helft groter had moeten zijn en die opgevuld met groen veel mooier is dan die roze stenen. Janken kan ik als ik tegen woordig Leusden binnenrij en al die reclameborden en elec- trische klokken zie, over mi lieu gesproken. Wat dacht je van het verhaal van de Schoolsteeg-bosjes en de Pondriehoek? Janken kan ik om het beleid van deze gemeente' Hannie van Nesselrooij, Tarweland 10, Leusden. LEUSDEN - Van een 57-jarige inwoner van Hellevoetssluis is dinsdagmiddag 2 november tussen 17.00 en 17.50 uur een suède jack gestolen. Het jack lag in zijn auto die geparkeerd stond aan de Dodeweg. Het ruit an de auto werd hierbij inge slagen t.a.v. ocr..i «.«mi Leusden -

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9