Bibliotheek weer open: Leusden viert een feestje Aanhang Leusden'90 kalft af CDA schuift vrouw naar voren 7 9 SB 6 11 Hilgenga lijsttrekker Politie fietsend criminelen te lijf Leden bestoken elkaar met beschuldigingen Gemeenteraadsverkiezingen BDU Leusder Krant n DNAFHANKELIJK NIEUWSBLAD VOOR DE GEMEENTE LEUSDEN Verrassingen op PvdA-lijst Albert Moens definitief aanvoerder Groen Links MOLENAAR CITR0ËN Carnaval Erotica-expositie Bibliotheek geopend Ouderen Tegenslag voor Dupaco/LEOS EN... s IN JE PLAATSELIJKE KRANT STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT OPGAVEBON SERVA VOLVO Leusder Krant HOOFDREDACTEUR JUR VAN OINKEl UITGAVEBOUBV-TELEFOON03420-94911 -NIEUWSTRAAT15- POSTBUS87-3770ASBARNEVELD LEUSDEN - Met het nodige feestgedruis heeft het personeel van de bibliotheek zaterdag uiting gegeven aan de blijdschap over het feit dat de leeszaal weer geheel in gebruik genomen kon worden. Bijna twee jaar na die rampzalige nacht, waarin de voormalige boederdij Nieuw Langebeek aan de Hamersveldseweg in vlammen op ging. Het optreden van de Leusdense band Brand New Cadillac was der mate vlammend, dat even voor een nieuwe ramp werd gevreesd. Ook het geluidsniveau dat de band produceerde was voor de leden van de bouwcommissie na afloop aanleiding even te controleren of het nagelnieuwe dak er nog wel op zat. Op dat moment was wethouder Vroon, die de openingshandeling verrichtte, alweer vertrokken. De wethouder overhandigde bij die gelegenheid een zeefdruk van Dick Bruna aan bestuursvoorzitter Bert Groenman. Elders in deze krant uiutgebreid aandacht voor de openingsfestiviteiten, (foto: Jan Pit) LEUSDEN - De problemen bij Leusden '90 stapelen zich op na de terugtrekking van Roef Blauw als kandidaat voor de verkiezingen. Secretaris Leon Angenent maakte vorige week bekend, dat hij als bestuurslid en kandidaat voor de fractie opstapt. Angenent, die zich tij dens de ledenvergadering woensdagavond nog onthield van elk commentaar op de gang van zaken, trekt zich terug uil onvrede met zijn zesde plaats op de lijst en met de kandida tuur van Gerard van Duin. Angenent is boos over de brief, die Van Duin woensdag avond tijdens de ledenvegade- ring verspreidde Daarin be schuldigt Van Duin de secreta ris van het opzetten van een roddelcampagne tegen diens persoon Volgens Angenent blijkt uit deze brief dat Van Duin niet bereid is tot samen werking Dat bleek volgens hem al eerder uit de zogenaam de briefpapieraffaire in sep tember 1991 Bij zijn actie voor een verkeersdrempel in zijn straat gebruikte Van Duin briefpapier van de partij zon der dat hij daarvoor toestem ming zou hebben. Hij passeerde daarmee An genent, die als bestuurslid niet van de actie op de hoogte werd gesteld. Van Duin stapte op na een brief van voorzitter Hil- genga, die hem daarin voor zijn actie een reprimande gaf Van Duin kwam overigens later weer terug in de partij. Hilgen- ga, die boos is dat Angenent deze brief aan de pers door speelde, vergoeilijkt nu de ge wraakte handelswijze van Van Duin. Volgens hem was de actie om de verkeersdrempel in overeenstemming met het be leid van de partij. Er zou na melijk zijn afgesproken dat Leusden '90 zich met dergelij ke acties meer zou profileren voor het publiek Met Angenent stapt ook Wim Snoek op als kandidaat. Hij stond in eerste instantie op een negende plaats, maar kwam na de ledenvergadering twee plaatsen hoger, omdat be halve Blauw ook Jac de Vries zich wegens persoonlijke om standigheden terugtrok. De lijst van de partij bestaat door de beslissing van Angenent en Snoek nog maar uit 5 kandi daten en het bestuur heeft nog maar twee leden. Bestuursvoorzitter en lijst trekker Geert Hilgenga is vol ledig verrast door de actie van Angenent. ,,Het is hem te ver wijten dat hij tijdens de leden vergadering zijn mond houdt en pas daarna en zonder het bestuur daarover in te lichten met zijn kritiek naar buiten komt," vindt hij. ,,Het is daar om beter dat deze mensen op stappen." Hilgenga verdedigt de kan didatuur van Van Duin en vindt dat er geen reden meer is terug te komen op zaken, die zich in het verleden hebben voorgedaan. „We hebben toen de heer Van Duin gecorrigeerd en voor mij is de zaak daarmee afgedaan." In zijn ontslagbrief sugge reert Angenent dat Hilgenga nu Van Duin de hand boven het hoofd houdt uit eigen belang Hij moet namelijk met Van Duin op een verkiesbare plaats samenwerken. Letterlijk schrijft hij: ,,Dat deze voorzit ter, die duidelijk gezegd heeft dat wat hem betreft 'meneer' Van Duin niet zo nodig hoeft, als een blad om de boom is om gedraaid, is niet zo vreemd. Het was hem namelijk duidelijk dat hij lijstrekker zou wor den." Volgens Hilgenga is deze beschuldiging volledig uit de lucht gegrepen, omdat hij zich als belanghebbende heeft teruggetrokken bij de samen stelling van de kandidatenlijst, die in 'normale' omstandighe den een bevoegdheid van het bestuur is. ,,Ik heb mij aange meld als kandidaat, maar wist op geen enkele manier wat de volgorde van de lijst zou wor den," zegt hij. Volgens Blauw blijkt uit de volgorde van de kandidaten lijst van Leusden'90 dat er ge kozen is voor de 'harde' lijn binnen de partij Ook de aan beveling van de commissie Zie verder pagina 3 LEUSDEN - Volgens doorgaans betrouwbare bronnen is het CDA van plan het huidige afdelingsbestuurslid Elise Andries- sen-de Gelder uit Achterveld naar voren te schuiven op de kandi datenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Andriessen moet de opengevallen raadszetel van de vertrekkende Jan Konijnen belt gaan bezetten. Eén en ander kon bij het ter perse gaan van dit nummer niet officieel bevestigd worden. Naast het feit dat Andries sen een vrouw is, maakt ook haar woonplaats (het CDA is traditioneel in Achterveld zeer sterk vertegenwoordigd) die keuze zeer voor de hand lig gend. Na het afscheid van Henk Ossendrijver was Ach terveld in de CD A-fractie niet meer door een dorpsgenoot vertegenwoordigd. Ook is het vrijwel zeker dat Anton Berg op de conceptlijst op de vierde plaats is gezet. Berg is daarmee zo goed als zeker van een zetel in de nieu we raad. Berg, met een grote agrarische achterban, heeft daarmee binnen het lokale CDA partij-establishment of ficieel erkenning gekregen Bij de vorige gemeenteraadsver kiezingen was Berg 'slechts' als stemmentrekker (lijstduwer) op de lijst geplaatst. De vee houder kreeg echter zoveel voorkeurstemmen, dat hij als nog recht had op een raadsze tel. Hoewel er intern tot het laatst toe pogingen in het werk werden gesteld om Berg te be wegen zijn plaats op te geven, eiste hij vier jaar geleden zijn zetel in de raad op. Het CDA zal, afgezien van de vertrekkende Jan Konijnen belt, verder met een weinig verrassende kandidatenlijst aan de verkiezingscampagne beginnen. Hans Pekelharing is de gedoodverfde lijsttrekker, terwijl de zittende raadsleden Dick de Jong, Rikus Renting, oud-wethouder Evelien Blom en wethouder Bram Vroon met de twee andere kandidaten (Andriessen en Berg) de eerste zeven plaatsen op de groslijst zullen volmaken. Vroon is de belangrijkste CDA-kandidaat voor een wethoudersfunctie in het nieuwe college. De huidige portefeuillehouder van finan ciën, welzijn en onderwijs heeft al laten weten in de markt te zijn voor een nieuwe termijn als wethouder. PvdA verrassend Fractievoorzitter Nico Klerk van de Partij van de Ar beid zal niet terugkeren in de nieuwe raad. Op de concept kandidatenlijst neemt Klerk een onverkiesbare vijfde plaats in. Volgens bestuurslid Ago Salverda heeft Klerk zich op eigen verzoek op een onver kiesbare positie laten plaatsen, in verband met drukke werk zaamheden. Klerk volgde in de huidige raadsperiode de tus sentijds afgetreden Ineke Jan sen op Het onlangs geïnstal leerde raadslid Kees de Kruijf, die de voortijdig vertrokken Gert de Weerdt verving, zal de PvdA-lijst in de verkiezings campagne aanvoeren. De jeugdige nieuwkomers Saskia Szarafinski (28), Arnoud Klumpenaar (36) en Anja En gelen-Timmer (32) staan res pectievelijk 2, 3 en 4 op de groslijst van de socialisten. Af delingsvoorzitter Geiske Hib- ma bezet achter Nico Klerk de zesde plaats op de lijst. Wet houder Corri Verduin is als 'lijstduwer' op de 14e plaats van de lijst gezet. LEUSDEN - Albert Moens is de lijsttrekker bij de ge meenteraadsverkiezingen van de nieuwe Leusdense afdeling van Groen Links. Moens was tot voor kort sectorhoofd Welzijn op het gemeentehuis en werkt nu voor een organisatiebu reau in Amsterdam. Twee de op de lijst is Philip Holst, die actief was in het vrijwilligerswerk op het Asielzoekers Centrum. Hij is in dienst bij Vluchtelin genwerk in Nieuwegein. Ria Horbach, organisatie deskundige staat derde op de lijst, gevolgd door Hans Schravesande van het Ge reformeerd Dienstencen trum. Volgens lijsttrekker Moens mikt de partij op één zetel in de gemeente raad. Moens streefde eer der naar samenwerking met de PvdA en D66, maar dat bleek voor de verkie zingen een onhaalbare zaak. Nijverheidsweg Noord 61. Amersloort Tel 033-630304 Donderdag koopavond LEUSDEN - De 52-jarige Geert Hilgenga is sinds woens dag de nieuwe lijststrekker en beoogd fractievoorzitter van Leusden '90. Hilgenga, een on bekende in de Leusdense poli tiek, is sinds 1990 voorzitter van de partij. Hij is hoofd be drijfsvoering van de politie school en bekleedt diverse maatschappelijke functies, on der meer in de vakbond en in de gehandicaptensport. Daarbij is hij jarenlang in verschillende plaatsen gemeente-ambtenaar geweest. Die ervaring moet volgens hem voldoende zijn om zijn onbekendheid met de plaatselijke politiek te com penseren. Hilgenga noemt als belangrij ke onderwerpen, waar hij zich de komende vier jaar op wil richten het gehandicaptenbe leid, de huisvesting voor asiel zoekers en de toepassing van de milieuwetgeving bij kleine on dernemingen. Op het gebied van het gehandicaptenbeleid krijgt de gemeente binnenkort de uitvoering van een aantal voorzieningen voor haar reke ning. Er wordt nu binnen het gewest Eemland gesproken over regionale samenwerking, waarbij centrale fondsen inge steld zouden moeten worden. Hilgenga wil de ontwikkelin gen op dat gebied kritisch vol gen en ervoor zorgen dat de Leusdense belangen voldoende aan bod komen. Bij de opvang van asielzoe kers vindt Hilgenga het be langrijk, dat de Leusdense be volking niet de dupe wordt van de huisvesting van vluchtelin gen binnen de gemeente. Ver der wil hij erop toezien dat kleine Leusdense ondernemin gen niet de dupe worden van de toepassing van de milieuwet geving. Hij noemt met name de affaire Ossendrijver. Dit Ach- terveldse bedrijf werd volgens hem van de ene op de andere dag door de gemeente aan de kant gezet als onkruidbestrij der, omdat de onderneming door de nieuwe milieu-eisen niet in staat zou zijn dit werk te doen. Het contract ging tot on genoegen van Leusden '90 naar BIFI. LEUSDEN - Om de criminali- tiet beter te kunnen bestrijden heeft de Leusdense politie twee nieuwe fietsen tot haar be schikking gekregen. Volgens agent Lex Wijntjes zullen de rijwielen veelvuldig gebruikt worden door zowel agenten in uniform als in burger. „Waar we eerder te voet of per auto door Leusden surveilleerden, kunnen wc nu per fiets", aldus Wijntjes, „hierdoor kunnen we in de wijken vaak sneller uit de voeten." (foto: Hans Verhorst) WOENSDAG 17 NOVEMBER 1993 De Leusder Kranl is een onafhankelijk nieuwsblad, behorende lol de BDU- Kranlenkombinalie Midden Nederland Kantoor Asschalterweg 19. Postbus 11 3830 AA Leusden, telefoon 033-941495 25e JAARGANG NO. 29 INHOUD r: De elfde van de elfde is weer verleden tijd en in Achterveld en Leusden werd bekend wie de carnavalvierders in bei de plaatsen zullen gaan aanvoeren. Uitgebreid aandacht voor koning car naval in deze krant. In het diepste geheim boog een jury zich afgelopen vrijdag over een collec tie erotisch getinte kunst, die in 't Ros Beyaart werd tentoongesteld. Onder voorzitterschap van schrijver Heere Heeresma werd een selectie gemaakt, die op de beuis Erolife'93 in Utrecht zal worden tentoongesteld Met het nodige feestgedruis is afgelo pen weekeinde de bibliotheek officieel heropend, nadat een brand de bieb twee jaar geleden deels verwoestte. Een rock roll band speelde echter zo hard, dat het weinig scheelde of het dak moest weer worden vernieuwd. Het jaar van de ouderen loopt ten ein de, evenals de serie over de problemen van deze leeftijdgroep in deze krant. De laatste aflevering staat, heel pas send, in het teken van 'de dood'. De vrouwenvolleyballers van Dupa co/LEOS hebben de leiding in de twee de divisie B moeten afstaan, na het 3-2 verlies tegen VIF uit Hilversum. De Leusdense ploeg kende een off-day en dat maakt de competitie in die klasse weer spannend. Natuurlijk ook deze week weer een mininatuurtje, het weer in Leusden, de puzzel, de servicerubriek met informatie over allerlei diensten in de ganse gemeente en nieuws uit de verenigingen.. I SV \V<-§wi>jw bi,t Een eigen krant die u op de hoogte houdt over alles wat er in uw eigen woonplaats of gemeente gebeurt, en dat gebeuren 2onodig ook van kritisch commentaar voorziet Iedere week berichten wij u over zaken die u eigenlijk niet kunt en mag missen Onze nieuwe abonnees verrassen wi| met een overheerlijke taart van uw plaatseh|ke bakker Vul dus snel de onderstaande opgavebon in1 JA, ik wil natuurlijk een abonnement, en ontvang als welkomst attentie een prachtige taart. Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Eerst ontvai .g ik de krant 2 weken gratis, en betaal daarna per kwartaal 13,50 half jaar 26,50 iaar 52,00 Deze bon uitknippen en in een open envelop opsturen naar BDU bv. Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 213770 VB Barneveld HSlfl I AMERSFOORT DEALER Amsterdamseweg 7 - tel 033-630154

Leusder Krant | 1993 | | pagina 1