Nieuwbouw vergaderruimte Eurowoningen van de baan Parallelweg is de beste oplossing Schuur 'goedkoop' gekocht .Leusder Krant. Bestuur Groenstichting vaart nieuwe koers VEENENDAAL Onderzoek wijst uit: Raad morrend akkoord met afkoopsom KALENDER COLLECTIE Stemmachines in aantocht Leusdense veroordeeld Illegale vuilverbranding Celstraf geëist wegens diefstallen 'n Bezoek waard! Boekhandel Woensdag 17 november 1993 Pagina 5 ree ïei LEUSDEN - De plannen voor nieuwbouw van vcrgader- hi en archiefruimte in de wijk Rozendaal, in de volksmond hu beter bekend als de Eurowoningen, zijn voorlopig van de <n baan. Tot die conclusie is het nieuwe bestuur van de Grocn- lle stichting onlangs gekomen. Wel blijft de verbouwing van de kleedkamers bij het zwembad op het verlanglijstje staan, al is ook dat probleem niet urgent. Binnenkort krijgen bewoners de kans het nieuwe beleid van de Groen- stichting vast te stellen. Dan zal men wel officieel de bouwplannen moeten afstemmen. Wanneer de bewoners op de komende algemene vergadering, 17 november in De lr<i Korf, afzien van de voorgenomen investering voorkomen ze een verhoging van de bijdragen. De visie van de huidige dagelijks bestuur is overgenomen door de meerderheid van het algemeen bestuur (de plcinvcrtegenwoordigers). Slechts de leden van de bouwcommissie stemden tegen. Het nieuwe bestuur van de Groenstichting, bekijkt de wijk Rozendaal, met een frisse blik De Eurowoningen zijn ruim twintig jaar oud. De wijk heeft zich, zoals van meet af aan de bedoeling was, ontwik keld tot een zelfstandige 'en clave', in Leusden. Met een ei gen zwembad, tennisbaan, ka belnet en een bestuursstruc tuur. Al deze voorzieningen zijn aan heroverweging, ver bouwing en reorganisatie toe. De voorstellen tot de bouw van een eigen gebouw voor huis vesting van de administratie en het houden van vergaderingen, leidden indirect tot een stroomversnelling van veranderingen in visie. Het plan riep veel vragen op en leidde bij grote groepen bewo ners tot emotionele reacties. Dat had tot gevolg dat het oude bestuur plaatsmaakte voor nieuwe mensen. Liesbeth van Putten is se cretaris van het nieuwe be stuur: „We behoren tot een nieuwe generatie bewoners We kijken met andere ogen naar de situatie zoals hij nu is, zonder alles te weten van het verleden." Veel van wat bijna onopgemerkt gegroeid is en voor iedereen als 'zo doen we dit nu eenmaal' geaccepteerd werd, hielden ze tegen het licht. „We hebben met de doel stelling van de stichting in de hand, bekeken in hoevere de uitvoering hier op aan sluit en op welke manier deze te ver beteren is", verklaart Liesbeth van Putten. Ruim twee jaar geleden lan ceerde het toenmalige dage lijks bestuur, met instemming van de plemvertegenwoordi- gers, het voorstel om een mul tifunctionele ruimte te bou wen. De plannen voor dit 'MF- gebouw' escaleerde in discus sies over de noodzaak en het nut. Het bestuur pleitte voor de nieuwbouw omdat bijvoor beeld het archief nodig veilig diende te worden opgeborgen, op één adres en toegankelijk. Bovendien leek een centrale ruimte gewenst om de admini stratie van de pasjes en de sleutels van de tennisbaan, ef ficiënt te kunnen voeren. Waarmee een centraal infor matiepunt voor alle bewoners en kantoor voor een admini stratieve kracht en vergader ruimte voor bestuur en bewo ners kon ontstaan. Een en an der zou in de nabijheid van de bebouwing rond het zwmebad in de wijk moeten worden ge realiseerd De kosten van de plannen werden begroot op 83 000,- inclusief een op knapbeurt en herindeling van de kleedkamers van het bad. Hoewel de plannen de zegen kregen van de pleinvertegen woordigers (en daarmee for meel van de hele wijk), kwam een groot aantal individuele bewoners in het geweer. De dissidenten schatten de be hoefte aan vergader- en admi nistratieruimte lager in dan het bestuur en vroegen zich af of het geld van de stichting niet beter gebruikt kon worden. Na een handtekeningenactie en ingekomen brieven in de Nieuwsbrief werd de halfjaar lijkse bewonersvergadering drukker bezocht dan ooit. De kritiek klonk heviger naarma te het bestuur zich onwrikbaar leek op te stellen. De tegen-argumenten gaven tenslotte voldoende twijfel om twee commissies in het leven te roepen. Eén kreeg tot taak de organisatie van de stichting en de communicatie met de bewo ners eens kritisch te bekijken De ander mocht de plannen voor de nieuwbouw nader on derzoeken. Het toenmalige be stuur zag mede door deze ont wikkelingen de tijd aangebro ken om plaats te maken voor een nieuwe garde. De perikelen hadden tot ge volg dat de haast ingeslapen bestuursorganisatie van de Eurowoningen aan een ingrij pende vernieuwing werd on derworpen. Pleinen zagen de noodzaak in van het belang van een adequate vertegenwoordi ging in het algemeen bestuur en gingen op zoek naar nieuwe mensen Naast een nieuw da gelijks bestuur, kozen bewo ners veelal nieuwe pleinverte genwoordigers Hierdoor kreeg de stichting een nieuw impuls en een frisse blik. De eerste resultaten bleken vorig najaar tijdens de algemene be wonersvergadering. Men be sloot tot een nieuw wijkblad, Penningmeester Rens en secretaris Liesbeth van Putten van het dagelijks bestuur van de Groenstichting. (foto: Hans Verhorst) het journaal Roozendaal. Dit moet gaan verschijnen met ze kere een regelmaat en een on afhankelijke koers varend. Naast wetenswaardigheden en informatie van de organisatie moet er ruimte zijn voor afwij kende meningen en discussie De commissie, die de op dracht had om de organisatie en communicatie kritisch te bekijken, vond oplossingen om de werkwijze overzichtelijker en eenvoudiger te maken. Lies beth van Putten: .Dankzij de medewerking van veel bewo ners raakte in de loop der jaren een aantal taken versnipperd. Toen we bijvoorbeeld alle ar chiefstukken verzameld had den en goed doorspitten, ble ven er uiteindelijk niet meer dan zo'n twintig ordners over die echt interessant waren om te bewaren. Te weinig om daar voor speciaal archiefruimte te bouwen; dat kan ook nog wel ergens in een garage worden opgeborgen, bij wijze van spre ken." De twintig ordners passen volgens haar beter in een brandveilige archiefkast, waarvoor ruim plaats is in het kabelnetgebouwtje in de wijkr Inzicht in de administratie ga? haar, als secretaris de overtui ging dat deze door het bestuur onder eigen beheer te voeren is. Ze is ook bereid om als vrijwil liger de receptie voor de pasjes regeling te voeren en ziet het tot de taak van secretaris om aanspreekpunt voor informa tie over bestuurszaken te zijn Een kantoor met admini stratieve kracht en receptio niste lijkt daarmee overbodig Alleen de loonadministratie van het zwembadpersoneel blijft uitbesteed. Door duide lijkheid in wie wat doet, werd het aantal adressen waarmee de bewoners te maken hebben, beperkt. Het vergaderen bij één van de bestuursleden thuis vindt het nieuwe bestuur niet erg. Sterker, de meesten vinden het wel gezellig, terwijl er, als het echt nodig is, elders in Leusden voldoende ruimte te huur is voor lagere kosten dan een ei gen vergaderruimte zou eisen. Daarmee viel voor het bestuur geen andere conclusie te trek ken, dan dat de bouwplannen van tafel konden. Het voorstel van deze strekking werd in middels door het algemene be stuur, bestaande uit 12 plein- vertegenwoordigers, aangeno men met dien verstande dat de vier leden van de bouwcom missie tegen stemden De bouwcommissie werkten de afgelopen maanden enthou siast en inventief aan de plan nen. Ze waren een heel eind op weg. Liesbeth van Putten be grijpt de teleurstelling over het voorstel om van de bouw af te zien maar meent: .beter ten halve gekeerd, dan ten hele ge dwaald De leden van de bouwcommis sie vinden echter het eenmaal genomen besluit uitgevoerd dient te worden. Ze zijn voorlo pig gestopt met hun werk zaamheden Het voorstel van de commissie voorzag, naast de nieuwbouw van een vergader- gebouwtje, in een herindeling van de kleedruimte bij het zwembad Nu is dit twintig jaar oude, houten gebouw on praktisch en zeer eenvoudig in gericht. Volgens de bouwcom missie kan door een betere in deling een luxe dameskleed- en doucheruimte ontstaan met een multi-functionele ruimte. Bij het ontwikkelen van deze plannen speelde onduidelijk heid over de status van het zwembad een rol. Sinds kort is er een officiële uitspraak van de provincie waarmee het zwembad tot een niet-officiële badinrichting is verklaard. Volgens Liesbeth van Putten betekent deze uitspraak dat de hygiënische omstandigheden en de condite van de voorzie ningen perfect zijn voor de be perkte doelgroep. ,,Wel moeten de wc betegeld worden maar de kleedruimte voldoet voor deze opzet prima", volgens van Putten. Op persoonlijke titel denkt ze dat nieuwbouw van de kleedruimtes, zinniger zou zijn dan herinrichting van dit twintig jaar oude optrekje. Van Putten: „Voorlopig is besloten om het geld dat op de begroting is gereserveerd voor de nieuw bouw, door te schuiven naar volgend jaar Zolang de bouw plannen niet definitief van ta fel zijn, houden we ons niet bezig met wat we dan wel wil len. De algemene bewoners- vergadering op 17 november moet de beslissing geven. Wan neer de bouw niet doorgaat kunnen we ons gaan bezinnen op andere mogelijkheden." Want ook de speelvoorzienin- gen zijn aan een grote opknap beurt toe. Bovendien vereist het kabelnet dure aanpassin gen waarvoor de onderhande lingen met de NKM in volle gang zijn. Met het intrekken van de bouwplannen, is een mogelijke contributieverho ging van de baan. Deze zal vol gens het huidige bestuur, on danks eerdere toezeggingen van het tegendeel, zeker nodig zijn wanneer tot bouw besloten wordt. Op de algemene bewoners- vergadering op 17 november in de Korf, is het bouwplan slechts één agendapunt. „Het opnieuw~bekijken van de doel stelling van de stichting bete kende ook dat we de wijk weer eens met andere ogen bekeken. In alle koopcontracten staan bepalingen Een aantal daar van is in de loop der jaren wat uit het zicht geraakt. Wij wil len daar aandacht voor vragen. Bijvoorbeeld de eis van een uniforme aanblik van de voor pui. Alle garagedeuren in de vereiste kleur en aandacht voor eigen en gemeenschappelijk groen. Bewoners weer meer betrekken bij de buurt en ver antwoording vragen voor de woonomgeving." De bewoners mogen daarvoor kiezen op 17 november in De Korf. LEUSDEN - De raadscommis sie algemene bestuurlijke za ken is maandagavond unaniem akkoord gegaan met de aan schaf van 10 stemmachines. De machines moeten tijdens de ge meenteraadsverkiezingen ope rationeel zijn. Leusden was aanvankelijk van plan 11 stemmachines aan te schaffen, maar volgens bur gemeester Panis had nader on derzoek geleerd dat de ge meente waarschijnlijk ook met tien apparaten toe zou kunnen De bezuiniging gaat ten koste van Leusden-Zuid waar het aantal stemdistricten van twee teruggebracht wordt naar één. Bij de laatste verkiezingen vol gens de conventionele manier was Leusden nog verdeeld in 17 stemdistricten. In het aanvankelijke voor stel was rekening gehouden met een uitgave van een kleine 90.000,-. Nu Leusden een machine minder nodig blijkt te hebben, zal dat bedrag ook la ger uitvallen. Panis kon alleen nog niet zeggen hoeveel. Het werken met de stemma chines betekent dat verkiezin gen de gemeente aanmerkelijk minder tijd gaan kosten dan tot nu toe het geval is. Bovendien zal de verwerking van de re sultaten minder tijd kosten. De raadsleden Evelien Blom (CDA), Dries Knoppien (WD) en Harm Offereins (GPV/SGP) drongen er bij het college op aan de introductie van de stem machines vergezeld te laten gaan van een goed voorlich tingsprogramma. „Ik heb ge hoord dat de introductie van stemmachines in Amersfoort niet oznder problemen is verlo pen Niet iedereen kan zomaar met die dingen overweg Ik pleit daarom voor een goed voorlichtingsprogramma", al dus Evelien Blom. Panis zegde dat toe. LEUSDEN - Een 21-jarige vrouw uit Leusden is maandag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot een voor waardelijke celstraf van vier weken. Zij kreeg deze straf we gens een poging tot oplichting van de Rabobank in Leusden en diefstal en vervalsing van cheques in Amersfoort. De vrouw probeerde in juni 1992 met een valse machtiging 1500 gulden op te nemen van de bankrekening van haar moe der. Een baliemedewerkster van de Rabobank vertrouwde het zaakje niet en gaf de wouw geen geld mee. De verdachte legde uit dat zij destijds veel problemen had. „Anders had ik zoiets nooit gedaan", vertelde zij. De officier van justitie achtte de kans op herhaling niet groot en eiste daarom een voorwaardelijke straf. De po litierechter nam de eis over LEUSDEN - De politiek ge voelige aanleg van een paral lelweg bij de Schoolsteegbos jes vanaf de Zuiderinslag naar de Burgemeester van de Post- laan is uit verkeerstechnisch oogpunt de beste oplossing voor de verkeersproblemen op het zuidelijke deel van de Ha mersveldseweg. Met de aanleg van een geluidswal en van spe ciale beplanting kan voorko men worden dat het natuurge bied van de Schoolsteegbosjes wordt aangetast. Dat blijkt uit een onderzoek van bureau Nieuwland in opdracht van de gemeente. Het onderzoek maakt deel uit van het verkeersplan, dat vorig jaar door de gemeenteraad is aangenomen. Wethouder De Jongh (WD) drong sterk op dit onderzoek aan, omdat hij daar mee een einde wilde maken aan de al jaren durende discussie over deze weg. Het is wat hem betreft de laatste keer, dat hij die aanleg aan de orde zal stel len, ook als het onderzoek zou uitwijzen dat die weg er beter niet kan komen. Nu het resultaat daarvan be kend is, wil hij echter geen standpunt innemen, maar wachten tot de gemeenteraad in december zijn mening heeft gegeven. Dat geldt ook voor wethouder Bram Vroon (CDA) Alleen Corri Verduin (PvdA) blijft tegen de aanleg van de weg, ook al blijkt uit het onder zoek van Nieuwland dat de Schoolsteegbosjes er niet of nauwelijks door worden aan getast. De Hamersveldseweg is een van de belangrijkste knelpun ten in het Leusdense wegen stelsel. Het gaat om een door gaande weg, die veel te smal is voor het vele verkeer dat er gebruik van maakt Een oplos sing voor dit probleem is echter niet gemakkelijk te vinden. Bureau Nieuwland heeft vier mogelijkheden onderzocht. Verbreding van de Hamers veldseweg tussen de Zuiderin slag en de Burgemeester van de Postlaan met een fietspad, af sluiting van dat deel van de weg of het instellen van één- richtinsverkeer zijn oplossin gen, die uit verkeerstechnisch oogpunt en uit milieu-overwe gingen volgens bureau Nieuwland niet zo hoog scoren als de parallelweg- Met name uit verkeerstech nisch oogpunt scoort deze laat ste variant hoog Op die manier kan namelijk het verkeer bui ten de wijken Claverenblad/ Wildenburg en Groenhouten worden gehouden en kan het langzame verkeer (fietsers en voetgangers) op een veilige manier gebruik maken van de Hamersveldseweg Wel staan er drie woningen in de weg, moet er grond onteigend wor den en dienen er speciale voor zieningen worden getroffen om de Schoolsteegbosjes zo weinig mogelijk aan te tasten Er moet een geluidswal wor den aangelegd met speciale be planting en er moet worden ge zorgd dat het waterpeil in het gebied in stand blijft Het gaat om een natuurmonument. Aanleg van een weg in de na bijheid vereist een vergunning van het ministerie van Land bouw en Visserij. Wethouder Verduin liet eerder dit jaar weten dat zij betwijfelde of Leusden een dergelijke ver gunning krijgt. Het bureau Nieuwland denkt echter dat het mogelijk is maatregelen te nemen, die aan de eisen van het ministerie vol doen. Verlegging van een sloot ten zuiden van de bosjes en het ontoeganklijk maken van een deel van de Liniedijk zou het vereiste resultaat opleveren. Wat de financiën betreft ontlopen de vier varianten el kaar niet zoveel. De goedkoop ste oplossing is het afsluiten van de Hamersveldseweg, namwelijk minder dan vier miljoen gulden. De parallel weg is de duurste variant. Dat kost 4,6 miljoen gulden. ACHTERVELD - Op de Klet- tersteeg is vrijdagmiddag rond vijf uur tegen 46-jarige man proces verbaal opgemaakt we gens het verbranden van vuil. Bij het vuil zaten onder andere plastic bekertjes en electrici- teitsdraden waarvan verbran ding verboden is. LELTSDEN - Tegen een 42-ja- rige Amersfoorter is maandag door de Utrechtse politierech ter een celstraf geëist van zes maanden, waarvan twee voor waardelijk. De man moest zich verantwoorden voor voor vijf tien diefstallen, onder andere in Leusden gepleegd De poli tierechter neemt pas op 11 april volgend jaar een beslis sing over de straf De verdachte moet in de tussentijd laten zien dat hij definitief is afgekickt en zich niet meer op het verkeerde pad begeeft. Op 15 juli 1992 nam de Amersfoorter een portemon nee weg van een vrouw die op het terras zat van een Leusdens hotel. De verdachte zag de beurs op het tafeltje voor het slachtoffer liggen, graaide er naar en rende er hard mee weg. In de portemonnee zat hon derdveertig gulden. De andere diefstallen pleegde hij van juli vorig jaar tot juli dit jaar in zijn woonplaats. LEUSDEN - Morrend ging de gemeenteraad donderdag avond akkoord met het voor stel van wethouder Joost de Jongh om met een bedrag van 175.000,-- de huurovereen komst van de schuur op een stuk grond aan de Hamersveld seweg af te kopen. De grond werd door de gemeente ge kocht met het oog op de uit breiding van de Hamershof. Op het terrein staat echter een schuur, die door de vorige eige naar is verhuurd aan dieren speciaalzaak Van den Berg, die een contract had tot 1996 met een optie tot ruim na het jaar 2000. De ondernemer wilde de schuur alleen ontruimen als de gemeente hem een schadever goeding van 125.000,— zou betalen en een aantal facilitei ten zou verlenen voor de opslag van zijn tuinmeubelen Daar bij hoorde het gratis beschik baar stellen van het defensie gebouw aan de Hamersveldse weg. Omwonenden kwamen daar echter tegen in opstand, omdat de gemeente had be loofd dat het gebouw na het vertrek van de motorclub Re named niet meer voor dergelij ke doeleinden gebruikt zou worden. Anton Berg van het CDA wilde dat de gemeente zich aan die belofte zou houden. Overi ge leden van de gemeenteraad vonden daarbij dat de regeling, die met Van den Berg getroffen was, te kostbaar was. In het huidige voorstel krijgt de on dernemer de afkoopsom zon der verdere 'toeters en bellen', zoals wethouder Vroon don derdagavond zei. Vroon ver ving De Jongh, die in de loop van de vergadering ziek naar huis ging. Joop Kool van Leusden '90 had zich nog wel boos gemaakt over opmerkingen van CD A-er Dick de Jong, die zich in een eerder stadium laatdunkend had uitgelaten over de houding van Van den Berg. De Jong vond dat de gemeenteraad door de ondernemer met de rug te gen de muur was gezet, omdat de gemeente de grond dringend nodig heeft. Op 1 januari moet het terrein namelijk beschik baar zijn voor de projectont wikkelaar voor de bouw van een aantal woningen. Vertra ging van de oplevering van de grond zou kunnen leiden tot forse schadecalaims van de projectontwikkelaar. De opmerkingen van De Jong hadden volgens Kool Van den Berg klanten gekost. Hij vond dat de ondernemer niets te verwijten viel en zich zake lijk had opgesteld. Kool herin nerde aan een affaire van jaren geleden, toen volgens hem voormalig CDA-wethouder Gijs van Woudenberg zich op identieke wijze gedragen zou hebben als Van den Berg bij de veruur van een van zijn eigen dommen Toen had het CDA volgens Kool niets van zich la ten horen. Volgens hem was in deze zaak Van den Berg niets te verwijten, maar draagt het college verantwoordelijkheid, omdat zij de bij de koop van de grond de problemen had kun nen zien aankomen, maar te laks gereageerd zou hebben. Ton Voortman van de WD nam het op voor het college Volgens hem was de huidige gang van zaken niet te vermij den, omdat er op de grond nu eenmaal huurverplichtingen rusten. Volgens hem kwam de gemeente er nog voordelig van af en zou zijn partij ook ak koord zijn gegaan met het vori ge 'kostbare' voorstel. De nieuwe kalendercollectie 1994 **S3*JEEE-'W! - ruime sortering unieke kalenders - schitterende kado-ideeën op onze bovenetage - tevens uitgebreide scheurkalender 1994 collectie jaaragenda's Langestraat 33 Tel. 613232.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5