Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst Prins Floris Puup regeert Achterveld „Dit is haastwerk en zo hoort het ook" Leusder Krant Bevolking afgenomen Inzameling Spoelwater veebedrijven van start 24-jarige Achtervelder aan het roer bij carnavalsvereniging d'Ouwe Klomp Juryvoorzitter Heere Heeresma over expositie erotische kunst Dag van de rechten van het kind Beveiligingsbeurs Woensdag 17 november 1993 Pagina 6 Voorzitter Mario Gelijsteen: „Verjonging is het sleutel woord." (foto: Jan Pit) LEUSDEN - Carnavalsvereni ging de Gouden Klomp heeft een nieuwe prins. Prins Troef I, die vorige week op het drukbe zochte Prinsenbal feestelijk werd ingehaald, is als opvolger benoemd van Alphonso I. Op vallend is dat de vereniging twee jaar achtereen een jonge prins aan het roer heeft. Deze verjonging geeft de nieuwe koers aan die de vereniging na de problemen met de belas tingdienst wil varen. Prins Troef I heet in het da gelijks leven Alex Kraam Hij is 24 jaar en woonachtig in Achterveld Naast zijn leeftijd is zijn woonplaats ook opval lend. Want enige tijd geleden zou het ondenkbaar zijn dat hij als Achtervelder zich bij een Leusdense vereniging zou aan sluiten, of andersom ..De ver houding tussen de Gouden Klomp en de Puupenkoppen is een tijd lang slecht geweest, maar dat is nu voorbij", aldus Kraam. Alex Kraam is twee jaar geleden lid geworden van de Oude Klomp. Deze vereni ging werd in verband met pro blemen met de belastingdienst naast de Gouden Klomp opge richt. Voorzitter Mario Gelijsteen van de Gouden klomp hierover: „Doordat de Gouden Klomp, die al drieëntwintig jaar be staat, problemen kreeg met de belastingen en daardoor in fi nanciële moeilijkheden kwam hebben we besloten een tweede vereniging op te richten zodat we toch met onze carnavalsac tiviteiten door konden gaan. De Gouden Klomp heeft in middels met de belastingdienst een schuldenregeling getroffen dus is de Oude Klomp niet meer nodig. De twee verenigingen zijn gefuseerd en we heten nu weer gewoon Gouden Klomp." Kraam is door een vriend bij de Leusdense vereniging te recht gekomen. „Toen ik mij aanmeldde werd ik eerst aan een selectie onderworpen Dat wil zeggen, Mario heeft onge veer een half uur met mij ge sproken om te kijken of ik qua karakter en persoonlijkheid bij de Raad van Elf paste. Zijn in druk van mij was kennelijk po sitief dus ben ik tot de Raad toegetreden." De naam Troef I heeft Kraam zelf gekozen: „Als prins ben je vrij om je naam te kiezen. Ik heb de naam Troef gekozen vanwege het op tafel leggen ACHTERVELD - Groot was voor velen tijdens het prinsen bal in Achterveld de verbazing toen om precies elf over elf de doeken van de Puup af werden gehaald en oprichter, oud- voorzitter, oud-raadslid en te vens erelid Cor de Vette als Prins Floris Puup de eerste werd opgevoerd als de nieuwe Prins Carnaval in Achterveld. Afgelopen zaterdagavond, de dertiende november, werd in 'De Oude Peerdenstal' van café De Roskam het jaarlijks Prinsenbal gehouden. Veelal wordt deze avond gevierd in het weekende het dichtst bij de elfde van de elfde, een vast ge geven in carnavalvierend Ne derland. De Puupenkoppen namen deze avond afscheid van de zittende Prins, deze keer bijge staan door Prinses Rina en zijn adjudant Ben en maakten deze avond meteen bekend wie de nieuwe prins in het komend carnavalsjaar zou gaan wor den De avond begon met een optreden van een 'Nar' met zijn dames als 'Raad van Elf'. De Nar werd bijgestaan door elf dames in blauwe overalls op klompen en met papieren zak ken over het hoofd waarop dui delijke en geëmancipeerde kreten vermeld stonden Een parodie met een boodschap Waarom, volgens deze Nar en zijn dames, kunnen er in carna- valsland en vooral in tijden dat de 'Raad van Elf' met mannen amper ingevuld kan worden, geen vrouwen in de 'Raad van Elf' plaatsnemen. Feestvieren kunnen en mogen de dames wel, waarom (nog) niet mee denken en mee regeren. De af tredende Prins had bij toeval lucht gekregen van deze paro die en had op voorhand pla quettes laten drukken met het opschrift 'Schaduw Raad van Elf'. Deze geste werd door allen erg gewaardeerd. Een gangma ker van de éérste orde en de stemming kwam er toen gelijk in. Een redelijk grote opkomst en een volle zaal maakten dat het deze avond beregezellig werd. In een officiële bijeenkomst werd afscheid genomen van de aftredende leden van de Raad van Elf Frans Stapelbroek, de grote man van het eerste uur, Gerard Horst die wel het se cretariaat blijft houden bij de Puupenkoppen, Kees Jonkman reeds jaren samen met zijn vrouw op de achtergrond het Manusje van alles en Ben Jans sen, werden door voorzitter Hans van der Goes bedankt en in de bloemen gezet Frans Sta pelbroek werd bij zijn afscheid tot erelid van de Puupenkop pen benoemd. Daarna werd een grote kar ten tonele ge- Ook in Achterveld zit de carnavalsstemming er goed in. (Foto: Jan Pit) toverd waarin Prinses Rina haar plaats in de werkkast moest innemen, Prins Theo als Sleutelspecialist in een kluis werd opgeborgen en adjudant Ben die deze kar, het feestge druis uit, mocht trekken. Iets wat hij het afgelopen jaar als adjudant meerdere keren had gedaan. Even over Elven begon in rijm het voorstellen van de nieuwe 'Raad van Elf'. Naast de reeds bekende gezichten werden vier nieuwe leden van deze raad aan het publiek be kend gemaakt. Zo werden de jonkies Alex Herder, Amoud Spaaij, Arnoud Vlug en Job Voorburg ten tonele gebracht om de Raad te gaan versterken. De inmiddels binnengereden zeer oude en witte Puup was afgeschermd met een grote pa raplu en doeken. De nieuwe Prins moest hier tot elf over elf verborgen worden gehouden. Groot was de opwinding en verbazing toen bij de onthul ling Cor de Vette als de nieuwe prins Carnaval in Puupenkop- penland tevoorschijn kwam. De nieuwe prins zei in zijn toe spraak uit Kallenbroek te ko men en graag naar de man ge noemd te willen worden die in Kallenbroeks dreven en zijn mooie molen bekendheid ge noot. Hij onthulde de naam als: Prins Floris Puup de eerste van Puupenkoppenland door het leven te willen gaan. Een oude rot werd toegevoegd aan de jonkies, dus een goede harmo nie binnen de Raad van Elf. Als adjudant werd benoemd Theo Groenewoud, de vorige prins. Gezamenlijk gaan de Prins zijn Adjudant en de Raad van Elf Achterveld en omgeving als Puupenkoppenland in carna- valstijd regeren Voorzitter van de Achterveldse carna valsvereniging Hans van der Goes was eerst sprakeloos, om dat ook hij niet wist wie de nieuwe Prins zou worden, gaf te kennen zeer tevreden te zijn met de keus van Prins en Adju dant. De hofkapel en de dri- ve-inn disco wisten de stem ming er aardig in te krijgen. Prins Carnaval uit Leusden te weten Prins Troef de eerste en zijn gevolg gaven deze avond acte de presence Maar ja, wat wil je als de de Prins uit Leus den, zelf een fervent Carna valsvierder, uit Achterveld komt. Tot in de kleine uurtjes werd het feest voortgezet. van een troef, het naar buiten brengen ervan. Wij hebben een vrij jonge Raad van Elf en ik ben een jonge prins. De vereni ging brengt mij als troef naar buiten. De naam heeft verder niets met kaarten te maken." De opkomst tijdens het prin senbal waarop Troef I officieel aan de leden werd gepresen teerd noemt penningmeester Gerard Houtveen groots „We hebben honderd vijf tig leden, tijdens het prinsenbal waren er honderd vijfendertig aanwezi gen. Dat aantal is nog nooit zo hoog geweest. Na het bal heb ben we er nog elf leden bijge- kregen." De belangrijkste taken van Troef I zullen bestaan uit het presenteren van de Raad van Elf aan de bevolking, het be zoeken van zieken, het deelne men aan de grote optocht en het bij elkaar houden van de vere niging. En uiteraard het in ont vangst nemen van de sleutel van de burgemeester in februa ri waardoor hij vier dagen de baas is in Leusden. Troef ziet zijn optreden met vertrouwen tegemoet. „Ik ga mijn best doen, dan zal het best wel luk ken. Ik denk dat het belangrijk is dat ik mezelf blijf. En mijn voorganger Alphonso zal me op mijn taken voorbereiden. Bovendien steunt de hele vere niging mij. Het carnaval zelf begint op zaterdag als de prins een be zoek brengt aan de ouderen in verzorgingshuis 't Hamers- veld. 's Avonds zal de grote feestavond worden gehouden waar vorig jaar driehonderd bezoekers kwamen. De volgen de dag, zondag, zal eerst de optocht in Achterveld met een bezoek worden vereerd 's Mid dags staat het kindercarnaval in de Korf op het programma. Dit is Troefs favoriete activi teit: „Daar doe je het voor.Op maandag wordt er 'gedweild' waarbij de prins en zijn gevolg van kroeg tot kroeg trekken. Op de vierde dag, dinsdag, worden door prins Troef I en zijn adjudanten Henk ter Horst en Edwin de Wilde in samen werking met de Zonnebloem langdurig zieken bezocht. Troef merkt op dat het car naval in Leusden steeds popu lairder wordt: „Vorig jaar de den cr tweeëntwintig deelne mers, groepen, wagens en indi- LEUSDEN - Oud minister Tjerk Westerterp liet het afweten. Nico Vrieling, een speciaal voor deze jurering overgevlogen Nederlandse kunstenaar in Frankrijk zweeg vooral. Frank Stroeken, directeur van de Holland Art Gallery, Peter Yeh, hoofdredacteur van Penthouse en kunst-criti cus overlegde bij voorkeur, achter de jury-voorzitter om. Want de praeses, Hee re Heeresma, auteur van beststellers, werkte niet praktisch. De heren waren vrijdagmiddag in Leusden. Op de stoelen in 't Ros Beyaart stond de ingezon den erotische kunst Vijftig van de zestig werken zijn later te zien op de beurs 'Erolife'93'. „Een life- style-beurs met een vleug je erotiek", volgens de or ganisatoren van de Leus dense beurs-organisatie Expocare. Het best inge zonden vleugje werd be loond met een mooie reis naar een tropisch paradijs, door deze deskundige jury De sfeer was giechelig rond de 'kunstwerken'. Heere Heeresma zette de toon door met een uitge streken gezicht serieuze onzin uit te kramen. „Het goede van deze serie is, dat alle kunstwerken in een zelfde soort lijst zitten, zo dat het een ieder duidelijk kan zijn dat de verschillen de afbeeldingen bij elkaar horen." De organisatoren Henk Offermans en Loes Corstjens stonden wat machteloos, maar zeer be reidwillig bij de artistieke heren uit Amsterdam en verder Verantwoordelijk Juryvoorzitter Heere Heeresma bekijkt met een quasi- deskundig oog de inzendingen olp de besloten expositie van erotisch getinte amateurkunst, (foto: Hans Verhorst) voor de opzet van de Ero- life beurs is Evelien Blom, oud-wethouder en in haar rol van duizendpoot op de achtergrond ongekend te rughoudend Zowel de ge kozen uitvoeringen als de kwaliteit van de 'kunst werken' kan daar mee te maken hebben Met een se rieusgezicht naar bananen kijken die groeien op de plek waar normaal gespro ken bij een man iets anders zit, of erotische kleding van heel dichtbij op afwer king controleren, vraagt het een en ander van een serieus jurylid èn de bege leiding. Zestig inzendingen, ont ving men naar aanleiding van een paar kleine adver tenties in de landelijke dagbladen De opdracht was iets erotisch te maken voor de Erolife'93, lifestyle beurs met een vleugje ero tiek, die van 25 tot en met 28 november in de Jaar beurs in Utrecht gehouden zal worden. Alles was welkom in de categorieën foto's, schilde rijen, kleding, beeldende vormgeving en literatuur. De oproep zo 'n twee maan den geleden gedaan, moei hard werken hebben bete kend, danwel een greep naar mogelijk iets pas sends uit de voorraad. „Haastwerk is wel de alge mene noemer", volgens de juryvoorzitter die graag alle aandacht had. Duidelijk werd in ieder geval hoe moeilijk het is om de scheidslijn te trek ken tussen onverhulde sex en erotiek, tussen amateu risme en kunst. Van een doe-het-zelf stripcursus met bijbehorend tulle tot een knuffeltafel en van een sadomasochistisch getinte zwart-wit fotoserie tot een kunstwerk van anderhalf bij anderhalf waarop alle hulpstukken die bij het be drijven van de liefde te krijgen zijn, gespoten in een leuk kleurtje een plekje hadden. Evelien Blom zou Evelien Blom niet zijn als ze de jury niet had gea ttendeerd op de kunste naars achter de werken. Het meisje achter de strip-cursus had veel ope raties ondergaan en de man van de hoekige schil derijen was zeer op leef tijd. Heere Heeresma vatte het samen: „De humor als verheffend element is af wezig." Volgens hem een teken van vervlakking „Het is allemaal 'just for fun', het gaat steeds min der om het produkt en steeds meer om het effect van de hoogst mogelijke publiciteit. Gelukkig trof hij in het begeleidende gezelgschap 'een zuivere, reine geest' van een jong' meisje op wier oordeel hij afging. „En zij vindt er niets aan zei de schrijver met de vol gens hem 'totaal bedorven ziel'. Na veel geharrewar, waarbij de jury op koekjes en fris dienden te blijven, kon de beslissing vallen. Uiteen diaserie van 31 oor deelde de jury twee onder delen goed voor een derde plaats. „De hele serie is te fetisjistisch, vol vreemde piercing adoraties, zonder balans met erotiek. Maar die dia met twee billen die de toeschouwer uitnodi gend aankijken is wel sfeervol", volgens de des kundige jury. De literatuurbeoorde ling vereistte tijd en rust. Beide ontbraken. Na een vlugge inspectie ging de eerste prijs naar Adriaan Krabbedam. Zijn verhaal 'Jasje uit' was volgens Heere Heeresma moeilijk. „Welliswaar begrijpt de auteur nog helemaal niets, maar het is een talentje. De prijs voor het meest erotische textiel ging naar een pakje dat zowel door man als vrouw te dragen is. Het leek iets van een ko ninklijke bontmantel in tijden van recessie. Vol gens Frieling zat het pak technisch goed in elkaar De overige juryleden mis ten de modeshow. Tussen alle kunst\ er ken op krullend papiei, in slecht gesneden kaders en weeë dromen vielen de or- ginelen onmiddellijk in de prijzen. Een schilderij voorzien van een achter uitkijkspiegel, waar niets extra mee te ontdekken viel, en een serie stripach tige illustraties met een sfeer van vijftig jaar gele den uit de Amerikaanse pulpcartoons. In de hele verzameling viel slechts één ding echt op, door de omvang en or- ginaliteit. Een tafel, waar aan Evelien Blom, Heere Heeresma demonstreerde hoe hij uitnodigde tot 'knietje wrijven' terwijl de blote tenen warm in een tunneltje van het bijbeho rende kleed, met elkaar konden spelen. De Penthouse hoofdre dacteur roemde de vrou welijke en mannelijke vor men die hij in de tafel her kende. In zijn blad beloof de hij aandacht voor de winnares. Tijdens de Gala-avond op 27 novem ber, met onder andere pas sende sterren als Tatjana en Gerard Joling, worden de uitverkorenen geëerd na een toespraak van Heere Heeresma. Prins Troef 1; Een Achtervelder aan het roer bij de Leusdense carnavalsvereniging, (foto: Jan Pit) viduen, mee aan de grote op tocht, waaronder vier wagens van onze vereniging. Hiermee hebben we de één na grootste optocht van de omgeving. Dit jaar zullen er waarschijnlijk nog meer deelnemers zijn. Er zijn buurten en café's die een eigen wagen hebben. Alle ca fé's doen al mee met het dwei len op de maandag na carnaval. Gelijsteen: „Binnen de vere niging zijn alle posities goed bezet We hebben een complete Raad van Elf en drie reserve raadsleden die bij ziekte kun nen invallen. Ons bestuur be staat uit drie mensen en er zijn twee kandidaat-bestuursle den. De senaat is met vijf per sonen vol en er zijn vier gouden knarren. De gemiddelde leef tijd is laag en we hebben een jonge prins. We zijn onderling vrienden, de vereniging leeft." Carnaval is voor veel men sen onherroepelijk verbonden met verplicht leuk doen, raar verkleden en vooral teveel al cohol drinken. Gelijsteen wil deze opvattingen graag uit de wereld helpen „Carnaval be tekent voor ons vier dagen ple zier hebben. Het leukste ervan is het gewoon gezellig samen feest vieren. De schik die je dan hebt. Je kunt dan even alles van je af zetten Er zijn natuurlijk wel mensen die te veel drinken maar daar ben je zelf bij, je hoeft er niet aan mee te doen." Christine Schut LEUSDEN - De stichting Leusden Wereldwijd houdt zaterdag 20 november een aantal activiteiten in het kader van de Dag van de rechten van het kind. Er is in de bibliotheek aan de Hamersveldseweg een tentoonstelling ingericht rond het thema Kinderarbeid Van 10.00 tot 12.00 uur zijn er dia voorstellingen en er is een ont werpwedstrijd voor affiches over de Rechten van het Kind LEUSDEN/ACHTERVELD - In het kader van de preventie- maand houdt de politie vrijdag 19 en zaterdag 20 november een beveiligingsbeurs in De Korf Op deze beurs zal de po litie informatie en adviezen ge ven. Bureau Slachtofferhulp is hier ook aanwezig, samen met diverse bedrijven op het gebied van hang- en sluitwerk. De beurs is vrijdag geopend van 14.00-22.00 en zaterdag van 10.00-16.00 uur. Zaterdag is ei van 9.00-17.00 uur de moge lijkheid tot het graveren van het kenteken in de autoruiten bij Garage Kleinveld, Hessen weg 166 in Achterveld LEUSDEN - Het bevolkings aantal van de gemeente is in de maand September met tien personen gedaald Had Leus den op 1 september 27.743 in woners, op 1 oktober waren dat er nog 27.733. Belangrijkste oorzaak van de terugloop was het aantal mensen dat de ge meente verliet (139). Hier ston den slechts 116 nieuwkomer tegenover. Er werden dezt maand 26 kinderen geborei terwijl 13 Leusdenaren kwa men te overlijden. Op 1 januar van dit jaar kende Leusden no| 27.675 inwoners. LEUSDEN - In aanwezigheid van de wethouders Verduin en De Jongh gaat op donderdag 18 november de inzameling van spoelwater bij melkveebedrij ven officieel van start. Het af valwater dat vrijkomt na het schoonmaken van melkinstal- laties mag op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlakte water niet meer op open water worden geloosd. Zolang er in het buitengebied nog geen rio lering aanwezig is, moet er voor de opslag en afvoer van het spoelwater een andere op lossing worden gevonden. Een deel van de Leusdense melkveehouders heeft gekozen voor een inzamelsysteem waarbij een loonwerkbedrijf het spoelwater periodiek op haalt en afvoert naar een riool- waterzuiveringsinstallatie- .Het verbod om spoelwater op het oppervlaktewater te lozen levert door het ontbreken van riolering in het buitengebied voor de meeste melkveebednj ven problemen op. Het spoel water kan in de mestkeldei worden opgeslagen, maar dat kost extra opslagcapaciteit en voor bedrijven met een mest overschot betekent het een ver groting van het afzetprobleem. In samenwerking met de plaatselijke standsorganisa ties heeft de gemeente de mo gelijkheid van een inzamel systeem voor spoelwater on derzocht. Aanvankelijk leek hiervoor te weinig belangstel ling te bestaan, maar inmid dels hebben zich dertien be drijven voor deelname aange meld. In april heeft de gemeente raad besloten het gehele bui tengebied van riolering t< voorzien. Dit plan zal over eer periode van vijftien jaar wor den uitgevoerd. Komend jaal wordt een begin gemaakt mei de aanleg; gebieden met eer concentratie van melkveebe drijven daarbij voorrang.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6