Bibliotheek feestelijk heropend -Leusder Krant. Ik hoop dat het in Leusden ook traditie wordt" h de schijnwerper Tentoonstelling Bert Hummel Film in 't Vooronder Kaartavond in De Moespot Unicef-actie Nieuws uit de verenigingen Aad en de Adapters in de IJsbreker Boodschappen Jaar van de ouderen Ikonen bij PCOB Gemengd Koor Leusden Nieuws uit de verenigingen Kaartavond in De Til Kaartavond Leusden-Zuid - Bazar Tryfosa Den Treek Woensdag 17 november 1993 Pagina 7 LEUSDEN - Bert Hummel ex poseert tot en met half decem ber in verzorgingshuis 't Ha- mersveld, Albert Buininggaar- de 34. Zijn schilderijen zijn traditioneel/realistisch, fanta sierijk en symetrisch. De epo- sitie is dagelijks tijdens kan tooruren te bezichtigen. LEUSDEN - In vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder wordt woensdag 24 november een film gedraaid met in de hoofdrol Jane Seymour. Cen traal staat de strijd die een vrouw moet voeren om in een mannenmaatschappij een 'mannenbaan' te krijgen. De avond begint om 20.30 uur en zal om ongeveer 22.30 uur af gelopen zijn. De toegang is gratis. ACHTERVELD - Maandag 22 november houdt De Moespot ;t* een kaartavond. Er zal gekla verjast en geschutjast worden. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden. De avond begint om 20.00 uur, de Moespot gaat om 19.30 uur open ACHTERVELD - Op de woensdagen 24 november en 15 december worden er in de bak kerij van Henry Schouten door mevrouw Kok kaarten voor Unicef verkocht. Het gaat hier bij om kerst- en nieuwjaars kaarten Ook zal zij schrijf mappen, agenda's, foto-al bums, kinderkookboeken, puz zels en prentenboeken verko pen. De firma Schouten is te vinden aan de Hessenweg. Leusden viert op beperkte schaal Sint Maarten LEUSDEN - Onder het mom dat de kinderen be geleid moeten worden verzekerden de ouders zich van een acceptabele smoes om mee te lopen: Leusden viert, zij het op beperkte schaal, Sint Maarten. Voor de kinde ren een leuk feest, voor een aantal ouders een stukje jeugdsentiment. Geja Bot, enthousiast Sint Maarten vierder sinds haar prille jeugd, wil dat haar kinderen ook met deze traditie, die voornamelijk bekend is uit het noorden en oosten van het land, opgroeien. Bot: „Het kwam er op neer dat de omwonenden eerst ingelicht moesten ivorden. Veel mensen had den wel vaag over Sint Maarten gehoord maar echt duidelijk was het niet. Ik ben met mensen uit de buurt gaan praten om uit te leggen wat het precies inhoudt en of ie mand mee wilde doen. Er waren direct veel mensen enthousiast en dat is na tuurlijk een prettig uit gangspunt. Het verhaal is oud. Omstreeks het jaar 334 reed een Romeins officier, Organisator Geja Bot maakt zich sterk voor de Sint-Maartcnviering in Leusden. (foto: Hans Ver horst) jawel, Maarten, langs een bedelaar. Eén en ander af wegend besloot Maarten, die de voorvoeging 'Sint' nog moest verdienen, zijn warme rode mantel in tweeën te snijden en de ene helft aan de arme sloeber te geven. De le gende vermeldt ook nog de droom van Maarten na dit voorval, waarin hij Christus zag met een hal ve rode mantel om. Het verhaal staat beschreven op het formulier dat Geja verspreidt heeft onder haar buurtbewoners. Bot: „Duidelijke informatie is echt belangrijk Er stond ook in hoe laat de kinde ren langs zouden komen en dat ze na het aanbellen een liedje zouden zingen. Met het verzoek als kleine beloning snoep aan de kinderen te geven, dat hoort er natuurlijk bij. Het is leuk om te zien hoeveel werk de mensen er van hebben gemaakt. Ter illustratie keert Geja de zak van haar zoon om op de tafel en toont de zakjes met spekkies in een versierd zakje of mooie snoepjes aan een lint. Het van tevoren mensen waarschuwen blijkt zinvol geweest. De opkomst van dertig kin deren was voor Geja so wieso al een bewijs dat dit feest langzaam maar zeker begint aan te slaan. Geja: „Dit is het derde jaar dat ik Sint Maarten- in Leusden vier en de groep wordt elk jaar gro ter. Ik nodig bijvoorbeeld ook klasgenootjes van mijn zoon uit die in een andere buurt wonen. Mis schien steken de kinderen in hun enthousiasme hun ouders wel aan. Zo moet de traditie gaan groeien, dat zou ik leuk vinden. Het is grappig te merken dat veel ouders het van vroeger wel kennen. Voor zover mij bekend is het niet echt streek gebonden. De bijbehorende liedjes worden door veel ouders enthousiast meegezongen, dat is duidelijk blijven hangen. De liedjes ivorden voor af geoefend bij één van de deelnemers thuis. De lam pionnen mogen gekocht worden maar onderdeel van de voorpret is toch het zelf maken van deze lichtjes in de duisternis. En daar draait het voor de kinderen om; 's avonds in het donker door de straten lopen met hun ei gen lampionnetje. „En de ouders lopen natuurlijk mee. Officiéél hoort dat Lampionnenoptocht voor Sint-Maarten: „We hopen dat het in Leusden ook een echte traditie gaat wor den." (foto: Hans Verhorst) niet maar de kinderen zijn te klein om alleen te gaan. We hadden dit jaar trouwens wel voor het eerst een groep die zelf standig 'liep'. Dat is wel belangrijk gebleken om zo 'n hele club in groepjes te verdelen, anders over val je mensen zo als er ineens een horde kinderen op de stoep staan. Er wordt wel rekening gehouden met mensen die het niet kunnen waarde ren. Het huis ivaar vorig jaar, ondanks duidelijke aanu 'ijzingen dat er ie mand thuis was, niet werd open gedaan, wordt dit jaar overgeslagen. Geja Bot wil belangstel lenden graag informatie verstrekken en vrijblij vend tips aanreiken. Haar telefoonnummer is 946928. Bot: „Ik hoop echt dat Leusden nu eindelijk haar eigen traditie vindt want dat kennen we hier ei genlijk helemaal niet. Het zou leuk zijn. als Sint Maarten een ingeburgerd begrip zou worden. Ik zie dat er in de groep ieder jaar nieu we mensen bij komen en dat de 'oude' blijven mee doen. Wie weet. We hebben dit jaar door twee straten gelopen maar dat kan uiteraard onbeperkt uitgebreid wor den. Het was wel mooi, want toen ik na het lopen weer thuis was kwamen drie voor mij onbekende kinderen langs en zongen een Sint Maartenlied. Het wordt dus wel gevierd. Ik was trouwens allang blij dat ik snoep had om te geven. Annelies Heuvelink i' JL "Mf. W. LEUSDEN - Zaterdag 20 no vember zal Aad en de Adapters in de IJsbreker optreden. De band is beïnvloed door reper- toir uit de Amerikaanse Rocks- cene van de jaren zeventig waarbij vooral de Eagles grote invloed op hem heeft gehad. De band speelt ook covers van Franky Miller en Stevie Ray Vaughan. De formatie laat zich anno 1993 het beste omschrij ven als een swingende feest band. Aad en de Adapters be staat uit Aad Begynen Mole naar (vocals/guitar/key- boards), Ruud 'Tam Tam' van de Klooster (vocals/drums), Richard M.G. Schmidt (vo cals/bass) en Ralph 'Slide' Schmidt (vocals/guitar/mond- harmonica). De zaal gaat om 21.00 uur open en de entree bedraagt 7,50. LEUSDEN - Vrijdagavond 19 en zaterdag 20 november wordt er door Leusden Wereld wijd bij de Spar supermarkt op de Biezenkamp een bood- schappenactie gehouden. De actie is bedoeld voor kinderen in voormalig Joegoslavië. Bij de ingang van de Spar worden folders uitgereikt met het ver zoek een extra boodschap te doen voor vluchtelingenkinde ren. Het transport van de goe deren wordt geregeld door een organisatie van Joegoslavische vluchtelingen in Amsterdam. Voor nadere inlichtingen kun nen belangstellenden contact opnemen met mevrouw Was- sink (tel. 944603). LEUSDEN - Zondag 21 no vember zal bij het gemeente- diakonaat Dorpskerk en Mar- cuskerk in het teken staan van het jaar van de ouderen Het thema van deze dag is de 'Soli dariteit tussen de generaties'. In de ochtenddienst zal domi nee van Belzen aan dit thema aandacht schenken. Om 16.30 uur zal rond dit thema een pro gramma van start gaan met spel, samenzang en voor drachten. Om 18.00 uur zal er een broodmaaltijd worden ge houden waarbij de deelnemers hun zelf meegebrachte brood kunnen opeten. Om 19.00 uur zal de diafilm Wijs met Gijs worden gedraaid waarna ter afsluiting dominee van Belzen een dienst zal leiden waaraan Reformation meewerkt. De themadag wordt gehouden in de Marcuskerk LEUSDEN - De Protestants Christelijke Ouderenbond houdt woensdag 24 noember een bijeenkomst over ikonen. De bijeenkomst wordt gehou den in de koffiekamer van 't Hamersveld aan de Albert Bui- ninggaarde 34 en begint om 14.30 uur. Er al een lezing met dia's gehouden worden. Vanaf 13.45 uur is iedereen van harte welkom Voor informatie kun nen belangstellenden contact opnemen met E. van Klinken (tel 944440) of C H Thie- scheffer (tel.: 948374) LEUSDEN - Zaterdag 20 no vember zal het Gemengd Koor Leusden samen met het Regio naal Concertorkest een concert geven in de Flint in Amers foort. Het koor zal voor dc pau ze een gevarieerd programma brengen met klassieke maar ook herkenbare film- en musi- calmelodieen. Het Herfstcon- cert begint om 20.15 uur, kaarten kosten 12,50. Kaar ten zijn telefonisch te bestellen op de telefoonnummers 941909 en 948228 Of af te halen bij de kassa van de Flint LEUSDEN - Donderdag 18 november zal de maandelijkse kaartavond in De Til, Hamers- veldseweg 30, worden gehou den. Er zal geklaverjast en ge schutjast worden. Het inleg- geld bedraagt vijf gulden per persoon. Er zal om prijzen ge streden worden De avond be gint om 20.00 uur, inschrijven is mogelijk tussen 19.30 en 19.50 uur. Rond 23 00 uur zal de prijsuitreiking zijn. LEUSDEN - Donderdag 18 november zal er door de werk groep Leusden-Zuid in de Woelige Hoek aan de prinses Irenelaan een kaartavond wor den gehouden. Er zal gekla verjast en gejokerd worden. Het inschrijfgeld bedraagt zes gulden per persoon. Inschrij ven is mogelijk vanaf 19 00 uur. Uiterlijk 23.00 uur is de avond afgelopen. Er wordt om kleine prijsjes gestreden. Voor nadere inlichtingen kunnen belangstellenden contact op nemen met de werkgroep (tel.: 940046). n n LEUSDEN - Vrijdag 19 no- r vember zal Tryfosa haar jaar- lijkse bazar houden in 't Tref- ll punt naast de Dorpskerk aan e de Arnhemseweg. De ope ningstijden zijn van 14.00 - 17.00 en van 19.00 - 22.00 uur. Er ijn veel zelfgemaakte hand- werkartikelen en lekkernijen te koop. Er al een grote verlo- ting worden gehouden met als hoofdprijs een fiets. De op- brengsten worden verdeeld tussen verschillende instellin gen waaronder het vakantie werk gehandicapten. LEUSDEN - Het IVN, de vere niging oor natuur- en milieue ducatie houdt zondag 21 no vember een wandeling door Den Treek. Het thema voor de wandeling is: 'Speur- en op- Ji drachten tocht in de natuur.' De start is bij de parkeerplaats bij hotel Den Treek aan de -s Treekerweg 23 om 14.00 uur. Wethouder Bram. Vroon heropende de bibliotheek. Hij bood aan voorzitter Bert Groeman een zeefdruk van Dik Bruna. Op de achtergrond staat Beukhof, pr van de bibliotheek, (foto: Jan Pit) Brand New Cadillac zorgde voor de muzikale omlijsting bij de opening van de bibliotheek. De band had groot succes met haar blues en Rock n Roll-muziek. De padden tussen de boekenkasten waren gevuld met dansende bezoekers, (foto: Jan Pit) LEUSDEN - „Ik heb samen met mijn collega Els Steggerda staan huilen bij de brandende bibliotheek. De volgende dag liep ik door het winkelcentrum en werd ik voortdurend aange sproken door mensen die de brand ook zo vreselijk von den." Dat zei bibliothecaris Liesbeth Ram tijdens de offi ciële heropening van de bi bliotheek. Op 27 december 1991 werd de boerderij in de as gelegd en de jeugdcollectie on bruikbaar. Op 13 november 1993 was de schade weer hele maal hersteld. Het werd met een groot feest gevierd, want alle betrokkenen hebben de laatste twee jaar geleden onder de omstandigheden: het perso neel, de vrijwilligers en het pu bliek. De opening luidde ook direct het succesvolle begin van de kunstuitleen in. De opening bestond uit twee delen een officieel gedeelte voor genodigden en het feest voor de leden van de biblio theek, veertig procent van het Leusdense publiek, en belang stellenden, de overige zestig procent. De genodigden wer den welkom geheten door Beukhof, een bestuurslid van de bibliotheek Hij hield zijn gehoor voor dat alle aanwezi gen veel van boeken houden. Dat geldt zeker voor wethou der Vroon, die als tweede het Wethouder Vroon opende de bibliotheek officieel door het eerste mannetje in het kunstwerk van lezende Leusdenaren in te schilderen. Het publiek participeerde in het kunstwerk en zorgde dat het groot werd. Hier leveren enkele kunstzinninge Leusdenaren een bijdrage, (foto: Jan Pit) spreekgestoelte beklom voor de officiële opening Vroon gaf een college geschiedenis van het ontstaan en de ontwikke ling van de bibliotheek Daar na bood Vroon een zeefdruk van Dick Bruna aan en schil derde een lezende figuur in. Na die laatste handeling was de bibliotheek geopend Die le zende figuur, die ingekleurd werd, was onderdeel van het kunstwerk dat de Leusdense bevolking gezamenlijk zou maken om de opening te vieren Het hoofd van de Provincia le Bibliotheek Centrale uit IJs- selstein kwam lovende woor den spreken voor de Leusdense bibliotheek. Hij las een lijst met kenmerken van een slechte bibliotheek voor en consta teerde tevreden dat al die pun ten niet voor de Leusdense boe- kuitlening gelden. De ambte naar voor de gehandicapten in Utrecht deelde een internatio naal symbool uit dat betekende dat de bibliotheek voor mensen in een rolstoel uitstekend voor zieningen getroffen had Aan de brandweercommandant Blokker werden foto's van de brand gegeven. De bibliotheek ontving ook een aantal vlam mende foto's om aan de muur te hangen. Vrijwilligers De voorzitter van de biblio theek, Bert Groeman, maakte van de gelegenheid gebruik de wethouder en de aanwezige ge meenteraadsleden er op te wij zen dat er vijftigduizend gul den per jaar extra nodig is om de collectie informatiedragers op het normniveau te krijgen. Hij wees er op dat de gemeente goedkoop uit is, omdat er zo veel vrijwilligers rondlopen die voor 2,50 per uur de uit leen helpen. „Als die mensen er niet zijn, zou dat werk door beroepskrachten gedaan moe ten worden. Dat zou de ge meente tonnen aan salaris kosten." Om kwart voor elf begon de rij met lezers die boeken terug wilden brengen en deel wilden nemen aan de festiviteiten aan te groeien. De bibliotheek ging iets eerder open. Het werd di rect erg druk. De kinderen konden ballons krijgen en bij een ballonkunstenaar hondjes, bloemetjes en gezichten laten maken. Veel mensen hadden belangstelling om mee te schil deren aan het kunstwerk dat de wethouder begonnen was Li- suduna stond om precies elf uur op de stoep om met een half uur vrolijke muziek de festivi teiten luister bij te zetten. Na het concert kwamen alle muzi kanten even boeken ruilen en rondkijken naar de boekbind- ster, die goed verstopt zat ach ter het schot bij de tijdschrif ten. Later op de dag vroegen veel klanten wat de reden van de feestelijkheden was. Zij fe liciteerden de brengers van het goede nieuws en liepen door naar de eerste verdieping waar een demonstratie van CD I aan de gang was. Tijdens de uitlening bouwde de popgroep 'Brand New Ca dillac' op. Zij zouden vanaf één uur het dak er af blazen Na de soundcheck vroegen zij beleefd of zij niet te hard speelden en draaiden zij de volumeknop te rug. Maar tijdens het concert was er geen houden meer aan De band trok veel publiek dat tussen de boekenkasten ging dansen De muzikanten von den dat zo leuk dat de nummer steeds enthousiaster en harder klonken. De bibliotheek was tweeën half uur langer open dan nor maal Toch bleef het tot het laatste moment druk en gezel lig. De heropening was een vlammend begin voor de nieu we bibliotheek.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7