.Leusder Krant. Heuvelachtig teirein Vlasbekje Bladeren Passepartout geopend zdwin Rutten, Frits Landesbergen en Edwin Corzilius in De Mof Winkeliersvereniging Achterveld 45 jaar Intocht Sint in Achterveld Voensdag 17 november 1993 Pagina 8 „Met mij; thafs all" LEUSDEN - Zondagmiddag 21 november om 15.30 uur zullen Edwin Rutten (zang en slagwerk). Frits Landesber gen (vibrafoon, piano en slagwerk) en Edwin Corzilius (bas) optreden in restaurant De Mof, Arnhemseweg 95 in Leusden. Informatie en reserveringen, Tel: 033 - 940226. Edwin Rutten is de zoon van i Lneast Gerard rutten en maakte op 10-jarige leeftijd zijn filmdebuut in 'Sterren stralen overal'. In zijn gymna siumtijd richtte hij met onder meer Rogier van Otterloo 'The Gold Coast Combo' op waar mee zijn zangcarrière begon. Hij studeerde aan de universi teit van Amsterdam sociale- en bedrijfspsychologie. Edwin Rutten is een veelzij dig artiest. Om maar een paar dingen te noemen: Hij deed in het lichte genre mee aan song festivals in Oostenrijk en Po len, produceerde jazzprogram ma's met onder andere het Metropoleorkest, presenteerde en zong jazzprogramma's voor de Nederlandse Radio en TV. trad op tijdens het North Sea Jazz festival. Hij had een eigen TV-programma met jazzpia nist Louis van Dijk en de so praan Erna Spoorenberg en het populaire TV-programma 'Ome Willem'. Als workshop docent Jazz is hij verbonden aan het Utrechts en het Hilver- sums Conservatorium. Hij schrijft en vertelt verhalen bij klassieke muziek in de concert zalen met de Nederlandse sym- phonieorkesten En kort gele den verscheen zijn nieuwe En gels- en Nederlandstalige vo cale jazz-CD: 'Met mij That's all' met Frits landesbergen en Edwin Corzilius. In de zakelijk verlichte foyer van de NOS in Hilversum vroeg ik hem of hij het niet moeilijk vond al deze activiteiten te combineren. Edwin: „Dat doet de adre naline stromen. Voor veel men sen is het zo dat 's morgens de BTW 17 procent is en 's avonds ook. Ik vind het heerlijk om in de ochtend een verhaaltje te schrijven, 's middags Ome Willem te doen en 's avonds een voorstelling met een sym- phonieorkest te hebben en ver volgens een jazzclub in te gaan om liedjes te zingen. Zö moet het leven zijn, denk ik dan. Dat wil niet zeggen dat ik niet dol graag met een stapel boeken of kranten op de bank zit, wat ook heel inspirerend kan werken, je moet zorgen dat je in een sys teem komt waarin alle facetten aan de orde komen, zowel in het werk als in de vrije tijd, zodat het een apetijtelijke mu zische bol wordt. Hoe zei ik dat7" Edwin pakte m'n arm enthousiast vast, z'n stem bor relde over me heen „Als ik iets voor kinderen moet doen dan zing ik de Joepie de Poepie Blues, maar dat zing ik dan ook voor de ouders die met hen in de zaal zitten. Ik maak namelijk geen onder scheid tussen kinderen en grote mensen, het liefst heb ik drie generaties bij mijn voorstellin gen. Deze drie-eenheid is het voor mij: een mooie cirkelgang. In een theater of bij een concert vind ik het leuk als grootou ders, ouders en kinderen aan wezig zijn. 't Kan me niet schelen hoe oud ze zijn; de scheidingslijnen daartussen moeten weg. In de muzische kunsten moet je ook de schei dingslijnen laten wegvallen. Het is toch veel leuker om naar de overeenkomsten der dingen te kijken dan naar de verschil len. Als wij samen de overeen komsten zoeken in plaats van de verschillen dan is het toch prettiger en gaan de ogen stra len." Edwin keek triomfantelijk, nam energiek een slok koffie waardoor hij even niets kon zeggen. Dat kwam me goed uit, want hij praatte met vaart en ik wilde hem op mijn papier graag bijhouden. - Wat is de overeenkomst tussen Ome willem en jazz? „Die zit in mij. Komt uit het zelfde hoofd, hart en onder buik. Ik zing jazzfrases bij Ome Willem en bij jazzconcerten ge bruik ik mechanismen die ik ook bij Ome Willem gebruik. Het Mechanisme, het Principe en de Basis, met Hoofdletters, zijn hetzelfde. De verpakking is anders en de leeftijd Je moet vooral nooit 'kinderachtig' doen, dat is ook de overeen komst tussen Ome Willem en jazz; je moet 'gewoon' doen. Als je kinderen gaat benaderen op de manier van: alles alleen in tweekwartsmaat, van: Hannes loopt op klompen, dan heb je al verloren. En zo moet je grote mensen niet benaderen met: Ah, kijk dit is jazz, en heel moeilijk met je rug naar de zaal gaan staan met een zonnebril op. Je moet niet in de karika tuur gaan van: wat is een kin derprogramma en wat doet een jazz zanger. Ik vrees dat je de dingen zelf in eigen hoofd, hart en onderbuik voor mekaar moet hebben. En daarna is het afwachten of de mensen het leuk vinden. Maar ja, dat zie je wel." - Hoe raakte je betrokken bij Ome Willem en wat heb je met de figuur ome Willem? „Heel simpel, de telefoon ging: Aart Staartjes Ik kende hem al omdat wij elkaar wel eens waren tegengekomen bij het opnemen van commercials. Aart vroeg me of ik weieens iets voor kinderen had gedaan. Ik zei: het enige, ik heb er twee (dochters die toen drie en vijf jaar oud waren). „Ome Wil lem", vervolgt Edwin, „is ie mand die geweldig tekeer kan gaan, maar ook de hele wereld stillegt omdat er iemand komt met een klein splintertje onder een pinknagel. Hij is grillig en het prototype van de liefde- haat relatie en dat is een sterke Vanaf begin juni hebben ze al gebloeid al vielen ze niet erg op tussen de ande re gele bloeiers langs de wegbermen. Maar nu gaan ze opvallen omdat de mees te andere soorten het zo langzamerhand laten af weten. Het is het Vlasleeu- webekje (Linaria vulga ris), tegenwoordig kortweg Vlasbekje genoemd, de al gemeenste leeuwebek in ons land. Ze kunnen op allerlei grondsoorten voorkomen, maar zijn nogal gevoelig voor concurrentie van an dere planten Daarom zien we het Vlasbekje hoofdza kelijk op open zandgrond waar een niet al te welige ontwikkeling van andere soorten is. Ze houden het echter wel langer uit dan de meeste andere soorten. Tot na de eerste nachtvor sten kunnen we ze nog zien bloeien. Maar als de vorst werkelijk intreedt moeten ze het echter ook opgeven. De bloemen van het Vlasbekje staan in lichtge le trossen aan de bloem stengels en hebben een dui delijk zichtbare onder- en bovenlip. De bolgewelfde onderlip is voorzien van een gedeelte dat donker geel is en vaak zelfs oranje Het is daarom niet moeilijk om in de bloem een bek of de muil van een dier te zien. Knijp maar eens met duim en wijsvinger de zijkant van een volgroeide bloem voorzichtig wat samen en u zult de leeuw zijn muil open zien sperren. Alleen sterke insekten als hommels en bijen ge lukt het in de bloem te ko men om zo te trachten de nectar te bereiken. Die nec tar wordt door een ring vormige klier aan de basis van het vruchtbeginsel uit gescheiden en bevindt zich in de onderzijde van de lange spoor. Hommels heb ben nogal eens de gewoon te om de nectar niet langs de legale weg te bereiken maar 'inbraak' te plegen. Ze bijten dan, net als bij de kamperfoelie, een gat in de spoor van de bloem en zui gen zo de nectar op Let er maar eens op als u de bloem van dichtbij bekijkt De naam Vlasbekje heeft be trekking op de overeen komst van de zeer smalle bladeren met die van vlas Ook de wetenschappelijke naam lineria is afkomstig van het latijnse woord li- num, wat vlas betekent. In het latijnse linum is ons woord linnen te herken nen; het produkt van vlas. In een oud kruidenboek kunnen we lezen dat het Orijncruyt, zoals het Vlas bekje toen heette, gebruikt werd bij moeilijkheden met urineren. Het werd vooral bij paarden aange wend. Dus wat je noemt een paardenmiddel. Voor de was gebruikten de vrou wen een aftreksel van de plant om de was te kleuren. Ze zagen liever een gele was dan een witte, zoals nu. Of liever een gele dan een goreOok werd het toegevoegd aan het badwa ter van zuigelingen, maar dat was om heksen en boze geesten te weren. G. van Leeuwen relatie. De figuur van Ome Willem moet je zö zien. Kinde ren staan stralend in hun pon netje te wachten tot vader 's avonds uit kantoor komt; als hij dan de pest in heeft snauwt hij ze weg maar als hij opslag heeft gekregen mogen ze op datzelfde moment een zwaan tje in de lamp maken. Hij is grillig, maar daardoor wel spannend. En als het er op aan komt kan je best naar hem toe gaan." Edwin riep het hard door de foyer, daar er een collega langs •liep. Samen lol, twee jongens op dezelfde golflengte -Je hebt veel verhalen ge schreven. „Ik heb 250 verhalen bij klassieke muziek geschreven en die lees ik ook voor. Fictie, een soort sprookjes, ja. Om beelden te leasen, ik heb onge veer 15 verhalen bij sympho- nie-orkesten geschreven. Zo van: met één hap slokte de vrouw met de zwarte haren de hamster naar binnen. Dan denkt zo'n zaal' waar gaat dit heen? Na een ouverture intro duceer je bijvoorbeeld twee hoofdpersonen en al vertellen de leid je de zaal naar een slot Maar het moet wel een geheel worden. Na afloop zegt een jongen tegen me: was dit klas sieke muziek? Best leuk Dan vind ik het goed Je moet het laten leven." -Hebben je verhalen een the ma? „Nou, nee, dat gaat me te ver, dan zou ik een echte schrij ver zijn. Een motto is dat het tegenovergestelde ook waar is. En de muze, en de gekte. Gekte is zo interessant, wie bepaalt dat7 Wat me vooral bezighoudt is dat alles wat we bedenken bestaat en vervolgens dat we daar niet ingewikkeld over moeten doen Als ik verhaaltjes schnjf denk ik: Wat heeft de dag van gisteren me aange reikt? Zodat ik dingen aan el kaar kan knopen - Wat heeft de psychologie je geleerd? „De psychologie heeft me vooral de relativering geleerd, er staat niet enig mens op enig pagina van enig boek. En dat is interessant en spannend Op het moment dat we vastesteld hebben dat water bij 100 gra den kookt is ook de spanning eraf. En als je linken wilt leg gen. Je kan aan elkaar knopen dat ik op m'n 9e jaar Pierre Jansen iets hoorde vertellen over kunst en die bezieling van hem gecombineerd met de grandioze wijze waarop mijn docent oude talen de wereld voor me schilderde, dat is de manier waarop ik denk dat je verhalen moet schrijven en vertellen bij klassieke of jazz muziek Het gaat om de ener gie, 'the spark' in de dingen." J ongensd romen - Waarom zing je en hoe is het gegaan? „Zingen is prenataal. Ik weet niet beter. Mijn moeder was zeer op jazz muziek gesteld en mijn vader was meer een Strawinski man. Het schijnt dat toen ik drie jaar was tijdens een treinreis met een petje door de coupé's ging en zong. You are my sunshine en My Body (let wel!) is over the ocean. In dat petje zaten dan geld en si garetten Edwin schaterde en liep weg om opnieuw koffie te halen. „Ik ben begonnen met jazz muziek en maakte een plaatje met Rogier van Otterloo toen ik zestien jaar was. M'n jongens dromen begonnen gestalte te krijgen. Daarna in de pophoek van de Nederlandse liedjes. Dat betekende dat ik op de hit parade kwam. Een aparte sen satie. Ik deed ook Franse en Duitse dingen en werkte met harry Bannink Maar ik besta niet uit een letterbak met vak jes en lijst Welke muziek je ook doet, je hebt te maken met rit miek, frasering, timing en dy namiek; of je liedjes van Ome Willem zingt of smartlappen. Het toepassen maakt het altijd weer spannend Wat ik mijn studenten leer is dat het luiste ren naar instrumentalisten veel interessanter is dan het nazingen van die woorden. Om te kijken wat het wezen is van het pianospel van peterson, of het wezen van het pianospel van Errol Garner." - Waf zing je 21 november? „Het jazz standaard reper toire van Gershwin en zo. En wat gedaan is door Nat King Cole en Frank Sinatra om er maar eens een paar te rtoemen en de songs van mijn onlangs uitgekomen CD 'That's all' die Harrie Geelen vrij vertaalde in 'Met mij.. That's all'. Jazz- liedjes wil ik altijd wel zingen; niet altijd Kleine Greetje uit de polder of Op de grote, stille heide." Edwin Rutten liep met mij mee door de lange gangen van het NOS gebouw naar buiten: „Ik zal je de CD sturen en dank voor je stralende lach." Relativerend? Ellen de Jong-de Wilde Had ik voorheen beslist de hulp nodig van een paar pumps met fikse naaldhak om wat hoger te komen, tegen woordig kan ik volstaan met me gewoon door Leusden te begeven. Een enorm pak bla deren heeft zich behaaglijk genesteld op werkelijk alle bestaande straten, stoepen, weggetjes en fietspaden. Het uitzicht op deze hoogte is ver bluffend anders maar met de constatering dat elke inwoner ineens enkele centimeters ge groeid lijkt is de aardigheid er al vanaf. Geheel aangepast aan het Leusdense landschap, ik hou niet van opvallen, be gint voor mij de ellende al direct bij de voordeur. Waarbij meteen kan wor den opgemerkt dat het overal aanwezige bladerdek behoor lijk glad kan zijn. Hoeveel schade-claims er inmiddels binnen zijn bij de gemeente over de eerste botbreuken weet ik niet. Misschien ben ik kort van memorie, maar voor mijn gevoel ligt er veel meer dan vorige jaren en blijft alles gewoon liggen tot het een sa mengepakte substantie is ge worden. Heel af en toe zie je wat ferme jongens en stoere knapen met een kanjer van een stofzuiger lopen. Laatst zelfs werd hier en daar ouder wets met hand en hark bergen bladeren opgestapeld, maar toch. Is er door de gemeente wegens bezuinigingen een kraantje dicht gedraaid, waar ik weer niets van af weet? Overal loop je op een dikke, spekgladde onderlaag. Wat de voordelen betreft kan ik weinig zinnigs melden maar over de nadelen wil ik wel één en ander kwijt. Glad dus, en het maakt niet uit of er gelopen of gefietst wordt, ik kan met zekerheid meede len dat ik in beide situaties mensen lelijk onderuit heb zien gaan. De eer om als lij dend voorwerp de toestand te mogen onderschrijven heb ik nog niet genoten. Helaas voor al mijn kinderen, die ook een plekje op mijn fiets hebben, lijkt dat slechts een kwestie van tijd. Nog zo'n frisse bij komstigheid is de onmogelijk heid te onderscheiden wat er zich exact onder de natte bla deren bevindt. Elke Leusde- naar weet welk gevaar daar loert: hondepoep. En dat in een tijd waarin de ribbelzolen geweldig populair zijn. Als ik nou beloof morgen direct mijn voortuintje van afstervend blad te zullen ont doen, kan dan een of andere leukerd van de gemeente een prettige toezegging doen over het met onmiddelijke ingang opgevoerde werkschema bij de groenvoorziening? Graag. Annelies ACHTERVELD - Met de actie 't Platteland heeft zijn eigen middenstand', wordt al jaren actie gevoerd in het Achterveldse, waar ook Stoutenburg onder valt. Dit jaar wordt vanwege het 45-jarig bestaan van de Achterveldse winkeliersvereniging deze actie gestalte gegeven middels een extra lange winkelactie waar bij voor de deelnemende mensen veel hogere prijzen zijn te verdie nen dan in voorgaande jaren. De Achtervelse winkeliersvereniging wil het lustrumjaar niet ongemerkt voorbij laten gaan. Middels een langlopende winke liersactie gaat men dan de komende vier weken actie voeren. In een grootse loterij kan men als hoofdprijs maar liefst duizend gulden winnen, terwijl de tweede en derde prijs van vijfhonderd en tweehonderdvijftig gulden ook niet mis zijn. Verder zijn er vele tientallen prijzen te winnen van honderd, vijfentwintig en tien gulden. Klanten krijgen bij hun inkopen bij iedere besteding van elke vijf gulden bij de aangesloten winkeliers een lotnummer. Bij de trekking op 28 december worden de prijswinnasrs bekend gemaakt. De winkeliersvereniging bestaat inmiddels uit zo'n twintig leden. Enkele activiteiten van het afgelopen jaar waren de Voor jaarsactie, waarbij de winkeliers de klanten een bloemenhulde kregen, de 'Dag van de Muziekwaar middels een etalage-actie en een liveband van DWS, de Achterveldse winkeliersvereniging samen met de muziekvereniging DWS deze actie steunde, de wielerploeg van de winkeliersvereniging, die al vanaf de start van de Tour de Junior deze ploeg sponsort. Verder was er dit jaar voor het eerst Dierendag. Op deze dag konden alle Achterveldse scho lieren met hun lievelingsdier naar 'Ons Gebouw' komen waar een tweetal dierenartsen wetenswaardigheden over dieren vertelde. Ook werd er het afgelopen jaar meegedaan aan de dag van het personeel. Alle werknemers van de aangesloten winkeliers kre gen een broodmaaltijd aangeboden bij hotel-café De Roskam. Het jaar wordt dan nu afgesloten met de intocht van de Sint-Nicolaas en de daaraan gekoppelde winkeliersactie die ook doorgaat tot de Kerst. Achtervelders kunnen rond 5 december worden gebeld door de Goedheiligman zelf en is er kans op het winnen van een taart. Op zaterdag 4 december zullen tussen 10.00 uur en 12.30 uur Zwarte Pieten in het centrum van Achterveld verrassingen uitdelen. LEUSDEN - Vrijdag 12 november heeft 'Passepartout' in winkel centrum Hamershof haar deuren geopend. Deze nieuwe winkel is gevestigd op 't Erf, op de plek waar voorheen Creatique te vinden was. Passepartout verkoopt lingerie, ondermode, damesmode en naaifournituren. (foto: Hans Verhorst) ACHTERVELD - Sinterklaas zal, samen met vijftien van zijn Pieten, zaterdag 20 november om 14.00 uur, door de mede-or ganisator van de intocht de Achterveldse winkeliers- vere niging, welkom worden gehe ten op het bordes van huize Sint Jozef aan de Hessenweg in Achterveld Daarna zal in een open landouwer een rondrit worden gehouden door het dorp, vooraf gegaan door de muziekvereniging Door Wils kracht Sterk met het majoret tekorps. Bij slecht weer zal van dit programma worden afge weken en worden uitgeweken naar De Moespot^ aan de Jan van Arkelweg, wa'ar de kinde ren alsnof contact kunnen krij gen met de Sint en zijn gevolg ruei in d

Leusder Krant | 1993 | | pagina 8