„Bij het afscheid nemen is meer mogelijk dan de mensen vaak weten" ,Het verdriet is zonder lie botheid al erg genoeg" Leusder Krant De gemeente Grafkeuze Gids De laatste rustplaats Terminale zorg Het jaar van de senioren Leusden krijgt een eigen mortuarium nstanties blijven post sturen na de dood van moeder Woensdag 17 november 1993 Pagina 9 1993: LEUSDEN - Het jaar 1993 is uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Nooit tevoren werden in Nederland zoveel mensen zo oud. Nooit tevoren speelden ouderen in onze samenleving zo'n prominente rol in zowel mogelijkheden, de zorg, als de problemen. De ontwikkelingen in Leusden weerspiegelen deze veran deringen in de maatschappij. Veel jonge mensen kwamen hier tien, twintig, dertig jaar geleden wonen, anngetrokken door de nieuwbouw. De kinderen van die generatie zijn nu veelal het huis uit en werd de VUT- of pensioengerechtigde leeftijd inmiddels bereikt. Anderen komen hier nu pas wonen omdat men centraal in Nederland in een mooie, rustige omgeving de 'derde levensfase' wil doorbrengen. Hoe gaat Leusden met de ouderen om? Kun je in Leusden goed wonen, van de wieg tot het graf? Wie is in Leusden voor deze leeftijdsgroep actief? Wat zijn de mogelijkheden? Wat zijn de problemen? De Leusder Krant wil in een serie artikelen deze vragen proberen te beantwoorden en neemt daarvoor als leidraad de nota van de Seniorenraad. Aan bod komen onderwerpen als participerende ouderenzorg, de zorg, het welzijn, de voorzie ningen, de huisvesting en de mobiliteit. Marianne de Valck LEUSDEN - „Ik vraag me weieens af wat ik zou moeten doen als mijn man overlijdt. Ik denk daar lie ver niet aan en toch maakt de onwetendheid mij soms onrustig", bedenkt Nollie van de Meer, van de afde ling voorlichting bij de ge meente. Ze is niet de enige. Hoewel ouderen een zekere kans hebben met het over lijden van leeftijdgenoten te maken te krijgen, geldt de informatie op deze pagi na niet alleen voor hen. Het antwoord op Nollie's vraag is overigens eenvoudig. Nabestaanden hoeven niets meer of minder te doen dan de uitvaartorga nisatie te bellen. Deze zorgt verder voor alle be nodigde officiële hande lingen, zoals opgave bij de burgelijke stand (binnen drie dagen na het overlij den), doktersverklaring, overlijdingsakte en het toestemming vragen voor begraven, cremeren of het eventuele uitstel daarvan. Over dit laatste beslist ove rigens de gemeentelijke lijkschouwer. Uitstel van een paar dagen, bij voorbeeld om familie over te laten komen, krijgt men meestal. Zeker wanneer een gekoelde ruimte voor de overledene aanwezig is. Voor wie verre familiele den heeft, is het daarom een overweging vooraf om voor een mortuarium te kiezen voor het afscheid Men kan in Leusden kiezen uit een eigen (familie)graf, een algemeen graf en kin dergraven. Een familiegraf is bestemd voor maximaal drie mensen. Het recht geldt 25 jaar en kan tegen betaling telkens met een periode van tien jaar ver lengd worden, mits twee jaar voor het verlopen van de termijn, aangevraagd. Een algemeen graf is ook bedoeld voor drie mensen. De gemeente bepaalt ech ter wie dat zijn. Voor wie daar moeite mee heeft, is een eigen graf een betere keuze. Deze graven blijven tien jaar na overlijdings- datum van de laatste, in stand. Verlenging is niet mogelijk. In Leusden is (op dit mo ment) geen speciale ruimte voor het bijzetten van ur nen en asbussen. Deze kunnen wel in nieuwe of bestaande (familie)graven worden bijgezet. Rondom het ereveld op de begraafplaats Rusthof mogen alleen witte stenen van een bepaalde hoogte komen. Bij speciale wen sen voor een grafsteen dient de consument hier mee bij de grafkeuze reke ning te houden. LEUSDEN - Half december verwacht Freek Zwarteveen zijn mortuarium in gebruik te kunnen nemen. De enige uitvaarverzor ger van Leusden krijgt een eigen uitvaartcentrum. In het gebouw aan de Valleilaan komt een, eventueel deelbare, aula met twee kamers waarin iemand opgebaard kan worden. Vormen van de buitenkant, zoals het scherpe puntdak, zijn in het interieur terug te vinden. Hierdoor krijgt dit moderne gebouw, zonder op een kerkje te lijken, toch een sfeer waarin stilte en samenkomen passen. In het gebouw zijn alle voorzieningen aanwezig voor zowel de zorg voor de overledene als de nabestaanden. Een naam heeft dit moratorium nog niet. Ideeën zijn welkom. Bij Freek Zwarteveen is een gids verkrijgbaar, waarin op een overzichte lijke manier alle informa tie staat voor zakelijke be slissingen en rouwverwer king. Voorin staat een checklist met handelingen, waarmee te voorkomen is dat belangrijkrijke beslis singen over het hoofd wor den gezien. Alle mogelijke vormen van verzekeringen en testa mentregelingen en een op somming van spoedeisen de administratieve, finan ciële en sociale zaken In het tweede gedeelte veel informatie over rouw en rouwverwerking, aan gevuld door een uitgebrei de litteratuur en adressen lijst. Een boek voor ieder huis. Leden van de Leus- dense Uitvaartvereniging krijgen het gratis. Belang stellenden kunnen bij Freek Zwarteveen het boek voor elf gulden ko pen. Freek Zwarteveen is 32 jaar. Onverwacht jong voor iemand met dit beroep. Zijn visie is warm en maakt veel bespreek baar. „Bij een uitvaart is veel meer mogelijk dan de meeste mensen weten. Ik probeer de nabestaanden zoveel mogelijk te betrekken bij alles wat ge daan moet worden. Vooraf net zo goed als achteraf. Want bij leven is het weliswaar niet prettig om over dit onherroe pelijk afscheid te praten, je zorgen maken omdat iets onbe kend of niet geregeld is is min stens zo vervelend." De mens lijdt het meest door het lijden dat hij vreest. Wie weet wat de overledene wilde, krijgt de zekerheid dat hij of zij alles kan doen zoals het be doeld werd. „Dit helpt bij het verwerken van het verlies", is zijn overtuiging Zijn onderneming werkt zelfstandig onder de overkoe pelende organisatie NUVEMA. Verzekerd zijn bi] deze organi satie is geen voorwaarde om Freek Zwarteveen te kunnen inschakelen. Het grote voor deel van een uitvaartverzorger uit de eigen gemeente, vindt hij de directe contacten. Zwarte veen is geboren en getogen Leusdenaar. Vooral mensen die al jarenlang in Leusden wo nen, vinden het dikwijls prettig om een echte Leusdenaar in te kunnen schakelen voor deze toch intieme gebeurtenis. Het samen kunnen delen van herin neringen en kennissen geeft bij voorbaat een zekere ver trouwdheid. Iemand uit de ei gen gemeenschap, is op zo'n moment makkelijker aan te spreken Hij is zich ervan bewust dat hij bij mensen als vreemde bin nenkomt op het moment waar op men het liefst alleen met naasten is. „Daarom vind ik het ook belangrijk dat wie mij belt geen antwoordapparaat te horen krijgt. Waar ik ook ben zorgt een verbinding voor di rect contact." Direct contact Direct contact wenst hij ook met de nabestaanden die daar prijs op stellen. „Ik wil mensen graag betrekken bijvoorbeeld bij de laatste verzorging. Het klaarmaken van de overledene, afleggen vind ik een afschuwe lijk en onterecht woord, is één van de taken die mij het dier baarst zijn. Het geeft voldoe ning. Juist daarom vraag ik soms aan de dochters of ze wil len helpen het haar van moeder zo te krijgen als ze het graag zagen. En de zonen mogen, als zij dat willen, hun vader in de kist leggen." Dit helpen kan zowel thuis, in het ziekenhuis als straks in het mortuarium. Zwarteveen: „Zeker wan neer iemand thuis sterft en naar een mortuarium gaat, neem ik de tijd Het hoeft alle maal niet haastje-repje. Dik wijls is het goed om de overle dene nog minstens een nacht thuis te houden, in zijn eigen omgeving. Daar kan iedereen op eigen manier afscheid ne men." Hij is vast van plan het mor tuarium zo toegankelijk als maar mogelijk is, te maken. Dat betekent, geen bezoekuren maar overdag altijd een open deur terwijl 's nachts een tele- •EUSDEN - Het overlijden van man, vrouw, vader of moeder eeft verdriet. Wrevel voor wie hier geen begrip voor op kan rengen, doet zeer. Hans van der Lelie wordt, ruim een jaar na het erlijden van zijn moeder, nog steeds geconfronteerd met post an haar gericht. Post van organisaties aan wie hij meer dan eens eeft laten weten dat zijn moeder niet meer leeft. Van het Astma- inds en commerciële bedrijven vindt hij dit ergelijk en slordig, ooral omdat de bedrijven en fondsen blijven sturen, ook nadat ij ze heeft ingelicht. Eenzelfde reactie van officiële instanties, )als de Woningstichting en de verzekeringsmaatschappij noemt ij echter 'hoogst kwalijk.' De moeder van Hans van der lie overleed op 8 september irig jaar. Haar huurwoning n de Woningstichting Leus- n werd keurig op tijd opge- gd. De stichting regelde de eindiging van de huur, keu en vriendelijk. Vervelend is wel dat de overname door volgende bewoners, steeds nieuw door oorzaken waar in der Lelie niets mee te ma il had, niet door ging. Bij ie- r bezoek van een belangstel- ide moest hij, met iemand n de Woningstichting, aan- izig zijn omdat de vorige huurder aansprakelijk is voor eventuele beschadigingen door de volgende opgemerkt. Bo vendien konden misschien de vloerbedekking en de gordij nen worden overgenomen. Drie maal ging de overname niet door. Drie maal moest Van der Lelie een vrije middag ne men om in het lege huis van zijn pas overleden moeder te wachten op de afronding. Na de laatste afwijzing, het werd januari, haalde hij het huisje leeg en droeg hij de afwikke ling aan de Woningstichting In de afgelopen maanden had hij de mensen van de Wo ningstichting leren kennen en zij hem, dacht hij Groot was zijn verbazing toen hij in mei een aan hem gericht schrijven, bedoeld voor zijn moeder ont ving. De Woningstichting wil de graag weten of zij nog steeds interesse had voor een aan leunwoning in Achterveld. Op zijn reactie kreeg hij 'duizendmaal excuses'. Helaas, het bericht dat zijn moeder overleden was, betekende niet dat zij geen belangstelling meer voor een andere woning had. Ze stond nog genoteerd bij de gegadigden. Groot werd de verontwaar diging bij Hans van der Lelie, toen hij 6 oktober opnieuw een vragenformulier van de Wo ningstichting ontving. Ditmaal wilde men weten of zijn moe der misschien bij 't Hamers- veld wilde komen wonen. Opnieuw excuses; „De twee bestanden zijn nu eenmaal niet Freek Zwarteveen bij het mortuarium in De Wetering, (foto: Hans Verhorst) foontje genoeg is om hem op te roepen. „In Leusden kan het afscheid veel persoonlijker zijn dan in een grote stad. Daar heeft een mortuarium soms vijftien kamertjes, waarvoor bezoekersregelingen wel nodig zijn. Hier kan men zonder on bekenden tegen te komen, net zo lang en wanneer men maar wil, afscheid komen nemen." Zijn eigen ervaringen in Den Haag opgedaan, leerden hem omgaan met veel culturen en ceremonies Bij een groeiend aantal culturen ook in Leus den, heeft deze vertrouwdheid ook hier voordelen. Veel kan. Uitvaart regelen Steeds meer mensen willen op voorhand regelen hoe zij hun uitvaart wensen. Daar voor zijn geen bijzondere wen sen nodig. Het argument om de nabestaanden zorg uit handen te nemen en twijfel de voorko men of het wel gebeurt zoals de overledene het gewild zou heb ben, is belangrijk genoeg Door lid te worden van een uitvaart vereniging kan men aangeven wat men wenst. Sinds decem ber vorig jaar heeft Leusden haar eigen uitvaartvereniging. De Coöperatieve Uitvaartver eniging Leusden telt inmiddels bijna 100 inschrijvingen. Deze mensen hebben recht op kor ting op de uitvaartkosten die zij maken, doordat ze met hun lidmaatschap een soort aan vullende verzekering afsluiten. Leden ontvangen een vragen lijst waarop ze hun wensen vens zijn natuurlijk altijd te veranderen Freek Zwarteveen, „Veel mensen weten niet wat tegen woordig allemaal mag." Hij somt enkele mogelijkheden op. „Familie en vrienden mogen de kist dragen. Dat wil zeggen, zij mogen de kist begeleiden. De kist staat op een speciale bran card. Wanneer men hier niet voor kiest kan de kist door professionele dragers wegge bracht worden. Familieleden mogen de dode zelf in de kist leggen. De nieuwe wet op de lijkbezorging schrijft niets meer voor, voor de kisten. Men mag zelf uitmaken waarin men begraven wenst te worden Zelfs een kist is niet verplicht. Zelfgemaakte bloemstukken zijn veel persoonlijker." Alle muziek is zelf te kiezen, daarbij hoort nadrukkelijk ook de 'levende' muziek van daar voor ingehuurde gezelschap pen, of de eigen (kleinkinde ren Zwarteveen wijst erop dat de gekozen muziek na het horen bij een uitvaart voor altijd een andere emotie oproept Een maal 'My Way' van Frank Si natra gehoord bij het afscheid van een dierbaar eigenwijs ie mand, en de indruk is uitwis- baar. Open dag Om mensen te informeren over wat er allemaal mogelijk is en bij een uitvaart komt kij ken, is Freek Zwarteveen vast van plan om volgend voorjaar Behalve dat iedereen mag ko men kijken hoe het nieuwe mortuarium eruit ziet, zal hij zorgen voor een expositie van alle bijkomende zaken Zwar teveen: „Het mortuarium is ze ker niet alleen bedoeld voor condeleancebezoeken en re cepties. De ruimte is ook ge schikt voor eigen diensten Dertig mensen in een kerk, doet een requim snel koud en leeg lijken Dertig mensen in de aula, geeft een hele andere in druk. Bij zo'n dienst is niet al tijd een priester of dominee no dig. Nabestaanden kunnen zelf een herdenking in elkaar zet ten Zelfs als herdenkings dienst een jaar na het overlij den. De ambiance is hiervoor geschikt, alle voorzieningen inclusief koffie en thee en een ringleiding voor gehoorge stoorden zijn aanwezig Leus den kent verder niet veel zalen die geschikt zijn voor dit soort besloten bijeenkomsten." De begrafenisondernemer regelt de contacten met de ge meente, de arts, de verzekering en iedereen die geïnformeerd moet worden De begraaf plaats mag men kiezen. Wan neer de overledene geen wens achterliet en geen nabestaande de opdracht geeft, kiest de bur gemeester. Bij crematie is tegenwoordig één zin van groot belang. Men wordt gevraagd of men be zwaar heeft tegen het uit strooien van de as op zee. Men moet dus nadrukkelijk be zwaar aantekenen om dit te voorkomen. As kan ook begraven wor den, in een daarvoor te bespre ken (urn)graf of in een be staand (familie)graf „Het is zeker niet zo dat nabestaanden na een crematie nooit een plek kunnen krijgen waar ze naar toe kunnen." Na crematie kan men dan ook een steen krijgen. Freek Zwarteveen. „Ik raad de mensen altijd aan, daarover niet te snel te beslissen. Bij een steenhouwer zien ze alleen nieuwe exemplaren. Men kan beter eens op een mooie dag op Rusthof gaan wandelen. Dat is de grootste showroom voor grafstenen die men zich maar voor kan stellen. Daar ziet men hoe een steen er na een paar jaar uitziet. Wil men met mos begroeid hebben dan moet men een andere steensoort kiezen dan glad marmer De uitvaartverzorger regelt veel. Soms moet hij eigen be slissingen nemen omdat nabe staanden op dat moment niet in staat of de gelegenheid zijn, om hem opdracht te geven. Een goed persoonlijk contact kan ergenis achteraf voorkomen Heeft men toch klachten dan kan men daarmee terecht bij de LOVU. Dit is een onafhankelij ke organisatie met klachten commissie. „Praten over dit onderwerp is niet langer taboe. Wie er aan begint, ontdekt dik wijls hoeveel liefde het geeft om elkaar te laten weten, wat de wensen zijn kunnen invullen. Deze gege- een open dag te organiseren. aan elkaar gekoppeld", was de reactie Ergernis Eenzelfde soort ergenis ont stond bij de verzekeringsmaat schappij. Moeder ontving pen sioen en alimentatie. Na het doorgeven van haar overlijden, stopte de pensioenuitkering onmiddellijk De alimentatie bleef komen, tot de verzeke ringsmaatschappij hierop geattendeerd werd. „Wanneer houdt dit een keer op?" Hans van der Lelie vraagt het zich af „Het verdriet om het gemis is groot genoeg zon der steeds opnieuw door dit soort botheid geraakt te wor den." Een conclusie is uit zijn er varingen zeker te trekken Men kan veel ergenis voorkomen door voor de nabestaanden een adressenlijst te maken van alle mensen, instanties, abonne menten en firma's die na over lijden geïnformeerd moeten worden. LEUSDEN - In de ge meente Leusden, zijn vier begraafplaatsen aanwezig: -de gemeentelijke be graafplaats Oud Leusden, gelegen achter de kerkto ren van Oud Leusden aan de Vlooswijkse weg. De plannen om deze begraaf plaats op te heffen zijn van de baan. Men besloot zelfs tot uitbreiding. Een paar maanden geleden werd een nieuw gebouwde aula ge opend, waar men droog en in een gepaste omgeving voor het laatst afscheid kan nemen. -Begraafplaats 'Rust hof' ligt op Leusdens grondgebied, maar Amersfoort heeft het be heer. Amersfoort wil hier een crematorium bouwen. Of dit doorgaat is nog on zeker. In onze regio zijn zes goed bereikbare cremato ria en na een sterke stijging in het aantal crematies, is nu een opvallende daling ingetreden. Mensen hech ten weer meer aan de tra- dionele ceremonies. -De rooms-katholieke begraafplaats aan de Ha mers veld se weg, achter de Jozefkerk. -De Rooms-Katholieke begraafplaats midden in Achterveld, van de St-Jo- sephkerk. Deze twee begraafplaat sen worden beheerd door de kerkbesturen. Toestem ming wordt bijna uitslui tend gegeven aan paro chianen. Alle vier de begraaf plaatsen zijn oud, mooi en indrukwekkend. Alleen in Achterveld overheerst het natuurschoon niet. Daar staat tegenover dat men daar ligt midden in de ge meenschap waar men meestal jaren gewoond heeft. LEUSDEN/ACHTER VELD - De laatste weken voor iemand overlijdt vra gen veel van zowel de pa tiënt als de mensen om hem heen. De Stichting Termi nale Thuiszorg Leusden, kan in deze omstandighe den helpen. Vrijwilligers van deze stichting komen op ver zoek om bij te staan, te be geleiden en te ontlasten. Dit kan een goed gesprek inhouden, waken bij de zieke, boodschappen doen of de kinderen opvangen. Deze zorg is vooral be doeld voor (ongeveer) de laatste zes weken dat de mensen ziek liggen en wanneer men niet aanvul lend verzekerd is. In het laatste geval heeft men recht op soortgelijke hulp door verpleegkundi gen en vergoed het zieken fonds de kosten. De aanvragen voor zo wel de vrijwillige (kostelo ze) terminale zorg als de door de verzekering be taalde, worden geregeld door de huisarts of de huis artsencentrale. In overleg met de zieke en de betrokkenen, stelt de coördinator van de stich ting een werkschema op. De bij de Leusdense stichting aangesloten vrij willigers zijn in veel maasr niet alle gevallen verpleeg kundigen. Hun taak vereist dit ook niet. Ze willen de zieke en familieleden bij staan. Bijvoorbeeld door familieleden de gelegen heid te geven om te slapen, een wandeling te maken of iemand te vinden om tegen aan te praten. Alle vrijwil ligers hebben zich voorbe reid op hun taak. Ze weten wat ze in (nood)situaties moeten doen, kunnen luisteren en weten van aanpakken. Aanvragen via de huis arts of doktercentrale, na dere informatie Nan Na- buurs, Achterveld 03425- 1242.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9