,Wij willen echt geen fiets meer zien in De Hamershof" Leusder Krant SVL 3 walst over Kanaleneiland heen Haaien geven de toon aan Bosuil Veroordeelden maken Liniedijk schoon Evenwichtige uitslagen van BVO :NFB en Seniorenraad voeren actie voor stallingen in parkeergarages 12 OP DE PLEK VAN 1 iieuwe zonnestudio in Leusden nbetrouwbaar ijs Poging tot inbraak oensdag 24 november 1993 Pagina 15 JUSDEN - De Echte Neder- adse Fieters Bond (ENFB), deling Leusden, heeft met n brief boos gereageerd op de wijzing van burgemeester en ithouders om een deel van de euwe parkeerdekken te re- rveren voor fietsenstallin- Het verzoek voor deze erdekte fietsenstalling am in eerste instantie van de niorenraad maar wordt door fietsersbond ondersteund. Fietsersbond hoopt met iar brief het college alsnog op idere gedachten te brengen. De eerste brief dateert van september De Senioren- ad stuurde aan het college n brief met de vraag of in de tbreidingsplannen van win- dcentrum De Hamershof re ining gehouden zou worden et de voetgangers in het win- ïlcentrum. Tevens werd het ee geopperd een klein deel ji beide parkeergarages be- hikbaar te stellen aan fiet- rs. Volgens de Seniorenraad luden daarmee veel proble- worden opgelost. Als jorbeelden noemt de Raad in tin brief het her en der neer ïtten van fietsen vlak voor een inkel waardoor de doorgang nstig belemmerd wordt. Ook iu daarmee wellicht het pro- ieem van fietsers in de win- lstraten verminderd kunnen orden. In het schriftelijke antwoord in B&W, half oktober, werd :t idee voor parkeerplaatsen een parkeergarage afgewe- ;n. Wel wilde het college toe- jven dat er sprake is van een iet aanvaardbare situatie, olgens het college past een etsenstalling onder de par- :erdekken echter niet in de iarkeerfilosofie' voor fietsen, ezocht zal worden naar ande mogelijkheden om de win- ilstraatjes obstakelvrij te ouden. Aan het hoofdpunt m de Seniorenraad, namelijk m het winkelcentrum alleen •egankelijk te maken voor oetgangers, wordt op een be- ankje na over het meedenken irder geen woord aan vuil ge laakt. De ideeën van de Senioren aad kwammen zo sterk over- in met die van de ENFB dat de ietsbond besloot de actie te aan ondersteunen. Om zoveel ïogelijk mensen te bereiken werd op grote schaal overleg gevoerd tussen diverse vereni gingen zoals de Duwgroep, Co mité Milieuzorg Leusden en de Werkgroep voor het langzame verkeer. Na de teleurstellende reactie van het college stelde de ENFB een brief op waarin ze duidelijk haar standpunt uit eenzette en daarmee dus tevens de Seniorenraad een riem on der het hart stak Ook al verschillen de uit gangspunten van de ENFB en de Seniorenraad, de oplossing is voor beiden simpel: Ruim in beide parkeergarages twee parkeerplaatsen in en bouw één daarvan om tot rijwiel stalling en gebruik de andere plaats voor de winkelwagen tjes'. Want dat is onlosmakelijk verbonden met de eis. Men kan natuurlijk niet een volge pakte fiets onbeheerd laten staan om een winkelwagentje weg te brengen, er moeten dus wel winkelwagentjes komen", zegt Paulien Brouwer, be stuurslid van de ENFB. Brou wer: ,,Dat krachten bundelen zie ik wel zitten. Als één schreeuwt gebeurt er niets maar als een grote groep van zich laat horen zal er op zijn minst een reactie moeten ko men. Laat het de gemeente maar duidelijk worden dat er meer mensen roepen om betere maatregelen Leusden wil mi lieu-vriendelijk zijn, maar vol gens mi] hebben ze in de raad geen van allen een fiets voor dagelijks gebruik. Wij willen onze verantwoordelijkheid ten opzichte van het milieu graag in de praktijk brengen en enige medewerking is dan wel nood zakelijk. Als de gemeente pre tendeert milieugericht bezig te zijn en Leusden autoluw te ma ken dan kunnen ze toch wel begrijpen dat daar een en an der tegenover moet staan. En dan willen wij, de mensen die er dus dagelijks mee gecon fronteerd worden, duidelijk maken wat de knelpunten zijn. Op de bouwplannen voor de uitbreiding van de Hamershof is nergens af te lezen welke op lossingen er zullen komen voor alle fietsers. Ze beloven dan wel extra fietsenbeugels en dat is natuurlijk prima maar dan verandert er niets aan het soms gevaarlijke gedrag van menig hardnekkige doorfietser." Enigszins moedeloos wordt Paulien er wel van, het gevoel continu achter de feiten aan te moeten lopen om pas dan te kunnen reageren. En wordt er iets door de gemeente onderno men dan mankeert er, naast een lange wachttijd, ook vaak van alles aan. „Neem nou de fietsbeugels. Met de modetrent wordt totaal geen rekening ge houden Veel mensen rijden op een mountain-bike, maar de dikke fietsbanden krijg je met geen mogelijkheid in de be staande beugels geplaatst. Dus, fietsen worden midden op het pad neergezet. Wat wij willen is gewoon met de fiets boodschappen doen waarbij een goede en droge parkeer plek gegarandeerd wordt." De gemeente reageert hierop met de veronderstelling dat de mensen hun fiets het liefst zo dicht mogelijk bij de winkels willen hebben, maar dat argu ment wuift Brouwer resoluut weg: „Het ligt er aan hoe de regels zullen worden en op wel ke wijze de naleving wordt ge controleerd. En als iedereen weet hoe het zit dan is de loop afstand toch net zo lang als nu de automobilist moet lopen Trouwens, de gemeente vindt wel dat gehandicapten hetzelf de stuk moeten kunnen afleg gen gezien de invalidenpar keerplaatsen in de garage." Jaap Kramer is secretaris van de Seniorenraad en mede opsteller van de brief aan het college. Hij wil duidelijk stel len dat er een verschil is tussen zijn club en de fietsersbond: „Wij willen echt geen fiets meer zien in het winkelcen trum, want het is een ernstige belemmering tijdens het door lopen van het winkelcentrum. Kijk maar rond, fietsen wor den vlak voor winkels neer ge zet waardoor je er bijna niet meer langs kan, of zomaar mid den in een straatje. En dan heb ik het nog niet eens over de mensen die daadwerkelijk blij ven fietsen en waartegen de politie kennelijk niets kan on dernemen. Overal staan bor den met de aanwijzing wat wel en dus wat niet mag maar het wordt met voeten getreden en door de gemeente op deze wijze in de hand gewerkt." Ook Brouwer beaamt de vaak chaotische toestanden- „Zoals bij de C-1000, of de snoepwinkel; dat is toch echt erg, een grote warboel van fiet sen Mensen zouden de zeker heid moeten krijgen dat op de fiets boodschappen doen in de Hamershof sneller gaat dan met een auto maar dat punt is nog lang niet bereikt. Wij snap pen echt niet wat de gemeente nou van plan is maar zijn daar erg nieuwsgierig naar." De brief van de ENFB is op 30 oktober verstuurd maar de reactie van het college laat nog op zich wachten. De landelijke actie van de ENFB van vorig jaar, waarbij de slogan '12 op de plek van 1' werd ondersteund met op blaasbare auto's, zou volgens Brouwer nu in Leusden uitste kend uitkomen. Brouwer: „Met t-shirts en opblaasauto's werd het publiek er op opmerkzaam gemaakt dat op een parkeer plaats twaalf fietsen konden staan. Helaas loopt die actie niet meer. We hebben de Senio renraad wel geadviseerd om meer actie te ondernemen. Het effect van een bus vol proteste rende ouderen zal waarschijn lijk groter zijn dan het schrij ven van een brief." Annelies Heuvelink Tijdens een boswande ling kan het gebeuren dat je ergens een troep druk- doenerige en herriemaken- de vogels van diverse plui mage al van verre kunt ho ren. Als je dan gaat kijken wat de oorzaak van de ver ontrusting is, dan blijkt dat meestal een bosuil te zijn Zoek de boom maar af waarin dat zenuwachtige stelletje zich bevindt en op een tak, niet ver van de stam, zie je'm zitten. Onbe wogen voor de herrie om hem heen zit hij lekkere in de zon, uit te rusten van de nachtelijke jacht. Want als andere vogels slapen gaat hij op voedsel uit. Trouwens, al zijn acti viteiten vinden 's nachts plaats; zijn territorium verdedigen, de partner het hof maken, de onverzadig bare jongen van voedsel voorzien, 't is allemaal nachtwerk. De zintuigen zijn daar dan ook helemaal voor aangepast. Het gezichts vermogen van de uil is wel zestig maal gevoeliger dan het onze. Net als bij ons staan de ogen naast elkaar. Dat maakt het mogelijk om diepte te zien en nauwkeu rig de afstand te schatten. De ogen zitten echter vast in de kassen en wil de uil ergens anders heen kijken dan moet hij de hele kop verdraaien. Voor een uil geen enkel bezwaar, zon der enige moeite zet hij zijn kop achterstevoren op de romp. Toch is het gehoor van de uil het zintuig waar hij bij de jacht het meest ge bruik van maakt. Om het gehoor niet te hinderen en ook om de prooi, voorna melijk muizen, niet voor tijdig te waarschuwen be schikken de uilen over een geluidloze vleugelslag. Dat geluidloos vliegen wordt mogelijk gemaakt door de slagpennen die op een doelmatige wijze bedekt zijn met een fluweelachtig dons. De luchtstromingen, die oorzaak zijn van het geluid, worden tegenge gaan. Nestelen doen de bosui len het liefst in holle bo men, maar bij gebrek daar aan willen ze ook wel ge noegen nemen met een oud roofvogelnest of holten in oude gebouwen. De drie tot vijf eieren worden om de andere dag gelegd en met een wanneer het eerste ei is gelegd, gedurende achten twintig dagen bebroed, waardoor het leeftijdver- schil van de oudste en de jongste meer dan een week kan bedragen. Dat kan tot gevolg hebben dat bij voed selschaarste de oudste, dus sterkste, het beschikbare voedsel voor zich opeist en de jongste en zwakste ster ven. En als die dan toch dood zijn, wat let je dan om ze als aanvulling op het menu, op te eten. Gedurende het broeden wordt het wijfje door de man van voedsel voorzien. Ook is het zijn taak om het voedsel voor de jongen te vangen. De buit wordt op het nest door het vrouwtje in stukken verdeeld en aan de jongen gevoerd. Zijn er meer dieren buitgemaakt dan er op dat moment no dig zijn, dan worden die beioaard. Als er gevaar dreigt is het wijfje bijzon der agressief. Zij valt niet alleen veel grotere dieren dan zijzelf aan, maar ook voor de mens deinst ze niet terug. Een bekende Engel se natuurfotograaf kostte zijn belangstelling voor het nest een oog en een kennis van mij hield er een paar flinke hoofdwonden aan over. Na meer dan een maand vliegen de jongen uit, maar goede vliegers worden ze pas na een maand of drie. Als ze die tijd overleven verlaten ze het territorium van de ouders en gaan op zoek naar een eigen jacht terrein. G. van Leeuwen mnestudio 't Ruige Veld, aan de Ruige Velddreef 127, is de naam een nieuw bruiningscentrum. Komende zaterdag opent de udio voor het eerst de deuren van de cabines Een wereld vol mnewarmte Zo omschrijft eigenares Corina van Nunen het 'fst haar fonkelnieuwe zaak. De afgelopen periode hebben we er werkelijk alles aan gedaan ft er een zo mooi en comfortabel mogelijke zonnestudio van te aken. Want de hedendaagse consument die met zijn huid bezig is rrwacht meer dan alleen een paar cabines waar zonnebanken in aan. Met name de entourage, de privacy en de hygiene zijn xtengewoon belangrijk. Dat geldt ook voor de kwaliteit en 'gonomie van de zonnebanken. De nieuwe zonnestudio is dan k uitgerust met een gewone zonnebank, een snelbruiner en een ipersnelbruiner. Alle apparaten zijn uitgerust met één ofmeer- '<re gezichtsbruiners", aldus Corina van Nunen. Op de vraag waardoor zonnen onder een zonnebank zo popu- ir geworden is, antwoord Corina. ,,Het is een feit dat de meeste ensen een zonnebank behaaglijk vinden. Ze houden er een tspannen gevoel aan over. Bijna iedereen vindt ook dat ge- Hinde mensen er vitaler en gezonder uitzien.Ter introductie itvangen alle bezoekers die een abonnement aanschaffen een set nnecosmetica cadeau. Zonnestudio Ruige Veld is telefonisch reikbaar onder nummer 943002 Een bruin lintje krijgen kan op le werkdagen doorlopend van 9.00 tot 22.00 uur. Zaterdags van 00 tot 17.00 uur. BUSDEN - De politie heeft aandagmiddag om twee uur >de ijsbaan aan de Heiligen- ïgerweg jongelui van het ijs gehaald. Het ijs was volgens de politie nog te onmbetrouw- baar. LEUSDEN - Het derde team van de Schaakvereniging Leusden kende geen enkel me delijden met het Utrechtse Kanaleneiland-2 en behaalde z'n tweede klinkende zege in deze prille competitie. Al na 20 minuten en 14 zetten kon het eerste punt voor SVL- 3 worden genoteerd. Dick van Ooik trof aan het achtste bord een tegenstandster die hem blijkbaar niet voor vol aanzag en slordig begon. Dick straft zo'n hooghartige spelopvat ting doorgaans direct af. Zeer snel moest de dame in kwestie dan ook machteloos toezien, hoe hij haar opening volledig de vernieling in speelde. Na een uur was de stand weer in evenwicht door verlies van Te Winkel. Daarna zorgden Struiwig, Rietveld, Weygertze en Van Kampen voor een 5-1 voorsprong en Boogaard snoepte daar nog een half puntje bij. Aan het eerste bord kwam Beijer na de tijdcontrole re mise overeen, hoewel nadere analyse uitwees dat die uit slag niet zo zeker de juiste had hoeven te zijn. Maar gezien de al vaststaande zege van SVL werd begrijpelijkerwijs niet gekozen voor uitspelen of ar bitrage. SVL-3 gaat nu stevig aan de leiding in zijn klasse en zal op 13 december in Bussum die po sitie in de derde competitie wedstrijd vast en zeker met verve verdedigen. Beker Wim Velker en Arnold Peper kamp plaatsten zich voor de volgende ronde in de strijd om de beker. Respectievelijk Wil- ligenburg en Aghlani onder vonden de sterkte van deze SVL-toppers. Voor de clubcompetitie wer den 12 partijen gespeeld. In groep 1 moest koploper Agter- berg z'n tweede verliespartij incasseren. Hij dient Vos nu op gelijke ranglijsthoogte te dulden. In groep 2 zette Frank van Gorp ook z'n derde partij in winst om en bezorgde daar mee Vincent van de Bilt z'n eerste nederlaag. De Jager deed een verwoede poging de gradatie naar groep 3 te ontlo pen, maar sleepte tegen Lang- man slechts een halfje uit het vuur. LEUSDEN - Tijdens de Speedo Jaargangwedstrijden in het zwembad de Hooghe Waerd te IJsselstein, die afge lopen zaterdag plaatsvonden, heeft de Haaien-zwemjeugd opnieuw successen geboekt. In deze wedstrijd met alleen lange afstanden (400 meter en 800 meter vrije slag), waar voor alleen de snelste jeugd uit de provincie Utrecht kan worden ingeschreven hebben de Haaien met 6 deelnemers 5 medailles behaald (1 keer goud, 2 keer zilver en 2 keer brons). Bronzen medailles waren er op de 400 meter vrije slag voor Annemieke van der Werf (5.47.0) en Robin Hoendervan gers (5.46.5). De zilveren me daille op de 400 meter vrije slag was bij de meisjes voor Haike van Stralen. In een zeer spannende race verbeterde zij haar persoonlijk record met ruim 13 seconden. Haar tijd, 5.29.2, betekende tevens een nieuw clubrecord. Bastiaan Tamminga won zil ver op de 800 meter vrije slag. Op dit zware nummer zwom hij zowel een nieuw persoon lijk als een nieuw clubrecord (10.27 1). Het vorige record stond op naam van Rogier Tol boom en dateerde uit 1988. Mathijs Lugthart won goud op de 400 meter vrije slag in een tijd van 5.39.8. Op de 800 meter vrije slag bij de jongens geboren in 1982 zwom Lammert Beens 11.20.8. Hij verbeterde hiermee zijn beste persoonlijke tijd met ruim 13 seconden. De Haaien-jeugd blijft binnen de kring Utrecht de toon aan geven! Zondag 21 november vonden in Veenendaal limiet- wedstrijden plaats met als programma-onderdelen 400 meter wisselslag, 800 meter vrije slag en 1500 meter vrije slag. De resultaten waren de volgen de: 800 meter vrije slag: Maartje van Stralen 11.33.0 Marjolein van der Werf 12.19.3 Sandra van Wegen 10.43.7 (derde plaats) 400 meter wisselslag: Karlijn van Stralen 6.13.0 Eveline Brienesse 5.59.4 Arjan van den Berg 5.51.0 Vincent Oosterbroek 5.43.5 Ewout Paulusma 5.37.5 Kevin Mori 6.07 8 1500 meter vrije slag: Werner van den Berg 18.32.0 In groep 3 weigert Henk Oos- ting zich neer te leggen bij een dreigende degradatie. Hij ver sloeg de tot nu toe in de club competitie ook niet bijster succesvol opererende Jan Nij- hof. De leider in groep 4, Van de Tang, verstevigde zijn top positie. M. Ilmer won voor het eerst, Van der Pol bleef ook na deze ronde de nul trouw. Uitslagen: A. Peperkamp - Aghlani 1-0 (beker) Velker - Willigenburg 1-0 (beker) Agterberg - Vos 0-1 Shahrizadeh.- Elschot 1-0 Van de Bilt - Van Gorp 0-1 Langman - De Jager remise Van der Harst - Halkes 1-0 Oosting - J. Nijhof 1-0 Zaal - Fransen 1-0 Van de Tang - v. Dalen 1-0 Veenendaal - Meylof 0-1 Hubert - Van der Pol 1-0 M. Ilner - Abassalian 1-0 P. Illner - Halil afgebroken LEUSDEN - Voor het oprui men en herstellen van schade aan de Liniedijk wil de ge meente mensen inzetten, die veroordeeld zijn tot het ver richten van alternatieve dienstverlening vanwege so ciale fraude. Daarover is overeenstemming bereikt tussen de gemeente, de officier van justitie en de re classering. Er zal bij voorkeur op zaterdag worden gewerkt door groepjes van 3 tot 5 men sen. De Regionale Werkplaats schap Amersfoort zal zorgen voor toezicht door een werk meester. Verder moet de gemeente zorgen voor toilet- en schaft- voorzieningen en gereedschap. Het zal wel om sobere voorzie ningen moeten gaan, omdat het 'strafelement' tot uiting moet komen. Het project kost de ge meente een bedrag van 26.500,--. Eerder stelde ge meente een krediet beschik baar van 30.000,-- voor het achterstallig onderhoud aan de Liniedijk LEUSDEN - Bij een woning aan de Hohorstlaan is zondag avond om 18.45 uur een poging gedaan tot een inbraak. De bu ren hoorden lawaai in de wo ning en zagen een raam open staan. Toen de man naar het huis van de buren ging om het raam te sluiten zag hij dat er een tweede raam openstond. Het kwam niet in hem op dat er van een inbraak sprake zou kunnen zijn Er werd door de bewoners niets vermist. LEUSDEN - Na de kleine dip van vorige week kon het eer ste team afgelopen zondag weer met de winst strijken: 5-3 tegen Inside 2. Eric Berg, Erik Vink, Belinda Out en Eef van der Berg leken in eerste in stantie een gemakkelijke wedstrijd tegemoet te gaan toen ze met 3-1 uit de singles kwamen, alleen Van der Berg verloor. De vrouwen-dubbel kent nog wat gewenningsproblemen en ging net verloren. De mannen deden goed hun werk, waarna Erik en Belinda voor het win nende punt zorgden. Op dit moment staat BVO 1 op een mooie tweede plek in de poule. Het tweede team heeft voor het eerst dit seizoen verloren, tegen Badso 4. Carin Brundel won als enige de single en de mixen kwamen op naam van BVO. Helaas geen punten dit keer. BVO 3 staat op kop in hun poule en begint heuse kam pioenschapsneigingen te ver tonen. Annemieke Brons speelt iedere week beter en Eddy van Dijk lijkt na de bles sure weer helemaal terug. Op Marjolein Schimmel kun je al tijd rekenen (goed voor mini maal 2 punten) en Bart Degen hart zorgt voor de juiste wed strijd-spirit. Met 6-2 tegen Badso 5 bleef dit team na 6 wedstrijden ongeslagen Ex tra vermelding verdient de single van Annemieke die bloedstollend was. De set standen zeggen genoeg: 12-11, 8-11,12-11. Overige uitslagen: Kr. Rijnstreek 10 - BVO 4 0-8 BVO 5 - Badso 7 7-1 Badso8-BV0 6 7-1 Eemnesll - BVO 7 5-3 BVO 8 - Driebergen 4 3-5

Leusder Krant | 1993 | | pagina 14