'Aladdin' humoristisch Disney meesterwerk honeymoon in Vegas Ky Cultuur y Cultuur Warm aanbevolen... Honeymoon in Las Vegas .Leusder Krant. FILM EXPOSITIE THEATER JEUGDFILM EXPOSITIE FILM DE FLINT JEUGDTHEATER THEATER JEUGDTHEATER DE FLINT Woensdag 24 november 1993 .CULTUUR, Pagina 6 AMERSFOORT - In i937 ging de eerste avonvullende Disney tekenfilm 'Snow White and the 7 Dwarfs' in première. Nie mand had toen kunnen ver moeden dat dit de eerste zou zijn van een rij van 30 teken films die stuk voor stuk een miljoenpubliek trokken en (te recht) de status van 'classics' zouden verwerven. Na het ver scheiden van de meester Walt Disney himself, werden deze meesterwerken populairder dan ooit. Nu ruim 55 jaar ver der is er zelfs het 31e mesterwerk afge leverd: 'Aladdin'. Deze maakt nu al geschiedenis door alle bezoekrecords van te kenfilms te verbreken en is in middels ook al bestempeld tot 'Disney-classic'. Alleen al in Amerika' leverde de film mee dan 350 miljoen dollar op. Het Euro-Disney gebeuren mag dan op een financieel debacle afsteven, de Disney company in het Amerikaanse moeder land verdient meer dan ooit te voren. Overal ter wereld vin den Disneyvideo's, boeken en andere merchandise gretig af trek. Dure reclamecampagnes moeten de stroom op gang hou den Dat geldt ook voor Alad din Al ruim van te voren werd de komst van deze 'box-office' aangekondigd Maar de film is dan ook de moeite waard. Het verhaal van dit sprookje is wereldberoemd en is op zich zelf weinig verrassend. Maar dat is ook niet belangrijk Het gaat om de wijze waarop dit vorm is gegeven De romanti sche sprookjestraditie heeft dit keer plaats gemaakt voor een heel eigentijdse invulling van een tekenfilm. Nog nooit was een Disney tekenfilm zo vlot, humoristisch en flitsend als deze 'Aladdin'. Voor alle duidelijkheid: Aladdin is sprookje uit '1001 nachten'collectie De gelijkna mige hoofdfiguur is een vrij buiter die lak heeft aan regels en wetten. Samen met Zijn RISING SUN Regisseur Kaufman schetst in deze film een be klemmend beeld van de be sloten machtige Japanse gemeenschap in Amerika. Met eigen waarden, nor men en regels waarvan men niet durft af te wijken. Het verhaal opent met een heftige (wurg-)sexscène die weinig aan de illusie overlaat. Helaas is het ge not voor de vrouwelijke deelneemster maar van korte duur want tijdens de vrijpartij wordt ze naar het hiernamaals geholpen. En net als in al die duizenden andere films is ook, hier weer de klassieke vraag: wie, o wie heeft het ge daan? Het is aan het op vallende politieduo Con ner (Sean Connery) en Web Smith Wesley Snipes) deze, in een Japans kan toor gepleegde moord, op te lossen. Een duo in de trant van de Leathel Wea pon-serie maar dan min der komisch. 'Rising Sun' is van een ander kaliber en moet het meer hebben van het verhaal. Dat slaagt erin om keer op keer de kijker op het verkeerde been te zetten. De film blijft hier door boeien tot aan de laat ste minuut. En onder scheid zich hiermee van die vele andere in dit genre. O.a. in Grand-Amcrsfoort, City 1-Utrecht en Atlan tic-Harderwijk TINA: WHAT'S GOT LOVE... Regisseur Gibson is er re delijk in geslaagd om met 'Tina, What's got love got to do with it' een even wichtige combinatie van muziek en biografie neer te zetten. De verfilming van de autobiografie 'I Tina' toont de bewogen jaren die Tina Turner zowel zakelijk als privé meemaakte. Dui delijk wordt hoe Tina ge worden is tot de energieke, erotisch ogende en sterke zelfstandige vrouw van nu. Gelukkig is dit verhaal rij kelijk gevuld met de be kende hits. Want hoe inte ressant de biografie ook mag zijn: het draait toch allemaal om de songs. Deze verwoorden de verschil lende perioden uit Tina's leven en wordt door actrice Angela Basset op verbluf fende wijze gestalte gege ven. Een must voor de fans. O.a. in Camera-Utrecht en Gr a n d -Amersfoort HARD TARGET Van Damne, 'the muscles from Brussels' in een ge welddadige actiefilm. Dit maal speelt hij de wat me lancholieke zeeman Chan ce uit New Orleans, een meester in Oosterse vecht sporten. Om zijn schulden af te betalen laat hij zich inhuren door (uiteraard) de jonge vrouw Natasha, die op zoek is naar haar spoorloos verdwenen va der. De zoektocht die voor Chance aanvankelijk op een onschuldig avontuur tje leek, loopt echter uit op een sadistische jachtpartij. Tijdens zijn tocht komt hij terecht in een club van cri minele multi-miljocnairs die puur uit verveling jacht maken op dakloze Viet- nam-veteranen. Voor hen is de vechtlustige Chance 'the ultimate hard target', de beste prooi die ze ooit hebben gehad. Regisseur Woo heeft geprobeerd om Van Damne's vechtkun sten zo uitgebreid en ex pressief mogelijk in beeld te brengen. Daarbij zijn veel bewegingen op ballet achtige wijze weergegeven zodat het lijkt of ballet en kung-fu vermengd wor den. Maar desalniettemin is het één van de geweldda digste films van Van Dam ne geworden. Te zien in o.a. Grand- Amersfoort, Catharijne- Utrecht en Atlantic Har derwijk aapje Abu woont hij in het Ara bische sultanrijk Agrabah, een mystiek staatje in een uitge storven zandwoestijn. Jasmijn, de prinses van dit sultanrijk, is diep ongelukkig. Haar vader probeert haar tgen haar wil wanhopig aan de man te bren gen. De enige voorwaarde is dat het een prins moet zijn. Ja- far, de aan het hof verblijvende grootvizier heeft wel trek in een huwelijk Maar hij is geen prins. Een magische toverlamp met een geest moet hem helpen aan de macht te komen Het is echter Aladdin die deze lamp met geest aanvan kelijk in bezit krijgt. Als deze geest eenmaal zijn entree heeft gemaakt barst de film los. Het is juist deze geest die de show stelt In de Engelstalige versie wordt deze ingesproken door Robin Williams Deze raast in sneltreintempo er een gigan tisch aantal messcherpe grap pen en grollen doorheen zonder de kijker maar ook een enkel ogenblik te vervelen. Diverse bekende Amerikanen worden hierbij op de hak genomen. Deze gedaantewisselingen van de Geest zijn juweeltjes. Het ene moment staat hij als Arse- nio Hall nog te joelen, het vol gende ogenblik neemt hij de robuuste gedaante van Arnold Schwarzenegger aan om ver volgens een perfecte imitatie van Jack Nicholson neer te zetten. Al met al worden er ruim 60 personen uitgebeeld. De toeschouwer zal mede door het hoge tempo moeite hebben om al die figuren te herkennen. De Geest staat aanvankelijk in dienst van Aladdin die drie wensen mag doenEén daarvan is de wens om prins te worden om zo de man te kunnen wor den van zijn geliefde Jasmijn. Maar zoals het in een goed sprookje betaamt worden de plannen doorkruist door de macht van het Kwaad, in dit geval de grootvizier. Deze strijd tussen goed en kwaad is door een aantal geniale teke naars uitgebeeld. Zo is de fi guur Aladdin uit de pen van tekenaar Glen Keane voort ge komen Deze heeft zijn kwali teiten al eerder bewezen met zijn creatie van het Beest ut de film 'Belle en het Beest'. Ook leverde hij een belangrijke bij drage aan 'de Kleine Zeemeer min'. Aladdin is duidelijk vlotter van opzet Dit karakter baseerde hij op de jonge Tom Cruise gecombineerd met de humor van Michael J Fox en de lenigheid van rapper Hammer. De tekenfilmfiguurtjes wor den gesitueerd in een schite- rend kleurenpallet van diepe kleuren en lichte tinten In combinatie met de grandioze humor van Robin Williams is 'Aladdin' een genot om naar te kijken. Gelukkig heeft men in de Nederlandse versie veel van de grappen goed kunnen ver talen waardoor de film niets aan kracht heeft verloren Van af morgen gaat zowel de Ne derlandse- als Engelstalige versie in première. O.a. in het Grand Theater in Amersfoort J. van Burgsteden AMERSFOORT - Grappige komedie over Betsy (Sarah Jes sica Parker) en Jack (Nicolas Cage), een paar dat wil trou wen. Jack heeft aanvankelijk zijn moeder beloofd vrijgezel te blijven maar zwicht voor Bet sy. Uiteindelijk reizen ze sa men naar het huwelijkspret park Las Vegas. Daar loopt al les uit de hand. Vlak voordat de ceremonie begint probeert Jack met pokeren geld voor zijn huwelijk bijeen te sprok kelen. Zoals te verwachten valt verliest hij: niet alleen al zijn geld maar ook de 65.000 dollar die hij had geleend van zijn tegenspeler Tommy (James Caan). Deze Tommy biedt Jack aan zijn schuld af te kopen door zijn aanstaande bruid drie da gen aan hem af te staan. Uiter aard is Betsy woedend maar geeft tenslotte toch toe Als het er echter naar uit ziet dat Tom my en Betsy echt verliefd wor den op elkaar slaan bij Jack alle stoppen door. Hij gaat het stel in vliegende vaart achter na maar trapt daarbij in de ene val na de andere. De centrale vraag van deze film is- wanneer weet je wie de Ware is? Filmliefhebbers die denken dit eerder te hebben gezien hebben gelijk. In de filmhit van afgelopen zomer 'Ihdicent Proposal' draaide het om precies dezelfde* vraag. Gelukkig zijn beide films com pleet anders van opzet. 'Indi- cent Proposal' is veel serieuzer 'Honeymoon in Las Vegas' is een echte komedie. Vooral de locatie Las Vegas is heel grap pig als decor. De uitbundige sfeer die hier heerst geeft de film een vrolijke tint. Daarbij worden alle scènes in Las Ve gas gekenmerkt een Conventie van Elvis-imitators. Uit alle hoeken komen ze vandaan en op de meest gekke momenten duikt er eentje in het beeld op. Dit zorgt voor diverse komi sche situaties en maakt de film tot een lichte, onderhoudende komedie. Niet een waarbij je dubbel ligt van het lachen maar waar je wel vrolijk van wordt. J. van Burgsteden Comedy about a lionevmoon, 34 living l.lviMs and au indecent proposal De bloem der 1001 nachten Pasolini baseerde deze film op de verzameling Oosterse ver halen Alf laila wa laila, ons bekend als Duizend-en-één- nacht De donkere slavin Zu- murrud wordt op de markt van Bagdad gekocht door de oner varen jongen Nur-ed-Din. Zij vertelt hem na het liefdesspel drie verhalen. Zumurrud wordt gestolen, maar door zich als man te vermommen weet ze te ontsnappen. Het plot krijgt vele wendingen en kronkelin gen Arabische verhalen die vertellen omwille van het ver tellen en steeds met een onver wacht detail eindigen. Dat de tail is dan vaak een speling van het lot en niet het gevolg van een rationeel menselijk besluit. De onverholen erotiek en sexu- aliteit die zoveel opschudding rondom deze film veroorzaak te, komt tot uiting in liefdess cènes die echter nooit verzan den in pornografie. Daarbij zijn de pracht van de Arabische architectuur en het puur exoti sche van de in Ethiopië, Jemen, Iran en Nepal gefilmde scènes een lust voor het oog. Filmtheater De Lieve Vrouw Donderdag 18 tot en met zater dag 20 november Aanvang: 20.30 uur Benny's video Benny is een jongen van 15 met ouders die geen tijd voor hem hebben Compensatie vindt Benny in het permanent kijken naar videofilms en het spelen met opname-apparatuur Zijn van de buitenwereld afgeslo ten kamer is een donker hol met monitoren. Als zijn ouders een weekend weg zijn, neemt Ben ny een meisje mee naar huis. Hij toont haar zijn videorijk en het slachtpistool dat hij stal tijdeps zijn bezoek aan het slachthuis. De grens tussen vi deo cn werkelijkheid lijkt voor Benny niet meer te bestaan als hij het meisje uitdaagt het pi stool op hem te proberen. Als zij weigert, draaien de rollen om. BENNY'S VIDEO wordt het voorbeeld genoemd van een nieuwe existentialistische ci nema die zich verzet tegen ge makkelijke antwoorden Ha- neke heeft de gebeurtenissen onderkoeld, uiterst precies en indringend close verfilmd. Zijn stijl bestaat uit registreren, de invulling is aan de kijker. De film maakt deel uit van een trilogie die de ijzige verhou dingen in de huidige Oosten rijkse samenleving in kaart wil brengen. Benny's video is daarin het tweede deel, het eer ste is 'Der siebente Kontinent', het derde is in voorbereiding. Filmtheater De Lieve Vrouw Vrijdag 19 en zaterdag 20 no vember Aanvang: 23.00 uur Salo of de 120 dagen van So dom Gebaseerd op een boek van De Sade, toont Pasolini's laatste film zijn aanklacht tegen de 'moderne' maatschappij. Hij stelt deze voor als een fascis tisch systeem dat middels taal zijn sadistische handelingen versluiert; als een consumptie maatschappij die iedereen ge- lijkschakelt en daardoor de mond snoert. De mens als ob ject Plaats van handeling is een afgelegen villa. Vier hoog waardigheidsbekleders geven zich over aan sexueel geweld en perversie. Zij voeren hun wrede martelingen uit op acht jongens en acht meisjes, die zij geselecteerd hebben na een grootscheepse razzia in de om liggende dorpen Als inspira tiebron voor hun handelingen gebruiken ze de verhalen die worden verteld door drie chi que dames in de villa naast hen. De slachtoffers zwijgen. Waar schuwing: deze film bevat schokkende beelden. Op dins dag 23 november wordt de film voorafgegaan door een lezing door Wim Franssen van de Stichting Mei over het totale werk van Pasolini en in het bij zonder over de film Salo Op deze avond is de aanvangstijd 20.00 uur! Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 24 november Aanvang: 20.30 uur Ed Bakkenes met 'Schilderij en' Rozen, wolken in een duister gloeiende avondhemel, letters die wel van kratten afkomstig lijken, brandende kinderen, stripfiguren, plafondengeltjes. Beeldelementen uit totaal ver schillende werelden, maar op de olieverfschilderijen van Ed Bakkenes (1961) ontmoeten ze elkaar. Die ontmoeting is vaak humoristisch en verontrustend tegelijk. Niet alleen in beelden, maar ook in zijn manier van schilderen zet Bakkenes con trasten naast elkaar Naast een stukje romantisch, vet schil derwerk kan een stripachtige, kale tekenstijl opduiken. Een fotografisch-realistische pas sage 'vloekt' bijna met expres sieve, abstracte verfstreken. Amersfoorter Ed Bakkenes - vorig jaar exposeerde hij bij galerie Wulfse - laat zich vaak inspireren door oude platen hoezen, covers van detectives, en viewmaster- en kinder filmpjes uit de vijftiger jaren. Teksten, op allerlei manieren in de schildering verwerkt, suggereren een gewelddadige sfeer. In het theatercafé laat de schilder een selectie zien van zijn meest recente werk. Het afgelopen jaar heeft hij zich vooral toegelegd op het schil deren van portretten. Foyer Theater De Lieve Vrouw Tot en met zondag 12 december Vrijdag 26 november 20 30 uur Han Römer en Titus Tiel Groenestege met 'De oli fantsdracht' Zondag 28 november 14.30 uur: Cosmic Illusion met 'Wilde about Oscar' Woensdag 24 november 14 30 uur: Gullivers reizen Max en Dave Fleischer Tot en met zondag 12 december Ed Bakkenes Schilderijen Woensdag 24 november 20.30 uur Salo of de 120 dagen van Sodom Donderdag 25 november tot en met woensdag 1 december 20.30 uur Bad lieutenant Vrijdag 26 cn zaterdag 27 no vember 23.00 uur: Blue velvet Zaterdag 27 november 14.30 uur- Artemis met |Het verhaal van paard Parel en boer Dees' Donderdag 25 november 20-22 00 uur: Sierduiventen- toonstelling Vrijdag 26 november 10-22.00 uur: Sierduiventen- toonstelling Zaterdag 27 november 10-17.00 uur: Sierduiventen- toonstelling 20.15 uur: Resolut 'Hé com- paignons' (Sint Aegtenkapel) Zondag 28 november 20.15 uur. Cello Oktet Con- junto Iberico .(Sint Aegtenka pel) 20 15 uur: Pater Moeskroen Dinsdag 30 november 20.15 uur: Combattimento Consort met Jaap van Zweden Titus Tiel Groenestege Han Römer met 'De olifantsdracht' Titus Tiel Groenestege Han Römer houden van doen alsof. Volgens hen is toneelspelen vermaken, opschudden, verba zen en vooral uitdagen. In De Olifantsdracht zullen ze dat dan ook zeker weer doen. Een man krijgt de kans zijn leven over te doen Een moderne ver sie van Mefistofeles, de dui velskunstenaar. Een archeo loog die zich stort op de ruïnes van zijn leven, een Sherlock Holmes speurend in de cata comben van zijn onderbewust zijn. Of is het Dokter Franken stein, experimenterend in het laboratorium van de ziel. We zullen zien. Theater De Lieve Vrouw Vrijdag 26 november Aanvang: 20.30 uur Cosmic Illusion en Zwaan pro- dukties met 'Wilde about Os car' Oscar Wilde belandde tijdens zijn leven in de gevangenis. De overgecultiveerde Wilde leidde een roekeloos leven door zijn omgang met mannelijke pros tituees. In de gevangenis on dergaat Wilde een gedaante verwisseling die hij beschrijft in 'De Profundis'. Een literair briefwerk dat hij tijdens zijn gevangenschap schrijft aan zijn spilzieke minnaar Lord Alfred Douglas. Pieter C Scholten maakte op basis van deze 'De Profundis' een toneel bewerking, waarin de zaak Os car Wilde wordt heropend. De schrijver krijgt de kans om zijn eigen verhaal te vertellen. Een journalist onderwerpt hem aan een spervuur van vragen en confronteert hem met de perso nen uit zijn verleden en perso nages uit zijn eigen toneelstuk ken. In Wilde about Oscar praat de schrijver over zijn pe riode van succes, zijn rechts zaak en zijn gevangenschap. Theater De Lieve Vrouw Zondag 28 november Aanvang: 14.30 uur Artemis 'Het verhaal van paard Parel en boer Dees' Over wie gaat het. Over Boer Dees. Over wat gaat het. Over een boer die afscheid neemt van zijn boerderij Wat voor iemand is Dees. Dees is een boer van 82 jaar. Hij woont samen met drie die ren, zijn vrouw is overleden en hij heeft geen kinderen. Wie zijn die drie dieren. Het paard Parel, de koe Gerda en de hond Wispel Wanneer spelen de gebeurte nissen zich af. In 1911 en 1993. Hoe gebeuren de dingen. De dingen gebeuren zoals ze gebeuren, omdat boer Dees de dingen laat gebeuren zoals ze gebeuren. Al zijn ze oud en moe, ze zingen en ze dansen nog en boer Dees vertelt van vroeger. Maar hoe lang kan een boer een boer blij ven.. Het verhaal van paard Parel en boer Dees is een thea tervoorsteling naar ervaringen en herinneringen van 80-jarige boeren en boerinnen, verteld en gespeeld voor kinderen van nu. Jaap van Zweden De succesvolle Nederlandse violist van internationaal ni veau Jaap van Zweden brengt samen met het Combattimento Consort Amsterdam een aantal virtuoze werken uit de barok, waaronder de '1 Amoroso van Antonio Vivaldi, waaraan dit programma de titel ontleent. De dit jaar door Jaap van Zweden en Combattimento Consert Amsterdam opgeno men CD 1' Amoroso is inmid dels met platina bekroond. Jaap van Zweden, een inter nationaal gevierd, bekroond en onderscheiden violist, kreeg zijn opleiding aan het Amster dams Muzieklyceum. In 1977 won hij op zeventienjarige leeftijd het Oskar Backcon cours, waarna hij zijn studie afrondde aan de Julliard School of Music in New York. Sinds 1980 is hij concertmees ter van het Koninklijk Con certgebouworkest. Naast deze veeleisende taak zag hij kans een groot aantal eigen initia tieven te ontplooien en op per soonlijke titel concerten en re citals te geven. We hebben zijn verrukkelijke, bijna moeitelo ze spel in de loop van de jaren kunnen horen in combinatie met verschillende andere mu sici. Combattimento' Consort Amsterdam werd in 1982 opge richt. Sindsdien heeft het en semble zich een reputatie ver worven door zijn vertolkingen van bekende en onbekende werken uit de barok en vroegklassieke periode. Een historisch verantwoor de uitvoeringspraktijk, waar in onze tijd zo vaak over wordt gesproken, is niet primair uit gangspunt van de musici. Zon der het gebruik van authentie ke instrumenten van de hand te wijzen, heeft het Combatti mento Consort Amsterdam een wijze van spelen ontwikkeld waarbij de uitgevoerde werken ook op moderne instrumenten volledig tot hun recht komen. De naam van het ensemble doet meer dan het verwijzen naar het bekende werk van Monte verdi; 'II Combattimento di Trancredi e Clorinda'. De naam, een nevenstelling van strijd en eenheid, verwijst naar de dialoog in de barok-muziek. Een dialoog als 'strijd', met als doel het moment van eenheid. De Flint Dinsdag 30 november Aanvang: 20.15 uur. Resolut Hé compaignons! Wereldlijk* muziek aan het Bourgondisch* hof 1430-1480 Werken van o.a Dufay, Bonchois, Ockeghem Argricola en Busnois De muziek van de 'Lag* Landen bij de zee' was het neusje van de zalm in de vijf' tiende en zestiende eeuw, ook aan het rijkste hof van Europa dat van de Bourgondisch* hertogen. Wie de muzikal* omlijsting zoekt van Huizin ga's magistrale 'Herfsttij de Middeleeuwen' mag dit pi gramma van een jong Neder lands ensemble niet missen Sint Aegtenkapel Zaterdag 27 november Aanvang: 20.15 uur Or

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6