„Als de intocht niet werd georganiseerd zou ik hem zelf persoonlijk gaan halen!" —Leusder Krant „Kinderen zijn door de jaren heen feitelijk nauwelijks veranderd" „De burgemeester vond dat het wel meeviel" Sinterklaas: Ondanks opkomst kerstman is sinterklaas voor winkeliers nog belangrijk Kinderen stellen eigen onderzoek in Woensdag 24 november 1993 Pagina 7 LEUSDEN - Sinterklaas heeft zaterdag voet aan wal gezet. Na zijn officiële ontvangst in het Limburgse Ravenstein, bezocht de kindervriend onder meer Leusden en Achterveld. De Leusder Krant heeft deze week een exclusief interview met Sinterklaas. Christine Schut voer de Goedheiligman, een week voordat hij voet op Nederlandse en Leusdense bodem zette, een stukje tege moet en liet hem aan het woord. Het gesprek ging onder meer over de vraag of Sinterklaas bang is op den duur verdrongen te worden door de Kerstman. In winkelcentrum Hamershof gaan nog niet alle winkeliers aan Sinterklaas voorbij, (foto: Hans Verhorst) -Welke betekenis heeft u voor de kinderen ,,Ik ben de man waarop de kinderen hun hoop hebben ge vestigd voor de vervulling van hun liefste wensen. Die maken zij aan mij bekend door hun verlanglijstjes in te leveren." -Wat vindt u ervan dit jaar weer door de burgemeester te worden ontvangen ,,Ik stel het zeer op prijs dat ik door de burgemeester wordt ontvangen. Ik vind het een eer dat ik bij mijn bezoek aan Leusden door de hoogst ge plaatste persoon verwelkomd wordt. Al is dit ergens wel lo gisch, ik ben tenslotte een bis schop." -Zijn de kinderen in de loop der jaren veel veranderd? „De kinderen zijn feitelijk precies hetzelfde gebleven, al leen de oudere kinderen zijn wat vrijer en brutaler gewor den. De cadeau's die ze wagen -Wat zijn de leukste dingen die u in Leusden heeft meege maakt? ,,Dat waren de bezoeken aan de bejaardenhuizen De men sen die daar wonen zijn na tuurlijk al wat ouder, maar als ik kom voelen ze zich weer een klem kind. Ze trekken voor mij ook altijd hun beste jurken en pakken aan, dat stel ik zeer op prijs. Iets wat op mij een diepe indruk heeft gemaakt was een blind meisje dat mij wilde zien Dit deed zij door aan mijn mij ter, baard en mantel te voelen Ik vind het ook erg leuk dat ik zoveel tekeningen en kleineca deautjes krijg. En vooral wan neer kinderen mijn paard niet vergeten Ik vind het fantas tisch als kinderen voer voor mijn paard neerzetten bij hun schoen." -Denkt u dat u verdrongen zult worden door de kerstman ,,Nee, dat denk ik niet. De kerstman is een neef van mij zijn wel veel groter en duurder die steeds vroeger probeert te LEUSDEN - Onder de Leusdense winkeliers verschillen de me ningen over het belang van het sinterklaasfeest. Hoewel Sin terklaas bij de traditionele leveranciers van cadeautjes nog steeds het meeste oplevert, lijken ook zij de landelijke tendens van het verschuiven van de belangstelling van sinterklaas naar kerst te voelen. Winkeliers, ook in Leusden, geven aan dat het kerstfeest een steeds grotere rol in hun omzet gaat spelen. Hier probeert men op in te spelen door de etalages in een zo vroeg mogelijk stadium met kerstversieringen in te richten. Sinterklaas lijkt daardoor elk jaar verder weggedrongen te worden. Christine Schut deed een onderzoekje bij de Leusdense middenstand naar het 'Sinterklaas- gevoel'. De firma Blokker is samen met speelgoedzaak Kohlmann de enige die er ronduit voor uitkomt Sinterklaas nog steeds heel belangrijk te vinden. „Wij zijn één van de weinige winkels die nog echt aan Sinterklaas doen. Wij vinden het ook heel belangrijk dat het sin terklaasfeest blijft bestaan. Sinterklaas is een echt kinder feest en dat moet in ere gehou den worden. Als alle winke liers nu al beginnen met het inrichten van hun etalages en interieur in de kerstsfeer, is de kans groot dat sinterklaas op den duur verdwijnt", aldus mevrouw Van de Belt van Blokker. Ook voor Kohlmann van de gelijknamige speelgoedzaak is Sinterklaas nog steeds zeer belangrijk: „De artikelen die ik verkoop zijn vooral bestemd voor kleine kinderen en die ge loven nog heilig Ik merk dan ook niets van een teruglopende verkoop rond sinterklaastijd Wel is het zo dat de verkopen voor de kerst daar extra bijko men wat voor ons natuurlijk zeer gunstig is Volgens de heer Goor van de Hema wordt er met sinterklaas niet minder verkocht dan an dere jaren, wel merkt ook hij een stijging van de verkoop in de kersttijd. „Men zegt dat sinterklaas vervaagt, maar ik denk dat het voor de kinderen nog steeds een belangnjk feest is." Het Kruidvat sluit zich volgens medewerkster Vitouri aan bij de landelijke tendens. Deze firma heeft nog wel sin terklaasversieringen in de winkel maar ook voor deze drogist is kerst zo langzamer hand belangnjker geworden dan sinterklaas. Dat Leusdenaren, net zoals lotgenoten in andere plaatsen, steeds meer geld gaan uitgeven voor kerstcadeau's bevestigen de Leusdense winkeliers on dubbelzinnig Ook in Leusden worden er met kerst duurdere cadeau's gegeven dan met sin terklaas. Alleen bij de Hema merkt men hier niet zoveel van Goor hierover: „Sinterklaas is bij ons voor de omzet nog steeds favoriet. Wij merken niet dat er steeds duurdere ca deau's worden gekocht, want wij verkopen geen echt dure artikelen. Ook kan ik niet mer ken dat er met kerst duurdere cadeau's worden gekocht dan met sinterklaas." Over het belang van de in tocht in Leusden wordt door de winkeliers verschillend ge dacht. De Hema meldt dat zij op de dag van de intocht een merkbare stijging van de omzet heeft. De Bruna merkt bij mon de van de heer Van der Vlist niets van eventuele verkoop stijgingen op de dag dat de goedheiligman voet op Leus dense bodem zet. Bij Blokker is men zeer blij met de intocht. Van de Belt „De speciale sfeer in het winkelcentrum als de sint zijn rondgang houdt vind ik heel leuk ik vind dan ook dat sinterklaas elk jaar in Leusden ingehaald moet worden." En ook Kohlmann juicht dit van harte toe: „Ik kan me niet voor stellen dat sinterklaas in Leus den geen intocht houdt. Als dit niet het geval zou zijn, zou ik hem persoonlijk inhalen. De intocht van sinterklaas is voor mij de belangrijkste gebeurte nis van het jaar in Leusden. Ik vind het bovendien stijlvol dat sinterklaas door burgemeester Panis wordt ontvangen. Het is eigenlijk niet meer dan terecht dat de belangrijkste man van Leusden de belangrijkste man van de wereld ontvangt Bij het Kruidvat benadrukt men dat de intocht vooral leuk is voor de kinderen Nel Groeneveld van tabak- specialist Verwoerd in winkel centrum De Biezenkamp vindt het jammer dat Sinterklaas dit winkelcentrum zo laat be zoekt „Sinterklaas komt pas om half vier naar de Biezen kamp, dan is het maar af wachten of kopers daarna nog terugkomen voor cadeautjes. Vorig jaar kwam hij om twee uur, toen stonden de kinderen al echt te popelen." De winkeliers verwachten niet dat Sinterklaas op korte termijn zal worden verdrongen door de kerstman. Zij sluiten in het algemeen niet uit dat dit ooit zal gebeuren, maar denken dat daar zeker nog een groot aantal jaren overheen zal gaan. Kohlmann is hier nogal reso luut in: „Sinterklaas zal altijd blijven bestaan, die laat zich niet verdringen door de kerst man." Alleen bij het Kruidvat gelooft men echt dat sin terklaas definitief zal verdwij- geworden Het is beter dat de kinderen niet zo erg verwend worden. Aan de andere kant is tegenwoordig alles duurder, voor tien of vijfentwintig gul den koop je tegenwoordig al haast geen leuk cadeau meer." -Wat vind u het leukste aan uw functie? „Het leukste vind ik als ik op mijn paard ergens aankom en dan al die kinderen zie die mij verwachtingsvol aankijken. Dat vind ik na al die jaren nog steeds een schitterend gezicht. En ook de gezichten van de ou ders daarbij, want die ken ik natuurlijk al van toen ze heel •klein waren. Kinderen vragen mij wel eens hoe het komt dat ik soms op twee plaatsen tege lijk ben, maar ik ben gewoon overal." komen. Hij weet dat hij pas mag komen als ik weg ben. Ik dreig wel een beetje slachtoffer te worden van de commercie rond kerstmis Het liefst zou den de winkeliers daar begin november al mee beginnen." -Wat zou u tot slot nog tegen de Leusdense kinderen willen zeggen? „Ik wil alle kinderen vragen gehoorzaam te zijn tegen hun ouders en vooral voorzichtig te zijn in het verkeer. Zij moeten geen ruzie maken met hun broertjes of zusjes en met oud en nieuw moeten ze niet te vroeg vuurwerk afsteken Deze dingen vind ik heel belangrijk om te zeggen. De overige din gen zeg ik wel tegen ieder kind persoonlijk als ik weer in Leus den ben." Onder grote belangstelling begint Sinterklaas in Leusden aan zijn rondrit te paard (foto: Hans Verhorst) LEUS DEN - Tesfaye van den Anker (10) en Mike van Ophem (10) hebben een onderzoek ingesteld bij de winkeliers in de Hamershof, omdat ze bang zijn dat Sinterklaas door de Kerstman dreigt te worden verdrongen. Zij hebben een aantal van de winkeliers stevig aan de tand gevoeld omdat zij sinterklaas veel te leuk vinden om te laten ver dwijnen. Zij zijn het er duidelijk niet mee eens dat de Leusdense winkels nu al kerstversiering in hun etalages hebben. Om hun protest kracht bij te zetten hebben zij donder dag aan burgemeester Pa- nis een petitie aangebo den. „Wij zijn op de Ha mershof langs alle win kels gegaan en hebben de etalages bekeken. Maar elf winkels hebben nog sinterklaasversieringen en drieëntwintig alleen kerstversieringenaldus Tesfaye. Wij zijn het daar niet mee eens omdat eerst sinterklaas de aan dacht moet krijgen. De jonge onderzoekers hebben enkele winkeliers gevraagd waarom zij al zo vroeg met kerst zijn begonnen en sinterklaas hierbij oversloegen. Tes faye„De winkeliers wil len alleen maar geld ver dienen. Omdat ze vorig jaar met kerst duurdere cadeau's verkochten, be steden ze nu meer aan dacht aan kerst. Want aan de duurdere cadeau's ver dienen ze het meest." Tesfaye en Mike zijn met hun klachten naar het gemeentehuis gegaan om ze kenbaar te maken aan burgemeester Panis. Mike en Tesfaye overhandigen de brief met hantekeningen in het bijzijn van hun klasgenoten aan burgemeester Panis. (foto: Hans Verhorst) Daar werden ze opgevan gen door gemeentevoor- lichter Marcel Pellikaan. Tesfaye: „We gingen naar het gemeentehuis om de burgemeester te spreken, tegen meneer Pellikaan vertelden we wat we wil den, dat we het er niet mee eens zijn dat sin terklaas verdrongen wordt. Er waren in het gemeentehuis een hele boel mensen het met ons eens. Meneer Pellikaan zei dat we het beste een brief aan de burgemeester konden schrijven en tegen de baas van de winkels, meneer Kersbergen, kon den zeggen dat we het er niet mee eens zijn. De heer Kersbergen van de winkeliersvereni ging Hamershof was ech ter niet aanwezig. „De meneer achter de toon bank zei dat we dan maar naar meneer Berghuizen moesten gaan, dat deden we toen. Meneer Berghui zen vond dat er eerst sin terklaasversieringen in de winkel moesten komen, en daarna de kerstspul len." Toen de jongens weer thuiskwamen hebben ze een bnef aan de burge meester geschreven, die ze hem donderdag, in het bijzijn van hun klasgeno ten van basisschool 't Ronde, hebben overhan digd. „We hebben de brief mee naar schopl genomen en hantekeningen verza meld. We vonden het stom dat niet alle leerkrachten wilden tekenen." „De burgemeester was het wel met onze actie eens. Verder zei hij niet zo veel Hij zei dat hij zelf op de Hamershof naar de etalages gekeken had. Hij vond dat het wel meeviel met de kerstversierin gen", aldus Tesfaye van den Anker.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7