'Het Zevende Labyrint gaat Nederland uit de slaap houden Leusder Krant Leusdenaar Ton Nennie schrijft spannend boek voor schatgravers Nieuws uit de verenigingen Revue KPJ De Zuidzij ^rikkeldisco foung Blood Sinterklaas Valleiconcert Ton Nennie Nieuws uit de verenigingen Oud papier Daar sta je dan Clara van Assisi Driedaags Franciskaans Jongerenwerk Grensbeuk gekapt Dansavond alleenstaanden 4 Woensdag 1 december 1993 Pagina 5 \CHTERVELD - Zaterdag 11 nzondag 12 december houden le Katholieke Plattelandsjon- jeren (KPJ) revue-avonden. )e revues zijn in tv-vorm ge goten waardoor het de naam: KPJ-tv helpt aan brandwon- lenverzorging mee'. In dit pro gramma zitten onder andere de lieuwe show van Linda de Mol, Dierenmanieren met Martin Daus en een speciale aflevering -an Vinger aan de pols. Verder mtbreken een science fiction film, een teleaccursus, reclame n videoclips niet. Evenals Achterveldse gebeurtenissen m Studio Spot. Dat het niveau an de revues al jaren redelijk is blijkt uit het feit dat passa- ;es in een bundel uitgegeven :ijn, Hiervan verschijnt bin- ïenkort de tweede druk. Bo- endien zijn er plannen voor iet uitgeven van een tweede jundel. De revues worden ge- ïouden in Ons Gebouw en be- >innen om 20.00 uur. De entree iedraagt acht gulden. De op- irengsten zijn bestemd voor de Nederlandse Brandwonden itichting. LEUSDEN - Stichting De Zuidzij houdt donderdag 2 de- :ember een inloop- en spelmid- lag. Er zal ook bridgeles wor- len gegeven. Maandag 6 de- :ember houdt de stichting een iinterklaasmiddag met een ipeciale bingo. De beide mid- lagen worden gehouden in de Woelige Hoek aan de Prinses Irenelaan en beginnen om 13.30 uur. De middagen zijn ipeciaal bedoeld voor 55-plus- EUSDEN - Vrijdag 3 decem- >er zal in de Til weer een Prik- ;eldisco worden gehouden. De 5iisco is bestemd voor leerlin- ;en uit de hoogste klassen van le basissscfeobIDDe entree be- Iraagt één gulden. Dit is de- .elfde prijs die voor een con- iumptie moet worden betaald. De avond duurt van 19.00 tot 11.45 uur. L.EUSDEN - In jongerencen- :rum de IJsbreker zal zaterdag 1 december de band Young Hood optreden. De band speelt )ude en nieuwere rock ollklassiekers, geïnspireerd loor Gene Vincent, Eddie 'ochran en de Stray Cats, foung Blood bestaat uit Wil- em Dijkman (zang), Bea de Wit (drums), Peter de Wit (bas) :n Erik de Ruyter (gitaar). De :aal gaat om 21.00 uur open er le toegang bedraagt 7,50. LEUSDEN - Vrijdag 3 decem ber houdt de Katholieke Plat telandsvrouwen Organisatie een sinterklaasochtend. Het is de bedoeling dat iedereen een cadeautje van ongeveer vijf gulden meebrengt. Het cadeau moet ingepakt zijn en voorzien ?an een rijm. Het bestuur van de KPO zorgt voor koffie met ets erbij. De ochtend begint )m 9.30 uur en wordt gehouden m De Kom aan de Hamersveld weg. LEUSDEN - Donderdag 9 de cember geven Abbie de Quant (fluit) en Masumi Nagasawa (harp) een concert in de Dorps kerk aan de Arnhemseweg. Het concert begint om 20.15 uur en wordt verzorgd door de stich ting Valleiconcerten. Abbie de Quant trad jarenlang geregeld op met de harpist Ed ward Wistenburg. Nu is zij is docente aan het conservato rium in Utrecht. Haar reper toire reikt van de vroege barok :ot de hedendaagse muziek Tijdens het concert in de Dorpskerk zullen werken wor- den gespeeld van Bach, Fauré, Takemitsu en Böhm. De van oorsprong Japanse harpiste Masuma Nagasawa kwam op 1- 17-jarige leeftijd naar Neder- and. Zij studeerde bij harpiste Phia Berghout. In 1978 behaal- le zij haar solodiploma aan het conservatorium in Maastricht Daarna heeft zij nog de Prix W'Excellence en de Muramatsu [■muziekprijs in Japan gewon- oen LEUSDEN - Leusdenaar Ton Nennie zet mensen het liefst voor raadsels. Zijn fantasie, gecombineerd met een voorliefde voor het maken van 'denkknopen', hebben geleid tot een heel bijzonder boek. 'Het Zevende Labyrinth', dat vanaf deze week hier en daar verkrijgbaar is, vertelt een bijzonder verhaal. De goede verstaan der zal merken dat het leesbare verhaal is doorspekt met aanwij zingen in allerlei soorten en maten, die samen duidelijk maken waar de schat ligt. Een echte schat, wel te verstaan. Een gouden stierenkop, ter waarde van zeventienduizend gulden. Ton Nennie begroef hem, ergens in Nederland op 80 centimeter diepte. Aan de lezer de taak de aanwijzingen te ontraadselen en de schatkaart samen te stellen... Het vinden van de gouden, met edelstenen bezette stieren kop moet de uitdaging zijn. Na twee hoofdstukken gelezen te hebben, groeit de wens om Ton Nennie te slim af te zijn. Een paar raadsels zijn in de zinnen snel gevonden. Het vinden van de oplossingen moet met een beetje inventiviteit lukken- lijkt het. Alleen even beden ken hoe en waar de nodige in formatie vandaan te halen is. Vier raadsels en de manieren om aan de oplossingen te kun nen komen, hielden de slaap op afstand. Niet de stierenkop lonkt als de grote prijs. Het eenvoudige gegeven dat ie mand raadseltjes opgeeft die op te lossen moeten zijn, doet een beroep op het eergevoel. Dit moet toch lukken! Wat denkt hij wel van de slimheid van de lezer! Van deze lezer in het bijzonder! Ton Nennie grinnikt als ik het hem vertel. Het liefst ziet de Leusdenaar een epidemie van nieuwsgierige slapeloosheid uitbreken. Zijn eerste boek ligt sinds vrijdag in de winkel. Wanneer de oplossing en daar mee de stierenkop niet voor het einde van januari is gevonden, acht hij zijn opzet geslaagd. De eerste groepen speurders zijn al gevormd. Oud-collega's bij het computercentrum van Philips willen zich niet te laten kennen door de hersenspinsels van Ton Nennie. ,,Ze zijn al een week bezig. Ik heb nog niets van ze gehoord", stelt hij tevre den vast. Zijn broer heeft ook nog niet gereageerd. Terwijl die de tekst al gelezen had, zon der de aanvullende illustraties. De schrijver zelf is heel be nieuwd. Hij heeft tien jaar aan het boek gewerkt, raadsel na raadsel steeds opnieuw ge controleerd, bijgeschaafd en verfijnd. ,,Ik heb er zoveel lol in gestopt", bekent hij. Informatica Ton Nennie is, sinds zeven jaar, docent informatica aan de SBBO. Feitjes ordenen, logisch denken, analytisch denken; het zit bij hem in het bloed. Puzzels ontwikkelen vindt hij leuker dan ze op te lossen. Crypto grammen en liever nog logi- grammen hebben zijn voor keur. Logigrammen bevatten opdrachten met bijvoorbeeld vijf namen, vijf beroepen en vijf dingen Met een paar gege vens, zijn deze op de juiste ma nier te combineren. De wis kundige raadsels zoals regel matig verschijnen in Trouw, scoren eveneens hoog. Maar Ton Nennie is meer dan een puzzelaar. Het is ook een ver teller. Met hem als jeugdleider groeiden speurtochten uit tot zoektochten vol onverwachte elementen verpakt in een span nend verhaal, met een eigen sfeer. Zijn kinderen kregen verhaal tjes voor het slapen te gaan te horen, waarvan ze wakker ble ven. De jaarlijkse familiereünie hield de familie maanden in de ban. Het ene jaar een detective be staande uit een puzzel van acht volgetikte bladzijden, waar mee de ooms en tantes van kerst tot pinksteren zoet wa ren. Het grootste succes be haalde hij met een indrukwek kende practical joke, waarbij de familie 'verrijkt' leek te zijn met een Amerikaanse tak, brie ven uit Italië en Amerika, een testament, gestolen familiepa pieren en zelfs verdachte con tacten met de mafia. „Zelfs de ongerijmdheden van het ver haal werden tijdens familie bijeenkomsten rechtgepraat." Alleen Ton Nennie, zijn vrouw en een paar vrienden zaten in het complot, terwijl zijn spin sels en fantasiën alle onschul- digen in de ban hielden. Het idee om een speurtocht op papier te zetten en heel Ne derland aan het zoeken te krij gen, ontstond ruim tien jaar geleden. Na vijf jaar stond de opzet vast. De resterende vijf jaar waren nodig voor het vin den van een uitgever. Vervol gens had de tekenaar drie en half jaar nodig om de zeer ver fijnde illustraties te maken. De oplage bestaat uit 10.000 exemplaren, te koop voor bijna dertig gulden Van de opbrengst moet de stie renkop, gemaakt door zilvers mid Max Mochèl (oorspronke lijk eveneens afkomstig uit Leusden), worden betaald. Duistere boodschap Het Zevende Labyrinth be- Auteur Ton Nennie van het Zevende Labyrint: ,,De raadsels en oplossingen vormen een doolhof." (foto: Hans Verhorst) schrijft een bijzondere tocht. Ene Jacob gaat met slechts wat vage aanwijzingen op zak, op weg om een duistere bood schap bij zijn verbrande huis te ontcijferen. Landschappen veranderen, vreemde wezens of normale dieren op vreemde plaatsen duiken op en hebben hun te raden betekenis. Een beetje Tolkien-achtig met Fantasy elementen zoals be kend uit de Amber boeken van Roger Zelazney. Een schrijver waarvan Nennie overigens zegt dat hij er nog nooit van gehoord heeft. Eenentwintig hoofdstukken later heeft Jacob veel onge woons meegemaakt. Daarmee Volg de aanwijzingen in dit boek en vind de plek in Nederland, waar de schat begraven ligt. kreeg hij alle gegevens om de verborgen gouden stierenkop op tien centimeter nauwkeurig te localiseren Het vervelende is dat de aanwijzingen in de tekst en de illustraties verstopt zitten. Het verhaal is verzon nen. De stierenkop bestaat echt De oplossing van alle puzzels en de kaart die daar mee samen te stellen is, is in bewaring gegeven bij notaris Van den Beid in Leusden Zoveel Leusdenaren zijn betrokken bij het boek, dat de hoop groeit dat inwoners van deze plaats een streepje voor hebben. Kunnen zij misschien situaties eerder herkennen7 Ton Nennie ontkent het, maar is hij wel eerlijk in dit soort antwoorden? „Ergens in Ne derland, op een plek waar bin nenkort niet gebouwd gaat worden en geen snelweg noch Betuwelijn wordt aangelegd." Nennie- „Alle antwoorden zijn te vinden. Speciale vaar digheden zijn niet nodig Mis schien moeten mensen iets in een bibliotheek opzoeken maar verder hoeven ze de deur niet uit." Bij toeval de stierenkop vin den sluit hij uit. „Iemand be waakt hem", zegt zijn dochter. Ze krijgt een waarschuwende blik. Toch weet zij, net als de andere kindeVen, niets van de oplossing. Slechts twee men sen weten waar de schat is. Slechts één man kent alle ant woorden. Het verhaal zou op zichzelf heel goed leesbaar zijn, als de lezer niet constant alle zinnen zou wegen De illustraties zijn prachtig Ze werden getekend door Wim Beekhuizen, op aan wijzingen van Ton Nennie. Veertien grote en evenveel kleine platen, zeer verfijnd, ge detailleerd en vol aanwijzin gen. Ze zijn op ware grootte afgedrukt en stuk voor stuk kunstwerkjes. Wim Beekhui zen schilderde ze met penselen soms voorzien van slechts en kele haren. Hij liet deze spe ciaal uit het voormalige Joego slavië komen. Vraagtekens Na het lezen van de tekst en het bestuderen van de illustra ties overheersen de vraagte kens. Ton Nennie, „De raadsels en de oplossingen vormen een doolhof. Iedere oplossing moet zijn plaats vinden Hert is niet zo dat de ene oplossing je dichter brengt bij de volgende. Wel dat verschillende oplos singen te combineren zijn tot een stap verder. Voor het doorlopen van dit doolhof be staat maar een weg, de goede De twijfel of alle raadsels wel gevonden zijn, wordt ner gens weggenomen Nennie wil niet vertellen of ieder hoofd stuk en alle illustraties even veel aanwijzingen bevatten. Het boek is opgedragen aan zijn broer Charles. Deze man schijnt dezelfde geestprikke- lende familietik te hebben. Hij mocht de tekst zonder de illu straties lezen. „Na een week belde hij op dat hij veel gevon den had. Ik schrok en dacht hem en dus iedereen onder schat te hebben. Hij kwam en bleek veel meer uit de tekst gehaald te hebben dan ik er had ingestopt. Maai de oplossing had hij niet ge vonden. Toen wist ik dat het goed was." Charles heeft sinds twee weken het boek met de illustraties. Hij heeft nog niet gebeld. Uit het gesprek met hem zijn afloop toch een paar aanwij zingen te halen, of is dat ver beelding. De kinderboeken schrijver van 'de zevensprong' kan bijdragen tot één van de antwoorden. Het getal zeven speelt een belangrijke rol. Mu ziek en liedjes zijn bijzondere aandacht waard, een computer inschakelen helpt niet, een be langrijke naam bestaat uit zes klinkers en twee medeklinkers. In huize Nennie wacht men vol spanning af. Ondanks alle nieuwsgierigheid naar wat le zers bedenken, heeft hij zich voorgenomen geen correspon dentie te voeren. „Misschien als de strijd echt losbrandt om de opdracht te kraken dat ik in een landelijk blad of televisie programma een maandelijkse tip wil geven." Hij weet onmiddellijk wan neer de stierenkop ter waarde van 17.000,- gevonden is. Pas dan overweegt hij een boekje samen te stellen waarin alle oplossingen staan, voor de vruchteloze zoekers Kan ie mand mij vertellen waar de hoogste Douglassparren van het land staan? 'Het Zevende Labyrinth'; ISBN-nummer 90-71370-23 2, Auteur: Ton Nennie. Full-color illustraties: Wim Beekhuizen. Verschenen bij: Victoris Musi- ca en kost 29,95 in de boek winkel. Distributie: Kinheim Marke ting, postbus 22, 3350 AA, Pa- pendrccht, telefoon: 078- 151879. Marianne de Valck ACHTERVELD/STOUTEN- BURG - De muziekvereniging DWS zal zaterdag 4 december een oud papieractie houden. Deze dag zal op het Groot Achterveldplein in Achterveld een papiercontainer worden geplaatst. Het papier kan ook worden ingeleverd bij W. Wouters, Hessenweg 95 in Stoutenburg STOUTENBURG - In de kapel van kasteel Stoutenburg wordt zaterdag 11 december in een muzikaal programma een vluchtverhaal verteld De titel van het programma luidt 'Daar sta je dan'. Het belicht het the ma vluchten vanuit de mensen die het overkomt. Het verhaal wordt 'verteld' door het zang koor 'Eigenwijs' uit Gouda en de blazers- en slagwerkgroep 'Eigen Hulp' uit Den Haag. De voorstelling begint om 20.30 uur aan de Stoutenburgerlaan 5. De toegang bedraagt 7,50. Voor informatie en reserveren kunnen belangstellenden te recht bij Bette Westera (tel.: 945500 STOUTENBURG - Dit jaar wordt de achthonderdste ge boortedag van Clara van Assisi herdacht. De communiteit van Stoutenburg biedt belangstel lenden vier zaterdagen de gele genheid nader kennis te maken met haar. De eerste bijeen komst is op 11 december van 10 00 - 17.00 uur op de Stou tenburgerlaan 5 in Stouten burg. Clara van Assisi (1193-1253) was de eerste vrouwelijke vol geling van Franciscus en één van de markantste vrouwen uit de dertiende eeuw. Clara was een fiere vrouw die ook mensen van deze tijd nog veel te ver tellen heeft. Voor informatie kunnen belangstellenden te recht bij Hans Sevenhoven (tel.- 945500). STOUTENBURG - Het Fran ciskaans Jongerenwerk houdt van woensdag 8 tot vrijdag 10 december een driedaagse voor mensen die in de natuur een ingang vinden om het religieu ze te ervaren. In de driedaagse willen de deelnemers het the ma 'Via de schepping laat God zjch kennen' nader uitwerken via geleide fantasie, waarne mingsoefeningen, zendteke- ningen en meditatie. Ook wor den de bewegingen van de na tuur gedanst. De kosten bedra gen zestig tot honderd gulden, afhankelijk van het inkomen. Voor informatie kunnen be langstellenden contact opne men met het Franciskaans Jon gerenwerk (tel.. 945500) LEUSDEN - Vrijdag 3 decem ber zal grensbeuk op de Appel weg worden gekapt. Hierdoor zal de Appelweg deze dag van af 9.30 uur afgesloten zijn. De monumentale beuk die ruim tweehonderd jaar oud is mar keert de grens tussen Leusden en Amersfoort. De beuk is zover aangetast door de reu zenzwam, een parasiet, dat de boom niet meer te redden is. Door aantasting van het wor telgestel bestaat de kans dat de boom omwaait. Ook takbreuk kan een verkeersonveilige si tuatie veroorzaken. Daarom zullen vrijdag de takken van de boom worden gehaald. LEUSDEN - In restaurant De Mof zal zaterdag een dans avond voor alleenstaanden worden gehouden De avond begint om 20.00 uur op de Arn hemseweg 95.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5