Leusder Krant Jubilarissen DWS in het zonnetje Ter zake Gesubsidieerd project van start Levendige handel in schaatsen Eerste vlag voor politiebureau Heuvelachtig teirein Putter Sterke arm :int in winkelcentra itempelactie winkeliers eestrecepten C-1000 eegverkoop bij Van Kersbergen ieuwe videotheek in Leusden lovember preventiemaand oensdag 1 december 1993 Pagina 9 put e_r< Vanwege zijn prachtige kleuren werd de Putter vroeger veel als volière- en kooivogel gehouden. Voor namelijk hierdoor geniet hij bij de meeste mensen nog enige bekendheid. De Putter is een vin- kachtige vogel, te herken nen aan de rode voorkant van de kop en het zwart wit aan de zijkant daarvan, de kastanjebruine rug en zijkanten en de opvallend gele vleug elvlekken, de gele vlekken en witte pun ten aan de slagpennen, de witte stuit en de zwarte staart met witte zoom Hij leeft in bosranden, parken en boomgaarden en voedt zich in hoofdzaak met za den van samengesteldbloe- migen, kruiskruiden, dis tels en klissen. Hij is zeer bedreven in het balanceren op de zaadhoofdjes, die hij met zijn scherpe snavel openbreekt. In het najaar zijn er van de genoemde soorten meestal alleen nog de distels over. Hij wordt dan veel gezien op de dis tels en vandaar zijn volks naam: Distelvink. In ons land komen twee ondersoorten voorde oor spronkelijke inheemse soort, de 'cardualis', die de bewoner is van de oostelij ke en zuidelijke provincies en de 'britannica', die we voornamelijk vinden in west en zuidwest Neder land en in de duinen Het is vooral de Britse Putter die de laatste tijd sterk in opmars is en kan worden gezien als cultuur- volger, die het steeds beter doet in het stedelijk groen. Als er maar hoge bomen in voorkomen. Bestaat het voedsel van de Putter in hoofdzaak uit zaden, in de broedtijd wordt het menu aangevuld met insekten, voornamelijk bladluizen. De broedtijd valt in mei en juni. Het min of meer ko gelvormige nest, dat veel op het nest van de vink lijkt, wordt bij voorkeur hoog in de bomen, uit vei ligheidsoverwegingen ver van de stam, op dunne tak ken gebouwd. Dat ver klaart de keuze van bio toop: de combinatie van hoog opgaand loofhout en open land Meestal twee broedsels per jaar, be staande uit vier tot vijf wit te eieren, die dertien dagen worden bebroed. Een en kele maal wordt nog een derde broedsel grootge bracht. G. van Leeuwen EUSDEN - Zaterdag 4 december zullen sinterklaas en en zijn oarte pieten opnieuw in de winkelcentra Biezenkamp en Ha- ershof zijn. Een tiental muzikale pieten zal het bezoek opluiste- n. Om 13.00 uur zal er eerst een bezoek worden gebracht aan jwielhandel Blom aan de Zwarteweg. Daar zal de sint aan de de sekprijs overhandigen aan de winnaar van de stempelactie ervolgens wordt de Biezenkamp bezoch t waar de sint de jongste innaars van de kleurwedstrijd bekend zal maken en bovendien ig enkele weekprijzen zal uitreiken. Om 14 15 uur zal het zeischap in de Hamershof arriveren. Daar zal de sint voor de \ak van Pim Berghuizen de uitslag bekend maken van de kleur- edstrijd voor de oudere kinderen. En bovendien nog enkele eekprijzen uitreiken. Daarna zal hij nog enkele andere winkels 'zoeken. ÏUSDEN - In het kader van de maand van de veiligheid hield de litie onlangs in de evenementenzaal van De Korf in Leusden n zogenaamde veiligheidsbeurs. De bedoeling was dat de politie detailhandel gezamenlijk het publiek duidelijk maakten dat lereen het slachtoffer kan worden van een inbraak of diefstal, n beurs ook waar het publiek erop gewezen werd dat het langrijk is het de dief of inbreker zo moeilijk mogelijk te maken. beurs kwam, na een wat zwaar begin op de vrijdag, zaterdags ed van de grond. EUSDEN - In het Thuis Magazine van de C1000 Voordeelmarkt aan allerlei ideeën, tips en recepten voor lekker eten tijdens de zstdagen. Het magazine staat vol nuttige informatie en prakti- he tips voor zowel de kerstdagen als oud en nieuw. In het agazine staat ook een prijspuzzel waarmee 100,- aan bood- happen te winnen is. Bij een aantal artikelen krijgen klanten in •cember gratis Decemberpostzegels Bovendien krijgen zij hier er kerstkaarten van de bekende illustrator Hans de Beer. Deze \arten zijn in te kleuren door de kinderen. IUSDEN - Maandag opende de nieuwe videotheek 'Harrywood' ar deuren voor het Leusdense publiek. De videotheek is geves- ld onder dansschool Tacke in winkelcentrum Biezenkamp. deotheek 'Harrywood, is dagelijks, ook op zondag, van 13.00 121.00 uur voor filmliefliebbers geopend, (foto: Hans Verhorst) complete beschrijving van mijn kleding: „Wil de dame met de paarse jurk, de bruine sandalen en die paardestaart niet meer door het rode licht lopen." Nou, ik kan iedereen verzekeren dat zoiets nooit meer uit je denkwereldje ver dwijnt. Mijn meest recente ont moeting met de Hermandad getuigt toch waarlijk van een doortastendheid, die in deze tijd niemand meer voor mo gelijk houdt. Een autoradio cassetterecorder, die onver wacht voor me op straat ligt, blijkt zo gigantisch vernield, dat ik besluit mezelf niet als nieuwe eigenaar te beschou wen, maar slechts als 'eerlijke vinder'. Direct komt de poli tie in actie en staat wis en waarachtig binnen tien mi nuten op mijn stoep. De man schat de waarde op lekker veel geld, en dat maakt het een stuk interessanter. „Drugs, mevrouwtje, daar gaat het om", legt de man uit. Met veel ooh's en aah's probeer ik de agent aan de praat te houden, zodat de buurt ruim kans krijgt om nieuwsgierig te worden. Voor een braaf levende inwoner van Leusden was dit een spannend avontuur met een heel aardige, hardwerkende, naar het publiek correct op tredende politieman, ook al leek hij totaal niet op 'in spector Morse', helaas. ÏUSDEN - De winkeliers in de Hamershof, Biezenkamp en aan Hamersveldseweg houden van zaterdag 27 november tot en ?t vrijdag 24 december een stempelactie. Bij de deelnemende •nkeliers ontvangen klan ten bij iedere besteding van tien gulden n stempel. Een volle stempelkaart dient, voorzien van naam en Ires, ingeleverd te worden bij Pim Berghuizen Sport (Hamers- if) of Spar supermarkt (Biezenkamp). Er zit voor ruim zestien- azend gulden in de prijzenpot. De hoofdprijzen zijn onder \dere reischeques ter waarde van duizend gulden, een geheel rzorgde dag op een beautyfarm, een ballonvaart, een kleding- een dinerbon. Daarnaast zijn er vele weekprijzen te winnen. EUSDEN - Donderdag 2 december om 9.00 uur start interieur- rzorger van Kersbergen in winkelcentrum Hamershof met een andioze magazijn leegverkoop Op onder andere dekbedden, atrassen, dekbedhoezen, hoofdkussens, tapijtcoupons, baddoe- 7i en badlakens krijgen klanten vanaf deze datum tot veertig ocent korting. ACHTERVELD - De Achter- veldse muziekvereniging Door Wilskracht Sterk hield afgelopen zaterdagavond de jaarlijkse feestavond. Een feest, dat op zijn Oostenrijks gevierd zou gaan worden. LEUSDEN - Onder de werk titel 'Gaat u zitten, ik kan staan' is Katinka van den Dool begonnen met het project dat tijdens de Gemeentedag op 25 september door de jeugdge- meenteraad werd uitgekozen om gesubsidieerd te worden. De bedoeling van het project, dat door de Seniorenraad is op gezet, is om een toneelstuk op de planken te brengen waarin de problemen tussen ouderen en jongeren het centrale thema vormen. De stichting Jeugd- en Jon gerenwerk levert de facilitei ten voor het project. In de IJs breker zal geoefend worden, er zal een grimecursus gegeven worden en alle andere facili teiten kunnen worden ge bruikt. De voorstelling zal ongeveer drie kwartier duren, het is dus geen avondvullend program ma. Katinka hierover: „Ik denk dat de boodschap beter kort en bondig kan zijn dan langdra dig." Katinka van den Dool is nog op zoek naar jongeren tussen de 16 en 24 en ouderen boven de 60 jaar die het leuk zouden vin den om toneel te spelen, te gri meren of decors te bouwen Zij kunnen zich bij haar aanmel den (tel 750177). De vijftien twintig repetities beginnen op 10 januari en duren ongeveer 2 1/2 uur per avond. De basiscur sus grime zal ongeveer vijf avonden in beslag nemen. Er varing van de deelnemers is niet vereist. Het feestcomité had 'De Moes pot' omgetoverd tot een echte Oostenrijkse Stube. Voorzit ter Hein-Ries van de Hengel begon zijn speech en wel komstwoord in het Oosten rijks. Op deze avond werd een vier tal jubilarissen in het zonnetje gezet. Hilda Smal, 10 jaar lid van DWS, begon zelf als mini- rette en geeft nu deze miniret- tes en de marjorettes les. Voorzitter van den Hengel noemde haar een bescheiden en inmiddels onmisbare kracht in de vereniging die zelf dansen ontwerpt. Daniëlle Tolboom is ook 10 jaar lid en begon, evenals Hilda, bij de minirettes. Met haar enthousiasme en doorzet tingsvermogen wist zij vele mini- en marjorettes het twir- len bij te brengen, gaf voorzit ter van den Hengel te kennen. De derde jubilaris van deze avond was Jos Hoefkens. Jos is nu 25 jaar lid van DWS en na te zijn begonnen met bugel en bes-bas speelt hij nu trompet. Jos is actief als stille kracht binnen DWS en is daarnaast actief in de tirolerkapel en de boerenkapel. Bij de vierde jubilaris begon Hein-Ries van den Hengel met De jubilarissen van muziekvereniging DWS worden gehuldigd. Op de foto staan: Jos Hoefkens, mevrouw Hoefkens, Frits van de Hengel en zijn vrouw, Hilda Smal, Danielle Tolboom voorzitter Hein-Ries van de Hengel en de heer Van der Flier, (foto: DWS) de woorden: „Pa, het is mij een voorrecht, u naar voren te vragen". Frits van de Hengel, vader van de voorzitter van DWS, is nu vijftig jaar lid van deze Achterveldse muziekver eniging. Hij begon als tam boer en speelt nu trombone. Frits van den Hengel zit bin nen DWS in tal van commis sies. Op deze dag werd tevens bekend gemaakt dat hij erelid van DWS geworden was. Alle jubilarissen kregen een bloemetje en een presentje Van de RK federaties van mu ziekverenigingen, de muziek- bond voor midden- en oost Ne derland 'Sint Willibrord' werd door de heer Van der Flier een herdenkingsspeld uitgereikt. In zijn toespraak memoreerde de voorzitter nog het postuum verleende erelidmaatschap van de heer B. v. Bergen, mede-oprichter en oud-voor zitter van DWS. Na het offi ciële gedeelte werd de Oosten rijkse avond voortgezet. Kok Jan van Weegen had na de koffie met apfelstrudel een heuse Oostenrijkse maaltijd voor alle gasten gemaakt. Bo nensoep, sauerkraut en wat al niet meer, vond deze avond grif aftrek. Tot in de kleine uurtjes werd er verder gefeest bij de muzikanten Tijdens de gemeentedag mocht een voor deze gelegen heid samengestelde gemeente raad die uit jongeren bestond beslissen welk project een sub sidie van duizend gulden zou krijgen. De raad moest uit drie projecten met het thema 'Soli dariteit tussen de generaties' een keuze maken. De subsidie werd uiteindelijk toegekend aan het project van de Senio renraad. Katinka van den Dool is door de Seniorenraad ge vraagd het project te leiden Zij is afgestudeerd als docente drama en heeft al eerder pro jecten met jongeren gedaan. Bij dit project is het de bedoeling dat zowel jongeren als ouderen gaan meespelen, grimeren en decors bouwen. Katinka heeft, toen ze gevraagd werd door de Seniorenraad om dit project te leiden, vooral ja gezegd van wege haar eigen vooroordelen ten opzichte van ouderen. „Ik wil kijken in hoeverre mijn eigen vooroordelen te ge bruiken zijn in het stuk. Ik heb bewust niet gekozen voor een bestaand toneelstuk maar een stuk dat ter plekke gemaakt wordt waardoor de spelers aan de hand van hun ervaringen rond het thema het stuk tot stand brengen. Het is wel een wat langere weg, maar ik denk dat de boodschap zo duidelij ker op het publiek overkomt. Bovendien is het niet gemak kelijk een bestaand toneelstuk over de relatie tussen ouderen en jongeren te vinden", aldus Katinka. De toneelploeg zal bestaan uit zes jonge en twee oudere acteurs. De jongeren zullen om zich voor te bereiden bezoeken brengen aan verpleeghuizen zodat ze kunnen zien hoe oude ren zich in het dagelijks leven voortbewegen „Jongeren be wegen zich uiteraard heel an ders dan ouderen, ze zijn veel soepeler", aldus Katinka van den Dool, „om de jongeren te laten kennismaken met dit be wegingspatroon, dat zij moe ten naspelen, zullen we een aantal keer een verpleeghuis bezoeken." LEUSDEN - Aan het begin van het nieuwe schaatsseizoen bood schaatsclub 'Zwanenburg' Leusde- naren zaterdag de gelegenheid met elkaar van ijzers te ruilen Met name ouders met opgroeiende kinderen maakten van de gelegenheid gebruik om de te klein geworden schaatsen in te ruilen voor grotere, (foto: Hans Roggen) Het toneelstuk zal tussen half april en half mei drie keer worden opgevoerd; in de ver zorgingscentra Sint Jozef en 't Hamersveld en in jongeren centrum de IJsbreker. De jon geren die in de IJsbreker ko men willen echter zelf niet to neelspelen, daarom zullen me dewerkers vooral geworven worden op middelbare scho len. De ouderen zullen via de Seniorenraad en de WOL ge vraagd worden LEUSDEN - In verband met de vorst is vrijdag niet, zoals aanvankelijk gepland, de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van het politiebureau in De Hamershof. Om toch ceremonieel stil te staan bij de offficieuze start van de bouw werd daarom maar een valg gehesen. Het nieuwe bureau zal de oude huisvesting van de politie aan de Maanweg gaan vervangen. Het politiebureau krijgt een plaatsje tegenover de brandweerkazerne aan de Burgemeester Van der Postlaan. (foto: Jan Pit) Persoonlijk heb ik weinig te maken met de sterke arm, maar ik wil best mee helpen poetsen aan een beter imago van de politie. Nou moet ik er eerlijk bij zeggen dat ik ja renlang enorm tegen deze groep heb op gekeken, maar dat had te maken met het feit dat ik geweigerd werd op de politieschool. De afwijzing kon direct worden toege schreven aan mijn beperkte beenlengte. In mijn ogen deugden al die agenten zelf voor geen centimeter. Dit beeld veranderde sterk toen ik, jaren geleden met een paar kleine vergrijpjes, in de orde van geen rijbewijs en een kapot licht, het advies kreeg om maar lekker naar huis te gaan en te gaan sla pen. Wat ik dus met bonzend hart de eerste uren helemaal niet meer kon; ikzelf had ze ker vijf bekeuringen geteld. Prima mensen toch. Het ontzag krijgen ze er van mij gratis bij; als ik ze tegen kom check ik peilsnel mijn handelingen van de laat ste tien minuten, gordel om, hand uit gestoken, dat soort dingen. Ooit in Rotterdam stak ik geheel op eigen ini tiatief een straat over zonder acht te slaan op het verkeers licht. Een passerende politie auto draaide een raampje open, nam de megafoon ter hand en gaf op luide stem een

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9