Riolering is nodig, maar niet op zo' KOOP GEEN NIEUWBOUWWONING IN ACHTERVELD Vraagtekens bij subsidieverordening isssissertjes .Leusder Krant. O Rabobank Achterveld. Aangenaam. Potest in buitengebied komt op gang Agenda JVoensdag 8 december 1993 Pagina3 ,EUSDEN - „Wij willen riolering en wij willen daaraan mecbe- alen, maar wat de gemeente van ons vraagt is gewoon te veel," eggen John Oeben en Wim van den Hengel. Beide Achtervelders eggen te spreken namens de boeren en de particulieren in het mitengebied, die dit voorjaar werden geconfronteerd met het •lan van de gemeente om hun bedrijven en woningen op de iolering aan te sluiten. Iet leek zo'n goed plan waar nee wethouder Corri Verduin :n haar ambtenaren dit jaar twamen. Al jaren wordt er in reusden gepraat over de aan eg van riolering in het buiten- ;ebied, omdat de boeren het ;raag willen, maar er was nooit 'enoeg geld voor. Dit voorjaar leed zich plotseling een uitge- ezen kans voor om in een klap 'an het probleem af te zijn. De provincie Utrecht was lereid de helft van de financie- ing van het kostbare project oor haar rekening te nemen let plan, dat bijna 600 aan- luitingen omvat, kost in totaal 3 miljoen gulden en zal in 15 aar worden uitgevoerd. Voor gaarde was dat het hele bui- engebied 'onder handen' zou /orden genomen. Dus niet al- een de agrarische bedrijven noesten worden aangesloten >p de riolering, maar ook de iarticuliere huishoudens. Dwang zat er officieel niet .chter, want het zou de boeren, •urgers en buitenlui zelf ook ;eld gaan kosten. Vrijwillige ■ïedewerking was dus het de- I ies. Men kon weigeren mee te Pioen, maar er zat natuurlijk f /el een flinke stok achter de leur. „De milieuwetgeving zal le komende jaren flink worden angescherpt en wie nu de rio- eringskaravaan aan zijn deur oorbij laat gaan, zal op eigen osten moeten zorgen voor een nilieuvriendelijke verwerking an het afvalwater," hield Ver- uin de mensen uit het buiten- ebied voor. Ze had zelfs al laten uitreke- ien hoeveel het zou kosten, als nen besloot niet met het ge meentelijke plan mee te doen. )e aansluiting van een parti- ulier huishouden op de riole- ing bedraagt volgens het ge meentelijke kostenplaatje uim 8.000,—. Een eigen zui- eringssysteem daarentegen is Irie keer zo duur, namelijk 24.000,—. Wie dus 'aansluit' p het gemeentelijke plan be- paart zichzelf bijna 16 000,—. Een identiek re- ensommetje voor de agrari- che bedrijven zou zelfs uitko men op een voordeel van 37 000,-. De problematiek blijkt ech- er weerbarstiger dan Corri 'erduin zich wellicht bij de )ondcrdag 9 december 3.30 uur: Zuidzij. lezing ver onstaan en ontwerp van node aan de hand van poppen. 0.15 uur: Valleiconcert met ibby de Quant, in de Dorps- :erk, Leusden - Zuid. rijdag 10 december 9.00 uur - 21.00 lur: Fakkeloptocht van Am- lesty International, Hamers- iof. laterdag 11 december .00 uur - 17.00 ur: Familiedag, postzegels ijken van De Loupe met vei- ing en ruilbeurs, De Til. iondag 12 december 0.00 uur: Intrededienst van lominee De Boon, Dorpskerk, ■eusden - Zuid 0.00 uur: Pink Floyd avond, )e IJsbreker. laandag 13 december 9.30 uur: Adventviering JCVB, dienstencentrum, leaufortweg. )insdag 14 december 9.45 uur: Kerstavond 1CVB, Trefpunt, Leusden - uid. 0.00 uur: Kerstdecoraties maken, Groot Krakhorst, Bol- lerikhorst. presentatie van haar plan had voorgesteld Binnen een maand nadat zij haar voorstel aan de raad had voorgelegd moest zij het al bijstellen. De gemeente had wel erg eenzijdig de lasten bij de provincie, be drijven en particulieren ge legd, was de kritiek. De provincie betaalde in het oorspronkelijke voorstel de helft van de kosten en de be trokken huishoudens 42 pro cent, zodat de gemeente voor niet meer dan de resterende 8 procent een plan kon uitvoe ren, waartegen zij zelf al jaren aan had lopen hikken. De ge meenteraad nam daar echter geen genoegen mee en dwong Verduin de gemeentelijke bij drage te verhogen tot 16 pro cent Maar dat is volgens Oeben en Van den Hengel nog veel te weinig. Zij hebben bij andere gemeentes in de provincie, die ook van de provinciale regeling gebruik maken, navraag ge daan. Volgens hun informatie ligt in plaatsen als Bunnik, Woerden en Breukelen, waar ook de buitengebieden op de riolering moeten worden aan gesloten, de eigen bijdrage vele malen onder het bedrag dat de gemeente Leusden van haar 'buitengebieders' vraagt „In die plaatsen gaat het om bedragen, die niet hoger zijn dan 2000,—tot 3500,—voor particulieren en 4000,— tot 6000,—voor bedrijven," heb ben Oeben en Van den Hengel zich laten vertellen Als zij praten over een redelijke eigen bijdrage denken zij dan ook aan dergelijke bedragen. Inmiddels hebben zij in het buitengebied de stemming ge peild en zij zijn ervan over tuigd dat er genoeg mensen zijn, die met hen actie willen voeren om de gemeente op an dere gedachten te brengen. „Zoals de plannen er nu liggen, is er gewoon te weinig draag vlak Teveel mensen zullen af haken en voor eigen voorzie ningen zorgen," beweren zij. Oeben, die aan de Hessen weg tussen Stoutenburg en Achterveld woont, heeft bij zijn woning op dit moment een septic tank. „Die ligt er nu twintig jaar en ik heb hem vo rig jaar voor het eerst sinds ik hier woon laten schoon ma ken." Hij geeft wel toe dat de overloop van zijn tank vervui lend werkt op het oppervlakte water in de buurt van zijn huis en dat die situatie uit milieu overwegingen niet verant woord is. Een eigen voorziening kost hem weliswaar een hoop geld, maar daar staat tegenover, dat hij in dat geval geen rioolrecht hoeft te betalen. Hij is ook niet onder de indruk van het ge meentelijk argument, dat de waarde van zijn huis omhoog gaat, als dat op de riolering is aangesloten. „Die waardever- hoging leidt ook weer tot ver hoging van de onroerend goed- belasting, omdat die belasting juist op de waarde van het huis is gebaseerd. Door niet mee te doen, bespaar ik mijzelf een dergelijke verhoging," zegt hij. „De gemeente heeft er be lang bij dat de bereidheid mee te doen bij de mensen zo groot mogelijk is. Als dat niet het geval is, slaat zij een flater bij de provincie. Wij hebben nu al de indruk dat het gebrek aan medewerking de uitvoering van het plan ophoudt," zeggen Van den Hengel en Oeben. Vol gens hun informatie heeft de provincie plannen van andere gemeentes, die hun aanvraag later indienden dan Leusden, al goedgekeurd. Bij de presentatie van haar plan heeft Corri Verduin vol gens de twee actievoerders ge zegd, dat Lbusden vooraan in de rij stond bij het provinciale loket „Het is een teken aan de wand, dat andere gemeentes al goedkeuring hebben gekregen en Leusden nog niet," consta teren zij. Het zou volgens hen Aanleg van riolering in het buitengebied. „Nodig," vinden de betrokkenen, maar de eigen bijdrage die de gemeente vraagt is te hoog." (foto: BDU). erop duiden dat ook de provin cie zich zorgen maakt over het gebrek aan medewerking in Leusden. Een argument van Verduin om de gemeentelijke bijdrage niet te verhogen is dat dit dan ten koste gaat van alle Leusde- naren, ook van de huishoudens binnen de bebouwde kom. Die zouden te maken krijgen met een verhoging van het riool recht, omdat het geld toch er gens vandaan moet komen Die huishoudens hebben in dertijd zelf voor hun eigen rio lering via de grondprijs moeten betalen is de redenering „Dat is een onzinnige discussie," vinden Oeben en Van den Hen gel. Zij wijzen erop dat het va ker voorkomt dat het buitenge bied niet van bepaalde voorzie ningen kan profiteren, hoewel de bewoners daar wel hebben moeten meebetalen „Bewoners van de bebouw de kom profiteren indirect mee van de aanleg van riolering in het buitengebied," voert Van den Hengel aan. Hij legt uit" „Het komt ih de zomer wel eens voor dat er in het Valleikanaal of in de beken vissen op grote schaal sterven. Een flinke re genbui kan door het riole- ringsssteem niet verwerkt worden, waardoor vervuild water in het kanaal stroomt. Riolering in het buitengebied is een uitbreiding van de capa citeit van het bestaande sys teem, zodat dit soort calami teiten minder vaak zal voorko men. Er onstaat namelijk een extra buffer." Tot nu toe heeft de gemeente nog niet met hen willen praten en naar dit soort argumenten Voensdag 15 december ,00 uur en 20.00 ur: Kerststukjes maken, 't 'ooronder (advertentie) VOORDAT U EEN ADVIES EN AANBIEDING HEEFT VAN DF. RABOBANK ACHTERVELD EFFECTIEF 6,3 en 6.7% Uw ideale huis wordt misschien straks gebouwd in Achterveld. Nu nog de ideale hypotheek! Dan is het verstandig om juist naar de bank te gaan die de meeste hypotheken verstrekt: de Rabobank. Want bij de Rabobank heeft u de grootste keuze in hypotheekvormen en profiteert u direct van scherpe tarieven. Ook als u de rente voor een langere periode wilt vastzetten, bent u bij ons aan het juiste adres. Bel even voor een afspraak, want ook 's avonds zijn we voor u beschikbaar. Telefoon: 03425-2214 Uw adviseur is de heer R. P. B. van der Vlist, de heer J. Berkhof of de heer W. J. M. Oude Nijeweme. willen luisteren, zeggen zij. Er zou hen gevraagd zijn eerst aan te tonen dat zij namens een be langrijk deel van de betrokke nen het woord voeren. „Geen probleem," zeggen de twee be slist. „Wij hebben overal in het buitengebied onze contacten en kunnen zonder moeite aan voldoende handtekeningen van medestanders komen." Dat zijn dan mensen, die net als hen vinden dat de gemeente hen veel te veel laat betalen voor de aanleg van de riolering. „Er zijn ook mensen die hele maal niets willen betalen en vinden dat de riolering voor niets aangelegd moet worden. Dat lijkt ons echter niet reëel. Voor die groep willen dan ook niet opkomen," zeggen zij na drukkelijk. Of zij erin zullen slagen de gemeente van hun gelijk te overtuigen zal de komende tijd moeten blijken. Donderdag vergadert de commissie OREV over een voorstel van burge meester en wethouders om 400.000,— beschikbaar te stellen voor de voorbereiding van het plan. Uit het voorstel dat de commissie donderdag behandelt, blijkt in ieder geval dat men in het gemeentehuis niet helemaal ongevoelig is voor het protest. „Het project vereist een zorgvuldige aanpak, enerzijds vanwege de bijdrage die van betrokkenen wordt verlangd en anderzijds vanwege een mo gelijke aanleg van openbare riolering in particulier eigen dom. Voor de financiële en technische haalbaarheid van de plannen is de medewer kingsbereidheid van groot be lang," staat er letterlijk in het commissiestuk. Van den Hengel en Oeben kunnen het dan ook niet nala ten er fijntjes op te wijzen dat over enkele maanden verkie zingen worden gehouden, „De tijd is gunstig voor onze ac ties," zeggen daarom zij opti mistisch. LEUSDEN - De commissie Welzijn en Onderwijs boog zich dinsdagavond over de Subsidieverordening Welzijn 1993. Dit is een niewe vorm van subsidiëring, waarbij 'een dui delijk omschreven activiteit of prestatie wordt geleverd in ruil voor een vooraf afgesproken budget'. Anders gezegd: in stellingen moeten aan de ge meente duidelijk maken wat zij willen ondernemen en hoeveel geld zij daarvoor nodig heb ben. Na afloop van die activi teit wordt bekeken of de in stelling het geld op een goede manier besteed heeft. De com missieleden zetten vraagte kens bij de wijze waarop de verordening gesteld was. „Ik heb alle reden om vrese lijk boos te worden", merkte Geijsberts van D66 op na aan leiding van het de notitie. „Wij van D66 willen al twee jaar lang een inhoudelijke discussie voeren over de verkapte subsi dies, die in deze gemeente ge geven worden. Wij hadden een duidelijke afspraak met wet houder Vroon dat hij in deze notitie de verkapte subsidies in kaart zou brengen. Er zou een relatie gelegd worden met het accommodatiebeleid van de gemeente Waarom krijgt bij voorbeeld de éné instelling een pand in eigen beheer en moet de ander huur betalen. Deze vragen zijn niet beantwoord en wij willen weten wat daar de reden van is. Als wij niet een afdoende antwoord krijgen, zal D66 geen steun aan het voorstel geven", stelde Geijs berts, die erg boos was. Wethouder Vroon ant woordde: „Er zit niets verkapts in de subisidies in Leusden en als er sprake is van verkapte subisidie is dat volkomen hel der. Wij denken dat wij door de activiteiten van de grotere in stellingen, die veel geld van ons krijgen, duidelijk te beschrij ven, boven tafel krijgen waar de verkapte subsidies zitten. Bovendien is het moeilijk de geldstromen in kaart te bren gen Er zijn veel dingen histo risch gegroeid en die kunnen niet zomaar veranderd wor den Deze verordening is be doeld om de ambtenaren de raadsleden en de inwoners van Leusden nauwkeurig te laten zien voor welk produkt we kie zen en op welke gronden." Geijsberts hoorde deze woorden hoofdschuddend aan Hij kreeg steun van Klerk van de PvdA „Ik vraag me af of wij op de manier die de wethouder voorstelt de verkapte subsidies boven water krijgen. Ik zou het een goede zaak vinden als de gemeente in kaart brengt wat de kosten van de accommoda ties zijn." Schouten van GPV/ SGP was het daar volkomen mee eens Geijsberts legde uit wat hij het belang vond van het in kaart brengen van de subsidie stromen van de gemeente naar de welzijnsinstellingen zoals de bibliotheek, de muziek school en het zwembad. „Wij moeten aan de burgers uit kun nen leggen >vaarom wij beslis singen nemen. Als wij met deze uitleg van de wethouder genoe gen nemen betekent dat dat de manier waarop subsidies gege ven worden van de politieke agenda verdwijnt. Daar wil ik niet zonder meer mee instem men." Ambtenaar Moens probeer de het verontruste commissie lid gerust te stellen. „Wij heb ben het niet met zoveel woor den over verkapte subsidies ge sproken in de notitie, maar u kunt er op rekenen dat wij dat probleem zullen aanpakken. Dat zal in het begin veel tijd kosten, maar het zal op den duur veel tijdsbesparing ople veren Wij willen de kosten van de stichtingen inzichtelijk ma ken Parson van de WD refereer de aan het feit dat veel instel lingen ongerust waren, omdat zij menen dat de gemeente zich door middel van deze verorde ning meer met hun beleid zal gaan bezig houden Parson moest na het lezen van de noti tie de instellingen gelijk geven. Wethouder Vroon ontkende dat in eerste instantie, maar gaf later toe dat de gemeente meer grip krijgt op de manier waarop de subisidegelden be steed worden en daarmee met het beleid van de instellingen. Parson merkte op dat hij met die ontwikkeling op zich vrede kon hebben, maar dat het hem beter leek dat de wethouder daar ook openlijk vooruit zou komen. Desondanks was de meer derheid van de fracties wel te spreken over de nieuwe subsi dieverordening en kan wet houder Vroon rekenen op rui me steun in de raad, al zijn er nog voldoende vragen onbe- natwoord over de manier waarop de subsidieverorde ning gaat functioneren Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heelt u iets aardigs te meiden, ol wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. '...Bent u ai op zoek naar de scliat van Ton Nennie. De leraar van de streekschool liet vorige week in De Leusder Krant weten dat hij ergens in Neder land een gouden stierenkop ter waarde van f 17.000,— in de grond had gestopt... '...In zijn boek 'Het zevende labyrint'geeft hij de lezer door middel van raadsels en tekeningen aan wijzingen waar het kostbare kunstwerk, gemaakt door zilversmid Max Mochel, te vinden is...' '...We hebben nog niet gehoord, dat iemand de schat op het spoor is. Gelukkig niet, zouden wij bijna zeggen, want als de stierenkop nu al boven water zou komen, zou de lol voor de overige schat- gra vers in Nederland er al gauw af zijn... '...Vorige week waren de omstandigheden na tuurlijk ook niet ideaal om schat te gaan graven. Het was koud en de vorst zat behoorlijk stevig in de grond. Maar de ene na de andere depressie trekt al weer over ons kikkerlandje en jaagt koning Winter voor zich uit... '...Het is na de dooiperiode weer mogelijk een schop de grond in te krijgen en een gat te graven. Wij zijn hier op de redactie al flink aan het gissen welke aanwijzing uit het boek belangrijk is...' '...Zo wordt er gefluisterd dat de hoogste Douglas-sparren in Nederland bij paleis Het Loo in Apeldoorn te vinden zijn, hoewel chauvinisti sche Leusdenaren bij hoog en bij laag beweren dat landgoed Den Treek de juiste plek is... *...U mag het lekker zelf helemaal uitzoeken. Van ons krijgt u verder geen aanwijzingen. Waar de hoogste sparren staat weten wij gewoon niet. Wel waar de vervelendste kerstboom staat. Toevallig is dat in de buurt van De Spar...' '...Op het plein van winkelcentrum De Biezen- kamp staat een schitterend exemplaar, die zeer feestelijk verlicht is. Op zich niets op aan te mer ken. Het ding staat echter precies op het punt waar de tegelbanen van de blindenroute samen ko men...' Wij hebben nog niet gehoord da t er ongelukken zijn gebeurd, zodat wij voorlopig aannemen dat de gebruikers van de route over een zesde zintuig beschikken en het obstakel handig weten te ver mijden. Volgend jaar bij bet plaatsen van de boom maar een beetje beter opletten, dachten wij zo...' '...Afgesloten wegen en straten bezorgen de ver keersdeelnemers overlast en ergenis, maar zijn meestal onvermijdelijk. Een riolering die moet worden aangelegd of worden onderhouden, een weggedeelte dat moet worden aangepakt of een bouwproject dat de straat een tijdlang ontoegan kelijk maakt, er is gewoon niets aan te doen... '...Deze week werden er in Leusden delen van de Hamersveldscweg en de Zwarteweg afgesloten, zonder dat er sprake is van een van die oorzaken. Op het eerste gezicht gebeurt erop die weggedeel tes helemaal niets dat een dergelijke afsluiting rechtvaardigt... '...„Zijn ze nu helemaal zot geworden op het ge meentehuis. "zal menig automobilist gedacht heb ben. „Hebben ze een manier gevonden om autootje te pesten... '...Een beetje wel, denken wij. Toch is er een goede reden voor de afsluiting. Het pesten is bedoeld om erachter te komen, wat er gebeurt als de twee doorgaande routes straks echt minder toeganke lijk worden voor het verkeer...' '...Want dat is uiteindelijk de bedoeling. Volgens het verkeersplan, dat de gemeenteraad vorig jaar beeft aangenomen, wordt het deel van de Hamers- veldseweg tussen de Noorderinslag en de Burge meester de Beaufortweg verkeersluw gemaakt en komt er op de Zwarteweg minimaal een rotonde... '...Voordat tot werkelijke uitvoering van het plan wordt overgegaan, wil de gemeente eerst weten wat de effecten van dergelijke maatregelen zijn. Daarom is er tot vrijdagmiddag 14.00 uur geen doorkomen aan. De naar een sluiproute zoekende automobilist zal door onderzoekers nauwlettend in de gaten worden gehouden...' '...Zelfs na 1,5 jaar is het nog even wennen voor de doorsnee Leusdenaar, die te laat is met het betalen van zijn boete voor het te laat inleveren van boeken bij de bibliotheek...' '...De bieb werkt dus al weereen flinke tijd met het nieuwe systeem, waarbij de overtreder zonder pardon 'bekeurd' wordt, ook al is hij maar een dag te Iaat. Daarvóór wilden de vrijwilligers van de bieb nog wel eens coulant zijn en overschrijding van de uitleentermijn door de vingers zien... '...Wethouder Vroon is echter veel scherper op de centen gaan letten en heeft flink bezuinigd op de subsidie van de bieb. Die moet dus ook beter op de kleintjes gaan letten...' '...Niet iedereen accepteert echter bet nieuwe be leid en de hardwerkende vrijwilligers komen soms voor onaangename situaties te staan. Er zijn zelfs gevallen bekend, waarbij gedreigd werd met ge weld als de de boete niet werd ingetrokken... '...Zo'n dreiging is op zich al niet le verteren, maar wordt natuurlijk helemaal onaanvaardbaar als je je realiseert om welk bedrag het gaat. Voor niet meer dan 50 cent zijn sommige mensen bereid het personeel van de bieb eens flink in elkaar te slaan. Gewoon op tijd de hoeken inleveren, dan is die stennis helemaal niet nodig...' I

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3