Politie als cowboys en doelen als geitenkaas .Leusder Krant. Rijden onder invloed zwaar bestraft VEENENDAAL Vnnesty ïternational teunt dichter it Jennen akkelwacht 'ostzegel neurs "'ink Floyd ipecial ■iandel Kerstavond Kerst decoraties Kerststukjes Kerst-inn Gemengd Koor Leusden Nieuws uit de verenigingen Fietsendieven betrapt Nieuws uit de verenigingen Diefstal uit woning Boekhandel Geld voor kunstwerk Vechtpartij oensdag 8 december 1993 Pagina 5 EUSDEN - Op 8 juli 1983 erd op de avond voor zijn •ouwdag een jonge dich- ■r/schrijver van 24 jaar, Man- ir Rajih, in Jemen gevangen nomen. Voor zijn bruid, >als hij zijn verloofde noemt, hreef hij een gedicht 'To- iy', waarvan de essentie .eronder in een vrije verta ng wordt weergegeven: 'andaag adat ik mijn hok heb ont man m de resten in deze slapeloze nacht acht ik aan jou 'as het niet voor jou an zou ik vandaag niet zo erk zijn als een os as het niet voor jou, dan zou hier nu niet zijn an zou ik niet geweten heb- sn at ik het onverdraaglijke zou agen...' owel de schrijversorganisa- e PEN als Amnesty Interna- onal maken zich ernstig zor- :n over deze schrijver en chter. Als gevolg van marte- ngen, verkeert Mansur Rajih een slechte gezondheid. Vol- ;ns Amnesty International is ij een gewetensgevangene en larom wordt met klem op jn vrijlating aangedrongen, iertoe doet de Al-groep eusden een dringend beroep uw solidariteit. U wordt ivraagd de petitielijst die tij- :ns de 10 december-viering 9-21 uur) in De Hamershof ordt aangeboden, van een indtekening te voorzien, aarna wordt de lijst zo snel ogelijk opgestuurd naar ijne Excellentie General 'Ali' bdullah Saleh, Voorzitter in de Presidentiële Raad, en aar de Ambassadeur van Je- en in Nederland, elp ons dus met dit gebaar ;t mensenrechten-beleid van imen aan de kaak te stellen! ?vens is er gelegenheid om 10 december een kaart te f rijven of te ondertekenen op te sturen aan een gevan- ine die slachtoffer is gewor- ,j?n van schendingen van de ensenrechten. BUSDEN - In het kader van Dag van de Rechten van de ens organiseert de plaatselij- in afdeling van Amnesty In ter- ui itional op vrijdag 10 decem- hi ir in de Hamershof een fak- ïlwacht. Tussen 19.00 en 00 uur kan men zich bij de kkelwacht aansluiten. Er zal bovendien een stand jn met voorbedrukte kaarten petities, waar handtekenin- :n ondergezet kunnen wor- EUSDEN - Het jongeren- intrum 'De Til' staat zaterdag december in het teken van postzegel, 's Morgens is er inaf 9.00 uur een kijkuurtje. in 10.00 uur tot 12.00 uur ordt er een grote veiling ge- /uden. 's Middags wordt een ote postzegelruilbeurs geor- iniseerd, die wordt afgeslo- n met een restanten-veiling. ÏUSDEN - De IJsbreker zal vi ndagavond 12 december in t teken van Pink Floyd staan le hoogtepunten uit het gen- van deze Engelse supergroep illen kamerbreed te zien en te iren zijn. Er is een vrij kaartje or de bezoeker die een vi- o-opname van Pink Floyd in inetië ter beschikking stelt. zaal gaat om 20.00 uur open de toegang bedraagt 5,00. SUSDEN - De NCVB organi- ert op maandag 13 december n adventsviering in het Dien- sneentrum, Beaufortweg 18 essels Mulder uit Veenendaal 1 op muzikale wijze uitleg ven over de 'Messiah van indel'. De avond begint om 30 uur De toegang bedraagt 150. Inlichtingen onder ■mmer 942744. Onder grote belangstelling, mede van de landelijke pers, werd vorige week één van Ne derlands modernste schietac- comodatie's geopend. Nadat de voorzitter van de bestuursraad Landelijke Selectie- en Oplei dingsinstituut voor de Politie (LSOP) Drs. A.J.Lems in ja nuari 1992 de eerste steen had gelegd van de schietbanen bij de Leusdense politieschool 'De Boskamp' mocht Lems op 2 de cember weer aantreden. Deze keer om de puntjes op de i te zetten en de opening van de schietbaan bij te wonen. Om de effectiviteit van de nieu we schietaccomodatie kracht bij te zetten vergastte korps chef van politie 'Haaglanden' J.L. Brand belangstellenden op een opmerkelijke regeling. Vanaf volgend jaar moet elke agent van politiekorps Haag landen zich twee maal per jaar onderwerpen aan een toets der schietbekwaamheid Wie niet aan de eisen voldoet krijgt een herkansing in de vorm van bij scholing. Binnen twee maan den moet de schiettest opnieuw worden afgelegd. Bij onvoldoende resultaat wordt onverbiddelijk het dienstwapen ingenomen en zal de persoon in kwestie worden bekeken op geschiktheid voor de uitoefening van zijn of haar functie Deze bekendmaking was onderdeel van een spekta kel waarbij vele keurig geklede mannen, al dan niet in politie uniform, op uitnodiging waren verschenen om de opening bij te wonen van de nieuwe schiet baan voor het politieoplei dingscentrum 'De Boskamp' te Leusden. Ook voorzitter van het LSOP Lems kaart de proble matiek aan rondom de nood zaak van schietcertificaten. De huidige test bestaat uit een vijfjaarlijkse oefening geduren Brand en Dijkshoorn onthullen het beeld van kunstenaar Pepe Gregoire. (foto: Hans Verhorst). de twee uur: ,,En", zo stelt Lems: ,,De opkomst varieert per regio maar lijkt landelijk gezien ver af te liggen van de honderd procent". Als hoofd oorzaak noemt Lems het ont breken van goedgekeurde schietaccomodaties en de hoge werkdruk bij de politie. Onlangs werden nog 42 van de 101 bestaande schietbanen afgekeurd, waardoor het ver haal van Lems bevestigd wordt. Door de nieuwe schiet baan van 'De Boskamp' wordt in ieder geval het tekort van goede schietbanen enigszins opgelost. De tweede schiet baan die door 'derden' ge bruikt kan worden lijkt snel te worden volgeboekt. Het LSOP wil het plan om een certificaat dat nodig is om een wapen te mogen dragen met een geldigheid van slechts één jaar doorspelen naar de Raad van Hoofdcommissaris sen, in de hoop dat zij dit willen overnemen. Lems hierover: ,,Het doel zou grotendeels be reikt worden doordat de druk op het individu toe neemt. Wie onvoldoende geoefend is zakt en is zijn of haar pistool kwijt. Dat de aanwezigen trots zijn op de schietbanen is duidelijk te merken aan de vele superla tieven die beurtelings door de drie sprekers worden gebruikt. Directeur van 'De Boskamp' P. Dijkshoorn, de voorzitter van de bestuursraad A.J. Lems en korpschef Haaglanden L.J Brand winden er geen doekjes om en zelfs de bege renswaardige titel 'de modern ste schietaccomodatie van Eu ropa' wil Brand bij deze samen met zijn eigen baan met 'De Boskamp'. „Paradepaardje, prachtige accomodatie en schietparadijs, zijn enkele be namingen die door respectie velijk Dijkshoorn, Lems en Brand worden genoemd. Beeld Door de onthulling van een beeld, waaruit een stilstaand figuur lijkt op te staan om weg te lopen, wordt de achterlig gende gedachte verwoord; van statisch naar dynamisch. Dat wil zeggen dat naast de stil staande, statische doelen nu ook gebruik kan worden ge- maak van de bewegende schietschijven. Beeldend kun stenaar Pepe Gregoire heeft kennelijk naar volle tevreden heid gehoor gegeven aan de op dracht. Zijn beeld werd door Dijk shoorn en Brand onthult, ter wijl de genodigden deze ope ningshandeling binnen be haaglijk via groot beeldscherm konden volgen. Meer specta culair was het door twee agen ten aanschouwlijk maken van het daadwerkelijk gebruik van de schietbaan. De aan alle aan wezigen uitgereikte zakjes ble ken geen proefkogels te bevat ten maar oordopjes Nadat een ieder deze op de daar voor bestemde wijze had geplaatst kon het echte politie werk beginnen Het duurde even maar toen kwam een po litieauto naar binnen gereden. De twee inzittenden agenten mochten een demonstratie ge ven, waardoor een indruk werd gegeven wanneer en op welk lichaamsdeel geschoten mag worden. Door de moderne techniek kon door de hele zaal wnrden gecheckt hoeveel ko gels hun doel hadden geraakt. Het figuurtje dat als doel fun geerde vertoonde oplichtende plekjes na indringing van een kogel. Aan het einde van de oefening, waarbij zelfs een lig gende demonstratie werd ge geven, hadden de doelen veel weg van gatenkaas Lems benadrukte tijdens zijn speech dat in tegenstelling tot vroeger, waarbij de aan dacht lag op de schieteapaci- teiten van de politieagenten in wording, nu veel meer wordt gelet op de spaarzaamheid van geweld. ,,Soms is het beter niet te schieten, soms zelfs beter te vluchten. Door het verkeerd beoordelen van onze mede mens, iets wat nu eenmaal op alle fronten voorkomt, worden soms fatale fouten gemaakt", zegt Lems. Ter illustratie schetst Lems het verhaal van een vriend die tijdens het trimmen wordt na gezeten door twee mannen in 'Pittbullsmoking'. Terwijl de aangesproken man angstig staat te zweten blijken de twee echter een praatje over het hardlopen te willen houden Afgetekend tegen keurig ge klede mensen die een misdaad onder je neus plegen wil Lems het belang van ondoordacht en doordacht schietgebruik aan- geven. Met behulp van veel fo tomateriaal en krantenartike len heeft de organisatie een kleine overzichtstentoonstel ling opgezet over de tot stand- koming en het gebruik van de schietbanen. Ook de brochure die na afloop wordt uitgedeeld vermeld nog enkele wetens waardigheden. ,,Het nieuwe schietbanen- complex beschikt over twee banen van elk veertig meter lang. In de zaal kan tevens ge bruik worden gemaakt van diaprojectoren voor projectie van statische doelen, klap- schijfinstallaties, een beeld plaatspeler en videoprojector voor dynamische doelen en het nabootsen van praktijksitua tie's met behulp van de zoge noemde Fats (Fire Arm Trai ning System)", aldus de tekst. Voor de belangstellende vrouwen, ongeveer vijftien in getal, zal echter het welkoms- woord meer, indruk nalaten. Bij binnenkomst vraagt orga nisatrice Drs. Karin Verkerk op discrete maar zeer directe wijze naarëen eventuele zwan gerschap. Reden van deze 'ijs- breker' blijkt het gevaar van geluidhinder voor de ongebo rene te zijn tijdens de schietde- monstratie. Annelies Heuveling Schieten op de nieuwe banen, (foto: Hans Verhorst). De poppetjes lichten op nadat ze geraakt zijn. (foto: Hans Verhorst). LEUSDEN - Conform de eis is een 57-jarige Leusdenaar woensdag door de Utrechtse politierechter veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee weken, tweeduizend gulden boete en een rijontzeg ging van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De verdachte was in juli dit jaar op de Maanweg in zijn woonplaats betrapt met alco hol op achter het stuur. De verdachte had zelf de poli tie te hulp geroepen omdat hij door een automobilist achter hem was aangereden. Die con stateerde echter een drank lucht bij de Leusdenaar en nam hem mee voor een adem analyse. Daaruit bleek dat hij een alcoholgehalte had van 945 microgram, terwijl maximaal 220 microgram is toegestaan. De verdachte verklaarde sinds 1992 een alcoholpro bleem te hebben. In juli was hij daarnaast ook nog over spannen geraakt. Inmiddels slikt hij het middel Refusal om zijn alcoholgebruik tegen te gaan en heeft hij contact met het Centrum Maliebaan in Amersfoort dat is gespeciali seerd in verslavingen. Officier van justitie mr. M. Timmers hield er in haar eis rekening mee dat de Leusde naar nooit eerder is ver oordeeld en de alcoholver- keerscursus heeft gevolgd. Zij vond de aanrijding echter een verzwarende omstandigheid omdat deze zou zijn ver oorzaakt door het aarzelende rijgedrag van de verdachte. Rechter mr. C Nunnikhoven was het daar niet mee eens omdat de andere partij naar zijn mening ook schuld droeg. Niettemin nam hij de eis over. (advertentie) LEUSDEN - De surveillerende agenten kregen vrijdagavond 3 december om 20.00 uur de mel ding door dat twee mannen ge signaleerd waren, die zich met drie fietsen vanaf het zwembad 'Octopus' in de richting van het politiebureau bewogen De twee Leusdenaren, van 20 - en 27 jaar, tilden het achterwiel van de derde fiets op, omdat die nog op slot zat. Toen de politieagenten de beide mannen in het vizier kre gen waren ze nog maar in het bezit van twee fietsen Het der de vervoermiddel hadden zij in de sloot gekieperd. Beide Leus denaren werden meegenomen voor verhoor en werden voor geleid. De eigenaar van de ge stolen fiets meldde zich op het politiebureau en kon zijn rij wiel weer meenemen De die ven zijn weer op vrije voeten. 1hriUeViike rcsciiBS Lcusden. De vorige week stond in de Leusder Krant een ingezonden brief van Gecrte Lievaart over het parkeerprobleem van de fietsen op 'De Hamershof'. Het bestuur van de afdeling Leus den van Enige Nederlandse Fietsers Bond reageert op haar brief. De ENFB afd Leusden wil graag reageren op de ingezon den brief van mevrouw G. Lie vaart in de Leusder Krant van 1 december 1993 Het is een misverstand dat de werk groep van de ENFB voor het terugdringen van de fietsbeu- gels in De Hamershof zou zijn. Zij pleit voor de aanleg van meer overdekte fietsstallin- gen op alle hoeken van het winkelcentrum, zodat het cen trum door meer fietsers kan worden bezocht. Het liefst zou de ENFB het toejuichen als ie dereen op de fiets zou komen, maar daarop is De Hamershof nog lang niet ingesteld. Op dit moment wordt de auto mobilist met 626 officiële par keerplaatsen goed in de wat ten gelegd. De fietsers moeten zich met 129 fietsbeugels (incl. de kapotte) behelpen. Gevolg is dat zij gezamenlijk chaoti sche situaties kunnen creëren, omdat lang niet overal duide lijk is waar de fietser zijn ver voermiddel moet stallen. Het voorstel om een gedeelte van de parkeergarages te reserve ren voor fietsers is.geboren uit nood daar momenteel geen overdekte fietsstallingen be schikbaar zijn. Wij verwachten dat bij de re novatie van het huidige win kelcentrum en de uitbreiding onze wensen worden vervuld, juist ook gezien het beleid van de overheid om de automobili teit terug te dringen. Wim Blijleven LEUSDEN - De NCVB afde ling Leusden-Zuid houdt dins dag 14 december een afdelings avond. De avond zal worden gevuld met een kerstliturgie en er zal een verhaal worden voor gelezen. De bezoekers worden verzocht een liedboek mee te nemen. De avond begint om 19.45 uur in het Trefpunt aan de Arnhemseweg in Leusden- Zuid LEUSDEN - De afdeling Amersfoort en Omstreken van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op dinsdag 14 de cember om 20.00 uur in de 'Groot Krakhorst'. Meneer Meussen uit Ede zal een de monstratie geven van het ma ken van kerstdecoraties. De toegang voor de leden is gratis, niet leden betalen 2,50. LEUSDEN - Op woensdag 15 december zal in 't Vooronder een cursus 'kerststukjes ma ken' gegeven worden door me vrouw Kuppens. De lessen zijn van 9.00 uur tot 11.00 uur 's morgens en van 20.00 uur tot 22.00 uur 's avonds. Voor in lichtingen en aanmelding kunt 946884 bellen. De kosten zijn 5,00 per les. LEUSDEN - De Klitnrakker organiseert op donderdag 16 december een Kerst-inn. Ieder een wordt uitgenodigd om kerstspullen te maken. Er wor den twaalf verschillende tech nieken aangeboden. De avond begint om 19.00 uur en zal ein digen om 21.00 uur. LEUSDEN - Het Gemengd Koor Leusden geeft op zater dag 18 december een kerstcon cert in de Koningshof. Boven dien zal er medewerking ver leend worden door het Ge mengd Koor Woudklank uit Roden, Harmonieorkest Wils kracht uit Amersfoort, het Leusdense combo Coos Huur- deman en organist Ton van Oosterom Het spektakel be gint om 20.15 uur. De kaarten kosten 12,50 en zijn verkrijg baar aan de zaal of onder tele foonnummer 941909 'én 948228. LEUSDEN - Een bewoonster van een huis aan de Wilden burgstraat merkte toen zij vrij dagavond voor haar voordeur stond dat haar sleutels niet meer in haar tas zaten. Zij sloeg alarm en toen zij eenmaal bin nen was bleek dat er 60 cd's en twee luidsprekers ontvreemd waren. Het is onduidelijk of zij de sleutels in de voordeur heeft laten zitten of dat de sleutels op haar werk uit haar tas ont vreemd zijn. Op zoek naar een mooi Kerstcadeau? Bij aankoop van de fraaie Parker Vector Steel of Matte 8lack cadeauset (vulpen en balpen) krijgt u maar liefst 20.- korting en maakt u - en degene aan wio u de pennen cadeau doet - kans op een heerlijke vakantie in de sneeuw Dit prachtige Parkercadeau vindt u in een unieke kerstverpakking bij: Langestraat 33 Tel. 613232 LEUSDEN - Leusden krijgt van de provincie Utrecht een bedrag van 23.000,— voor een kunstwerk in jeugd- en jongerencentrum De IJsbre ker Dat besloten Gedeputeer de Staten deze week. Het geld is afkomstig uit het provinciale budget voor beeldende kunst en is bedoeld voor de financie ring van wandpanelen. Het kunstwerk wordt uitge voerd door de Eindhovense schilder Thomas van der Lin den. Het zijn 4 panelen van 2 x 3 meter. De totale kosten be dragen 33.000,-- De ge meente betaalt daarvan zelf in het kader van de zogenaamde 1 procentsregeling een bedrag van 10.000,—. Die regeling houdt in dat de gemeente 1 pro cent van de bouwkosten be schikbaar stelt voor kunstwer ken. LEUSDEN - Op de Pauwen hoeve ontstond vrijdagmiddag om drie uur een vechtpartij Een groepje jongens passeerde een pratende man en een vrouw. Toen de jongens twin tig meter verder gelopen wa ren, kwam de man achter de jongeren aan. Hij vroeg aan één van de vijf. „Waarom keek je in mijn richting?" Daarna sloeg de man de jon gen herhaalde malen in het ge zicht en schopte de onfortuin lijke voorbijganger. De jongen rukte zich los en holde weg Maar hij werd ingehaald, waarna de boze man hem weer schopte en sloeg. De politie stelt een onderzoek in

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5