Afstand letterlijk en psychologisch te groot E Twijfels over aankoop van Defensieterrein Zwarte vlier iC U L T U U Ri Leusder Krant. Protest tegen verdwijnen kantongerecht Vrijspraak voor zuivelboerderij Unicef-actie n 'Woensdag 15 december 1993 ,EU eser taf oer< reuj iloef erst; len 1 ewc naai tods iloej vich ette AMERSFOORT - De kanton gerechten in Nederland gaan verdwijnen. Ook het gerecht aan het Stationsplein in Amersfoort gaat weg. De stad krijgt waarschijnlijk wel een zogenaamde nevenvestiging, die onder de Utrechtse recht bank zal vallen. Volgens advo caat Dijxhoorn is een brief met die mededeling onderweg. In eerste instantie wilde het mi nisterie van Justitie alle recht zaken in Utrecht laten behan delen. Een aantal organisaties van het gewest Eemland, waar onder de gemeenten, schreven een brandbrief aan de vaste ka mercommissie van Justitie. Daarin pleiten zij voor de handhaving in Amersfoort van het kantongerecht. De organi saties zijn bang dat verhuizing de drempel voor de bu'ger om naar de rechtbank te stappen te hoog wordt. ,,Er is een brief van het minis terie van Justitie onderweg naar het bureau van de Neder landse Orde van Advocaten. Daarin zou staan dat de rege ring van plan is 25 zogeheten nevenlocaties, waaronder die van Amersfoort, te handhaven. De invulling van een dergelijk nevenvestiging is nog niet dui delijk. Feit is wel dat het kan tongerecht als instituut zal verdwijnen." Aldus de Amersfoortse advocaat Dijx hoorn, tevens lid van de Raad van Toezicht der Orde van Ad vocaten in Utrecht. Volgens Dijxhoorn zijn er voor de invulling van de neven vestiging twee opties ,,Of de rechter komt uit Utrecht hier een zitting houden. Een soort reizend circus. Of de rechter(s) zijn hier gehuisvest met een volledige administratie. Naast strafzaken en civiele zaken kan ik mij voorstellen dat er ook andere zaken naar Amersfoort komen, zoals bijvoorbeeld za ken voor de politierechter." Bereikbaarheid Op verzoek van het ministe rie van Justitie werd het rap port 'Bereikbaarheid van rechtspraak' opgesteld. In het rapport wordt voorgesteld de kantongerechten in Nederland op te heffen De Adviesraad herziening rechtelijk organi satie, de Kring van Kanton-i rechters en de Nederlandse Orde van Advocaten protes teerden onmiddelijk tegen deze opheffing Ook het kantonge recht in Amersfoort moest ver dwijnen en de stad kwam ook niet in aanmerking voor een nevenlocatie of -vestiging. Diverse maatschappelijke organisaties hebben toen de handen ineengeslagen om het kantongerecht in Amersfoort te behouden De samenwer kende gemeenten in de regio Eemland (Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoevela ken, Leusden, Nijkerk, Soest, Woudenberg), de deurwaar ders, advocaten en notarissen en Kamer van Koophandel LEUSDEN - Er begint twijfel te ontstaan bij sommige ge meenteraadsleden over de be reidheid van het ministerie van Defensie het terrein aan de Ambachtsweg te verkopen aan de gemeente. Dat bleek woens dagavond tijdens de vergade ring van de commissie SVEM. De commissie behandelde het voorstel van burgemeester en wethouders een kringloopwin kel op het Defensieterrein te vestigen. De Kringloopsstich ting, die een een dergelijke winkel wil gaan beheren, zoekt al een tijdje naar een geschikte lokatie. Het Defensiegebouw aan de Hamersveldseweg en een perceel aan de Driftakker- weg vielen eerder af. De gemeente beloofde al vaker aan gegadigden kavels op het terrein Zo kreeg motorclub Renamed de toezegging, dat zij dat kans krijgt hun clubhuis op het terrein te bouwen. Ook die renspeciaalzaak Van den Berg kreeg de toezegging van een kavel Het bedrijf ontruimde onder die voorwaarde een schuur op een stuk grond aan de Hamersveldsewrg, dat de gemeente nodig heeft voor de uitbreiding van de Hamershof CDA-er Jan Konijnenbelt vond het moeilijk om toezeg gingen te doen voor een terein, dat nog niet eigendom is van de gemeente „Heeft de gemeente wel het voorkeursrecht bij de verkoop van de grond," vroeg hij zich af. Cees de Kruyff van de PvdA had het over het ver kopen van de huid van de beer, die nog geschoten moet wor den. De twijfel over de haalbaar heid van de verkoop van het terrein aan de gemeente is ont staan, omdat rijksoverheids dienst Domeinen, die verant woordelijk is voor de verkoop, niet meer zo happig zou zijn de eigendommen van Defensie voordelig van de hand te doen Defensie, die aan het inkrim pen is en steeds meer eigen dommen van de hand doet, zou, zo zou blijken uit voorbeelden elders in het land, de hoogst mogelijke opbrengst daarvoor willen hebben Dat betekent dat ook andere gegadigden aan bod komen Dat leidt tot prijs opdrijving die de gemeente wellicht uit de markt kan hou den Ook de Kringloopsstichting had twijfels over de geschikt heid van het Defensieterrein als lokatie voor een kringloop winkel Het is de bedoeling dat grof afval dat nog bruikbaar is, weer geschikt wordt gemaakt voor hergerbuik en in de win kel verkocht wordt. De Stich ting, de niet wil wachten op jarenlange verkooponderhan delingen tussen gemeente en Defensie, wil de winkel een plek, dichtbij het afvalstation, waar het materiaal voor de winkel wordt gebracht. Zij kreeg daarvoor steun van de commissieleden, die er bij wethouder Verduin op aan drongen naar een dergelijke plek te zoeken. Dries Knoppien van de VVD verlangde wel dat de Kringloopstichting met een bedrijfsplan op de proppen zou komen. De Stichting wil de winkel in de aanloopperiodt laten beheren door een organi satie uit Baarn, die ervaring heeft met een soortgelijke win kei. Knoppien vond dat onvol doende en eist een concreejuii; plan. Wethouder Joost de Jongh es, die verantwoordelijk is voor d< aankoop van het terrein ga|e, later als commentaar op d< twijfels bi] de leden van d< wii commissie SVEM over die aan e j koop, dat het een zaak is di< u niet thuishoort in die commis „h sie. Hij twijfelde er niet aan da de gemeente erin zal slagen he n stuk grond te kopen. LEUSDEN - Een zuivelboer derij in Leusden is donderdag door de economische politie rechter in Utrecht vrijgespro- ACHTERVELD - Ook dit jaar is er weer een schitte rende collectie wenskaarten van UNICEF verkrijgbaar bij bakkerij Henry Schouten aan de Hessenweg te Achterveld. Op woensdag 15 december is mevrouw Kok daarvoor spe ciaal aanwezig. Schouten heeft in overleg met mevrouw Kok speciaal voor Unicef een eigen hoekje inge richt waar zij die ochtend Kerst- en Nieuwjaarskaarten aan het winkelend publiek zal verkopen. ik ken van het verkopen van be u dorven melk. De eigenaar vae het bedrijf moest zich verant r woorden omdat hij in juli vo al rig jaar aan een groenteboer in Barneveld de melk met tevee! e micro-organismen verkocht eL zou hebben. De verdachte zei ei dat hij de zuivel goed had aan geleverd, maar dat het spu! 'j bedorven was tijdens hetev transport in de ongekoelde p, wagen van de groenteboer. De officier van justitie ge loofde de man niet en eiste een boete van 750 gulden. ,,Je zou zeggen dat melk niet kan be derven in een kwartiertje rij den. Dat zou betekenen dat de consument 's zomers geen zui vel meer kan kopen zonder koelkast op zijn rug. Dat lijkt me vreemd", aldus mr. Y Kruyer. De politierechter kwam tot een vrijspraak om dat hij niet meer kon uitvin den wiens schuld het was dat de melk bedorven was. Veel houtgewassen bloeien eerst voordat het blad verschijnt Zo niet de vlier. Reeds eind februari, begin maart loopt de struik uit, maar pas be gin juli komen de bloemen tot ontwikkeling. Als lij sterbes, meidoorn, krente- boom en vogelkers al bela den zijn met groene vruch ten gaat, als allerlaatste van de houtgewassen, de vlier bloeien. Maar dan doet hij dat ook zeer uit bundig Tuilen van honder den kleine, roomwitte bloemen en zoveel van die trossen dat de struik soms meer wit dan groen laat zien. De bloemen versprei den een sterke geur, maar daar komen geen insekten op af, want ze bevatten geen nektar. Voor de be stuiving blijkt dat echter van geen enkel belang te zijn. De takken van de bloe men, die tijdens de bloei fier rechtop staan, ver draaien zich tijdens het rij pen van de vruchten een halve slag door het gewicht van de enorme hoeveelheid bessen die, als ze rijp zijn, een diepzwarte kleur heb ben. Daarom heet hij ook Zwarte vlier, zowel in het Nederlands als in het La tijn (Sambucus nigra). Er bestaat namelijk ook nog de Bergvher (Sambucus racemosa) met rode bessen. Maar die moeten we we voornamelijk in de Achter hoek en Limburg zoeken, ofschoon in de laatste jaren deze struik ook meer en meer in onze omgeving wordt aangeplant Een gewas dat veelzijdi- ger is dan de vlierstruik is moeilijk denkbaar Dat wisten we in onze jeugd al want toen gebruikten we de uitgeholde tak als blaas roer met groene elzeprop- pen of lijsterbessen als projectielen. Ook als ver zwaring van de pijlen, die we bij het boogschieten ge bruikten, verleende een vliertak goede diensten. Zo'n tak is hol en gevuld met merg,wat er gemak kelijk uitgedrukt kan wor den. Onze voorouders wisten nog veel meer gebruik te maken van de vlier. Alles aan de struik was wel er gens goed voor; de wortels, het schors, de bloemen, de bessen en het blad. Er wa ren misschien nog meer toepassingen dan kwalen. Daarom was er dan ook bij na geen boerderij of dag gelderswoning waar geen vlierstruik op het erf stond Zo hadden ze de apotheek naast de deuren dat meest al in letterlijke zin. In vele delen van ons land stond de struik naast de deur. Dat was om demonen en ander gespuis buiten de deur te houden. Die konden dan niet, als 's avonds de deur openging, ongezien naar binnen glippen De vlier zelf is niet veel eisend, elke bodemgesteld heid is goed. De vogels zor gen voor de verspreiding van de pitten en daarom komt op alle mogelijke plaatsen de vlier tot ont wikkeling, zelfs in de kroon van een knotwilg, tussen puin en stenen en op alle ruige plaatsen. Mag de vlier dan als huisapotheek afgedaan hebben, nog al tijd is van zijn bloesem een geurige thee te zetten en van zijn rijpe vruchten een heerlijke jam en een frisse wijn te maken. G. van Leeuwen eefl iloej yy lezi aar lalei I Het kantongerecht in Nederland verdwijnt; ook die in Amersfoort. Maar de stad zal daarvoor in de plaats een 'nevenvestiging' krijgen van de rechtbank in Utrecht, (fotoHans Verhorst) voor Eemland In een brief aan de vaste kamercommissie voor Justitie schrijven zij 'dat het instituut 'Kantonrechter' in de rechtsbedeling een zodanig niet weg te denken plaats in neemt, dat er wel zwaarwegen de argumenten moeten zijn om deze weg te saneren.' Ton Voortman, secretaris van de Kamer van Koophan del: „Wij hebben die niet kun nen vinden. De gedachten achter de sanering is de rech telijke macht efficiënter te la ten werken En natuurlijk speelt op de achtergrond be zuinigingen ook rol. Wij den ken dat opheffing juist een te gengesteld effect zal hebben Wij vrezen een aanzienlijke vergroting van de afstand tus sen de rechtelijke macht en de burger, zowel letterlijk als in termen van psychologische af stand Volgens Voortman is het kantongerecht dichtbij en makkelijk te benaderen. „Dat geldt voor de meest uiteenlo pende zaken, van een parkeer boete, een kleine vordering tot een ontslagzaak. Het kanton gerecht is laagdrempelig Je kan de rechter bij wijze van spreken gewoon bellen. De rechters weten wat er speelt in de regio. We zijn bang dat de rechtbank in Utrecht een groot en log werkend apparaat zal worden, waar je niet zo maar even binnenstapt Ook gerechtsdeurwaarder Prins is daar bang voor. „Ver huizing naar Utrecht heeft een drempelverhogend effect. Het is niet bevordelijk als meneer Jansen naar Utrecht moet voor een zaak. De kantorechters (drie) zitten korter bij de justi tiabelen. Iedereen kan er zijn zegje doen. Het is allemaal minder strak Het zijn echt praktische rechters. Het zou een verlies voor Amersfoort zijn." Rechtelijke macht Ook advocaat Dijxhoorn is bang dat de afstand tot de rechtelijke macht vergroot zal worden door het verdwijnen van de kantonrechter. „Het is niet in het voordeel van de cliënt, maar ook niet van de advocaat. Voor de burger is het goed een rechter, die over een veelheid van zaken kan beslis sen, in de buurt te hebben. Dus dat hij voor huur- of arbeidge- schillen niet naar Utrecht hoeft. In het Paleis van Justitie wordt de drempel voor mensen om voor de rechter te verschij nen alleen maar groter. Ook voor de advocaten is Utrecht een nadeel; het is verder weg en kost meer reistijd. Verder ken nen we de rechters hier in Amersfoort. We weten hoe zij denken over bepaalde zaken." In het rapport 'Bereikbaar heid van rechtsspraak' wordt de regionale functie van Amersfoort betwijfeld. Vol gens de Eemlandse briefschrij vers vormt Eemland een hechte eenheid. 'De stad Amersfoort vervult daarin wel degelijk een volledige regionale functie, zo wel in economisch als in cultu reel, sociaal en bestuurlijk op zicht.' Voortman: „Het kantonge recht bestrijkt een groot ge bied; de Eemlandgemeenten en een groot stuk van de Vallei; van Veenendaal tot Barneveld. Er wonen in dat gebied ruim 300.000 inwoners We hebben denk ik niet voor niets drie kantonrechters. En als we de plannen voor een nieuwe inde ling voor dit gebied bekijken, wordt de functie van Amer- foort alleen maar belangrij ker." Volgens Dijxhoorn staat de regionale functie niet ter dis cussie. Hij zegt dat het kanton gerecht geen statusfunctie heeft, maar het hoort gewoon bij een groot verzorgingsge bied. Boodschap Volgens Ton Voortman van de Kamer van Koophandel moet je dingen die je dicht bij de burger kunt doen ook dicht bij aanbieden. De boodschap "ag"1 por em tori eel van de ondertekenaars is vol gens hem dan ook tweeërlei „Ten eerste pleiten wij ervoor het kantongerecht niet op te heffen. Het functioneert goeda en er zijn geen wachttijden. E: als het dan toch moet, dan is£ een nevenvestiging zeer ge wenst. Zelfs noodzakelijk." De tweede wens lijkt nu in vervul ling te gaan. Over de eerste wens bestaat em nog geen echte duidelijkheid, raG maar volgens ingewijden is het t\ zo goed als zeker dat het kan-rad tongerecht als zodanig zal ver dwijnen. Zoals het er nu uitzie! zullen dan een kleine veertig kantongerechten opgaan in twintig arrondissementsrecht banken. De overige 25 zullen worden gehandhaafd als ne venvestiging of -locatie. Begin volgend jaar buigt de Tweede Kamer zich over het rapport Bereikbaarheid van recht spraak. Frits Schoenmaker

Leusder Krant | 1993 | | pagina 12