leusder Krant. „Frank en vrij, nederig èn dienstbaar" schijnwerper ,Met beide benen op de grond blijven' Kerstman Kerstavond A festival of Carols Kerst kaartavond Unicef Communiteit Stoutenburg viert 800e geboortedag Clara van Assisi Nieuws uit de verenigingen Bloed Kaarten in De Til Nieuws uit de verenigingen Kerst-lnn Cursus bridge Bingo in De Til Politieke scholingsavond Woensdag 15 december 1993 Pagina 5 LEUSDEN - Vrijdag 17 de cember zal de Kerstman een bezoek brengen aan de 'Ha mershof'. Op de koopavond deelt hi] 'Kerstlekkernijen' uit en kunt u met hem op de foto. Vanaf 16 00 uur brengt een lopend orkestje toepasselijke muziek ten gehore. LEUSDEN - De afdeling Leus den van het Nederlandse Rode Kruis houdt donderdag 16 de cember een bloedinzamelings- actie. De actie zal worden ge houden in De Korf en duurt van 19.00 uur tot 21.00 uur. Iedere donor tussen 18 en 70 jaar is welkom om na een korte medi sche keuring ter plaatse een halve liter bloed af te staan. Uit het bloed wordt onddr meer een stollingsfactor bereid, ten be hoeve van haemofilie-patiën- ten (lijders aan bloederziekte) Als aanmoedigingspremie zal iedere 25e donor die avond een roomboterkerstkrans in ont vangst mogen nemen Donoren die tot voor kort bij de Bloedbank Gooi en Eem- land in ziekenhuis Eemland bloed gaven, kunnen na 1 fe bruari ook in Leusden terecht en wel bi] het Kruisgebouw aan de Rozengaarde (tweemaal per maand op woensdagavond) De betrokken Leusdenaren zullen hierover binnenkort worden ingelicht. LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen viert disndag 21 december Kerst. De avond zal geheel door eigen leden verzorgd wor den. De bijeenkomst vindt plaats in 't Vooronder. De avond begint om 19.00 uur. In formatie bij 946680. LEUSDEN - Het Collegium Vocale Constantinianum zal op zaterdag 18 december een concert gegeven in de St. Jozef kerk aan de Hamersveldseweg Het concert van het Collegium heeft de naam 'A festival of lessons and carols' en begint om 16.00 uur. Tijdens de vie ring worden gedeeltes uit het Oude en Nieuwe Testament. Het repertoire omvat 16e eeuwse missen, gospels en clo- se-harmony nummers. Deze vorm van kerstmis vieren is ge baseerd op overlevering van oude bronnen. ACHTERVELD - De voetbal vereniging Achterveld organi seert op vrijdagavond 17 de cember een grote kerstkaart avond in de kantine op het Kerstenssportpark Iedereeen is van harte welkom om te kla ver- en te schutjassen De kan tine is open om 19 30 uur, de avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN - Unicef verkoopt vanaf woensdag 8 december tot en met zaterdag 18 december weer kerstkaarten, kalenders en dergelijke in de bibliotheek 'Nieuw Langebeek' aan de Ha- merseveldseweg. De opbrengst gaat naar kinderen in onder andere Bosnië en Angola De openingstijden van de stand zijn gelijk aan de openingstij den van de bibliotheek LEUSDEN - Op donderdag 18 december zal de maande lijkse kaartavond in de Til ge houden worden. Iedereen kan meekaarten voor de dagprij zen. Wie kan schutjassen of klaverjassen is hierbij van harte welkom. Het inleggeld bedraagt op deze avond 5,00 per persoon. Inschrijven tus sen 19.30 en 19.50. Ook telefo nische inschrijving binnen deze tijd is mogelijk. Start van de avond om 20.00 zodat rond 23.00 de dagprijzen uitge reikt kunnen worden LEUSDEN - De gezamen lijke ouderbonden in samen werking met de WOL en het Ouderenwerk van de kerken organiseren een inloopmiddag op tweede kerstdag. De uitno diging is ook bedoeld voor de inwoners van Stoutenburg en Achterveld. Iedereen is wel kom op zondag 26 december 's middags tussen half twee en half vijf in de WOLboom, As- schatterweg 27, tegenover 't Hamersveld in Leusden-Cen trum. De middag staat ook open voor niet-leden van één van de organisaties. Zonodig kan voor vervoer worden gezorgd. In dat geval graag telefonisch contact opnemen vóór of uiter lijk op 20 december met mw. R. v.d. Heiden, tel. 941313. LEUSDEN - Op 7 januari start de vervolgkursus bridge in de Wolboom, Asschatter- weg 27 (tegenover het Hamers veld). Er wordt gebridged vol gens boekje 1 en 2 van Sint Schipperheyn. Aanvang: 9.30 uur. Kosten: 40,- voor 10 les sen. Informatie: G.M. de Jonge, tel. 944481. Opgave: WOL, Postbus 299, 3830 AG Leusden, telefoon 952090. LEUSDEN - Op vrijdag 17 december zal in de Til weer een bingo-avond gehouden worden. De prijzen zullen dit keer wat in de kerstsfeer staan. De avond begint om 8.00 en er zal naar gestreefd worden om voor 11 uur klaar te zijn. Het inleggeld is gehou den op 0,50 per ronde of 5,00 voor een boekje voor 10 rondes. Iedereen die houdt van een ge zellig avondje bingo is ook hier van harte welkom. LEUSDEN - Dinsdag 21 de cember viert de plattelands vrouwenorganisatie KPO kerst in boerderij 'Groot Krakhorst', aanvang 20.00 uur. Het kerstprogramma, dit jaar met Mieke van Oostveen, bestaan uit verschillende ver halen, o.a. van Ina Boudier- Bakker en Godfried Bomans. Het geheel wordt omlijst met kerstmuziek uit een speel doos. Voor inlichtingen over deze avond: Anneke Vermeu len (secr.), tel. 950046. Door Jan Kas STOUTENBURG „Een van de markantste vrouwen uit de dertiende eeuw. Een fiere vrouw die haar mannetje stond, en ook mensen van deze tijd nog veel te zeggen heeft." De Communiteit Stouten burg viert de 800ste geboorte dag van Clara van Assisi (1194-1253) met een ,,zeer per soonlijke kennismaking" met deze eerste vrouwelijke volge ling van Franciscus van Assisi. De franciscaan Hans Sevenho- ven: ,,Zij liet zien hoe nederig heid, dienstbaarheid èn frank-en-vrijheid elkaar niet hoeven uit te sluiten, maar in één persoon gecombineerd kunnen worden." Arme vrouwen Amper 18 jaar oud ont vluchtte Clara van Assisi het ouderlijk huis voor het ideaal van de rondtrekkende prediker Franciscus: een leven zonder bezit in de navolging van Jezus van Nazareth. Naast de min derbroeders stichtte Clara een tweede franciscaanse orde, die der arme vrouwen. Al snel wer den ze 'clarissen' genoemd. Meer dan 40 jaar was Clara abdis van het klooster San Da- miano bij Assisi (Italië), waar zij in alle beslotenheid een be schouwend leven leidde. ,,Bij haar overlijden woon den er 40 zusters, van wie de meesten uit Assisi en omgeving kwamen, in San Damiano. Ook haar moeder en twee van haar zusters waren ingetreden," al dus Sevenhoven. „Bovendien waren er dertig andere kloos ters, vooral in Italië, Spanje en Tsjechoslowakije, waar zus ters net als zij leefden. Overi gens heeft Clara niet al die religieuze gemeenschappen gesticht; vaak waren deze groepen er al, maar vonden zij in de leefregel van Clara een vast oriënteringspunt." Raadgeefster Op vier zaterdagen van daag is de eerste worden in Stoutenburg de brieven gele zen die Clara schreef aan de koningsdochter Agnes van Praag, die een leven als 'arme vrouw' overwoog. „In deze brieven toont Clara zich een zorgzaam raadgeefster," zegt Sevenhoven, die de samen komsten leidt. Hij is medewer ker van het Franciscaans Stu diecentrum, dat verbonden aan Hans Sevenhoven, met op de achtergrond een beeltenis van Clara. de Katholieke Theologische Universiteit in Utrecht onder zoek doet naar de levensbe schouwing en de spiritualiteit zoals deze in de franciscaanse traditie tot uitdrukking ko men. Uit Clara's Tweede Brief aan Agnes. „Wat uw houvast is, blijf daaraan vasthouden; wat gij doet, blijf dat doen en laat dat niet los, maar blijf met snelle stappen en lichte schre den zonder uw voeten te stoten voortgaan, zodat gij bij het lo pen niet toelaat dat het stof zich aan u hecht. Blijf onbe zorgd, blij en opgewekt het pad volgen, dat u veilig naar de gelukzaligheid voert. Ver trouw niets, stem met niets in wat u van dit voornemen zou willen afbrengen en wat op deze weg een struikelblok voor u zou vormen." Broedmachine Clara kon zich goed inleven in de situatie van Agnes Ooit behoorde zij namelijk tot de stadsadel van Assisi. „Clara en Agnes waren geen uitzonde ringen. Ook in Frankrijk en de Nederlanden kozen veel adel lijke dames hetzelfde levensi deaal. Denk aan de begijnen, die ook vaak juist van een ho gere stand waren," licht Se venhoven toe. „Adellijke meisjes wachtte een betrekkelijk saai leven Ze liepen kans uitgehuwelijkt te worden, als pion op een poli tiek schaakbord. Bovendien zouden ze als een 'broedmachi ne' moeten zorgen voor nage slacht. Clara en vele andere vrouwen voelden niets voor zo'n bestaan Zij zagen het zware leven in het voetspoor van Franciscus als een uitda ging. Juist zó zou er een veel groter beroep gedaan worden op wie zij waren en wat zij konden. Dat trok meer dan maar zitten borduren in de vensterbank en opzitten en pootjes geven als haar man gasten ontving." Sevenhoven citeert het tes tament van Clara: „De zalige Franciscus zag heel goed dat wij zwak en broos waren naar het lichaam, maar dat wij geen enkele ontbering, armoede, ar beid, kwelling of onbedui dendheid, noch verachting van de wereld afwezen, maar die juist zeer aantrekkelijk acht ten." De Stoutenburgse fran ciscaan. „Clara en de clarissen wilden met volledige inzet van hun leven meewerken aan de totstandkoming van het Rijk van God, zich spiegelend aan het voorbeeld van Jezus van Nazareth zoals hij op aarde in armoede had geleefd Het ge volg was een teruggetrokken, contemplatief leven, maar de gastvrijheid bleef, het er zijn voor anderen In San Damiano kon je altijd terecht" Kwetsbaar De huidige belangstelling voor Clara reikt volgens Se venhoven verder dan de toe valligheid van een jubileum jaar. „Er is meer aandacht ge komen voor de vrouw en haar positie in de kerk In dat licht heeft Clara interessante trek jes. Zij heeft eigen bijdragen gegeven aan de franciscaanse beweging Zaken die aan Fran ciscus toegeschreven worden, zouden wel eens geheel of min stens ten dele te danken kun nen zijn aan Clara." Gevraagd naar een voor beeld noemt Sevenhoven het franciscaanse mensbeeld. „Franciscus leerde dat de ware mens zich richt naar het beeld van Jezus van Nazareth, en dan vooral in de bereidheid zich kwetsbaar op te stellen Dat (Foto: Hans Roggen) Franciscus oog voor die men selijke kwetsbaarheid heeft gekregen, komt vooral door Clara en de clarissen. Mensen zijn op elkaar aangewezen. Je leeft niet voor jezelf, je hebt anderen erbij nodig. Die ge dachte is typisch Franciscus, maar wellicht heeft hij haar van Clara. In elk geval heeft deze visie door contacten met Clara een veel groter gewicht gekregen in Franciscus' theo logisch denken. Zij riep het vrouwelijke bij Franciscus wakker Gelijkwaardig Vrouwen van nu kunnen van Clara leren „hoe vrouwen en mannen met elkaar kunnen omgaan en ieder een eigen, ge lijkwaardige plaats kunnen verwerven in kerk en samenle ving, zonder dat een van beiden iets of veel van zijn of haar eigenheid moet inleveren", zegt Sevenhoven. „Clara heeft getoond hoe je vrouw kunt zijn zonder je vrouwelijke aard te verloochenen, zonder als een man te moeten handelen." Met haar ordesregel „be wees Clara dat „vrouwen on der elkaar hun leven kunnen vormgeven zonder mannelijke bemoeienis". Maar deze regel sluit nauw aan bij die van Franciscus7 Sevenhoven „Ze ker In haar testament schreef Clara 'De Zoon van God is voor ons de weg geworden; onze zalige vader Franciscus heeft ons die weg door woord en voorbeeld getoond en ge leerd' Wat ze over kon nemen, heeft ze van Franciscus overge nomen, maar ze gaf aan haar leefregel toch een eigen kleur Zo is Clara nog zorgzamer, at tenter naar haar zusters toe dan Franciscus naar de min derbroeders En Franciscus was absoluut geen bruut. Dat zorgzame van Clara blijkt ove rigens nog veel meer uit de brieven aan Agnes." Clara stond haar mannetje, zegt Sevenhoven. „Ze heeft zich niet willen laten bepalen door de structuren en de rollen die in haar tijd aan vrouwen, vooral ook aan adellijke vrou wen, werden opgedrongen. Die houding was zo sterk dat ze helemaal buiten het maat schappelijke gewoel wilde blij ven. Van Paus Innocentius III ontving zij het privilege van volstrekte armoede, een voor recht waarvoor zij haar hele leven bleef vechten om het te behouden. Zo wilde ze geen boomgaard bij het klooster, omdat ze dan toch niet hele maal los zou staan van de maatschappij. Ze wilde zonder enige verplichting buiten de conflicten van de samenleving blijven." Clara was een „krachtige persoonlijkheid" „Zelfs te genover de paus hield ze voet bij stuk Gehoorzaamheid aan hem stond niet in de weg dat ze van haar levenswijze niets, maar dan ook niets wilde opge ven. Het opmerkelijke is dat de paus en anderen die botsten met de eigen mening van Clara haar geen 'rotwijf' vonden, maar met waardering over haar bleven spreken Onredelijk was Clara niet. „Een van de 'lessen' van Clara is dat vrouwen in hun verzet tegen de onderdrukking van kerk of samenleving, of van beide, niet moeten doorslaan. Van andere heilige vrouwen gaat het verhaal dat zij jaren lang leefden op één hostie per dag. In haar brieven aan Agnes dringt Clara er heel persoon lijk bij de Praagse vrouw op aan dat ze niet tè streng moet vasten, want „een dode kan God niet loven". Je moet jezelf niet te min achten Doe ande ren geen geweld aan, maar je zelf ook niet." LEUSDEN - De Vrouwen raad Leusden houdt in het ka der van de gemeenteraadsver kiezingen in de maanden ja nuari en februari een drietal politieke scholingsavonden. Afsluitend wordt een forum avond gehouden. De politieke vrouwenorganisaties is ge vraagd de drie scholingsavon den te verzorgen, terwijl de Vrouwenraad zelf de organi satie van de forumavond in handen heeft. De drii scholingsavonden worden gehouden in het Vrou wenontmoetingscentrum 't Vooronder, Burg. van der Postlaan (ingang achter het gemeentehuis; voor rolstoe len: (helaas nog steeds) met de lift via de hal van het gemeen tehuis). De data van de scholingsavon den zijn: 13 en 20 januari en 3 februari. De eerste avond heeft als thema: 'Wat is ge meentepolitiek' en wordt georganiseerd door de Vrou wen in de VVD, afd. Leusden. De tweede avond wordt geor ganiseerd door het CDA Vrou wen Beraad Leusden-Achter veld en gaat over: 'Vrouwen in de politiek - historisch ge zien'. De derde avond heeft het thema: 'Vrouwen in de po litiek anno 1994', verzorgd door de Vrouwen in de Partij van de Arbeid. Omdat de zaal in 't Vooronder niet zo groot is, is het aantal deelnemers beperkt tot een maximum van 35 deelneem sters. Omdat het scholings avonden zijn is het de bedoe ling dat deelnemers in prin cipe aan alle avonden mee doen. Deelname 5, - per avond. Voor informatie en op gave kunt u terecht bij: Jo hanna Thiescheffer, Koekkel 2 Leusden, tel. 033-948374. De forumavond wordt gehou den op 24 februari in de Korf en staat o.l.v. de voorzitter van de Vrouwenraad, mevr. E. Blom-de Groot. De politieke partijen in Leusden is ge vraagd deel te nemen aan het forum en daartoe een vrouw af te vaardigen. Ook mannen zijn van harte welkom op deze avond. LEUSDEN - ,,Als wiskun dige wil ik de zaken be heersen. Als theoloog be heerst de Zaak (met een hoofdletter) mij", aldus dominee C. de Boon, die zich zondag als eerste vrouwelijke predikant in Leusden aan de Dorps- kerkgemeente verbonden heeft. Direct na deze uit spraak voegt zij er relati verend aan toeTenmin ste als het goed is. Je moet wel met beide benen op de grond blijven staan. Mevrouw de Boon is 34 jaar oud en geboren en getogen in Alblasserdam. Zij komt niet uit een do mineesfamilie, maar vindt dat eerder een voordeel dan een nadeel. Toen ze van de basisschool kwam, was er nog geen sprake van dat ze predikant zou worden. Zij heeft het oude Athe neum B-diploma („met alle soorten wiskunde") op zak en dacht daarmee wiskunde of geneeskunde te gaan studeren. Zij had de aanmoediging „Een slimme meid, is op haar toekomst voorbereid", die een ministerie een aantal jaren geleden aan vrou wen gaf om toch vooral wiskunde in hun examen pakket op te nemen, niet nodig. In haar vrije tijd was ze actief in het koffiebar- werk van de kerk, waar ze veel jongeren ontmoet te. Toen begon de idee te groeien dat ik later met mensen vanuit een ge loofsovertuiging wilde gaan werken. "Het werd dus geen wiskunde of ge neeskunde, maar theolo gie. „Die keus had nog al wat consequenties. Ik moest me gaan toeleggen op de oude talen. Die switch betekende een be hoorlijke inhaalmanoeu vre. Lang heeft ze ge dacht om de zending in te gaan om in het buitenland les te geven. Ook al, om dat toen een vrouw nog geen predikant kon wor den, maar ook omdat ze zelf dacht dat een vrou welijke predikant in strijd was met de bedoe lingen van God. Ze heeft nog een poosje als evangeliste in Utrecht gewerkt en daar veel zo genaamde buitenkerkelij ken ontmoet. Daar heeft ze geleerd hoe mensen die wel en geen lid van een kerk zijn, over en weer tegen elkaar aankijken. Die ervaring heeft er toe geleid dat zij zich is gaan bezinnen op het concept van de missionaire ge meente, waarin gemeen teleden, en niet de kerke- raad of de predikant als eersten, verantwoordelijk zijn voor het doorgeven van de betekenis van het evangelie. Deze visie ver eist dat gemeenteleden voor die taak moeten worden toegerust, want zending wordt daarbij een taak die ook in het eigen land en ook binnen de kerk, moet worden aanqe- vat. Dat betekende weer een omslag in het leven van dominee de Boon. Niet in het buitenland, maar in het binnenland vorm ge ven aan de 'missio Dei de zending van God. „Mijn leven is gekleurd door de bezinning op de vrouw in het ambt. Van een tegenstander ben ik een voorstander gewor den. Vijf jaar geleden werd zij verbonden aan de her vormde gemeente van Grijpskerke, een dorp op het eiland Walcheren. Daar was zij ook de eer ste vrouwelijke predikant. „De gemeente hoefde niet aan een vrouw te wennen. Een vrouwelijke vicaris (hulppredikant) had daar een poosje geiverkt en veel krediet opgebouwd. De gemeente hoefde dus niet te wennen en ik ook eigenlijk niet. Het ging vanaf het begin vrij soe pel, ook al, omdat ik het gevoel had, dat ik einde lijk op de plaats zat, waar ik thuis hoorde. Ze ontkent met dat er verschillen bestaan tussen de werkwijze van mannen en vrouwen. „Je staat, als vrouw, wat dichter bij vrouwen en vrouwenpro blemen. Omdat je een vrouw bent, word je in het begin wel wat ontzien, maar dat was al gauw over. Ik werd al gauw als een gewoon predikant be handeld. Mevrouw de Boon roemt de mentaliteit van de Zeeuwen „Ze kijken misschien wel even de kat uit de boom, maar als ze ja'gezegd hebben, laten ze niet zo maar vallen. Ze zijn trouw." Verder noemt ze als kenmerken de eigenschap van haar vroegere dorpsgenoten hun openheid ook voor andersdenkenden. Ook in Grijskerke is een begin, gemaakt met het S(amen) o(p) IV(eg)- proces dat een samengaan van gerefor meerden, hervormden en lutheranen beoogt. In Grijpskerke worden ook gezamenlijke kerkdien sten gehouden en wordt het toerustingswerk ook niet meer apart georgani seerd. Kinderen hebben in dat proces een grote rol gespeeld, omdat zij in zo genaamde gezinsdiensten aangaven dat ze die schei ding niet zagen zitten. Mevrouw de Boon laat weten dat ze niet alleen graag met beide benen op de grond wil blijven staan, maar ook graag 'bij de dagwil leven. Ze is niet complete toekomstvi sioenen naar Leusden ge komen en haar intrede- dienst werd niet het voorlezen van een troon rede, waarin allerlei beleidsvoornemens ge openbaard worden. Hoewel zij nog altijd blij is met haar B-oplei- ding en bekeht dat het systematisch denken en dus in de theologie de dogmatiek, haar boeit en zij geneigd is om wat er tussen mensen gebeurt, te analyseren, weet zij ook dat in een mensenleven allerlei dingen spelen die niet altijd met het verstand te verklaren zijn. „Ik ga in Leus den met plezier aan de slag. Het zal hier wel heel an ders zijn dan in Grijps kerke, want niet voor niets maakt Leus den toch deel uit van de Rand stad. Jan te Winkel De Boon is de eerste vrouwelijke predikant in Leusden

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5