Succesvolle KPJ-revue goed voor record-recette Actie voor Joegoslavië wordt doorslaand succes Leusder Krant Aanleg van parallelweg lijkt onhaalbare zaak kerstman in Hamershof Heuvelachtig teirein Verdraagzaamheid Achterveldse plattelandsjongeren spelen twee avonden voor uitverkocht huis Jaarfeest PJGU Muziekexamens bij Lisiduna Te weinig steun van gemeenteraad Woensdag 15 december 1993 Pagina 7 ACHTERVELD - Afgelopen weekende heeft de Achterveld- se KPJ voor de zevende keer in successie een revue op de plan ken gezet. Met twee uitver kochte showavonden, waarin het publiek kon genieten van supergezellig amateurtoneel, werd het evenement een groot succes. Ruim zeshonderd be talende toeschouwers, goed voor eeen record-recette van 2.000,-, passseerden de kas sa's en verzekerden de organi satoren van een mooi bedrag voor het goede doel, de Neder landse Brandwonden Stich ting. De revue werd ook dit jaar weer geschreven en geregis seerd door de Achtervelder en KPJ-er voor het leven, André Steenbeek. Zowel op de zater dag- als de zondagavond was de grote zaal van Ons Gebouw in Achterveld afgeladen vol. Naast vele toeschouwers uit het Achterveldse viel het de or ganisatoren ook op dat er veel meer publiek uit de richting van Leusden naar Achterveld was gekomen dan andere jaren. Volgens de organisatoren was de grote opkomst een verras sing. Nog nooit trok de Achter veldse KPJ-Revue zoveel toe schouwers als dit jaar. Het goede doel waar de KPJ-jongeren voor spelen was dit jaar de Nederlandse Brand wonden Stichting uit Bever wijk. Onder het motto 'Stel het is je eigen vel' voert deze Stichting dit jaar campagne. De Achterveldse KPJ-jongeren wisten met de revue een bedrag van zeker 2.000,= bij elkaar te spelen, aldus André Steenbeek Het bedrag zal binnen korte tijd worden overgemaakt op banknummer 70.70.70.643 of naar het gironummer 20.21.22. van de Nederlandse Brand wonden Stichting. In nagenoeg de gehele revue werd het dagelijkse leven op de hak genomen terwijl er bij een enkele scene ook werd stilge- staan bij de serieuzere dingen van het dagelijkse leven De revue werd geopend met een kwis over het cellentekort. Middels een parodie op de vele kwissen waarmee de Neder landse kijker op de televisie wordt overspoeld en waar de meest krankzinnige prijzen te verdienen zijn wist spelleidster Linda de Mollige met haar kandidaten de lachers al snel voor zich te winnen. De win naar kon de cel verlaten, echter bij het uitreiken van de hoofd prijs bleek deze te zijn gesto len. Door een hard werkende poetsvrouw werden de ver schillende onderdelen van de revue vakkundig aan elkaar gepraat. Bij 'Vinger aan de Pols' moest een zieke boom van de boomchirug zijn schors laten zakken om zijn blote bast te laten zien. Dit was een andere scène waar middels gave woordspelingen het publiek werd kostelijk vermaakt. Naast de val van het Romeinse rijk, het reclameblok van Pleur wasmiddel met ingebouwde snotoplosser en de primitieve dorpssmid die de opdracht kreeg een revolutionair jaar verband te ontwikkelen met vleugels, plakstrips en lekga ten maar waar beslist ronde hoeken aan moesten zitten, Pappie waarom, waar de liefde nogal wat klappen opliep en een verkeerd gelandde UFO, kwam de revue in sneltrein vaart bij een wat serieuzer on derdeel. De cast van de PJGU, die het blijspel 'Een kus van m'n zus'op de planken zal zetten, (foto: PJGU) LEUSDEN - Op 17 december houdt de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Utrecht (PJGU) afd. Leusden het jaar feest in 'de Mof'. Zoals ge woonlijk zal een aantal leden van de PJGU een toneelstuk opvoeren. Het gaat om het blijspel: ,,En kus van m'n zus", dat in De Kprf zal wor den opgevoerd. Na afloop is er gelegenheid om te dansen. Aanvang: 20.00 uur (zaal open om 19.30 uur). LEUSDEN - Zaterdag 11 de cember hebben enkele leden van de Leusdense muziekver eniging Lisiduna een muziek- examen afgelegd van de Ko ninklijke Nederlandse Fede ratie van muziekverenigingen (KNF). De gesubsidieerde opleiding van Lisiduna, opge start in 1985, laat nu de vruch ten plukken: twee kandidaten behaalden het slot-examen en voor de 150ste keer legde een leerling een examen af. De examenstructuur is ver deeld in verschillende ni veaus, beginnend bij A en ein digend bij D. Elke kandidaat wordt tijdens het examen beoordeeld op zes onderdelen, zoals muziekkennis, muzikali teit en techniek, door een gedi plomeerde examinator. De volgende kandidaten hebben met succes hun examen afge rond: Ineke Troost trompet A, 50 pt, Hanneke van Asperen klarinet B. 39 pt, Geeske Steenbergen klarinet B, 41 \'i pt, Rika Veenendaal klarinet C, 41 pt, Friso Hofman trom pet A 43 pt, Marco de Kruyf hoorn A, 44 pt, Veronique Veen dwarsfluit D, 49¥2 pt en Hans Vollaard bariton D, 41V2 pt. jeugdcoördinator Johan Spronk is tevreden over de re sultaten, vooral over het feit dat twee leden het D-examen, het hoogste niveau bij de lan delijke afdelingen van de amateurmuziekverenigingen, hebben behaald: ,,Het di ploma D is ongeveer het ni veau van toelating naar het conservatorium. Deze toela ting is overigens afhankelijk van de resultaten van een voorspelsessie". En over de opleiding: .Lisiduna is met haar opleidingen gestart in 1985 en heeft tot nu toe ca. 150 keer leerlingen naar een hoger niveau geleid, afgesloten met een diploma AB, C of D." jEUSDEN - Vrijdag 17 december zal de Kerstman een bezoek nengenaan de 'Hamershof'. Op de koopavond deelt hij Kerstlek zemijen' uit en kunt u met hem op de foto. Vanaf 16.00 uur brengt een lopend orkestje toepasselijke mu- iek ten gehore. Scène uit de succesvolle KPJ-revue. (fotoHans Verborst) In een liedje waarin een kleuter zong over hoe zij droomde van de moorden en verkrachtingen in haar vader land, het voormalige Joegosla vië. Dingen die middels de tele visie dagelijks aan je voorbij trekken. En dan de dingen waar wij in Nederland ons dan druk maken, zoals over de be lastingen en de inflatie. Waar wij zeggen te zullen proteste ren, maar dan 's morgens weer uit de droom wakker worden en weer gewoon verder gaan met de dagelijkse dingen Dat is het moment waar het kind uit het genoemde land de nachtmerrie nog niet te boven is. Ook de Pechpartijvoorzitter tracht nog stemmen te winnen voor zijn partij en de Beugel Blues was iets waar het publiek zich ook weer kostelijk mee wist te vermaken Zo'n twintig actieve KPJ-le- den werkten aan deze zevende Revue mee en wisten deze ook dit jaar weer tot een groot suc ces te maken. Zowel de jonge ren als het goede doel waren dik tevreden over deze Revue en de opbrengst. Voor, tijdens de pauze en na de revue wist de drive-inn dis cotheek Black Power uit Ach terveld en publiek met gezelli ge muziek te vermaken. Terwijl iedereen nog nagenoot van de leuke stukken, is regisseur en schrijver Steenbeek al weer druk doende de achtste revue voor te bereiden. LEUSDEN - Op vrijdag 10 de cember werden op de deelne mende Leusdense basisscholen paketten opgehaald die door leerlingen en hun ouders waren samengesteld. De eerste stap van een reis met als einddoel het stadje Daruvar in voorma lig Joegoslavië was hiermee ge zet. Deze actie, die opgezet is door stichting Leusden We reldwijd, is een gigantisch suc ces geworden. Al na een uur inzamelen bleek het aanbod overstelpend. Negen scholen kwamen er aan te pas en zorg den voor de vele vuilniszakken en dozen vol pakjes. ,,Dit plan", zegt Catherine Ruijgrok van Wereldwijd, ,,is eigenlijk een uitloop van de toendertijd gehouden bood- schappenactie in een Leusden se supermarkt Inwoners van Leusden werden gevraagd om naast hun eigen boodschappen ook enkele baby- of peutervoe- dingsprodukten te kopen. Deze baby-artikelen waren bestemd voor jonge kinderen in het voormalig Joegoslavië. Tijdens deze actie hoorden w.e over de vele kinderen die door de oor log op alle fronten in de ver drukking kwamen, door hon ger, uiteraard, maar zeker ook door verwaarlozing en verve ling. Ouders zijn daar dagelijks bezig met het zoeken naar voedsel en daarmee zijn de da gen gevuld Voor kinderen blijft weinig over, of ze moeten mee op deze tochten, of ze zijn alleen, zonder ouders maar ook zonder speelgoed. Daarmee is toen het plan opgevat om een inzameling te houden van speelgoed. Niet van levensbe lang maar voor de kinderen wel degelijk zeer belangrijk." Ter verduidelijking stelt Ca therine dat de inzameling on derdeel zal uitmaken van een voedselkonvooi. Het gevaar dat het konvooi niet zal aanko men is, de omstandigheden in aanmerking genomen, vrij klein. Doordat de zorg voor het transport bij een Joegoslavi sche organisatie ligt worden de grootste risico's alvast verme den Mizamir, wat staat voor 'Wij voor vrede' tekent voor dit vervoer. „Of ze gebruik maken van steekpenningen weet ik niet, wie weet rijden ze koste wat het kost gewoon door, met lek ke banden en al, maar deze groep haalt het doel altijd. Toch zou ik dolgraag mee wil len om het met eigen ogen te zien. Als je de bergen pakjes ziet lijkt het wel genoeg voor iedereen", zegt Chini Wassink, eveneens lid van Wereldwijd. Ook zij lijkt enigszins verbou wereerd door de enorme hoe veelheid paketten Chini: „Na dat we onze brief hadden ver stuurd naar de Leusdense ba sisscholen waren in eerste in stantie vier scholen bereid, maar al snel bleek dat dit aan tal groeide naar de negen scholen die dus vandaag de pa ketten daadwerkelijk inzame len. In de brief hadden we de kinderen gevraagd om of voor een klein of groot kind een pakje te maken. Voor een klein kind een knuffeltje en voor een groter kind iets van potloden of een schriftje met een tekening of kerstkaart. Eigenlijk een pakje wat je zelf ook graag zou krijgen. Eerlijk gezegd ben ik, en iedereen hier wel, ontzet tend nieuwsgierig naar wat er in zit. De pakjes zien er alle maal zo verschillend uit." Negen scholen De vele paketten van basis scholen De Brink, De Rossen berg, Kinderland, de Vallei, De Bongerd, 't Ronde, De Holm, 't Palet en De Heerd hebben er voor gezorgd dat de initiatief nemers versteld staan. Op de valreep moesten extra aan hangwagens worden besteld om de goederen naar Amers foort te brengen, als eerste etappe van de lange rit. Nel van de Berg, die de actie vanuit het hoofdkwartier regisseert, is enthousiast en wil dat halver wege de morgen wel even kwijt. Van de Berg: „Er zijn ouders die door ziekte van hun kinde ren te laat van deze actie hoor den, maar alsnog mee willen doen Ik heb in deze korte tijd dat de paketten bij de scholen worden opgehaald al vijf tele foontjes gehad. Zo goed spreekt de actie aan, mensen tonen initiatieven en willen er echt moeite voor doen. De be schikbare ruimte, een garage, waarin we de spullen zouden opslaan is veel te klein geble ken, de woonkamer moet er ook aan geloven. Nou ja, van middag komen ze het halen dus dat is te doen. Er is net ook een brief binnen gekomen van ie mand die door deze actie het geweten enigzsins kon ontlas ten na die overdaad aan ca- deau's van het Sinterklaas feest. Zij was blij daadwerke lijk iets te kunnen ondernemen voor al die kinderen die alleen maar narigheid en ellende mee maken. Dat heb ik trouwens al veel meer gehoord, mensen staan te popelen om nu iets we zenlijks te kunnen doen. Het is echt gigantisch te zien hoe ver men wil gaan met deze actie, prachtig." Gevluchte kinderen De actie van Leusden We reldwijd is om praktische rede nen gekoppeld aan een andere actie die in Amersfoort wordt gehouden Een verhuisbedrijf heeft verhuiswagens ter be schikking gesteld en voor We reldwijd is dit de kans om van vervo.er verzekerd te zijn Het verzamelpunt in Aalsmeer zal als landelijk verzamelpunt fungeren en van daar uit gaat het konvooi op 20 december op pad. De hoop is dat de spullen, aaronder zich vanuit andere acties ook voedsel bevindt, voor Kerst in Daravur zal aan komen. In dit plaatsje wonen momenteel 3.300 vluchtelin gen uit Bosnië. Een groot deel daarvan, circa 2.800, zijn kin deren. Zoals de tekst die een schoolleiding zelf had tóege- voegd aan de brief van Wereld wijd Deze actie is niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat, maar toch: duizenden druppels vormen samen een oceaan Vier kranige knullen die 'nog wel' op de basisschool zitten waren uitverkoren om mee te helpen met sjouwen. Naast spierballen blijken de knapen ook een mening te heb ben en geven deze desge vraagd. Daniël, worstelend met een heel zware doos, noemt de actie leuk en hoognodig, waar Jan- Willem zich bij aansluit: „Ik hoop wel dat de spullen zullen aankomen, maar daar letten de soldaten op, denk ik", voegt hij er aan toe. „Op de televisie zag ik dat kinderen dag en nacht in een gjmizaal moesten wonen en het is wel fijn als ze straks wat afleiding hebben", zegt Bart. Remco is. het daar helemaal mee eens. „Het is wel goed dat die kinderen ook een beetje speelgoed krijgen", zegt hij, terwijl hij naar de enorme berg ingezamelde spullen kijkt „Nou ja, een beetje", zucht hij. Het is echt veel. Als de foto graaf voorstelt een foto te ma ken van een paar jongens met een doos, moet de doos eerst grotendeels geleegd alvorens deze opgetild kan worden Eén dag later is het de orga nisatie toch gelukt een telling te houden van de ingeleverde paketten. in totaal zijn 104 do zen en 40 vuilniszakken inge bracht met een inhoud van cir ca 5.000 cadeau's Annelies Heuvelink Verdraagzaamheid. Naast alle bla bla over hoe wel en hoe niet is het toch af en toe heerlijk te zien wanneer het ganse hoofdstuk over ver draagzaamheid jammerlijk faalt. Een overvolle parkeerruimte, zaterdagmiddag, even voor vijven. Een auto komt, een ander wil gaan. Geen idee wie eerst was, of wie überhaubt voorrang heeft. Duidelijk bleek dat geen van beide, of wellicht juist allebei het wel dachten te weten. Hoe dan ook, er was geen speld meer tussen te krijgen. De tegenlig ger wordt tot stilstand ge dwongen, waardoor de weg- rijder zichzelf eveneens muurvast zet en dus ook ner gens meer heen kan. Want op dat tijdstip is het een kwestie van een opeenstapeling van auto's die naar huis willen, dan wel de boodschappen tot het laatst hebben uitgesteld en zich daar ondertussen de haren over uit de kop trek ken. Stom, en dat mag ik rustig zeggen, want ik stond dan eveneens in een positie waarin noch voor-, noch achteruit tot de mogelijkhe den behoorden, maar ik had mijn boodschapjes reeds ge daan. Ik kon me permiteren om nu eindelijk eens naar an dermans ruzie's en frustra- tie's te kijken. Lekker, een tikkie achterover besluit ik dan ook er echt van te gaan genieten. Nieuwsgierig naar wie er zo ongelooflijk stand vastig, en nog steeds zeer dom blijken te zijn, kan ik de spanning bijna niet meer aan. Inmiddels is het publiek uit gegroeid tot een joelende mensenmassa. De eerste bookmakers maken zich op over de te verwachten kansen, wie gaat eerst in de achteruit, en maakt zichzelf heus niet tot 'de trotse eer-aan-zich- zelf-houder', maar tot enorme domkop ten overstaan van onder andere mij. Of, en dat zou sensationeel zijn, wie stapt uit en geeft alle omstan ders een goede reden om het autoraampje naar beneden te draaien. Het wordt ineens angstvallig stil, het rumoer verstomd en de situatie stijgt naar een hoogtepunt, dat is duidelijk. Op het moment dat er werkelijk geen driewielcr- tje meer bij kan ziet een auto mobilist toch in dat er wat moet gebeuren. Met veel ma noeuvreren probeert deze zich een weg terug te banen door de overmoedig geworden me nigte, die waar voor hun geld wensen, en in geen geval ook maar een centimeter op zij gaan. Ja hoor, na negen minuten rijdt de ene auto naar achte ren, waardoor de andere auto eindelijk weg kan rijden. De verwachtte glimmende roze trainingspakken, strak ge spannen over de gespierde en getatoeerde bovenarmen blij ken er niet te zijn. Wel twee vrouwen, met een keurig ge kapte 'Leusden-coupe' rijden met venijnige rukjes aan het stuur, weg. Dames, dames toch. Annelies LEUSDEN - De aanleg van een parallelweg bij de School steegbosjes lijkt onwaar schijnlijk. Meer kans maakt een oplossing, die donderdag bij de vergadering van de com missie OREV al snel de CDA- variant ging heten. CDA-er Dick de Jong stelde voor de Hamersveldsewcg in noorde lijke richting af te buigen naar de Zuiderinslag. Voor het ver keer dat uit de richting van het centrum komt zou het dan on mogelijk moeten worden vanaf dat punt de Zuiderinslag op te rijden. Auto's die uit zuidelijke richting komen zouden op die manier gedwongen worden van de Groene Zoom gebruik te maken. Het deel van de Ha- mersveldseweg tussen de Zuiderinslag en de Burge meester van de Postlaan zou op die manier ontlast worden. De oplossing van De Jong komt niet in de nota voor, die de com missie OREV donderdag be handelde. Daar is sprake van vier varianten om de verkeers problematiek op het zuidelijke deel van de Hamersveldseweg op te lossen. Afsluiting van de weg tussen de Zuiderinslag en de Burgemeester van de Post laan, verbreding van het weg gedeelte en de aanleg van fiets stroken of het instellen van eenrichtingsverkeer zijn de oplossingen die in de nota on der meer aan de orde komen. De vierde variant en volgens de nota uit verkeerstechnisch oogpunt de beste oplossing, ligt politiek gevoelig Het wegtracé zou het natuurgebied in de Schoolsteegbosjes teveel aan tasten. De weg is in het verleden al meerdere malen ter discussie geweest en om die re den afgewezen. Het verkeersplan, dat vorig jaar door de gemeenteraad is aangenomen, was voor wet houder Joost de Jorigh de aan leiding om het nog een keer te proberen. Onderzoek zou moeten uitwijzen of een derge lijke weg uit milieu-oogpunt verantwoord aan te leggen is. Bureau Nieuwland schreef een rapport en de ambtelijke orga nisatie voegde daar zijn eigen notitie aan toe. Die notitie zou volgens een bewoner van de Schoolsteeg bosjes en Cees de Kruijff van de PvdA, wiens partij altijd tegen de aanleg van de parallelweg is geweest, zo geschreven zijn, dat die weg wel als meest gun stige oplossing uit de bus moest komen In het rapport Nieuwland wordt bijvoorbeeld gezegd dat de weg de natuurwaarde van het gebied aantast, maar dat maatregelen die negatieve ef fecten zouden kunnen beper ken. In de gemeentelijke notitie wordt die conclusie zo uitge legd dat de parallelweg de beste oplossing is, mits er maatregelen worden genomen Die maatregelen bestaan on der meer uit de aanleg van een wal om het gebied heen, zodat de geluidsoverlast zoveel mo gelijk beperkt wordt Tom Geijsberts vond dat een vorm van horizonvervuiling, die eer der door de gemeenteraad werd afgewezen bij de discus sie rondom de plaatsing van billboards in Leusden. Dick de Jong vond een wal om het gebied zinloos, omdat de Schoolsteegbosjes dan van af de Hamersveldseweg niet meer te zien zou zijn „Daar mee is misschien het milieu wel gespaard, maar wat hebben wij dan aan het natuurgebied als wij het niet meer kunnen zien," vroeg hij zich af. Hij vond dat uit de ambtelij ke notitie bleek dat het college al gekozen had voor de aanleg van een parallelweg als meest gunstige oplossing. Volgens wethouder Joost de Jongh had het college zich juist onthou den van het geven van een me ning en de keuze aan de ge meenteraad overgelaten. Dick de Jong wees echter op de laatste zin van de eindcon clusie, waaruit volgens hem bleek dat er wel degelijk een keuze was gemaakt door het college. Die zin luidt letterlijk: „LTit de eindconclusie van dit rapport blijkt dat de aanleg van een parallelweg ten aan zien van alle gestelde criteria de meest gunstige oplossing is voor de zuidelijke ontsluiting van Leusden Centrum." De Jong wees erop dat zijn oplossing, namelijk afleiding van het verkeer via de Zuide rinslag de gemeente 2,2 mil joen gulden zou besparen. Hij kreeg steun van andere com missieleden, die bij de wethou der erop aandrongen de CDA- variant te onderzoeken. Er zat voor de wethouder niets anders op dan die toezegging te doen.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7