Samenspel had beter gekund fy Cultuur te Warm aanbevolen... 'The Muppet X-mas Carrol' traag door teveel typetjes CULTUUR .Leusder Krant. Eastwood en Costner opvallende combinatie in 'A Perfect World' JEUGDTHEATER DE FLINT THEATER NIEUWE MUZIEK EXPOSITIE JEUGDFILMTHEATER DE FLINT FILM FILM JEUGDTHEATER DE FLINT Woensdag 15 december 1993 Pagina 9 AMERSFOORT - Er zijn van die mensen die van geen stop pen weten. Die doorgaan tot ze er bij neervallen. Clint Eastr wood is zo iemand. Ondanks dat de man al lang met pen sioen had kunnen gaan, gaat hij maar door met films maken. En wat voor een films! Net als bij goede wijn worden ze er met de jaren alleen maar beter op. Met zijn 'Unforgiven' toonde Eastwood de wereld dat hij on danks zijn leeftijd (63) nog steeds één van de beste acteurs is. Bovendien bewees hij met een maar even dat hij ook één van de betere regisseurs is. De vier Oscars die hij won met 'Unforgiven' zeggen wat dat betreft eigenlijk al genoeg. Nog in hetzelfde jaar dat hij beladen werd onder deze Os cars leverde Eastwood nog een klasse film af: 'In the Line of Fire'. En of dit niet al genoeg is, draait inmiddels al de volgen de van Eastwood in de biosco pen- 'A Perfect World'. Net als bij 'Unforgiven' heeft hij nu ook zelf weer de regie voor zijn rekening genomen. Geen mak kelijke klus. Want als tegen speler heeft Eastwood nie- driet over zijn overleden vrouw ie verwerken. Ech terook hier blijft hij zich ongelukkig voelen. Tijdens één van zijn depressieve buien belt zijn zoontje naar een radioprogramma waarin hij om hulp vraagt voor zijn ongelukkigeaan slapeloosheid lijdende va der. Tegen zijn zin in komt Sam in de uitzending. Zijn verhaal maakt diepe in druk op Annie Reed (de fraaie Meg Ryan). Zij kan de 'Slapeloze van Seattle' ALADDIN Humoristisch Disney meesterwerk voor jong maar zeker ook oud. Nog nooit was een Disney te kenfilm zo vlothumoris tisch en flitsend. In dit overbekende sprookje is het is de 'Geest uit de lamp die de show steelt. In de Engelstalige versie wordt deze ingesproken door Ro bin Williams. Deze raast in sneltreintempo er een gi gantisch aantal messcher pe grappen en grollen doorheen zonder de kijker maar ook een enkel ogen blik te vervelen. De Geest staat aanvankelijk in dienst van Aladdin die drie wensen mag doen. Eén daarvan is de wens om prins te worden om zo de man te kunnen worden van HARD TARGET Van Damme, 'the muscles from Brussels' in een ge welddadige actiefilm. Dit maal speelt hij de wat me lancholieke zeeman Chan ce uit New Orleans, een meester in Oosterse vecht sporten. Om zijn schulden af te betalen laat hij zich inhuren door de jonge vrouw Natasha, die op zoek is naar haar spoorloos verdwenen vader. De zoektocht loopt echter uit op een sadistische jacht partij. Tijdens zijn tocht komt hij terecht in een club van criminele multi-mil- joenairs die puur uit ver mand minder dan topacteur Kevin Costner tegenover zich. Een acteur met een tonaal an der karakter. Beide acteurs kwamen dan ook regelmatig met elkaar in aanvaring, niet alleen in het verhaal maar ook daarbuiten. De rolverdeling mag opval lend worden genoemd want brave borst Costner speelt Butch Haynes, een doorge winterde misdadiger Het jaar is 1963 en Haynes is net ont snapt uit de Huntsville-geva- nigenis in Texas, waar hij we gens gewapende roofoverval een straf uit moest zitten van 40 jaar Bij zijn ontsnapping heeft hij de 7 jaar oude Philip (een mooie rol van T.J. Low- ther), gegijzeld. De ironie van de situatie is dat Haynes gek is op kinderen en dat hij het joch zowel gijzelt als verwent. De jongen ziet hem dan ook meer als een voortvluchtige bescher mengel. Haynes wordt achtervolgd door Red Gamett (Eastwood), een ervaren Texas Ranger, en enkele hulpsheriffs Garnett kent de streek waar Haynes zich schuil houdt op zijn duimpje en, wat belangrijker is, hij kent Haynes' achter gronden. Want hij was de man die Haynes al op jeugdige leef tijd arresteerde. Gamett wil met de voortvluchtige onder handelen. De publieke opinie is echter tegen Ook is er een po litiek doel in het spel: president J.F. Kennedy staat op het punt naar Dallas te komen en de openbare orde dient dus ge waarborgd te worden. Haynes met Sam want ze weet, on danks dat ze hem nooit heeft gezien, dat hij de Ware Jacob is. Beide hoofdrolspelers zetten een uitstekende, overtuigende rol neer en hebben er een gevoelige film van ge maakt waarbij een zak doek zeker van pas zal ko men. Uitstekend geschikt voor een romantisch avondje. O.a. in Grand Theater- Amersfoort, City-Hilver- sum en Reehorst-Ede zijn geliefde Jasmijn. Maar zoals het in een goed sprookje betaamt worden de plannen doorkruist door de macht van het Kwaad. De tekenfilmfi guurtjes worden gesi tueerd in een schiterend kleurenpallet van diepe kleuren en lichte tinten. In combinatie met de gran dioze humor van Robin Williams is 'Aladdin' een genot om naar te kijken. Gelukkig heeft men in de Nederlandse versie veel van de grappen goed kun nen vertalen waardoor de film niets aan kracht heeft verloren. O.a. in het Grand Thea ter-Amersfoort, City- Utrecht, Reehorst-Ede en Atlantic-Harderwijk veling jacht maken op dakloze Vietnam-vetera- nen. Voor hen is de vecht lustige Chance 'the ulti mate hard target', de beste prooi die ze ooit hebben gehad. Regisseur Woo heeft geprobeerd om Van Damme's vechtkunsten zo uitgebreid en expressief mogelijk in beeld te bren gen. Het is dan ook één van zijn gewelddadigste films geworden. Tc zien in o.a. Grand- Amersfoort, Catharijne- Utrccht en Atlantic-Har derwijk moet hoe dan ook worden gear resteerd. Kennedy 'A Perfect World' preten deert meer te zijn dan een con frontatie tussen gangster en politieman. De film geeft een aparte kijk op relaties en ver standhoudingen en wil laten AMERSFOORT - Traditioneel verschijnen er met de Kerst een groot aantal nieuwe films in de bioscopen. Dit jaar is er een hele echte Kerstfilm bij: 'The Muppet X-mas Carrol'. Voor de Muppets alweer hun vierde speelfilm. Een hele speciale. Dit keer spelen de dolgedraai de poppen niet hunzelf maar draven ze op als echte acteurs in de feeërieke wereld van Charles Dickens. Speciaal voor hen werd hel overbekende kerstverhaal van Dickens bewerkt. De presen tatie is in handen van niemand minder dan The Great Gonzo Hij speelt de rol van Charle Alda Loeffen met Annetje Lie Annetje Lie logeert voor onbe paalde tijd bij haar oma in een huisje aan de zee. Oma is lief maar erg ouderwets. Ze geeft nooit duidelijk antwoord als je echt iets wilt weten. En ze zingt oude liedjes van vroeger die Annetje Lie soms akelig vindt. Annetje Lie leeft half in een fantasiewereld. Ze wil weten waar haar mama is en waarom ze is weggegaan Dus gaat ze zelf maar op zoek. Annetje Lie is gebaseerd op het boek 'An netje Lie in het holst van de nacht' van Imme Dros. Het ver haal wordt-gespeeld in een ron de, nachtblauwe tent met ster ren en blauwe kussentjes. Hier zit ook het publiek Jeugdtheater De Lieve Vrouw Woensdag 15 december Aanvang: 14.30 uur zien dat dat de wereld hele maal niet zo perfect is. Helaas maakt dit de film wat te zoet en soms te belerend. Zonde Want met zoveel talent had er veel meer en misschien ook een wat realistischer film van kunnen worden gemaakt. Iets dat meer te wijten is aan het verhaal dan aan de acteurs. Want alhoewel nu echt zicht baar ouder, speelt Eastwood de Dickens himself. Daarbij wordt hij zo goed en kwaad als het gaat, ondersteund door de knullige Rizzo the Rat Op him eigen onnavolgbare wijze ver tellen ze het verhaal van de gierige Scrooge. Een rol van de Britse acteur Michael Caine. In de andere hoofdrollen zien we uiteraard ook Miss Piggy en Kermit Zij spelen het echtpaar Bob en Emily Cratchit. Bob is boekhouder bij Scrooge. Deze Ebenzer Scrooge maakt weinig kans om 'de baas van de week' worden. Hij heeft een groot aantal rat ten als boekhouders in dienst die lange dagen moeten maken En dat voor een hon- gerloontje. Aan verwarming wordt nauwelijks gedaan want. dat kost immers veel te veel geld. Gevolg is dat er op kan toor weinig van de Kerstsfeer is te merken. Scrooge vindt Kerstfeest 'humbug', zonde van zijn tijd en - niet in de laatste plaats - zonde van zijn geld. Door zijn gierigheid is Scrooge bij niemand geliefd Maar dat kan hem eigenlijk weinig schelen Totdat er in zijn koude huis op Kerstavond sterren van de hemel Zijn diepgegroefde gelaat maakt zijn rol alleen maar levens echter. Een soort op leeftijd ge raakte Dirty Harry. Van het samenspel met Cost ner had echter meer mogen worden verwacht. Niet dat Costner een slechte rol neerzet Maar misschien verschillen de karakters te veel. Want deze acteur, die bekend staat om twee kerstgeesten hem het verleden, het heden en de toe komst laten zien. En dat ziet er verre van fraai uit. Hoe deze klassieker afloopt zal voor de meesten geen verrassing meer zijn. Verrassend is echter wel hoe de Muppet-bende in dit Kerstverhaal te keer gaat. Bekende kerstverhaal Ze zijn er weer weer alle maal Fozzie Bear, Sam Eagle, Animal en natuurlijk de Zweedse kok, de bekende pop pen uit de stal van de veel te vroeg overleden Jim Henson Voor deze kerstfilm werd de Muppetpopulatie echter uitge breid met maar liefts 300 nieu we karakters. Nadeel van zo'n grote cast is dat. ieder maar slechts even in beeld komt. De juist door de 'Muppet TV show' zo populair geworden typetjes komen hierdoor maar enkele seconden in beeld Vervolgens zoemt de camera snel in op één van die vele andere uit de gi gantisch grote Muppet-stal En dat is jammer Het waren im mers de populaire typetjes die de TV-shows tot grote hoogte stuwden. zijn 'kwaliteitsrollen', komt in dit verhaal niet helemaal tot zijn recht en lijkt in ander soortige films beter op zijn plaats. Bijzonder detail is dat het verhaal zich afspeelt tegen de achtergrond van het dramati sche bezoek van Kennedy aan Dallas. Ook in Eastwood's 'In the line of fire' nam deze ge beurtenis een prominente rol in En ook Costner heeft een band met Kennedy zijn we reldhit 'JFK' blies de discussie over de opzienbarende moord nieuw leven in. Een en ander is misschien toeval, maar feit is dat de moord op Kennedy nog steeds volop in de publieke be langstelling staat en dat kan voor deze film nooit geen kwaad. J. van Burgsteden Een heel verschil ook met de vorige Muppetfilms: 'The Muppet Movie' ('78), 'The Great Muppet Caper' ('81) en 'The Muppets take Manhattan' ('85). Daar hadden deze beken de Muppets een veel grotere rol. Nu is het één lange aaneen schakeling van een groot aan tal nieuwe en oude typetjes ge worden. Zij omringen hoofd rolspeler Michael Caine op zijn reis door verleden, heden en toekomst. Maar nadat een aantal de revue zijn gepasseerd is de grap er een beetje af. Ter wijl de poppen juist voor de nodige humor moeten zorgen. Want Caine zelf gaat de hele film onversaagd door zonder ook maar één keer leuk te zijn. Zijn rol wijkt weinig af van al die andere Scrooges die we ieder jaar met de Kerst wel een keer op TV zien. Hierdoor remt hij de vaart waarmee de Mup pets hun grappen en grollen presenteren een beetje af. Ter wijl verwacht wordt dal de film net als de bekende TV shows in sneltreinvaart wordt gepresenteerd. Maar een film duurt toch heel wat langer. En dan is het een moeilijke zaak om het het tempo niet in te la ten zakken. Vooral voor een film waarvan het verhaal toch al overbekend is, is dit dode lijk. Gelukkig valt er in deze uitstekend aangeklede film nog genoeg te lachen. En de film laat een behaaglijk Kerst gevoel na. Wat wil een mens nog meer met Kerst? J. van Burgsteden Donderdag 16 december 20.30 uur. Fact met 'De laatste tropische reis van Alexandrine Tinne' Vrijdag 17 december 20.30 uur: Basterd met 'Dood gewoon' Zaterdag 18 december 20.30 uur: Adelheid Roosen en George Groot met 'In de scha duw van de zon' Zondag 19 december 30020.30 uur: Theatersport Bruin tapijt tegen Expresso Woensdag 22 december 20.30 uur: Theaterteater met 'The lover' Zondag 19 december 14.30 uur: Anando Sukarlan Tot en met 23 januari 1994 Frank Lenferink schilderijen Woensdag 22 december 14.30 uur: Het mollenfestival Reservoir dogs Reservoir dogs is de spraakma kende debuutfilm van Quentin Tarantino Een goed geacteerd, gewelddadig portret van een groep gangsters na een mis lukte overval. Deze identi teitsloze mannen ontmoeten elkaar in een verlaten pakhuis, waar dan sterke verhalen en grappige criminele anecdotes worden verteld. Met agressie, sadisme en geweld proberen ze erachter te komen wat er mis ging en ze zijn ervan overtuigd dat er in hun midden een verra der is. Geweld is gewoon en er Woensdag 15 december 20.30 uur Reservoir dogs Donderdag 16 tot en en zater dag 18 december 20.30 uur II Decamerone Vrijdag 17 en zaterdag 18 de cember 23 00 uur: Despair Zondag 19 tot en met woensdag 22 december 20.30 uur: II vangelo secondo matteo Woensdag 15 december 14 30 uur: Alda Loeffen met Annetje Lie Woensdag 15 december 20.15 uur Glas Vrijdag 17 december 20.15 uur The Scene Zaterdag 18 december 20.15 uur: Harry Jekkers 20.15 uur: Mariachi Tierra Ca- liente (Sint Aegtenkapel) Zondag 19 december 14 15 uur: Kerstliedmiddag Dinsdag 21 december 20.15 uur' Rob de Nijs Woensdag 22 december 20 15 uur: Hans Dorrestijn is geen excuus voor nodig. De kijker krijgt nooit voldoende ruimte om afstand te nemen en wordt daardoor half-mede- plichtig. In een flash-back structuur introduceert Taran tino de gangsters, waardoor hun gedrag niet begrijpelijker, maar wel duidelijker wordt Zeer opvallend is het goede spel van de acteurs, waaronder Harvey Keitel, die zijn rol on rustbarend realistisch speelt. Filmtheater De Lieve Vrouw Woensdag 15 december Aanvang: 20.30 uur SLEEPLESS IN SEATTLE Geslaagd modern roman tisch sprookje. Sam Bald win (Tom Hanks) verhuist samen met zoon Jonali naar Seattle om het ver- maarniet vergeten. Diep in haar hart weet ze dat ze in haar huidige relatie iets mist: Magie. Uiteindelijk regelt ze een ontmoeting Clint Eastwood (63) weet niet van ophouden. The Scene The Scene, een instituut in de Nederlandse rock! Zo wordt de groep inmiddels genoemd en beschreven in de media. De groep onderscheidt zich door eenvoud en openheid in de mu ziek en door de directe, poëti sche teksten van zanger Thé Lau. Live verrast The Scene het publiek door spontaniteit en een krachtige, gedreven po diumpresentatie. Na een zomerstop is The Scene vanaf 1 oktober weer volop aan de slag, mede ter ondersteuning van de nieuwe CD „Avenue de La Scène". De composities op deze CD zijn een nieuw hoogtepunt in de carrière van de groepDe meest complete en sfeervolle plaat tot nu toe met titels als ,,Mijn Straat", „De Schaduw van het Kruis", ,,Geef Nooit Op", „Vrienden" en „Alcohol en Tranen". De produktie van „Avenue de La Scène" werd deze keer door Thé Lau zelf gedaan en opgenomen in de Belgische Ace studio gedurende verschillen de sessies tussen januari en au gustus dit jaar. Ook nu werden de nummers vrijwel live opge nomen, waardoor de sfeer en het geluid zeer direct en puur overkomen. Dit is tijdens de energieke, intrigerende en vaak ontroe rende concerten (ruim 100 uit verkochte optredens seizoen '92-'93) bewezen en bij beluis tering van het nieuwe album weet je het zeker, The Scene behoort tot de absolute top! De Flint Vrijdag 17 december Aanvang: 20.15 uur. „Na regen komt Dorrestijn" Het nieuwe theaterpro gramma van Hans Dorrestijn is de afsluiting van een drieluik, waar „Liederen van Wanhoop en Ongeloof" en „Pretpark" aan voorafgingen. De toon is opgewekter geworden, maar de ondertoon blijft hetzelfde. Met opgewekt pessimisme blijft Dorrestijn de boodschap uitdragen dat het slecht gaat met de mens, zelfs al gaat het goed. In „Na regen komt Dorres tijn" worden als vanouds de meest uiteenlopende onder werpen aan elkaar geregen, va riërend van de polder van Eem- nes tot enkele nuttige lessen voor de beginnende cabaretier. Door de grote variatie in vorm (liedjes, korte gedichten, ver halen en conferences) krijgt de toeschouwer een dwarrelende wolk zwarte confetti over zich uitgestrooid, die hij na afloop maar weer uit zijn kouwe kle ren moet schudden. De Flint Woensdag 22 december Aanvang: 20.15 uur. Harrie Jekkers In zijn derde theaterpro gramma „Met een goudvis naar zee" zingt en vertelt Harrie Jekkers over zijn eigen leven. Regelmatig roept hij op het po1 dium zijn ikken bij elkaar Al deze ikken komen tijdens nachtelijke vergaderingen aan de keukentafel met verhalen en liederen aan het woord. Zijn ik van negen jaar die langs zijn vliegertouw telegrammen ver stuurt naar God, zijn opstandi ge ik van 20 jaar die als kriti sche dienstplichtig soldaat het leger van binnenuit verandert, zijn ik van 30 die de wereld beschouwt vanuit de kroeg en de zaken door de bodem van zijn bierglas wat genuanceer der bekijkt Als zijn ikken te ver gaan, grijpt Jekkers in en af en toe pakt hij zelf als „ik van veertig" ook nog flink uit Hij keert zich in liedjes tegen eenzame leeftijdgenoten die radeloos op zoek zijn naar een partner en tegen ingeslapen stelletjes die, bij gebrek aan beter, vluchten in onzinnige hobby's zoals bijv. treinspot- ten Om dit soort sleur te door breken, roept Jekkers zelfs op tot groepssex, wat in sommige zalen heeft geleid tot schitte rende theatrale hoogtepunten. Tijdens deze reis door de tijd vertelt hij regelmatig over zijn Haagse oom Jan, die de ver schillende ikken van Harrie rijkelijk voorziet van goede raad en zinvolle adviezen: „Als je te veel tegenwind hebt, kun je beter zelf gaan liggen." In deze tijd waarin de goden en ideologen van hun voetstuk zijn gevallen, zet Jekkers een goudvis op de leeggekomen sokkel' zijn dromen en idealen uit zijn kindertijd die hij nog altijd met zich meedraagt. Of zoals hij zelf zingt in de titel song: „Je moet vliegen in je dromen. Om later van de grond te komen." De Flint Zaterdag 18 december Aanvang: 20.15 uur. The Scene (fotoGerdjan van der Lugt).

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9