'Het zijn juweeltjes in het landschap' Leusder Krant Stichts Landschapsbeheer over stoppen poelenexperiment: Woonprijs voor Leusdenaar Dubbel delict )ronken lutomobilist Agenda Aanrijding op de Ruigevelddreef Aanhouding op Treekerweg Maretak Burgerlijke^stand Dronken automobilist Veel autodiefstallen Voensdag 22 december 1993 Pagina 3 jEUSDEN - Voor de mede- verkers van Stichts Landbe- leer zit het er op: de door het ijk gesubsidieerde periode an drie jaar is om. 173 drink- loelen zijn gerealiseerd en de ■xacte gegevens daarover wer- len donderdag 16 december ;epresenteerd tijdens een eestelijke afsluiting van het -Irinkpoelenproject Utrechtse allei. Jen drinkpoel is een al dan niet unstmatig gegraven plaats net water in een weiland, roeger hadden deze plaatsen ils functie, het woord zegt het tl, een drinkplaats voor het -ee. Tegenwoordig maken de lieren via de vooruitgang ge- iruik van kant- en -klare wa- erbakken. Voor de mensen van Jtichts Landschapsbeheer re ien genoeg om te onderzoeken if deze poelen als mogelijke !oortplantingsplaatsen voor imfibieën zouden kunnen die- in. In 1988/1989 is dit onder- oek gestart. Zeer tot verba- ing van de medewerkers werd ,e aanvraag voor subsidie bij iet Ministerie van Landbouw, fatuurbeheer en Visserij en loor de provincie Utrecht bin- len drie maanden gehono- eerd. Een vaste medewerker wordt aangetrokken en na drie jaar blijkt de tevredenheid over de gekozen man unaniem: Bart van Driel heeft goed werk geleverd. Na veel praten met betrok kenen werden op geschikte plaatsen nieuwe poelen gegra ven of, indien mogelijk, de oude poelen in ere hersteld. Het probleem om boeren en grond eigenaren zo ver te krijgen een deel van hun land beschikbaar te stellen voor het milieu bleek een hele klus, maar zeker geen onmogelijke. Het antwoord op de vraag of oen poel geschikt is voor de ontwikkeling van amfibieën is inmiddels gegeven; de aange legde poelen slaan goed aan. Het Landschapsbeheer om schrijft het zelf wat mooier: De eerst gegraven poelen zijn klei ne juweeltjes in het landschap geworden. Kikkers, salaman- ders en padden kwamen spon taan op de nieuw verworven plekken af en er zijn zelfs di verse soorten zeldzame libellen gesignaleerd. Ondanks de oproep voor een feestelijke afsluiting blijkt de stemming met echt feestelijk onder de aanwezigen, voorna melijk medewerkers en grond eigenaren. Tijdens de speech van directeur Stichts Landbe- heer Frans ter Maten wordt dan ook de nadruk gelegd op het trieste feit dat juist nu ge stopt moet worden ,,Net nu het effect zo duide lijk wordt, moeten we stoppen. In feite hebben we net de pro loog gereden, en willen we ons nu over de etappes buigen. He laas, de tijd en het geld is op". Dit intro mag dan somber klin ken, het werd verder nog een vrolijke boel met terugblikken op de afgelopen drie jaar door verschillende sprekers. Het eerste resumé kwam van de di recteur. Met zijn kennis van kikkers die niet verder reikte dan de mogelijkheid de billetjes ervan te kunnen nuttigen startte voor Ter Maten het verhaal over amfibieën. De kennis blijkt in middels aanzienlijk verrijkt. Niet aangekondigd, maar en thousiast ontvangen is Peter Wichmond, van het consulent schap van het Ministerie van Landbouw. In zijn toespraak blijkt zijn betrokkenheid en bewondering voor het project ,,Maar", zegt Wichmond: Ik wil geen valse hoop geven, het project zit er op Er is goed werk geleverd, en voor de toe komst is nog niets zeker". Adoptie Extra aandacht krijgt het ver haal over de adoptiemogelijk heden van een drinkpoel. Want dat is een verhaal apart. Door het enthousiaste lobbyen van Bart van Driel en zeker ook de andere medewerkers werden niet alleen grondeigenaren be reid gevonden mee te werken aan het project, maar ook par ticulieren en bedrijven werden met goed resultaat aangezocht. Ruim twintig poelen zijn aan gelegd met het zogenoemde sponsorgeld. Ter illustratie schotelt Ter Maten een praktijkvoorbeeld voor, de kosten om een poel te adopteren bleken voor Corri Verduin aanvaardbaar, als verjaarscadeau voor haar man legt ze het bedrag van 1500,- op tafel Dankzij dit soort geld schieters is de kans om nog en kele poelen te ontwikkelen aanwezig. Het Stichts Landschap heeft een potje bestemd waaruit de laatste poelaanvragen zullen worden gefinancierd. En daar mee geeft men gelijk de wens aan om verder te gaan. Er is een soort vervolg van het verhaal, maar dan zullen de poelen on derdeel uitmaken van een veel groter plan op een heel andere lokatie, namenlijk 'Het Krom me Rijn' gebied. Het project in 'De Vallei' blijkt toch enig toe komstperspectief te bieden, zij het dan elders, en dat is wel licht een troost. Annelies Ileuvclink LEUSDEN - De politie heeft in le nacht van maandag op dins- lag twee mannen aangehou- len op verdenking van een in- iraak en diefstal van een auto. De twee werden om 00.30 uur [estoord bij een inbraak in een voning aan de Reehoeve. De i0-jarige bewoonster zag licht iranden in de kamer. Via het ceukenraam zag zij twee onbe- cende mannen wegrennen ichting de Beverhoeve. Zij ieeft de twee nog achtervolgt n een poging een signalement e krijgen. )e vrouw miste een aantal sie- aden. Later op diezelfde avond, ond 01.20 uur, werd een be loonster aan de Goudplevier makker van een startende auto. 'oen zij uit het raam keek, zag ij haar eigen VW-golf wegrij- len. Een paar minuten later i'erd de auto door de gealar meerde politie ontdekt op de landweg richting de A-28, na- >ij de rotonde werd de wagen lemgereden. De twee inzet- enden, een man uit Amers- oort en een man uit Veenen- aal beide 21 jaar, bleken bij ouillering in bezit te zijn van pullen die werden ontvreemd - it de woning aan de Reehoeve. Je Amersfoorter bleek op za- ?rdagavond ook al in aanra- - ing met de politie te zijn ge- eest. Hij werd aangehouden p verdenking van een inbraak an de Utrechtseweg in mersfoort. Maandag werd hij de loop van de dag weer vrij- elaten. .EUSDEN - Op de Burge- ïeester Van der Postlaan werd ondag om 5.00 uur een 25-ja- ige Leusdense automobilist angehouden. De Leusdenaar ad te veel gedronken en had ijn rijbewijs thuis gelaten. Te en hem werd twee keer pro- es-verbaal opgemaakt. 'rijdag 24 december 9.00 uur: Kinderkerstfeest Marcuskerk, Asschatter- 'eg. 1.00 uur: Inloopavond in erstsfeer in De IJsbreker aterdag 25 december 0.30 uur: Kerstdienst in Ko- ingshof. D.OO uur: Kerst-Inn, De Til, lamersveldseweg. ondag 26 december 3.30 uur tot 16.30 ur: Inloopmiddag Ouderen- onden, De Wolboom, As- ihattenveg 27. ).00 uur: Jam-Sessie, IJs- reker LEUSDEN - De heer G. Wessels ontving vorige week donderdag uit handen van Monique van der Reijden van het Perscentrum Woninginrichting een groencheque ter waarde van f 750,-en een bedrag van f 999,— in contanten voor zijn inzending in het kader van de Nationale Woonwedstrijd. De prijsuitreiking vond plaats bij Van Kersbergen Interieur in winkelcentrum De Hamershof. De heer Wessels won zijn prijs met de inzending van een woontip. Hij stelde voor schuifdeuren te plaatsen in ruimtes waar keuken, bijkeuken en eventuele bergruimte in eikaars verlengde liggen. Deze oplossing levert ruimtewinst op ten opzichte van gewone 'draaideuren. De wedstrijd maakte onderdeel uit van de aktie 'nationale Woonmaand Oktober, waaraan Van Kersbergen Interieur deel heeft genomen Van Kersbergen gaf aan de heer Wessels, die een klant bij hem is, een dinerbon van f 200,-. LEUSDEN - Vrijdagmiddag reed een Leusdenaar van 37 jaar om 14.50 uur over de Mid denweg. Hij draaide linksaf de Ruigevelddreef op. Hij zag daarbij een tegenligger, waar in een 42-jarige Leusdense automobiliste zat, over het hoofd. De auto's botsten tegen elkaar. De zwaarbeschadigde auto's werden weggesleept. De automobilisten moesten naar het ziekenhuis met hoofdwon den en nekklachten. LEUSDEN - Op zaterdag avond werd op een parkeer plaats aan de Treekerweg een Flink bedrag gestolen LEUSDEN - Bij een bedrijf aan de Ursulineweg is in de nacht van zondag op maandag ingebroken. De indringer(s) forceerden een raam en namen een cd-wisselaar mee en een geldbedrag van ongeveer 3500 gulden. 16-jarige inwoner uit Amers foort aangehouden. Hij hield zich verdacht op tussen de al daar geparkeerde auto's en dook weg toen een politie-auto polshoogte kwam nemen. Een maat van hem vluchtte het bos in, toen de politie-agenten uit hun auto stapten. Bij nader on derzoek bleek dat in een gepar keerde auto ingebroken was en een radio miste. De Amers foorter is voor verhoor meege nomen naar het politiebureau. De Maretak is geen plant die we dagelijks zullen te genkomen. Het is een uiter ste zeldzaamheid als we de Vogellijm, zoals hij ook wel wordt genoemd, er gens anders dan in Zuid- Limburg zien. En ook daar is een sterke achteruitgang geconstateerd. Toen er nog hoogstamboomgaarden waren kwam de Maretak veel voor op appelbomen. Het is namelijk een para siet, of juister, een half-pa- rasiet die zijn voedsel ont trekt aan een gastheer. Nu er bijna geen appel bomen meer zijn is de voor naamste gastheer de Zwar te populier en de Canada populier. Vandaar dat de Maretak minder gewaar deerd wordt door de bos bouwer dan door de florist of folklorist. Dat we het ditmaal hebben over een plant die niet, of heel ui terst zelden in onze omge ving voorkomt, is omdat de Mistletoe, vooral in de An gelsaksische landen, maar ook hier meer en meer, wordt gebruikt als kerst versiering. In meer dan een opzicht spreekt de plant tot de ver beelding; aan de aarde ont trokken, altijd groen en volgens een regelmatig gaffelpatroon opgebouwd. Van oudsher kende men de plant een godsdienstige, later een folkloristische be tekenis toe. De gaffelvorm symboliseert de geboorte: twee uit èèn en vandaar dat de Maretak werd verbon den met het Kerstfeest. De Maretak is een altijd groene, tweehuizige dwergheester die op tak ken, hoog in de kroon van de bomen woekert en in het voorjaar bloeit, als de bo men nog niet in blad staan, met geelgroene bloemen in groepjes, rijk aan nektaren geurig. Ze worden graag door bijen en vliegen be zocht die voor de bestui ving zorgen, hoewel de be stuiving ook wel door de wind geschiedt. Pas aan het eind van het jaar rijpen de vruchten met een kern, omgeven door wit, taai en slijmerig vruchtvlees. De vruchten worden vooral door lijsters gege ten. De vogel kan de vrucht in zijn geheel opeten waar na de pit het darmkaneel van de vogel passeert zon der verlies van kiemkracht en kan dan met de uitwerp selen op een tak terechtko men. Het komt echter va ker voor dat de vogel het vruchtvlees van kern pikt en met zijn snavel de pit aan een tak afstrijkt waar op deze, met het restant van het kleverige vrucht vlees, vastplakt. De ontkiemende plant dringt met de slechts matig ontwikkelde wortels door tot het vaatstelsel van de gastheer en onttrekt aan hem de nodige voedings stoffen. De schade die zij aan de boom berokkenen blijft echter zeer beperkt omdat zij zelf het blad groen bezitten om de zon nestraling in energie om te zetten. Reeds eeuwenlang is de Maretak bekend als toverkruid en genees krachtige plant. Tweeduizehd jaar gele den sneden de druïden, de germaanse priesters, met een gouden snoeimes de plant van de heilige eik voor hun heilige riten en nu nog is het kussen van een meisje onder de Mistletoe het restant van een eeuwe noud magisch gebruik. Als geneeskrachtige plant heeft de Maretak ook de eeuwen overleefd; hij vindt nog steeds toepassing als geneesmiddel tegen hoge bloeddruk. G.v'an Leeuwen Mutatie Geboorte 15-11-1993 Charlotte, vrouw, ouders: P.T.A. van Vliet en J. Reemst; 18-11-1993 Sanne, vrouw, ouders. G. Grobben en J.H Roelvink, 18-11-1993 An- nieck, vrouw, ouders: G. Grobben en J.H Roelvink; 26- 11-1993 Wesley Leon, man, ou ders: A.J. Snoek en J.C. van Grootheest; 26-11-1993, Wille- mieke Rhodé, vrouw, ouders: L.J. Otte en A. Jans; 30-11- 1993 Dennis, man, ouders: P. de Bruin en C. de Wit; 30-11- 1993 Amanda Monica, vrouw, ouders- J.M. Hazelaar en A van Dijkhuizen; 02-12-1993 Meivin, man, ouders: L.H. van Harten en I.M Steenbeek; 04- 12-1993 Cornelis Steven Jan, man, ouders. J. Vlug en J. Drost; 05-12-1993 Ingrid Ly- sanne, vrouw, ouders- P. Be- rendse en G. van Vulpen; 05- 12-1993 Loïs, vrouw, ouders: M. Hanen en E.J.F. van Soe- ren; 06-12-1993 Twan Ruben, man, ouders: J. Niemeijer en J.M. Tijmensen; 07-12-1993 Floris Lodewijk, man, ouders: F.J Henkelman en M. Schül- ze; 07-12-1993 Renate Catha- rina Maria, vrouw, ouders: J.C.M. van Ruitenbeek en W M van Wee; 09-12-1993 Jea- nine, vrouw, ouders: J.J Kool en A.T.M. Meijer. Mutatie Huwelijk 09-12-1993 J.Y. van Drie en H.W. Hendriksen, 10-12-1993 E.AT.H. Blom en T E. Simo, 09-12-1993 M. Senari en C.D Willems. Mutatie Overlijden 05-12-1993 E.D.S van Beek- Driessen, woonplaats Leus den; 05-12-1993 G. van de Kamp-van den Brink, woon plaats Leusden; 05-12-1993 H.M. Schuitemaker-van der Horn, woonplaats Leusden; 06-12-1993 G. de Borst, woon plaats Leusden; 06-12-1993 E.A. Rademaker, woonplaats Leusden; 07-12-1993 T.A. van Roomen, woonplaats Leus den; 07-12-1993 N. van Zut- hpen, woonplaats Leusden; 04-12-1993 J. Bos, woonplaats Scherpenzeel; 06-12-1993 C. Pe- tersen-Klaassen, woonplaats Harderwijk, 06-12-1993 E.H Bakker-van den Bor, woon plaats Soest; 09-12-1993 B van Kalkert, woonplaats Leusden; 10-12-1993 H. Schipper-van de Nautena, woonplaats Amers foort; 11-12-1993 H.M.C.J Klijn-Ruijter, woonplaats Leusden; 12-12-1993 J. Voskui len, woonplaats Amersfoort; 10-12-1993 A. Renooij-Idzenga, woonplaats Leusden; 06-12- 1993 A.J.J. van der Schoot, woonplaats Leusden; 10-12- 1993 G. van Ommeren-van Nifterik, woonplaats Leus den. LEUSDEN - De politie heeft zaterdagavond tussen kwart voor elf en één uur een alcohol controle op de Hamersveldse- weg en de Arnhemseweg ge houden In totaal moesten 68 automobilisten de blaastest ondergaan. Slechts een auto mobilist had te veel gedronken. Het was een inwoner van Arn hem, die een transactievoorstel kreeg. LEUSDEN - Afgelopen week end werd Leusden geconfron teerd met een grote hoeveel heid autodiefstallen Op de Platanenlaan, Finnmark, Bo- lerkamp, Hoefijzer en Land weg werden auto's opengebro ken en radio-cassette appara ten gestolen Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. "...Een megadepressie bij IJsland zou wel eens voor voor sneeuw kunnen zorgen tijdens de kerst dagen, voorspellen de weermannen in Nederland voorzichtig. Daar hopen we al jaren op en steeds moeten we het doen met een natte in plaats van een witte kerst..." "...Na een korte vorstperiode in november hebben we wat de nattigheid betreft inmiddels onzeportie alweer gehad. Daar weten de schapen in het wei land naast het Gereformeerde Dienstencentrum aan de Burgemeester de Beaufortweg alles van...' "...De dieren baggeren al dagen door het drassige grasveld, dat nog net niet veranderd is in een sompig moeras. Er kan nog gegraasd worden en de temperatuur moet voor een dik in de wol zittende schaap ook nog wel uit te houden zijn... '...Maar als de voorspelde witte kerst werkelijk heid wordt, is het voor de beesten toch een ander verhaal. We zullen er maar vanuit gaan dat de herdertjes tegen die tijd hun schaapjes geteld heb ben..." "...Het gonsde ervan in Leusden de afgelopen we ken. De geruchtenstroom zwol aan tot een omvang, die zelfs de meest doorgewinterde scepticus niet meer kon negeren... "...Ze waren dan ook niet mis, de verhalen die de ronde deden. Mensen hadden hem in levende lijve gezien, hij was op het gemeentebuis gesignaleerd om over zijn plannen te praten en men wist al precies te vertellen waar hij ging wonen. Verschil lende adressen werden genoemd. "...Daarvan doken drie mogelijkheden telkens op. Een huis op de Treekerweg, de woning op de hoek van de Hamersveldseweg en het Kokkelaantje en als meest waarschijnlijke onderkomen, een riante 'paleis'in de Schoolsteegbosjes. Kortom: Leusden had er een prominente inwoner bij... "...De naam is nog niet gevallen, maar wij nemen zonder meer aan, dat de lezers van deze rubriek wel weten over wie wij het hebben. Wij zijn over stelpt met geruchten en tips en zelfs in de vergade ring van de commissie OREV viel zijn naam...' "...Maar boe sterk de aanwijzingen en geruchten ook bleven aanhouden, het is ons niet gelukt via de officiële kanalen bevestiging te krijgen. De ge meente ontkent dat zij gesprekken met hem heb ben gevoerd, in makelaarskringen haalt men on wetend de schouders op en zijn management hult zich in stilzwijgen..." "...Ook een eigen verkenningstocht langs de drie genoemde adressen leverde niets op. We kunnen daarom voorlopig maar ëén ding concluderen: het gerucht dat Paul de Leeuw in Leusden woont of van plan is zich hier te vestigen hoort thuis in de categorie 'broodje aap', wat vakjargon is voor een sterk verhaal..." "...Het komt er niet en het komt er wel. De multi functionele ruimte voor het bestuur van de Groen- stichling Eurowoningenis officieel van de baan, zoals wij in de Leusder Krant schreven..." "...Het vorige bestuur wilde een dergelijke ruimte voor haar vergaderingen, de administratie en voor de opslag van het archief. Het gebouwtje zou ech ter een flinke aanslag op het budget betekenen en dus waren er bewoners fel tegen..." "...Een nieuw bestuur trad aan en besliste dat er op de centen gelet moest worden. Geen multifunctio nele ruimte dus. Of eigenlijk toch wel. Want som mige oplossingen liggen zo voor de hand, dat je er niet meteen opkomt...' '...Het groen in de wijk wordt onderhouden door de RWA, die een eigen ruimte heeft voor het ge reedschap en de pauzes van de werknemers. Het bestuur kwam er achter dat zij niet de verplichting beeft voor een onderkomen voor de werknemers van de RWA te zorgen..." '...De huurovereenkomst, is daarom met ingang van 1 januari volgend jaar opgezegd. Met ingang van die datum heeft het bestuur de beschikking over een mini-multifunctionele ruimte, dat ge schikt is voor de opslag van het archief, de zwem badspullen en als kantoorruimte gebruikt kan worden. "...Er kan zelfs in vergaderd worden. „Hadden we dat niet eerder kunnen bedenken", vragen ze zich nu bij het bestuur van de Groenslichting af. Het bad in ieder geval een hoop heisa kunnen voorko-

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3