A festival of Carols Gemengd Koor zorgt voor sfeervol concert Leusder Krant Heuvelachtig tenein de schijnwerper Kerstviering Zonnebloem Kerstdienst Koningshof Kerstshow De Vor Wij christenen mogen bescheidener zijn' Marcuskerk De IJsbreker Inloop middag Roskam- toernooi Kerstmis in 'De Til' Nieuws uit de verenigingen Kinderfeest toemenië Leusdenaar veroordeeld voor brandstichting Kleding inzameling Eend Brommer Rijbewijs ontvreemd Nieuws uit de verenigingen J Woensdag 22 december 1993 Pagina 5 Op woensdag 22 december houdt de Zonnebloem afdeling Leusden haar jaarlijkse kerst viering op Don Bosco. Aan vang 14u30. LEUSDEN - Op de Eerste Kerstdag, zaterdag 25 decem ber, zal opnieuw de jaarlijkse kerstdienst in de Gerefor meerde Kerk 'De Koningshof' toegankelijk zijn voor alle be langstellenden. De samen- kmst begint om 10.30 uur Vooraf is er samenzang met bekende kerstliederen. De dienst wordt geleid door do minee A. den Broeder, predi kant te Leusden. Hij heeft als thema gekozen: 'Heden is u de Heiland geboren'. Na afloop van de kerkdienst is er gelegenheid koffie te drin ken met gemeenteleden. In de hal van de kerk is een infor matietafel. Ook is er kinder oppas. Meer informatie is te krijgen bij T.J. Veen-Dubbeld, tel. 947653. LEUSDEN - Op 24 december wordt het jaarlijkse Kinder kerstfeest gehouden om 19.00 □ur in de Marcuskerk. Deze dienst is een initiatief van het [gezamenlijke) Jeugdberaad van de Hervormde Gemeente Gereformeerde Kerk in Leusden. Deze feeselijke dienst is speciaal bestemd voor kinderen vanaf ca. 6 jaar ;n natuurlijk voor hun familie in andere belangstellenden, [iet thema dit jaar is 'beloofd is beloofd' De kleuren van de egenboog en de betekenis ïiervan zullen centraal staan. ■Diverse groepen vanuit het zullen aan deze lienst meewerken. De kinde- -en van de Kindercantorij zul- en onder leiding van mevr. iobel zingen. Ook zullen zij iet kerstverhaal spelender- vijs uitbeelden. De dienst zal ■net name bestaan uit zang en ■pel en natuurlijk wordt er ^en boeiend verhaal verteld. Middags wordt de kerk in cerstsfeer gebracht en om 4.00 uur wordt de generale re- >etitie gehouden. Komen kij- ten mag altijd. Kinderen die roor de dienst 's avonds op ïun muziekinstrumenten wil- >5 en spelen, kunnen tussen 3.00 en 14.00 uur in de kerk comen oefenen. Alle kinderen rijgen na afloop een verras- iing mee naar huis. Bij de uit- ;ang zal een collecte worden ;ehouden voor de onkosten 'an deze dienst en voor het eugdwerk. EUSDEN - In de week van 11 tot 24 december 1993 orga- iseert het Corderius Lyceum in inzamelingsactie van geld materialen voor een psy- liatrisch ziekenhuis in Roe- enië. edurende de hele week wor- in spullen verzameld en pro ven leerlingen geld te ver enen. De opbrengst zal sa- en met een lading goederen :e gereed staat in het psy- uatrisch ziekenhuis Veld- ijk in Ermelo vervoerd wor- :n naar Craiova in de week m 10 januari 1994. Stichting Wilde Ganzen :eft een gironummer openge- eld voor deze actie. Giro 1000 onder vermelding van raiova Roemenië. Giften die dit nummer binnenkomen orden door de Wilde Ganzen irdubbeld. .EUSDEN - De Vor Achter- eld houdt van 27 tot en met 31 lecember een kerstshow voor liënten en afnemers Tijdens e show kan men zich op de oogte stellen van nieuwe ontwikkelin- en en een proefrit maken op en van de tractoren Het be- rijf zal ook nieuwe produk- m, waaronder het merk chmotzer, laten zien. De Vor eeft hiervoor onlangs het im- orteurschap verworven. WOUDENBERG SCHER- PENZEEL LEUSDEN - „Dit is een delict waar de hon den geen brood van lusten." Met die woorden begon de Utrechtse politierechter mr. H. Gorter maandag de recht zaak tegen een 19-jarige Wou denberger en een 17-jarige in woner van Leusden die zich moesten verantwoorden we gens brandstichting in een bouwkeet in Scherpenzeel in augustus vorig jaar. Het twee tal bekende de keet in brand te hebben gestoken door ben zine naar binnen te gieten en vervolgens een brandend kar ton erbij te gooien. LEUSDEN - Tot en met 31 december kan men kleding, dekens en schoenen voor de oorlogsslachtoffers in Bosnië afgeven bij: mevr. Van Stave ren, van Diepenheim Scheltuslaan 4, Leusden-Zuid. Telefoon 943848. Alle goederen worden begin januari met de vrachtwagens van 'Zending zonder Grenzen' te Almere naar Bosnië ge transporteerd. De politierechter ver oordeelde hen allebei tot een voorwaardelijke celstraf van twee maanden. De officier van justitie had een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van twee maanden geëist. Het tweetal heeft de schade van 5000 gulden inmiddels terug betaald. De Woudenberger zei dat de brand een 'uit de hand gelopen geintje was'. De Leusdenaar moest ook te rechtstaan wegens vernieling van een PTT-toestel en dief stal van de hoorn in juni van dit jaar in Woudenberg. De verdachte zei dat hij de tele foon al vernield aantrof toen hij wilde gaan bellen. Een ge tuige zag dat de Leusdenaar de hoorn van het toestel af rukte en vervolgens in een winkelwagentje smeet. De officier van justitie eiste tegen de twee mannen de zelfde straf omdat de Wouden berger al een keer eerder met de politie in aanraking is ge weest en omdat de Leusde naar voor drie feiten terecht stond. De politierechter hield bij de veroordeling rekening met het feit dat de mannen de schade van de in brand opge gane bouwkeet hebben ver goed. Omdat het infoboekje van Leusden mij nooit weg wijs maakt, maar altijd weg is, heb ik het eerst via de politie geprobeerd. Dagelijks op weg naar school klinkt steevast een van mijn wakkere kinde ren: „Mam, de eend ligt er nog". En inderdaad, een flink exemplaar, mooi ge vederd, dus mannelijk, ligt al enige dagen naast het fietspad, vermoedelijk na een onbesuisde over steek. Het bibberige stem metje: "Is-ie dood mam?" blijft na vier dagen ach terwege, tijd om in te grijpen düs! En, eerlijk gezegd, met al die regen, waar de eend dagelijks bloot aan ligt, slaat mijn medelijden ook wel om in afgrijzen. Na vijf dagen aankondigen bel ik de zesde dag echt. Ze blijven leuk daar bij de politic. Wederom word ik als een held toegespro ken en daar hou ik van. „We verlenen graag de service, maar er is inder daad een speciaal num mer voor dit soort held haftige daden. Maar dat geeft niets, mevrouwtje. Waar ligt 'ie nou precies, dan? Na een beschrijving mag ik, uiteraard na nog maals vele dankbetuigin gen te hebben aange hoord, ophangen. Nou, over de service doe ik dan bij deze een boekje open; drie dagen na mijn telefoontje naar de politie, waarin de eend bijna van diersoort lijkt te veranderen en nu meer weg heeft van een ge- schubt prehistorisch ge drocht met jeugdpuistjes, bel ik de gemeente. „Een eend, zegt U? Nee, (geblader) daar is ons niets over bekend. Waar ligt 'ie dan precies? Mevrouw, hartelijk dank en het komt voor elkaar. Mag ik Uw naam nog even?" En jawel, na twee dagen word ik gebeld. „Dag mevrouw, ik heb hier een meneer voor de eend, weeduwel? Momen tje, dan verbind ik U door". „Goeiendag, ik kom zo de eend ophalen, kan U effe voor een juiste route beschrijving 'live' mee fietsen?" vraagt de man, die voor zijn vak wel een paar flinke handschoenen kan gebruiken. Kordaat fiets ik voor de meneer uiL ^Wat gek, waar was het nou", vraag ik mezelf zwetend af. Ik kan 'em niet meer vinden." De meneer blijft ont zettend vriendelijk en op pert dat iemand anders 'em al heeft weg gehaald waarschijnlijk. En hij blijft beleefd lachen, ter wijl hij tracht te ontdek ken in welke jaszak m'n flesje sherry verstopt zit. Annelies LEUSDEN - Vrijdagmiddag 17 december werd uit een gara ge op Bohemen een brommer gestolen De garage was niet afgesloten, net als de brommer. Het verzekeringsplaatje van de brommer was MLL 006. LEUSDEN - Het Collegium Vocale Constantinianum gaf op zaterdag 18 december een concert in de St. Jozefkerk aan de Hamersveldseweg. Het concert kreeg de naam 'A festival of lessons and carols' mee. Er werden tijdens de viering gedeeltes uit het Oude en het Nieuwe Testament vertolkt. Het Collegium zong 16e eeuwse missen, maar ook gospels en close-harmony. Deze manier van kerstmis vieren is gebaseerd op overlevering van oude bronnen, (foto: Hans Roggen) LEUSDEN - In een overvolle zaal van de Gereformeerde kerk 'de Koningshof' werd af gelopen zaterdagavond het 'Christmas Light'-kerstcon- cert gegeven door 'Het Ge mengd Koor Leusden' en 'Het Gemengd Koor Woudklank' uit Roden. De koorleden wer den muzikaal ondersteund door Harmonie-orkest 'Wils kracht' uit Amersfoort, het Leusdense combo Koos Huur- deman en organist Ton van Oosterom. Bert Eerden, dirigent van het Gemengd Koor Leusden en gastheer van deze muzikale avond, opende met een toe spraak; er werd stilgestaan bij de oorlog en het geweld in het voormalig Joegoslavië. De toespraak werd kracht bij ge zet met de Negro Spiritual 'O Mary don 't you weep', gezon gen door Het Gemengd Koor Leusden. Deze Spiritual klonk vredig en vol liefde; verdriet, oorlog en geweld le ken even niet te bestaan. Na deze opening ging het Leus dense Koor over op datgeen wat de titel van het kerstcon cert ('Christmas Light') be loofde; op vrolijke wijze wer den de drie christmas-carols: 'Ring a ding a ding', 'Calypso Carol' en 'Cowboy Carol' ge zongen. Daarna kon het pu bliek kennismaken met Het Gemengd Koor Woudklank uit Roden, zij namen dit jaar voor het eerst deel aan het kerstconcert van Het Ge mengd Koor Leusden! Leus den doet hetzelfde in Roden. Het 'Cantique de Noel' dat door het Drentse koor gezon gen werd, klonk fraai, jam mer evenwel dat de tekst ten gevolge van een Drents-accent niet verstaanbaar was. Ver volgens zong het koor nog drie liederen, maar wist toch niet de 'Swing' van Het Gemengd Koor Leusden neer te zetten. 'Rudolph the red-nosed rein deer', bleek de zingende-klap per van het Koor uit Roden Hierna werd opgetreden door het Amersfoortse Harmonie orkest 'Wilskracht', zij brach ten een viertal zwaar klin kende liederen van de Engelse componist Georg Friedrich Handel ten gehore. Na de pauze presenteerde zij twee liederen met een lichtvoetig karakter waaronder een Schots wiegeliedje. Opvallend tijdens deze avond was de wat ingehouden en gereserveerde sfeer. Een dame uit Ethiopië (Afrika), een van de aanwezi gen tijdens dit kerstconcert wist te vertellen dat zij het dansen en zingen zoals men dat in Afrikaanse Kerken doet in Nederland erg mist. Want in de Leusdense 'Ko ningshof' werd keurig stil ge zeten. Het publiek werd toegezongen met een lied afkomstig van een Indianenstam uit Noord - Amerika genaamd 'Good King Wenceslas'. Hierna werd het lied 'Star Carol' gebracht; door de vakbekwaamheid van het Leusdens Koor deed het denken aan muziek uit de 'Sound of Music', Voor velen was de tekst helaas niet goed verstaanbaar. Ter afsluiting van dit muzi kale spektakel betraden onge veer 150 muzikanten het po dium, onder leiding van diri gent Bert Eerden werden de liederen 'Christmas Suite' en 'Let 's Go Caroling' ten gehore gebracht. Het publiek mocht zingen en swingen, maar 'deed' dit stilzittend met mondjesmaat. Er werd geëin digd met een kei-hard 'We wish you a Marry Christmas and a Happy New-year'. Met het lied 'O Denneboom' ein digde het kerstconcert-1993. LEUSDEN - Op de Tourmalijn werd een auto opengebroken in de nacht van 17 op 18 decem ber. Uit de auto werd een rijbe wijs, een kentekenbewijs, een pas en een reis- en kredietbrief meegenomen Lenie Schoonderbeek en Greet Nijmeijer over Jeruzalem se minar: LEUSDEN - Een eigen sleutel van een apparte ment in Jeruzalem, gaan en staan waar je wilt, je betrokken voelen bij de Sabbats, bezig zijn met de identiteit van een volk waar je eigen geloofsover tuiging nauw aan ver want is. Dit mochten Le nie Schoonderbeek en Greet Nijmeijer onlangs meemaken. Een maand studeren, kijken en luisteren in Je ruzalem, gaven hen in zicht in de joodse geloofs beleving en reden tot be scheidenheid als christen. Beide studeren theologie. Lenie Schoonderbeek aan de Hogeschool in Diemen, Greet Nijmeijer is bezig met haar doctoraat aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Ze begonnen aan deze studie voor zich zelf. Beide vanuit een christelijke achtergrond met belangstelling voor bijbelse teksten. Zoveel studiejaren later zijn ze in staat de vanaf hun jeugd bekende verhalen te lezen in de taal waarin ze ont stonden. Met het He breeuws kwamen ze bij het jodendom terecht. Van 31 oktober tot 28 no vember verbleven zij in Jeruzalem als deelnemers van het eerste Nederland se seminaar. De stichting COM Communicatie Middle-east) organiseerde samen met het instituut voor internationale excur sies deze maand vol stu die, bezoeken aan tem pels, discussie en excur sies. De dertien deelne mers verbleven in het ge bouw van het Zweeds Theologisch Instituut. Ze waren afkomstig uit ver schillende geloofsrichtin gen, gereformeerd, katho liek of hervormd. Dominees al dan niet in emeritaat, pastores, theo logie studenten. Allemaal kozen ze voor iets anders dan de bekende Israêlrei- zen, waarbij de bekende bijbelse plaatsen bezocht worden om zich af te vra gen of Jezus daar mis schien ook wel gelopen heeft. Het thema van dit se minar was Jeruzalem tus sen droom en werkelijk heid. Iedere week stond een kenmerkende periode in het bestaan van Jeru zalem centraal. „De stad is immers vergeven van de geschiedenis", zegt Le nie Schoonderbeek. Na het bestuderen van de eerste en tweede tempel periode, volgde de mos- limtijd. In de laatste week uitmondend in de moder ne tijd. „Door het vooraf gaande zagen we veel meer verbanden. Het was heel verhelderend. We raakten onder de indruk van het diepe religieuze verlangen dat deze staat drijft. Idealistisch maar ook keihard." „We spraken met men sen uit allerlei politieke bewegingen en hoorden de tegenstellingen. Israël voor de Joden. Het recht van de Palestijen. Daarbij kwam steeds de vraag 'wat is nou eigenlijk de Joodse identiteit' terug. Ieder dagprogramma was pittig. Twee maal per dag anderhalf uur een studie Hebreeuws. „We wogen daarbij ieder woord. Wat is de vorm, wat betekende dit. Op die manier ontdekten we bij voorbeeld dat verhalen zoals wij die al jarenlang vertellen en lezen, niet volgens de oudste versies zijn." „Jacob bijvoorbeeld moest niet twee maal ze ven jaar werken om zijn tweede vrouw te verwer ven. Hij kreeg haar, net als zijn eerste na zeven jaar. En Lea, de eerste vrouw waarmee hij trouwde in de overtuiging dat het Rachel was, staat in de Hebreeuwse versie niet omschreven als ie mand met doffe ogen." Naast deze studie maakten ze excursies en spraken zij met vooral vrouwelijke) rabijnen en vertegenwoordigers van verschillende bevolkings groepen. Hierdoor zijn ze onder de indruk geraakt van de betekenis en de beleving van het joden dom. Vooral in de laatste week lazen we bijvoor beeld gedichten waaruit blijkt wat mensen drijft om dit land op te bouwen. Dit diepe religieuze ver langen is algemeen aan wezig, maar is moeilijk te verjjjezelijken. Dat is de essentie van Jeruzalem's droom en werkelijkheid." „Deze maand gaf mij een verbreding van mijn eigen religie", zegt Greet Nijmeijer. „De overtui ging groeide dat er meer is dan het gereformeerde geloof. De manier waarop het jodendom bijna dood gezwegen is, doet geen recht aan wat het chris tendom uit dit geloof put te Het christendom is niet het enige ware geloof in deze wereld, door ons uitgevonden. Laten we wat bescheidener zijn over onze overtuiging en de waarde van de bron nen waaruit wij hebben gedronken, erkennen." Lenie Schoonderbeek, „Ik zou mijn club willen corrigeren. We hebben de joden in onze kerk zo lang verguisd, als minderwaar dig in vergelijking tot christenen afgeschilderd. Ik gun iedereen wat wij ontdekt hebben om de beeldvorming bij te stel len." „Iemand zij tijdens ons verblijf daar, beeldvor ming is altijd nadelig voor de andere partij. Niemand voldoet aan het beeld van dat een ander van hem heeft. Daar ko men opmerkingen uit voort als 'de Joden zou den toch beter moeten weten, met hun geschie denis'. Ik besef nu dat jo den mensen zijn met hun eigen realiteit Over hun ervaringen in Jeruzalem willen zij graag vertellen. „We zijn niet evangeliserend, geen Heilige Landlopers. We willen wel meer recht doen aan het jodendom. Iets overbrengen van de warmte, de verbonden heid, de eerbied en de lief de die men daar voelt voor het geloof. Iets dat wij christenen niet in die mate kennen en waar we veel van kunnen leren." I LEUSDEN - Op 24 december j wordt het jaarlijkse Kinder- kerstfeest gehouden om 19.00 uür in de Marcuskerk. Deze dienst is een initiatief van het (gezamenlijke) Jeugdberaad van de Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk in Leusden. Deze feestelijke dienst is speciaal bestemd voor kinderen vanaf 6 jaar en natuurlijk voor hun familie en andere belangstellenden. Het thema dit jaar is 'beloofd is beloofd'. De kleuren van de regenboog en de betekenis hiervan zullen centraal staan. Diverse groepen vanuit het Jeugdberaad zullen aan deze dienst meewerken. De kinde ren van de Kindercantorij zul len onder leiding van mevr. Nobel zingen. Ook zullen zij het kerstverhaal spelender wijs uitbeelden. De dienst zal met name bestaan uit zang en spel en natuurlijk wordt er een boeiend verhaal verteld. LEUSDEN - In de weken rond kerst en de jaarwisseling is het programma van OJC de IJsbreker enigszins aange past. Op zaterdag 25 december (eerste kerstdag) en op zater dag 1 januari komt het avond programma te vervallen. Tijdens de kerstvakantie is het scholierencafé gewoon ge opend op de woensdag, don derdag en vrijdagmiddag. Op vrijdagavond 24 december (kerstavond) is de vrijdagse inloopavond in kerstsfeer, de openingstijden zijn als gebrui kelijk van 21.00 tot 01.00 uur. Zondagavond 26 december, tweede kerstdag wordt in het kader van de 'Sundaynight Blues' een oude traditie her steld. Op het IJsbrekerpo- dium krijgen Leusdense muzi kanten de gelegenheid om in onverwachte en spontane sa menstelling muziek te maken tijdens een Jam Session LEUSDEN - De gezamen lijke ouderenbonden in sa menwerking met De Wol en Het Ouderenwerk van de Ker ken organiseren een inloop middag op tweede kerstdag. De uitnodiging is ook bedoeld voor de inwoners van Stouten- burg en Achterveld. Iedereen is welkom op zondag 26 de cember 's middags tussen half twee en half vijf in De Wol boom, Asschatterweg 27, te genover 't Hamersveld in Leusden-Centrum. De middag staat ook open voor niet-leden van één van de organisaties. Zonodig kan voor vervoer worden gezorgd. In dat geval graag telefonisch contact opnemen vóór of uiter lijk op 20 december met Mw. R. v.d. Heiden, tel. 941313. LEUSDEN - Dit jaar wordt voor de eerste keer het 'Roskam Oudejaars Biljard toernooi verspeeld De wedstrijden be ginnen op maandag 27 decem ber en beleven hun finale op vrijdag 31 december. Het ma ximale aantal deelnemers is 32 Opgeven bij 'De Roskam', Hes senweg 212, Achterveld. Op zaterdag 25 december, eer ste kersdag zal de Til geopend zijn van 10.00 tot 13.00 uur. Ie dereen is hier welkom. In de avond zal er een Kerst inn ge houden worden. Dit wordt een gezellig samen zijn in de kerst sfeer. Die avond geen disco muziek maar naar de sfeer van de avond aangepaste mu ziek. Ook zal de gelegenheid gebo den worden om een spelletje te doen of een kaartje te leg gen. Iedereen is van harte wel kom vanaf 8.00 tot 01.00. Op zondag 26 december, tweede kerstdag, zal de Til net als andere zondagen geopend zijn van 10.00 tot 13.00 uur in de morgen.

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5