THUIS UIT ETEN Gepocheerde fazanteborst met fazantemousse met manzanilla. Kabeljauw in een rokje van aardappel Ossehaas met paddestoelen en courgettes Hollandse preitaart met geitekaas Aardbeien met groene peper Voensdag 22 december 1993 Kerstmenu Theo van Wandelen heeft exclusief voor de Leusder Krant een Kerstmenu samenstelt. Van Wandelen, die zijn sporen heeft verdiend als chef-kok van hotel restaurant De Klepperman, werd bereid gevonden speciaal voor ons een culinair hoogstandje te leveren voor de feestdagen. Ook u zult met dit 5-gangendiner van 'de chef' ongetwijfeld veel lof oogsten bij uw gasten. De recepten zijn voor vier personen. Josien Wijtzes-Blomhoff Kerstmenu 1993 Gepocheerde fazanteborst met een fazantemousse met manzanilla. Kabeljauw in een rokje van aardappel. Ossehaas met paddestoelen en courgettes. Hollandse preitaart met geitekaas. Aardbeien met groene peper. Men kan in dit menu ook bepaalde gangen weg laten. U kunt die preitaart met geitekaas in een menu zowel als voor- als nagerecht serveren. Het nagerecht kunt u eventueel door een zoete wijn begeleiden. Veel succes! Theo v. Wandelen Ingrediënten: 1 fazant 100 gram bouquet garni bestaande uit wortel, prei, ui, selderij. 2 blaadjes laurier 1 takje of 'A theelepel thijm 8 peperkorrels 1 dl slagroom 2 eetlepels mazanilla sherry 1 eetle pel rode port 2 eetlepels notenolie peperzout 1 klein kropje frisésla 1 klein kropje eikebladsla 100 gram waterkers Voorbereiding Bestel bij uw poelier een fazantehen en vraag hem of hij de borsten er af wil fileren. Vraag hem de poten voor u te ontpezen en het vlees er af te halen, en zeg dat u het karkas ook nodig hebt. Zet het karkas en het afval op met 1 liter water. Breng dit aan de kook en schuim het geheel zorgvuldig af. Voeg vervolgens het goed gewassen bouquet garni, de kruiden en de peperkorrels toe. Laat het geheel op matig vuur 2 uur trekken. Zeef de bouillon in een theedoek die u in een bol of puntzeef heeft gelegd. Laat nu de gezeefde bouillon op wer- derom matig vuur reduceren tot de helft. Pocheer (dus beslist niet koken) in de helft van de aldus verkregen bouillon het vlees van de pootjes bijna gaar. Neem nu het vlees uit de bouillon en laat deze tot een bodempje inko ken. Voeg nu 1 eetlepel sherry en 'A dl room toe, en laat dit tesamen inkoken tot een mooie saus. Laat deze in de koelkast volledig afkoelen Bereiding Pureer het vlees van de pootjes tot een fijne puree, in de keukenmachine. Voeg de saus toe, klop de resterende slagroom op en spatel deze door de puree. Breng vervolgens de aldus verkregen mousse op smaak met peper en zout en laat hem in de koelkast opstijven. Was de drie slasoorten zorgvuldig in stro mend water. Laat ze uitlekken op een vergiet of doe ze in de slacentrifuge. Pocheer nu de lichtgezouten borstfilets in 7 a 8 minuten net gaar. Neem de filets uit de bouillon en trancheer ze. Kook de bouillon snel met 1 eetlepel sherry en de rode port en klop er vervolgens de hazel nootolie doorheen. Presentatie Dresseer op vier borden de slasoorten. Schep er met een warme natte lepel 2 quenelles fazantemousse bij. Leg die tranches fazante borst er in een waaier naast en nappeer de warme dressing over de sla en de fazant. Wijn advies: Tokay d'Alsace of Sancerre. Ingrediënten: 600 gram kabeljauwfilet 2 aardappels 60 gram boter 100 gram peultjes zout 12 kerstomaatjes takjes dille Voor de saus: 4 tomaten 2 sjalotjes 1 eetlepel olijfolie 4 dl room 20 gramboter Voorbereiding Ontvel de tomaten en snijd ze in vieren. Verwijder de pitjes en snijd het vruchtvlees in dobbelsteentjes. Snijd ook de sjalotjes fijn. Verhit in een pan de olijfolie en fruit hierin de sjalotjes tot ze glazig zijn. Voeg hieraan de gesneden tomaten toe en laat dit op matig 10 minuten zachtjes trekken. Voeg de room toe en laat de saus 5 minuten zachtjes koken. Klop er de 20 gram boter door en passeer het geheel door een fijne zeef. Breng de saus op smaak met de peper zout en houd deze gereed voor verder gebruik. Blancheer de peulen in heet water tot ze beetgaar zijn. Snijd de aardappels in flinter dunne plakjes en verdeel de kabeljauw in 4 gelijke stukken. Bereiding Beleg de kabeljauw met de vliesdunne plak jes aardappel. Verhit de boter in de koekepan en bak hierin de moten kabeljauw (met de aardappelzijde naar beneden) goudbruin. Draai de mootjes voorzichting om met het pannekoekmes en laat ze nog 2 minuten in de pan liggen. Bestrooi ze nu met weinig zout. Verwarm ondertussen de peultjes, de borden en de saus. Presentatie Leg op 4 warme borden een kring peultjes en giet hierin de saus. Leg het kabeljauwmootje (nu met de aardappelkant naar boven) in het midden. Garneer het geheel met gehalveerde kerstomaatjes. Wijn advies: Riesling uit de Elzas Beaujolais is ook een gewaagde mogelijkheid. Ingrediënten: 4 biefstukjes van de haas a 175 gram 50 gram boter peper en zout 15 0 gr am courgette 150 gram oesterzwammen 100 gram rundermerg 1 gesnipperd sjalotje 1 eetlepel maïsolie 50 gram gemalen broodkruim (wit brood) 2 eidooiers Voor de saus: 1 dl witte wijn 3 dl rode wijn 2 dl gebonden jus 1 gesnipperd sjalotje 50 gram boter zout en peper uit de molen Voor garnituur: 300 gram shiitake paddestoelen 32 uitgeboorde ronde aardappeltjes (pommes parisiënnes) 1 gesnipperd sjalotje 50 gram boter peper zout en hele takjes kervel Voorbereiding Blancheer eerst het rundermerg (Bestel dit tijdig bij uw slager). Snijd de oesterzwammen en de courgettes in zeer kleine blokjes en fruit deze aan samen met het gesnipperd sjalotje in 1 eetlepel maï solie. Voeg de helft van het rundermerg toe en laat dit afkoelen. Draai van het resterende merg, het broodkruim en de eidooiers een glad mengsel in de keukenmachine. Vermeng dit met de afgekoelde paddestoelen, cour gettes en mergblokjes en breng het geheel op smaak met peper en zout. Kook nu de witte en rode wijn, samen met het gesnipperd sjalotje in, totdat u nog maar van de oorspronkelijke hoeveelheid over hebt. Voeg de jus toe en breng de saus nu op smaak met peper en zout. Neem vervolgens de saus van het vuur, klop er in klontjes verdeelde koude boter door en paneer deze door een fijne zeef. Bereiding Verhit in een koekepan 50 gram boter en bak hierin onder voortdurend schudden de goed drooggemaakte aardappels gaar. Voeg als deze nog niet helemaal gaar zijn de shiitake paddestoelen en een gesnipperd sjalotje toe en breng dit alles op smaak met peper en zout. Wrijf de biefstukjes in met peper zout en bak deze aan weerskanten bruin in de hete boter. Neem ze uit de pan en strijk er een dikke laag van het paddestoel courgette mengsel op. Gratineer de biefstukjes op een bakplaatje in een zeer hete oven snel en snijd ze vervolgens door midden. Presentatie Leg de doorgesneden biefstukjes op 4 voor verwarmde borden, en schep er de aardappe len en shiitake paddestoelen omheen. Giet er de hete saus naast en garneer het geheel af met enkele takjes kervel. Wijn advies: Médoc, St. Emilon, Pomerol. Ingrediënten: 30 mooie spinazieblaadjes 8 prei stengels 4 tomaten 2 doosjes sterkers 250 gram geitekaas peper uit de molen enkele blaadjes grove veldsla een kleine rode paprika Voorbereiding Was de spinazie, verwijder de steeltjes en droog ze uitgespreid op een schone droge keukendoek. Was ook de prei, snijd het groen eraf en snijd de witte stukken even lang als het kleine patévormpje dat u gaat gebruiken, (klein cakeblikje). Snijd van de rest mooie ringetjes voor de garnering. Ontvel de toma ten (Snijd een klem kruisje in de schil. Dom pel ze ca. 4 seconden in kokend water en laat ze direct schrikken in koud water) en snijd ze in 4 partjes. Verwijder de zaadjes. Schil een rode paprika en snijd deze schillen in ragfijne reepjes. Bereiding Bekleed het vormpje aan de binnenkant met plasticfolie en laat een flink stuk oversteken, zodat u het straks kunt dichtvouwen. Beleg nu de folie met spinazieblaadjes. Bedek de bodem met partjes tomaat en strooi er de sterre kers en peper en zout uit de molen erover. Leg er nu een laagje geitekaas over en bedek dat met preistengels en ga met deze volgorde door totdat de vorm vol is. Vouw het uitstekende stuk folie er omheen. Zet er een plantje met een gewicht op en laat het taartje zo 2 uur in de koelkast opstijven. Los het taartje voorzichtig door het met folie en al uit het vormpje te trekken en snijd er mooie plakken van. (Dit gaat zeer goed met een elektrisch mes). Presentatie Beleg 4 koude bordjes met een plak van het taartje. Leg er een mooie grote toef veldsla bij. Garneer met de preiringetjes en paprika af. Geeft het geheel nog enkele draaien uit de pepermolen. Wijnadvies: wijn doordrinken van het hoofd gerecht of rode port. Ingrediënten: 1 dl water 500 gram aardbeien 100 gram suiker saus: 100 gram suiker 1 dl grand marnier 'A eetlepel groene peperkorrels uit blikje of potje garnering: 250 gram aardbeien vanilleroomijs Bereiding Doe het water met de aardbeien in een pan. Bestrooi dit met de suiker. Breng dit in een minuut op heet vuur aan de kook. Doe vervolgens de massa in de keukenmachi ne en laat dit 1 minuut draaien. Wrijf de puree door een zeef en vang ze op in een kom Doe de suiker in een pan en laat het op een zeer matig vuur tot een lichtbruine stroop smelten (carameliseren). Doe er vervolgens bij de: aardbeienpuree, de grand marnier en de peperkorrels. Maak hiervan een gladde saus door steeds de saus te roeren en laat deze afkoelen. Presentatie Snijd de aardbeien in twee gelijke helften. Leg ze in een sluitende kring om 4 koude borden. Giet de aardbeiensaus binnen deze kring en leg in het midden van de saus 2 kleine ballen vanille-ijs. Pagina 9

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9