Leusder Krant WD-bestuurslid stapt boos op Subsidie vacaturebank Stadswachten in Leusden Koolmees (1) Nieuws uit de verenigingen ^olitieke scholingsavond Vrouwenraad 3evolking afgenomen elefooncel opgeblazen' Winkeliers reiken prijzen uit Leusdenaren veroordeeld Gemeente mag huis afbreken Aanbod kabel uitgebreid -Woensdag 29 december 1993 Pagina 3 LEUSDEN - De Vrouwen- aad Leusden houdt in het cader van de gemeenteraads verkiezingen in de maanden ■■jjanuari en februari een drie stal politieke scholingsavon den. Afsluitend wordt een fo- -umavond gehouden. De po- itieke vrouwenorganisaties ,s gevraagd de drie scho- ingsavonden te verzorgen, terwijl de Vrouwenraad zelf de organisatie van de forum avond in handen heeft. De drie scholingsavonden worden gehouden in het Vrouwenontmoetingscen trum 't Vooronder, Burg. van der Postlaan (ingang achter het gemeentehuis; voor rol stoelen: (helaas nog steeds) met de lift via de hal van het gemeentehuis). De data van de scholings avonden zijn: 13 en 20 janua ri en 3 februari. De eerste avond heeft als thema: „Wat is gemeentepolitiek" en wordt georganiseerd door de Vrouwen in de WD afd., Leusden De tweede avond wordt georganiseerd door het CDA Vrouwen Beraad Leusden-Achterveld en gaat over- Vrouwen in de poli- tiek-historisch gezien. De derde avond heeft het thema: Vrouwen in de politiek anno 1994", verzorgd door de Vrouvven in de Partij van de Arbeid. Omdat de zaal in 't Voor onder niet zo groot is, is het aantal deelnemers beperkt tot een maximum van 35 deelneemsters. Omdat het scholingsavonden zijn is het de bedoeling dat deelnemers in principe aan alle avonden meedoen. Deelname 5,— per avond. Voor informatie en opgave kunt u terecht bij Johanna Thiescheffer, Koek- kel 2 Leusden, tel. 033- 948374. De forumavond wordt gehouden op 24 fe bruari in de Korf en staat o.l.v. de voorzitter van de Vrouwenraad mevr. E. Blom-de Groot. De politieke partijen in Leusden is ge vraagd deel te nemen aan het forum en daartoe een vrouw af te vaardigen. Ook mannen zijn van harte welkom op deze avond jEUSDEN - Het inwonertal an de gemeente Leusden is in le maand oktober met 27 per- onen afgenomen. Dit kwam oornamelijk door het grote antal inwoners dat de ge- neente verliet (135 tegenover 5 nieuwkomers). Er werden 4 kinderen geboren terwijl 21 ,eusdenaren kwamen te over- jden Op 1 november telde de ,eusden hierdoor 27 706 inwo- ers. Dit is nog altijd 31 perso en meer dan op 1 januari van lit jaar. Toen waren het er 7.675 EUSDEN - Op de Biezen- :amp hebben onbekenden vrij- lagavond om 23.35 uur met uurwerk een telefooncel op- eblazen. De vier ruiten van de el werden hierbij vernield. De elefoon zelf bleef onbescha- igd. 'aterdag 1 januari i.30 - 2.00 ur: Nieuwjaarsinstuif De 'il, Hamersveldseweg. ilaandag 3 januari 9.30 ur: Nieuwjaarsreceptie Jurgemeester en Wethouders, ;emeentehuis, 't Erf 1. )insdag 4 januari 0.30 ur: Nieuwjaarsreceptie 't rooronder, Burgemeester Van e Postlaan 2 Voensdag 5 januari 4.30 ur: Nieuwjaarsontmoeting )uderenbonden, Koffiekamer Hamersveld, Albert Buining- |aarde 34. LEUSDEN - De winkeliers van De Biezenkamp en De Hamershof hielden in december een grote aktie, waarmee forse prijzen ge wonnen konden worden. Deze week trok notaris Spek van het notariaat Spek en Van den Beid de gelukkige winnaars. Die kregen dinsdagavond hun prijzen uitgereikt in 't Ros Beyaart Een cadeau-cheque van f 125,— ging naar H.Holst Pellikaan, J.H. Wolthaus, J.v.d.Broeken-Krol, A M Praat, E Heere, G.J Heems kerk, Mw.T v.d.Haar, W.A.Posthouwer en C.E.Lommers. De che quevan f 250,-- was voor A.J.J.de Jong, mevrouw Spaaij, A.Lan- genberg, mevrouw de Boer, S. de Vries, D. de Mam en familie van den Hoek. De kledingbon van f 625,— ging naar J.A.M. de Ridder, Henny de Bruin, Mevr. M.v.d Lugt, G.R.Kaarsgaren, A.Koster man, J.Leeuwenkamp. Een reischeque van f 1000,— was bestemd voor H.Tamminga, Kurvink, v.d.Berg. De ballonvaart zal ge maakt worden door H.Hilgeman. Een dag op de beautyfarm zal worden doorgebracht door E.J.Zwakman, Sittrop, H.F.Bontje, G.J.Markvoort. Het diner voor 4 personen in het Ros Beyaart is voor de familie Branssen. LEUSDEN - De gemeente raad heeft zich donderdag avond. unaniem akkoord verklaard met de komst van stadswachten in het Leusdense straatbeeld. De stadswachten zullen in Leusden overigens poli- tie-assistenten gaan heten. Politie-asistenten hebben een ruimere bevoegdheid dan de stadswachten, zoals die in Amersfoort functio neren. Politie-assistenten mogen in bepaalde situa ties zelfstandig verbalise rend optreden. Stads wachten naar Amersfoorts voorbeeld hebben die mo gelijkheid niet. Het aan stellen van stadswachten met uitgebreidere be voegdheid is gescheid op uitdrukkelijk verzoek van de politie, waar de Leus dense politie-assistenten ook zullen worden gedeta cheerd. In het kader van de so ciale vernieuwing heeft het college 115.000,- be schikbaar gesteld om een jaar lang twee politie-as sistenten aan te stellen. Als de proef succesvol ver loopt, kan de aanstelling van de politie-assistenten permanent worden. Raadslid Joop Kool van Leusden'90 bepleitte don derdag de aanstelling van een derde stadswacht. Kool wilde daarvoor het geld gebruiken, dat het college wilde aanwenden voor het opstarten van een beheerder van de vrijwilli gers vacaturebank. Zijn voorstel kreeg echter geen steun. LEUSDEN/UTRECHT - De rechtbank in Utrecht heeft een 20-jarige inwoner van Leusden en een 21-jange voormalig Leusdenaar, nu woonachtig in Amersfoort, veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en een voorwaardelijke celstraf van zes maanden Het tweetal werd schuldig bevonden aan het ple gen van zestien inbraken in Leusden en omgeving. Tegen het tweetal was een gevangenisstraf geëist van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. De rechtbank vond die eis niet onredelijk, maar legde het duo toch een lagere straf op vanwege hun jonge leeftijd. Bij het vonnis hield de rechtbank ook reke ning met het feit dat de mannen weer op het goede pad zijn. Het duo pleegde de inbraken van april 1991 tot januari van dit jaar. De buit die meestal bestond uit electronische ap paratuur werd telkens ver kocht De opbrengst werd ver gokt In Leusden werd onder meer ingebroken bij Scouting Nederland, een pand van Umefa, een kantine van een sportvereniging en het ge meentehuis. In veel gevallen kenden de daders de plaats van het misdrijf omdat ze er werk ten of gewerkt hadden. Vervolg van voorpagina „Die moet geheel worden opgehangen aan Joost de Jongh Natuurlijk is Joost een bekend Leusdens politicus, maar het gaat mij te ver cam pagne te voeren met slogans als 'Joost de Jongh staat voor Het is nog 'altijd de WD die ergens voor staat en Joost de Jongh is daarvan slechts een exponent Ik vind die vorm van persoonsverheerlijking on juist." Arrogantie Van Putten- „Mijn indruk van de WD-Leusden is dat het vooral een partij is waar in de top het eigenbelang hoogtij viert, waarbij het algemeen belang en zelfs dat van de moe derpartij uit het oog worden verloren. Zo conformeert Leusden zich niet aan het lan delijke programma van de VVD, noch aan richtlijnen en aanbevelingen. Ook interne WD-procedures worden in Leusden aan de laars gelapt, zoals bijvoorbeeld het tijdig uitschrijven van een ledenver gadering over het bespreken van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen Ik vind dat getuigen van een hoge mate van arrogantie je gens de leden. Evenzo vind ik het misplaatst hooghartig en kwalijk dat het merendeel van de kandidaten voor de ge meenteraadsverkiezingen het niet nodig vind zich op een le denvergadering behoorlijk te presenteren. Ik denk dat deze houding van fractie en bestuur een belangrijke oorzaak is voor het ledenverlies van de afgelo pen jaren Een fenomeen waar nota bene niemand zich enige zorgen over lijkt te maken." Van Putten: „Waar ik me ook bijzonder over heb opgewon den is de gang van zaken rond de vaststelling van de groslijst en met name de positie van af delingsvoorzitter Sylvia Bril- stra daarop. (Op de concept lijst nam Brilstra de vierde plaats in; na de ledenvergade ring zakte ze naar een duidelijk minder perspectiefrijke posi tie, red Het was duidelijk dat de huidige fractieleden haar niet zagen zitten als opvolger van de vertrekkende Alrich Parson. Dat is mij ook met zo veel woorden gezegd door één van de huidige fractieleden, van wie ik de naam hier niet zal noemen Het gekke is alleen dat ook Brilstra tegen die gang van zaken niet of nauwelijks in het verzet is gekomen." „Het spijt mij zeer na zo'n korte tijd (twee maanden) al tot de conclusie te moeten komen egoverheerlijking binnen de afdeling van de partij een hel der, kritisch en consequent beleid in de weg staat", aldus Van Putten, die overigens wel lid blijft van de WD. Van Put ten: „Maar dat komt alleen maar door mijn affiniteit met het liberale gedachtengoed. Maar dan vooral in relatie tot de landelijke politiek." Wethouder Joost de Jongh, lijstrekker voor de VVD en beoogd wethouder in het nieu we college reageert verbaasd op de kritiek. „Nieuwe ideeën zijn bij ons altijd van harte welkom, maar iemand die pas bij een partij zit, kan natuur lijk niet verwachten dat haar ideeën direct uitgevoerd wor den. Ik draai zelf nu 20 jaar mee in de politiek en heb geleerd dat je voor sommige dingen nu eenmaal een lange adem nodig hebt. Ik zou haar daarom het advies willen geven zichzelf de kans te geven eerst aan de par tijcultuur te wennen," is zijn antwoord op de kritiek. Vol gens hem had Liesbeth van Putten niet zo snel met haar kritiek moeten komen, maar meer geduld moeten hebben om haar ideeën in de partij een kans te geven. „Het is natuur lijk niet sterk van haar, dat zij weggaat, als zij haar zin niet krijgt. Daarmee verliest zij ook haar invloed om iets binnen de partij gedaan te krijgen." Dat er bij de WD sprake zou zijn van verheerlijking rondom zijn persoon legt hij naast zich neer. „Door mijn functie als wethouder sta ik vaak in het middelpunt van de belangstel ling. Dat mensen mij daardoor kennen is het logische gevolg daarvan." Het verkiezingspro gramma van zijn partij is vol gens hem kort en helder en geeft duidelijk de identiteit van de WD weer. „Elk pro gramma is echter gericht op samenwerking met andere partijen en moet ruimte geven voor onderhandelingen na de verkiezingen. Dat is bij ons zo, maar ook bij de andere partij en." De Jongh vergelijkt de VVD ook met de andere politieke partijen in Leusden als het gaat om het ledenverlies van de af gelopen jaren. „Natuurlijk hebben wij in het verleden meer leden gehad dan nu, maar dat is een algemene tendens, waarmee alle partijen te ma ken hebben. Onlangs is er door de WD landelijk een onder zoek gehouden naar de verhou ding tussen het aantal inwo ners in de gemeente waar de partij een afdeling heeft en het aantal leden van die afdelin gen Daarbij bleek dat lande lijk gezien Leusden een be hoorlijke afdeling heeft. Dat ledental heeft zich overigens gestabiliseerd en er zit nu zelfs enige groei in De Jongh rela tiveert daarbij het belang van een grote afdeling. Volgens hem gaat het in de eerste plaats om het aantal zetels dat een partij in de gemeenteraad weet te halen. STOUTENBURG - De ge- ning dat de woning ingeklemd meente mag de afbraak van de staat tussen bouwwerken van illegaal gebouwde woning aan een transportbedrijf. de Stoutenburgerlaan afdwin- gen. De Raad van State heeft dit besluit vorige week in Den Haag bekend gemaakt. De ge meente wil geen woningen buiten de kern van Stouten- burg toestaan Alleen wonin gen voor agrarische bedrijven komen in aanmerking voor een vergunning. De gemeente wil met deze maatregel agrarische functies en de natuur bescher men. De eigenaar van de wo ning vindt het ongepast dat de gemeente de woning negen jaar na de bouw wil afbreken. Bo vendien is de eigenaar van me- LEUSDEN - Het aanbod op de Leusdense kabel is uitgebreid met vier kanalen: MTV, Disco very Channel/Kindernet, Bel- gie-Frans 1 (RTBF 1) en de Turkse zender TRT. In de eer ste helft van januari komt hier nog de Italiaanse zender RAI Uno bij. De nieuwe zenders zijn op de volgende kanalen te ontvangen: MTV 22+, Disco very Channel/Kindernet 25-, RTBF1 28-, TRT 46+ en RAI Uno 38+. Bij het bureau Voor lichting in het gemeentehuis is een overzicht verkrijgbaar, waarop alle radio- en tv-zen- ders staan vermeld die in Leus den via de kabel worden door gegeven. Voor vragen over de kabel kan contact worden op genomen met de Nederlandse Kabelexploitatie Maatschap pij (NKM) in Veenendaal (te lefoon: 08385 - 31525). Bij sto ringen dient de storingsdienst van de firma Kroon in Huizen te worden gebeld (telefoon 02152 - 55789) LEUSDEN - De gemeenteraad 1 heeft donderdagavond 50.000,- uitgetrokken voor het opzetten van een vrijwilli gers vacaturebank. Een deel van het geld zal worden ge bruikt voor het aantrekken van een beheerder, die aan het werk een halve dagtaak zal krijgen. De vacaturebank zal worden ondergebracht in de voormalige kleuterschool de Wip-Wap. De vrijwilligers vacature- Als u, door het ophangen van vetbollen, pinda's of spekzwoerd, regelmatig bezoek krijgt van kool- en andere mezen en er hangt ook nog een nestkastje in uw tuin, is de kans groot dat u een broedgeval van dichtbij mee kunt maken. Waarschijnlijk zal dat dan een koolmees zijn; die heeft zich van alle mezensoorten het meest bij de mens aan gepast. De koolmees is onze grootste mezensoort en ongeveer zo groot als een huismus. Aan de witte wangen en de zwarte streep die over de gele buik loopt, herkent men hem ge- makkelijk. Vooral bij het mannetje is deze streep zeer duidelijk en rijkt tot aan de staart. Bij het vrouwtje is deze 'stropdas' wat smaller en korter. Als u goed oplet zult u merken dat van alle mezen in uw tuin er één beslist de baas is. De anderen wor den geduld, maar dat is dan ook wel alles. Als de baas wil eten en er zit toe vallig een ander op de vet bol, neemt die ander zon der meer de wijk. Is er in de omgeving ook nog een goe de brocdgclegenheid dan worden, in het voorjaar, die anderen beslist niet meer geduld. Dat wordt kenbaar ge maakt door een luid ge zang. Op een vaste plek wordt een, tot in de wijde omtrek hoorbaar 'ti-ti-fu, ti-ti-fu' uitgezonden. Dat wil zeggen: 'hier zit een man met een eigen grond gebied en een huis en nu zoek ik een vrouw'. Wee de man die zich in dat gebied durft vertonen. Komt er echter een vrouw op dat aanbod af dan wordt da delijk, vol trots, de woning getoond. In het bos is dat meestal een holletje in een boom, maar bij de huizen zal het wel een nestkastje zijn. Erg veel eisen aan afmetingen, plaats en dergelijke stelt de koolmees niet. Zonodig neemt hij genoegen met een brievenbus, een oude fluitketel of een niet ge bruikte pomp. Maar als het even kan geeft hij wel de voorkeur aan een inwendi ge maat van acht bij acht centimeter en een vlieggat van 32 millimeter rond. Als een vrouwtje op de uitnodiging is afgekomen dan wordt door het man netje aan haar duidelijk gemaakt wat de bedoelde woning is door enige malen het huis in en uit te wippen. Het vrouwtje gaat dan de woning inspecteren. Dat gebeurt erg grondig en duurt soms dagen. Eerst wordt het vlieggat met de directe omgeving onder zocht of het hout stevig ge noeg is en niet vermolmd, want als het niet stevig ge noeg is zou een ekster, een vlaamse gaai of een eek hoorn het gat groter kun nen maken en straks de eieren of de jongen kunnen roven. Ook de wanden worden van binnenuit degelijk uit geprobeerd. Dagenlang kan hel aanhoudend getik tegen de wanden worden gehoord. Is alles naar haar zin dan kan het huwelijk worden gesloten en wordt met de inrichting van het huis begonnen. Zo niet, dan zal zijzelf wel even wat anders zoeken. Als dat niet lukt in het territorium van de aanstaande echtgenoot dan gaat het huwelijk niet door. De woning is belangrij ker dan de eigenaar, want hierin moet het nakroost een redelijke kans maken volwassen te worden. Ver derop zit nog een kandi daat, misschien heeft die een betere woning. (Wordt vervolgd). G.van Leeuwen bank is een initiatief van de Vrouwenraad, die voor het ontwikkelen van het idee een startsubsidie kreeg in het ka der van de sociale vernieu wing. De Vrouwenraad ge bruikte dat geld om via een enquête de behoefte te peilen aan een vacaturebank De vrij willigers vacaturebank is be doeld om potentiële vrijwilli gers en organisaties die be hoefte hebben aan vrijwillige mankracht met elkaar in con tact te brengen Sisssers is een rubriek voor het 'kleine' nieuws. Heeft u iets aardigs te melden, of wilt u afreageren, bel dan de redactie: 94 14 94. 0...Wat kan zo'n jaarsnel voorbijgaan. Dat merk je vooral als je de de 51 Leusder Kranten doorneust, die in de achter ons liggende 12 maanden zijn verschenen...0 *...Zo is het nog maar 12 maanden geleden, dat voormalig restaurant De Pepermolen werd afge broken om plaats te maken voor een nieuw kanto ren- annex winkelcomplex...0 0...In de maanden die volgden werd er voortvarend gesloopt en gebouwd. Wij hebben een en ander op de voet kunnen volgen, want het gebouw staat achter het kantoor van De Leusder Krant...0 0...Er zijn heel wat betonmortelwagens en ander bouwverkeer over het parkeerterrein gerold en er waren momenten, dat wij elkaar op de redactie nauwelijks konden verstaan, vanwege het la waai...0 0...Maar dat hoort er nu eenmaal bij. U zult ons daarover niet horen klagen. Zo hard als de 'bouw- machine' in het begin draaide, zo plotseling is het gevaarte echter enige tijd geleden tot stilstand gekomen...0 0...Dansschool Tacke heeft zijn intrek op de bo venverdieping genomen en Harryxvood Video theek zit beneden. Maar daarbij is het tot nu toe gebleven. Sterker nog; er is geen sprake van leeg stand, maar van 'halfbouw'. "...Er gapen grote gaten in de voorgevel. Daar waren winkels moeten komen is niets en de bouw vakkers zijn al weken nergens meer te bekennen...0 0...Waar bedrijventerrein De Horst is gepland, doet zich een soortgelijk verschijnsel voor. Eerst was er veel geharrewar tussen gemeente en hogere overheid over de status van bet terrein, dat volgens Den Haag niet voldeed aan de eis, dat het goed toegankelijk moet zijn voor het openbaar ver voer...0 0...Belangrijk, want het gaat erom of er op De Horst kantoren en diensWerlenende bedrijven of loodsen en opslagruimtes mogen komen. Wethou der De Jongh maakte zich sterk voor de eerste categorie bedrijven en kreeg in samenwerking met de gemeente Amersfoort gelijk...0 0...Het leek er echter op dat er geen ondernemingen waren, die belangstelling voor een kaveltje had den. De prijs werd zelfs een beetje naar beneden bijgesteld. Gelukkig kon De Jongh vorige maand bekendmaken dat verzekeringsmaatschappij Le- voh uit Amersfoort als eerste bedrijf zich op De Horst zal gaan vestigen...0 0... Nog meer bedrijvigheid dit jaar in Leusden. De draglines en betonwagens gingen dit keer richting Hamershof. Eindelijk kon worden begonnen met de uitbreiding van het winkelcentrum. Het gaat daarbij om winkels, woningen en kantoren...0 *...Een heel gedoe was de oplossing van het par keerprobleem. Tijdens de bouwactiviteiten valt een deel van de parkeercapaciteit weg. Daarom werd er een blauwe parkeerzöne ingesteld. Een noviteit voor Leusden, want het was tot dat mo ment altijd mogelijk onbeperkt te parkeren in het winkelcentrum...0 *...Een hoop gemopper bij de Leusdense automo bilist, die de eerste weken maar niet wilde wennen aan de nieuwe situatie. Het leed was echter snel geleden, want Leusden beschikt nu over parkeer dekken, waar gratis en zeer luxueus de auto ge stald kan worden...0 *...Die dekken vallen officieel binnen de blauwe zóne, maar de praktijkervaring leert, dat wie ver geet zijn parkeerkaart achterliet raam te plaatsen, niet bang hoeft te zijn voor een boete...0 0...De Leusdense verkeersdeelnemer had dit jaar ook moeite met de afsluiting van de Lockhorster- weg voor het autoverkeer. Het hos werd dichtge timmerd' met verkeersborden, die maar voor een uitleg vatbaar waren: 'Verboden voor auto's'...0 0...Dc weken na het inrijverbod was niet te merken dat die boodschap ook echt overkwam. Pas nadat de weg met behulp van een pyramide onbegaan baar was gemaakt voor de auto's, kregen de fiet sers ruim baan. Wat eerist een rijbaan voor het autoverkeer was, is nu een fietspad voor de Leus dense scholieren, die in Amersfoort naar school gaan...0 Volgend jaar zijn er weer gemeenteraadsver kiezingen. Dat was de afgelopen maanden al te merken. Het leek er aanvankelijk op, dat de cam pagnes met dezelfde rust zouden worden afge werkt, als waarmee de gemeenteraad de afgelopen vier jaar haar werk heeft gedaan...0 0...Die rust werd echter na de zomer verstoord door de affaire de Weerdt. Het gemeenteraadslid dat jaren voor de PvdA zijn werk had gedaan, werd door zijn partij aan de kant gezet en was verdrietig over de manier waarop...0 0...Het hoe en waarom bleef lange tijd onduidelijk, maar in een interview met De Leusder Krant liet De Weerdt weten, dat zijn verhouding met fractie voorzitter Nico Klerk te wensen overliet...0 0...Dc commotie sloeg enkele maanden later over naar Leusden '90, waar Roef Blauw op een plaats op de kandidatenlijst werd gezet, die hij te laag vond. De ruzie liep zo hoog op, dat Blauw en enkele medestanders de partij verlieten. Er moest zelfs een nieuwe lijst worden opgesteld...0 0...Dat kan dus nog een woelige verkiezingsperio de worden in het komende jaar. Wij als redactie zijn daar niet rouwig om. want de Leusdense poli tiek kan wel wat leven in de brouwerij gebrui ken...0

Leusder Krant | 1993 | | pagina 3