Leusder Krant Tweede dakkapel moet kleiner Heuvelachtig terrein de schijnwerper Leusdenaren naar Euro Disney Nieuws uit de verenigingen Bloedafname Oliebollen Jitslagen /vinkeliersactie aemeentehuis gesloten /ervolgcursus Dridge Cursus /ergader- echniek Leusdenaar 'importeert' bijzonder alarmpistool Auto opengebroken Asielzoeker veroordeeld Tweetal bekent inbraak Jas gestolen Mogelijke inbraak Jongens bekennen diefstallen Dief Veroordeling wegens vervalsen paspoort 'Het maakte best indruk' Nieuws uit de verenigingen Nieuwjaars receptie VVD Nieuwjaars ontmoeting ouderenbonden Nieuwjaars receptie op gemeentehuis Nieuwjaars receptie in 't Vooronder Til open in oudejaarsnacht Kerstboom verbranding i /Voensdag 29 december 1993 Pagina 5 _,EUSDEN/ACHTERVELD - iet Medisch Diagnostisch lentrum Eemland (MDCE) zal )er 1 januari op twee nieuwe ocaties bloed afnemen De ïieuwe locatie in Leusden .vordt: Verzorgingshuis 't Ha- nersveld, Albert Buininggaar- le 34. Hier kunnen patiënten lagelijks tussen 9 30 en 10.00 mr terecht voor bloedafname, n Achterveld kunnen patiën- en op dinsdag en donderdag /an 9.45-10.15 uur terecht in Zorgcentrum Sint Joseph, lessen weg 218. Iedereen kan >p deze adressen zonder af- praak terecht, mits voorzien ran een door de huisarts mee gegeven MDCE-formulier. -.EUSDEN - Zwem- en Polo- lub De Haaien verkoopt ook lit jaar weer oliebollen. Hier- oe komen de leden van deze ereniging langs de deuren. De tliebollen zijn donderdag 30 lecember ook te koop in Groot vrakhorst, Bolderikhof 18. De ïliebollen kosten 3,50 per :es. De opbrengst is bestemd oor de clubkas van De Haaien. VCHTERVELD - De winnende oten van de Sinterklaas- en :erstactie van de winkeliers- ereniging Achterveld zijn be- :end. In verband met het 45- arig bestaan van de vereniging s het prijzengeld verhoogd tot en eerste prijs van duizend ;ulden. De hoofdprijzen zijn ;evallen op de volgende lot- ïummers: 065405 (le prijs: 1000,-), 185498 (2e prijs: 500,-), 006752 (3e prijs. 250,-), 221332/087504/ 04056 (4e tot en met 6e prijs: 100,-). De overige prijswin- ïaars worden bekend gemaakt n het blad van de winkeliers- ereniging 'Winkelbooi' dat /anaf donderdag bij de Achter- eldse winkeliers verkrijgbaar EUSDEN - Van vrijdag 31 lecember, 15.00 uur tot maan- lag 3 januari, 9,30 uur zijn het ;emeentehuis, de gemeente- /erf en het afvalstation geslo- en. De avondopenstelling van le afdeling burgerzaken is ver- ilaatst naar donderdag 30 de- ember van 19.00 tot 20.00 uur. EUSDEN - Vrijdag 7 januari aat de vervolgcursus bridge in e WOLboom aan de Asschat- rweg 27 van start. Er wordt eb ridged volgens boekje 1 en 2 an Sint Schipperheyn De ursus begint om 9.30 uur. De osten bedragen veertig gul- en voor de gehele cursus (tien ssen). Voor nadere informa- e kunnen belangstellenden )ntact opnemen met G.M. de rnge (telefoon: 944481). EUSDEN - In de maanden inuari en februari houdt het rouwenontmoetingscentrum Vooronder een cursus 'verga- ertechniek'. De cursus is be- oeld voor vrouwen in Leusden ie, hetzij professioneel, hetzij ia het vrijwilligerswerk re- elmatig vergaderingen bijwo- en. Tijdens de cursus zal een antal basisbegrippen en vaar- igheden van de vergaderkun- worden behandeld. Ook ordt aan de hand van video- eelden een voorbeeld-verga ring bekeken en becom- lentarieerd. De leiding is in anden van mevrouw Boidin t Utrecht. De cursus beslaat vijf maan- j agavonden, te weten 17, 24 en 1 januari en 7 en 14 februari. j bijeenkomsten beginnen n 19.45 uur en duren tot 22.15 ïr. De kosten bedragen 28,-. 't Vooronder is gevestigd in kelder van het gemeente- ais, ingang Burgemeester Van ir Postlaan 2. Belangstellen- in kunnen zich opgeven bij annie de Hoogh (telefoon. 15847) of Rita van de Bigge- ar (telefoon: 947615). LEUSDEN - Voor Piet en Joke Roosendaal heeft het einde van dit jaar wel een zeer verrassend staartje. Door het haast achteloos mee doen aan een wedstrijd voor Renaultleden 'onlyverzekerden ze zich van een reto'urtje 'EuroDisney'. De actie, die landelijk is van opzet, kent als eerste prijs een Clio Parisienne, en deze prijs zal eenmalig worden uitgereikt. Door de diverse dealers in den lande worden de tweede en derde prijs met meer regelmaat weggegeven. De sluitingsdatum van de wedstrijd, 3 januari 1994, wil de Leusdense Renault-dealer Wim Van 't Klooster nog even afwach ten, maar van af dat moment mogen wat hem betreft de prijzen worden overhandigd. Voor de winnende familie van Roosendaal wil dat zeggen dat er nog even gewacht moet worden op de prijs: „Maar', zegt Joke van Roosendaal: „Dat geeft niets. Eerlijk gezegd was ik het al haast vergeten, we zien wel wanneer we echt op stap kunnen gaan. Het is wel leuk, natuurlijk. DEN HAAG/LEUSDEN - De pas gebouwde, tweede, dakkapel op het dak van een woning aan de Landjonker in Leusden moet kleiner. De kwestie is deze week door de Raad van State in Den Haag behandeld. De Raad van State doet geen uitspraak omdat de gemeente het tweede bouw plan inmiddels heeft goedge keurd. De eigenaar van de wo ning heeft laten weten de dak kapel, na goed overleg met de gemeente, aan te willen pas sen. De welstandkommissie van de gemeente Leusden wil geen enkele tweede dakkapel toe staan. Zij heeft daarom de aanvraag in zijn geheel afge keurd. De gemeente wil echter iets soepeler zijn. "Een tweede dakkapel moet wel kunnen maar dan moet hij kleiner zijn in vergelijking met de onderste dakkapel. De twee dakkapellen moeten met elkaar harmoniëren", aldus gemeentelijk woordvoerder Van Nimwegen. De aannemer heeft de bouw van de dakkapel aan de Land jonker bij de gemeente in de maand mei gemeld. Toen de LEUSDEN - Het alarmpis tool dat een 19-jarige inwoner van Leusden vorig jaar van Frankrijk naar Nederland meenam, was zo bijzonder dat de Utrechtse officier van justi tie toestemming heeft gegeven om het te gebruiken als in structiewapen voor agenten. Diezelfde officier eiste maan dag voor de Utrechtse politie rechter een boete van 500 gul den wegens het importeren van het wapen zonder vergun ning. De Leusdenaar zelf had geen flauw vermoeden dat 'zijn' pistool zo speciaal was. Voor hem was het gewoon een mooi wapen dat lekker schoot en waar hij 300 gulden voor had betaald. De verdachte kocht het schietijzer tijdens zijn va kantie in Frankrijk. Op de camping waar hij verbleef schoot hij ermee op blikjes. Hij nam het wapen mee terug naar Leusden, waar hij het met honderd gulden winst wilde verkopen. Omdat ie mand de politie tipte, werd hij opgepakt. Volgens de officier van justitie was het in beklag genomen wapen 'een zeer ge vaarlijk voorwerp'. De poli tierechter legde de boete con form de eis op. LEUSDEN - Op de Paradijs- weg is maandagmiddag tussen 12.30 en 13.45 uur een daar geparkeerd staande auto open gebroken. Het rechter voor portier werd hierbij door onbe kenden geforceerd De eige naar miste een leren polstas waarin cheques, een rijbewijs en een europas zaten. LEUSDEN - Een 33-jarige Iraakse asielzoeker is maandag door de Utrechtse politierech ter veroordeeld tot een maand voorwaardelijke celstraf. Deze straf kreeg de man omdat hij vorig jaar september in het asielzoekerscentrum aan de Doornseweg drie ruiten had ingegooid Bovendien had hij een rechercheur van de dienst Vreemdelingenzaken met een mes bedreigd. De verdachte, die inmiddels is verhuisd naar Minnertsga, kwam op de zit ting niet opdagen. Tegen de man was een gevangenisstraf geëist van vier weken, waarvan twee voorwaardelijk. gemeente niets heeft laten ho ren is hij, een maand later, met de bouw begonnen. Als de gemeente niet binnen een maand reageert stemt zij in feite met de bouw in. De brief van de gemeente waarin zij de bouw afkeurde kwam toen echter snel binnen. Volgens de aannemer te laat, maar vol gens de gemeente precies bin nen de maand Het bezwaar van de gemeente is dat de nieuwe en de oude dakkapel dezelfde maten heb ben. De nieuwe, bovenste dak kapel moet minimaal 15 centi meter kleiner gemaakt wor den. De aannemer heeft daarop een bouwaanvraag in gediend. Hij stelt voor om in de dakkapel een onderdorpel van 15 centimeter aan te bren gen. In feite blijft de dakkapel op dezelfde maat en wordt al leen het glasoppervlak klei ner. De gemeente heeft deze oplossing geaccepteerd. De gemeente heeft verzuimd de Raad van State van deze beslissing op de hoogte te brengen. Staatsraad Bartel hoorde pas tijdens de behan deling van de kwestie dat de gemeente de dakkapel niet meer wil afbreken. Als dit eer der was gemeld hadden alle partijen veel kosten kunnen uitsparen, zo bleek in Den Haag. De eigenaar kondigde na afloop van de behandeling van de zaak voor de Raad van State aan, zij verzoek tot schorsing in heroverweging te nemen. LEUSDEN/AMERSFOORT - De politie heeft deze week twee 21-jarige mannen vrijgelaten, nadat ze hun betrokkenheid bij een aantal misdrijven in Leus den hadden bekend Het twee tal, een Amersfoorter en een Veenendaler, wordt verdacht van een inbraak in een woning op de Reehoeve, die in de nacht van maandag op dinsdag werd gepleegd. Bovendien maakte het duo op de Goudplevier een auto buit. De twee werden die zelfde nacht in het gestolen voertuig aangehouden op de Randweg Daarbij vond de po litie spullen, die onder meer bij de inbraak op de Reehoeve wa ren buitgemaakt. De Amers- foorter bekende tevens diezelf de nacht een tweetal auto's te hebben opengebroken. LEUSDEN - Onbekenden heb ben donderdagochtend bij een bedrijf aan de Olmenlaan een winteras gestolen. In de jas zat onder meer een portemonnee met 175,- aan contanten, pasjes en een rijbewijs. De dief moet zijn slag tussen 8 30 uur en 12.45 uur hebben geslagen. De benadeelde is een 25-jarige inwoner van Leusden ACHTERVELD - Bij de politie kwam zondagochtend om 8.45 uur een melding binnen van een inbraak in een woning aan de Van Geijnstraat. Toen de politie arriveerde werd er nie mand aangetroffen. De achter deur van de woning stond wel open. De bewoners waren niet thuis, dus kon niet worden vastgesteld of er spullen wer den vermist. LELTSDEN - Op de Treeker- weg zijn vorige week zaterdag twee jongens betrapt toen zij zich verdacht ophielden tussen geparkeerde auto's. Eén auto bleek opengebroken te zijn. Eén van de jongens, een 16-ja- nge Amersfoorter, werd door de politie aangehouden. De an der, een 21-jarige Amersfoor ter, ontsnapte in eerste instan tie in het bos. Een dag later werd hij alsnog aangehouden. Tijdens hun verhoring beken den de jongens in totaal dertien auto-inbraken en vier dief stallen van fietsen. Drie auto-inbraken werden ge pleegd op de Treekerweg, de ovenge in Amersfoort, Baarn en Hoevelaken Donderdag ochtend zijn de twee voorge leid aan de Officier van Justi tie. Soms droom ik er wel eens over en gelukkig word ik, zij het badend in het zweet, altijd weer wakker. Ik ben dus zo ie mand die altijd denkt dat iedereen denkt dat ik wel eens wat pik in een win kel. Laatst in de Hema, waar je altijd ruim de tijd krijgt om in de rij heel lang na te denken, of om heel veel mensen te bekij ken, werd mijn schrik beeld voor mijn ogen op gevoerd met, en dit ter verduidelijking, een ande re hoofdrolspeler. Al neuspeuterend schrok ik, net als heel veel andere mensen, op van het alarm. Een vrouw van rond de vijfentwintig jaar liep tussen de alarm hekken door, waarbij de bellen akelig hard begon nen te rinkelen. Geheel verbaasd riep ze dat ze het niet snapte, ondertus sen met de tas, waarin haar aankoop met bon netje, zwaaiend. De kassière verklaarde dat het artikel nog even door de codeerder moet. het was niet goed gegaan, en verrichtte alsnog deze handeling. Inmiddels had de vrouw, ik zal haar even Anna noemen, de aandacht getrokken van nog meer mensen, zeker toen bij het weglopen het alarm wederom afging. Weer verbaasd, maar met een kalmte die ik per soonlijk allang van me zou hebben afgegooid, volgde Anna precies de aanwijzingen op van het inmiddels verdrievoudigd aantal kassières die zich met de zaak waren gaan bemoeien. Een man, waarschijn lijk de bedrijfsleider, kwam aangesneld. De da mes bij de kassa leken zichtbaar gerustgesteld door de aanwezigheid van deze meneer. Anna moest deze keer zonder haar tas met daarin het gekochte artikel, nogmaals tussen de hekjes door wandelen, en ook dit deed zij weer zeer volgzaam. Het alarm ging- Ik nam me voor om die arme Anna te hulp te schieten. Ik vond het een schande dat iemand zo behandeld werd, ten over staan van de goegemeen te. En dat door een over spannen alarmhekje dat zo nodig de aandacht wil. Straks denkt iedereen nog dat ze echt jat. Ik trok tegelijkertijd met Anna mijn mond open, zij ech ter met de mededeling dat ze per ongeluk een lampje was vergeten te betalen. Ze vistte 'em gelijk met een achteloos gebaar uit haar diepe jaszak. „Komt U even mee naar kassa zeven, mevrouw", zegt de man, terwijl de kassada mes rondgluren met een 'alles dhder controle' ge zicht. Ik ben nog gaan zoeken naar die kassa, maar ik heb 'em niet kun nen vinden. Annelies AMSTERDAM/LEUSDEN - Het Amsterdams gerechtshof heeft maandag een 45-jarige vrouw uit Leusden ver oordeeld tot drie weken voor waardelijke gevangenisstraf. Tegen de vrouw, die op 4 okto ber 1991 heeft geprobeerd met een vals paspoort naar Ca nada te reizen, was drie we ken onvoorwaardelijke cel straf geëist. De Haarlemse po litierechter veroordeelde haar in eerste aanleg tot die straf. Na de dood van een kind wilde de vrouw Nederland Drie meiden in de cel voor Roemenië LEUSDEN - M.B een 14-jarig meisje uit Leus den zat een nacht on schuldig in een Soester cel. Samen met de Amersfoortse tweeling zusjes J. en O. T. werd ze ingesloten in cel acht. De drie scholieren hielden zich aan elkaar warm in een bed. Om ingesloten te raken hadden zij heel wat moeite moeten doen. Want Marije Bloemink, Jorieke en Ornette Troost, de namen mogen zonder veroordeling en met trots voluit genoemd worden, zaten uit vrije wil en voor het goede doel. De scholieren deden mee aan de actie van hun school om geld en goede ren in te zamelen voor een psychiatrisch ziekenhuis in het Roemeense Craio va. Het Corderius College in Amersfoort werkte daarvoor samen met het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk. Dit laatste zie kenhuis heeft een uitwis selingsprogramma met het instituut in Roemenië, met de bedoeling het ge brek aan kennis, geld en middelen daar te vermin deren. Op het Corderius werd een film vertoond waarop te zien was hoe de patiënten in Craiova le ven en worden behandeld Marije Bloemink: „Ze hebben daar niets, geen spullen geen geld. Ze wo nen er in krotten. De we's zijn stuk en verroest. Van de technische dienst was een man heel gelukkig want hij hij had de tang, het enige stuk gereed schap." Ornette Troost. „De patiënten hadden vieze vlekken op hun ge zicht, dat was uitslag of zo. Allemaal rookten ze, geen tabak maar iets van gras in een scheef gerold papiertje." Jorieke Troost: „De dokters die daar werken hebben ook helemaal geen medicijnen om de patiën ten te behandelen. Het enige dat ze doen is ie mand platspuiten zodra hij vervelend wordt. Daarom was het zo goed dat kinderen van onze school, waarvan de vader arts is, medicijnen inza melden Mensen van Veld wijk leren de dokters daar hoe ze die moeten gebruiken." De bedoeling van de ac tie voorafgaand aan de kerstvakantie was om zo veel mogelijk geld en goe deren in te zamelen. De Wilde ganzen beloofde het bijeengegaarde bedrag te verdubbelen. Volgens de drie meiden is inmiddels 37 duizend gulden binnen. Zo'n f 14.000daarvan wordt overgeboekt naar Roemenië, van de rest koopt men spullen. Bo vendien verzamelden de scholieren 47 dozen vol nieuw gereedschap, speel goed, medicijnen en kle ding Daarbij probeerde ze elkaar te overtreffen in ludieke, opvallende ac ties In een december- nacht zwemmen in het Henschotenmeertje, in pyama door de stad lo pen, zingen op straat, 12 uur geschiedenisles door staan of volleybalspelen, van Nijkerkerveen tot. Amersfoort lopen en je kaal laten scheren. De door de drie meiden ver zonnen actie bracht niet het hoogste bedrag op, bijna f 400,— maar wel de meeste publiciteit. Marije Bloemink kwam op het idee om zich een nacht in te laten sluiten in een echte cel De uitda ging bestond aanvankelijk vooral uit het vinden van een bereidwillige politie post. De meeste bureaus in de regio hadden geen tijd, geen plek of geen zin voor drie meiden zonder strafblad. Toen het uitein delijk lukte, moesten zij zich onmiddellijk melden en was er geen tijd meer om te beseffen waar ze aan begonnen. In Soest was woensdag avond 20 december geen sprake van cellentekort. De dames konden kiezen, ivant niemand anders werd ingesloten. Ze mochten bij elkaar blijven om elkaar te sterken. Via de intercom bleven ze in contact met de nachtci pier Drie deuren gingen achter hen op slot, de vierde deur van de cel mocht op een kiertje blij ven. „We hebben heel veel gekeet. Het was span nend. We kregen een hele rondleiding. Het zitten was leuk Pas achteraf be keken was het toch wel eng", vindt Ornette. Jo rieke, „We lagen dicht te gen elkaar want de ver warming was niet aan. Als je dan toch een beetje indommelde, besefte je in eens waar je lag en hoe stil het was. Dat maakte best indruk." Marije Bloeming, „Echt weten hoe het voelt om gevangen te zitten, doen we niet. We werden vrien delijk behandeld. Men stond steeds voor oivs klaar. We hadden boeken, een gameboy en een radio bij ons. En we hoefden ons geen zorgen te maken over wat we gedaan had den en wat ons te wach ten zou staan, zoals echte gevangenen." „En toch duurde die nacht van 11 uur 's avonds tot 11 uur 's och tends hartstikke lang. Als ik langer moet zitten word ik vast gek of zo", denkt Jorieke. „Eng ivas het alleen toen de och- tendwacht niet bleek te hebben doorgekregen dat wij er vrijwillig zaten. Hij snapte niets van die toe stand", grinniken de da mes. Jorieke: „Eerst gaf het een kick dat we het vol bracht hadden, maar nu gaan we erover naden ken." Ornette is de enige die heel even alleen in de cel zat. „Wel met de ga meboy maar toen de deur dicht ivas en het heel stil bleef vond ik het eng. Ge lukkig mocht de rest van de nacht de deur op een kier blijven staan." Nog vol van het avontuur en opgewonden door de be langstelling van de media vertellen ze hun verhaal. In het ziekenhuis in Roemenië zitten zeven mensen in een separeercel bedoeld voor drie mensen, dag in, dag uit. Ze weten wat dit betekent, maar willen daar nog niet te veel aan denken. verlaten om zich bij haar zoon in Canada te voegen. Als Iraans vluchteling beschikte zij echter niet over geldige reisdocumenten. Begin okto ber 1991 deed zij een poging om met behuljD van een vals Italiaans paspoort te vertrek ken. De douane hield de vrouw echter aan. Zij is nu, ruim twee jaar later, nog steeds in afwachting van een verblijfsvergunning. Hier door heeft zij nog steeds geen aanspraak kunnen maken op geldige reispapieren: LEUSDEN - De afdeling Leus den van de WD houdt vrijdag 7 januari een nieuwjaarsre ceptie. Tijdens de receptie zal de traditionele 'klepel' worden uitgereikt aan een Leusdenaar, die zich in het afgelopen jaar op de één of andere wijze on derscheiden heeft in liberaal gedrag De receptie wordt gehouden in 't Ros Beijaart aan de Ha- mersveldseweg 55 De bijeen komst begint om 21.00 uur. LEUSDEN - De ouderenbon den ANBO, KBO, NBP en PCOB houden woensdag 5 ja nuari een gezamenlijke nieuwjaarsontmoeting voor hun leden. De bijeenkomst be gint om 14.30 uur in de koffie kamer van 't Hamersveld aan de Albert Buininggaarde 34 LEUSDEN - Op maandag 3 januari houden burgemeester en wethouders de gebruikelij ke nieuwjaarsreceptie Vanaf 19.30 uur zijn individuele in woners en vertegenwoordigers van plaatselijke organisaties, bedrijven en instellingen van harte welkom in het gemeente huis. Het officiële gedeelte duurt tot 20.45 uur. Daarna be staat er voor de aanwezigen gelegenheid om tot 23.00 uur informeel bij elkaar te blijven. LEUSDEN - Vrouwenont moetingscentrum 't Vooronder houdt dinsdag 4 januari een nieuwjaarsreceptie. Alle Leus dense vrouwen zijn vanaf 20.30 uur welkom in de accommoda tie van 't Vooronder in de kel der van het gemeentehuis (in gang Burgemeester Van de Postlaan 2). Voor meer infor matie kunnen belangstellen den bellen met nummer 947138 LEUSDEN - Evenals andere jaren zal jongerencentrum De Til aan de Hamersveldseweg oudejaarsnacht geopend zijn. Tussen 0.30 en 2.00 uur zijn belangstellenden van harte welkom om elkaar een voor spoedig nieuwjaar te wensen. De toegang is gratis. LEUSDEN/ACHTERVELD - Donderdag 6 januari vindt op twee locaties de traditionele kerstboomverbranding plaats. In Leusden op een grasveld aan de Middenweg (bij de aanslui ting op de Ruige Velddreef) en in Achterveld op het open terr- rein aan de Ruurd Visserstraat. De bomen kunnen 6 januari tussen 15.00 en 18.45 uur wor den ingeleverd. Voor kinderen zijn hierbij leuke prijzen te verdienen. Iedere ingeleverde boom geeft kans op een prijs. De prijsuitreiking is om 18.45 uur. Aansluitend, om 19.00 uur, wordt het vuur ontstoken. Niet alle ingeleverde kerstbo men zullen worden verbrand. Met het oog op het milieu zal eenderde deel in rook opgaan. Tweederde van de bomen zal ter compostering worden afge voerd. 1

Leusder Krant | 1993 | | pagina 5