„Roda moet de ruimte krijgen" unicef Sportief BDU neemt Culemborgse Courant over Nico Romeijn verlengt zijn contract met Roda'46 GIRO 604020 Roda-voetbalvoorzitter Theo Surstedt blij met de uitdagingen, die de club biedtj Eerste reserve Gentenaar verlengt contract UNICEF NOODHULPACTIE HELP DE KINDEREN IN DE GOLF LEUSDEN - „Ik beschouw het als mijn voornaamste taak om de afstand tussen de zaterdag en zondagafdeling kleiner te maken. Wij hebben een com municatie-plan opgesteld. Wij moeten zorgen dat die beiden in gesprek met elkaar blijven. De afdelingingsvoorzitters vergaderen regelmatig met el kaar. Dat is goed dan kunnen ze dingen van elkaar overne men." Aan het woord is Theo Surstedt, de nieuwe voetbal- voorzitter van voetbalvereni ging Roda'46. Surstedt aan vaardde zijn functie op een be langrijk moment. Het spon sor-contract met AAV loopt af, net als de contracten van zater dag-trainer Nico Romeijn en zijn zondag-collega Fillie Kraak. Beiden hebben inmi- dels te kennen gegeven dat ze nog een jaar bij Roda blijven. Het kunstgrasveld is nog niet bespeelbaar, de vergaderfaci- liteitcn zullen in 1995 uitge breid worden, evenals de kleedkamers. Het algemeen bestuur heeft een beleidsplan gepresenteerd, waarin het vin den van (een) nieuwe spon sors) prioriteit heeft. Roda heeft een ingewikkelde structuur De vereniging be staat uit vier autonome afde lingen, met een eigen bestuur, een eigen begroting en eigen verantwoordelijkheden De zondagafdeling is de oudste, de jeugdafdeling de grootste, de damesafdeling de jongste en de zaterdagafdeling de meest suc cesvolle. Dan is er nog een alge meen bestuur onder leiding van Pim Bosman Dat bestuur Het is weer kerstfeest geweest en dus is dit het geschikte moment om het over sporti viteit te praten. Alle bobo's zijn het erover eens dat er voor de sporter geen groter sieraad bestaat dan sportivi teit. De normen van (on)sporti- viteit zijn voor elke sport weer anders. Bij baanatletiek mag je je tegenstander wel duwen, maar niet afsnijden. Bij de Formule I-rijden is af snijden juist weer een goede actie, maar mag je weer niet duwen. Sportiviteit bij voetbal is om je tc bescheuren van het lachen. Een verdediger, die een aanvaller het licht uit de ogen slaat met een ferme elle boogstoot, is sportief als hij daarna de bal netjes buiten de lijnen deponeert. Het slacht offer wordt dan uitvoerig met zeem en spuitbus bewerkt en wankelt nog natollend naar de zijlijn om het speeltuig weer in het spel te brengen. Dan wordt van deze speler verwacht dat hij de bal weer netjes inlevert bij die gozer, die hem net op zijn gezicht getimmerd heeft. Dat is nu eenmaal sportief. Je zou er agressief van worden. Schakers bezitten een pak ket met regels, die vertellen hoe zij zich tijdens een partij moeten gedragen. Een scha ker mag zijn tegenstander niet storen, niet met anderen over de stelling praten en ze ker niet in een boekje of com puter kijken welke zet hij het beste kan doen. De groot meester, die altijd mensen meelokte naar zijn bord om zijn stelling te tonen en vol enthousiasme te vragen: „Zegt u nu eens eerlijk, ben ik niet geniaal?", was dan ook in overtreding. Je scliept niet op over je eigen heldendaden. Dat laat je aan anderen over. Zelfs bij schaken doen er zich onverwachte situaties voor. In de bondscompetitie gebeurde het dat een speler tijdens een partij een hartin farct kreeg en overleed. Zijn tegenstander eiste direct het punt op. Veel omstanders vonden dat onkies. Maar deze schaker bleef op zijn stand punt staan: „Sterven tijdens een schaakpartij is onspor tief." Koen Koster draagt zorg voor de algemene zaken en de accommodatie. Surstedt hoort bij dit bestuur en is verantwoordelijk voor de voetbalkant van de club. Theo Surstedt is de opvolger van Jan Hondelink. Theo Surstedt werd in 1940 geboren. In 1950 werd hij lid van het Amersfoortse HVC Hij voetbalde tot 1968 in het eerste van HVC (het latere SC Amersfoort), dat toen betaald voetbal speelde. Surstedt haal de zijn trainersdiploma C en mag een tweede klasse KNVB-elftal trainen De voet balvoorzitter is daarmee de man met het hoogste trainers- diploma binnen de club. Theo Surstedt werkt sinds kort als manager bij het facili tair bedrijf van de NS. Daar voor werkte hij bij de fabriek van halfgeleiders, 'de meet- en regel wereld' noemt hij dat zelf Hij heeft SEC-zaterdag, VVZA en Hoogland getraind. Samen met Wim van de Geest én Dolf Veldhuizen richtte Surstedt in 1979 Eemdijk op, dat nu in de zelfde klasse als Roda-zater- dag speelt. Van die club is hij jaren voorzitter geweest. Trein Mijn eerste vraag aan Sur stedt was waarom hij niet lan ger als trainer werkzaam was. „Het trainen ging bij VVZ niet zoals ik het me voorgesteld had en ik kreeg een andere baan, waardoor ik veel moest reizen Toen ben ik als trainer ge stopt Surstedt is een relatieve buitenstaander bij Roda Hoe kwam bij Roda terecht. „Ik kwam in de trein Rob de Leeuw, de secretaris van het algemeen bestuur, tegen. Wij zijn collega's. Wij raakten aan de praat over voetbal. Rob zei 'Jij hebt toch een voetbalach tergrond. Waarom doe je er niets meer mee?'. Ik moest toe geven dat het bij mij wel weer begon te kriebelen Rob de Leeuw vertelde dat Roda een nieuwe voetbalvoorzitter zocht. Ik dacht eerst dat ik voor de technische kant verant woordelijk zou worden en dat leek me prachtig. Maar dat was niet de bedoeling. Ik doe nu meer de organisatorische kant van het beleid en dat kan ik ook." Surstedt vertelt dat het hem een doorn in het oog is, dat de gemeente de velden op het Bui- ningpark in de zomer sluit. „De gemeente zegt dat het gemak kelijk is en dat geloof ik best. Maar het kost ons geld Wij kunnen geen toernooien, die wij financieel nodig hebben, organiseren. Het is belachelijk dat onze trainers met hun spe lersgroepen door het dorp moeten zwerven om te kunnen trainen en dat wij in de voorbe reiding nooit oefenwedstrijden thuis kunnen spelen Sustedt vervolgt: „Wij wil len dat de velden partieel ge sloten worden. Wij moeten in 's zomers de wei in kunnen, an ders kost het geld. De gemeente roept dat Roda zijn eigen broek op moet houden, dan moeten ze ons terwille zijn of de inkom sten, die wij derven vergoeden Dit moet een principe-besluit van de gemeente worden. Het interesseert ons overigens niet Roda-voetbalvoorzitter Theo Surstedt: ,,Wij spiegelen ons aan grote voorbeelden." (foto: Jan Pit) waar Theo Meijer Sport op het sportpark komt, want dat zal absoluut niet op ons grondge bied gebeuren. Wij zitten nu al met ruimtetekort." Surstedt wijst met klem op het belang van nieuwe kleed kamers. „Als die er niet komen moeten we een wachtlijst in voeren en dat zou belachelijk zijn. Overal gaan de voetbal clubs in ledental achteruit. Wij groeien als kool. Roda is een fantastisch georganiseerde club. Wij moeten de ruimte krijgen." Sponsors „Het sponsor-contract van AAV loopt aan het einde van het seizoen af Wij zoeken naar een nieuwe hoofdsponsor. Dat heeft prioriteit. Wij zijn ook bezig met de oprichting van een soort 'sponsorclub van 100', naar het voorbeeld van MHCL, Maar wij willen wel op het hele gebeuren greep hou den. Het zou overigens fijn zijn als Roda-zondag naar de KNVB promoveerde, dan zou den wij aantrekkelijker voor sponsors worden en meer geld binnen kunnen halen", aldus de voetbal-voorzitter Toen de vonge sponsor aan trad voetbalde de zaterdagelf in de vierde klasse KNVB en de zondagelf in de hoofdklasse. Roda-zaterdag heeft goede vooruitzichten op promotie naar de tweede klasse en Roda-zondag speelt nog steeds in de districtshoofdklasse. Als er komend seizoen drie klassen verschil tussen beide elftallen zit, heeft dat dan gevolgen voor de verdeling van het geld7 Sur stedt denkt daar diep over na. Uiteindelijk zegt hij dat dit een moeilijk onderwerp is „Wij moeten daar nog uitgebreid over praten." De rivaliteit tussen de zater dag- en zondagafdeling is groot, weet ook Surstedt. Het is dan ook bepaald niet het diep tepunt voor supporters van het ene elftal als het andere elftal een nederlaag lijdt. Hardnek kige geruchten gaan dat er vol gend jaar twee voetbalclubs in Leusden zijn. „Ik heb die ver halen over een afscheiding ook gehoord", zucht Theo Surstedt „Neem maar van mij aan dat het uit de lucht gegrepen is." „Wij nemen zulke verhalen trouwens wel serieus. Ik heb mij als taak gesteld de rivali teit af te laten nemen. Wij heb ben nu een goede club en die moeten wij in stand houden Wij houden greep op de situa tie. Maar geloof mij, Roda blijft één vereniging Tijdens de le denvergadering wilden leden de vergadering schorsen en verdagen om een vervanger van Pim Bosman voor te kun nen dragen. Dat is toen niet doorgegaan. Daar kun je aan zien dat wij een hechte eenheid zijn Roda blijft één vereniging en dat zou ook het verstandig ste zijn", zegt Surstedt. Algemeen voorzitter Pim Bosman verdedigt zich in het clubblad van Roda, Rodactueel tegen de kritiek op zijn per soon, die tijdens de jaarverga dering naar voren kwam. Bos man schrijft: „Wat betreft de onrust in de vereniging heb ik geconstateerd, tijdens de jaar vergadering dat enige Roda'46 leden zich niet kunnen vinden in de bestuurlijke invulling van het algemeen bestuur. Het commentaar dat werd uitge sproken bestond uit twee hoofdpunten: het niet functio neren van twee algemeen be stuursleden en geen goedge keurd financiëel verslag van de afdeling beheer waarin opge nomen de kantine activiteiten Wat betreft het niet functione ren van twee algemeen be stuursleden zijn wij als alge meen bestuur unaniem van me ning dat dit ten opzichte van het uitgezette beleid en de daarbinnen gestelde doelstel lingen niet correct is." Ajax Theo Surstedt meldt vervol gens trots dat Willem Gente naar, de jeugdtrainer, zijn contract met twee jaar ver lengd heeft. „Daaraan kun je zien dat wij de jeugdafdeling bijzonder belangrijk vinden. De jeugd is onze kweekvijver, die ons naar een hoger niveau moeten stuwen. Ik heb een diepe bewondering voor het jeugd- bestuur. Alles loopt op rolletjes terwijl zij vijftig jeugdteams hebben Moet je nagaan hoe veel werk daar verzet wordt De jeugdafdeling is de kurk waar Roda opdrijft. Wij willen dat alle elftallen in dezelfde stijl gaan voetballen. Dan wordt de overstap naar de se nioren minder groot wordt. Wij gaan een toekomstelftal op starten, met jeugdspelers en se nioren De voetbal-voorzitter ver volgt: „Wij vinden het belang rijk dat iedereen zich thuis- voelt binnen Roda. De recrea tie-spelers en laatbloeiers krij gen bij ons alle kansen. Maar wij zijn een prestatie-vereni ging en daar hebben we voor gekozen. Wij willen op een hoog niveau opleiden. Daarom zijn wij zeer tevreden met Wil lem Gentenaar. Hij moet met de andere trainers zorgen voor de rode draad binnen de vere niging. Wij spiegelen ons aan de grote voorbeelden. Ik ben aangesteld om te zorgen dat de voorwaarden binnen de club aanwezig zijn om tot prestaties te komen." Het gesprek vindt plaats in de week dat Fillie Kraak en Nico Romeijn moeten laten weten of zij verder gaan. In middels hebben beiden hun handtekening onder een nieuw contract gezet. Surstedt spreekt de hoop uit dat beide trainers voor Roda zullen kie zen. „Als wij onverhoopt op zoek moeten naar nieuwe trai ners, dus als Fillie en Nico hun contracten niet zouden verlen gen, zullen we veel tijd steken in het zoeken naar de nieuwe trainers. Wij hoeven niet de beste trainers ter wereld te hebben, maar wel de beste voor ons. De nieuwe trainer moet bij onze spelstijl passen. Het is nog veel belangrijker dat hij bij de sfeer past." Voorlopig kan de profielschets van een nieuwe hoofdtrainer echter weer de la Gerhard te Winkel BARNEVELD - Met ingang van 3 januari 1994 heeft de Barneveldse Drukkerij en Uit geverij BV (BDU) te Barneveld de uitgaverechten van de Cu lemborgse Courant overgeno men van de Culemborgse Cou rant BV te Culemborg. De uit gave zal worden opgenomen in de BDU Krantenkombinatie van BDU Uitgeverij. De krant werd al sinds 1971 op de persen van het BDU Grafisch Bedrijf gedrukt. De Culemborgse Courant heeft ruim 4000 abonnees en ver schijnt in de gemeente Culem borg en de aangrenzende dor pen Beusichem en Zoelmond. De Culemborgse Courant (met Geldermalsen als buurman) past in de optiek van de direc tie van de BDU uitstekend in haar pakket kranten in deze regio, dat bestaat uit het Nieuwsblad Geldermalsen en de Kompasbladen in de Alblas- senvaard. De krant vormt de verbindende schakel tussen deze twee gebieden, waarin verder nog verschillende colle ga-uitgevers opereren met wie een advertentionele samen werking bestaat. 19 dag- en nieuwsbladen Met de komst van de Culem borgse Courant geeft BDU Uit geverij in totaal 19 dag- en nieuwsbladen uit, te weten: de Barneveldse Krant, de Barne velder, de Leusder Krant, de Stad Ni j kerk, de Zee wolder Krant, De Stad Amersfoort, Ede Stad, Hoog Laag (ge meente Renkum), De Wouden berger, de Scherpenzeelse Krant, het Hoevelakens Nieuwsblad, Bennekoms Nieuwsblad, Doornse Krant de Kaap, Nieuwsblad Geldermal sen, Drontens Nieuwsblad, Het Kompas editie Sliedrecht, Het Kompas editie Hardinxveld- Giessendam en Het Kompas Aktief (Gorinchem) De totale oplage van deze bladen in een gebied dat zich uitstrekt van Flevoland tot Rotterdam en van Arnhem tot en met Amersfoort, is 275.000 exem plaren. Kabelkranten Daarnaast exploiteert de BDU Uitgeverij tien kabelkranten in haar verschijningsgebied. On der de naam BDU TV zijn deze kabelkranten te zien in de ge meenten Barneveld, Leusden Hoevelaken, Nijkerk, Putten. Ermelo, Dronten, Ede, Wou denberg, Scherpenzeel, Rens- woude, Maarn, Doorn, Gelder malsen, Buren, Neerrijnen en Lingewaal. De BDU is een zelfstandige onderneming, die naast een uitgeverij ook een grafisch be drijf exploiteert. In totaal zijn er 300 mensen werkzaam. BOERENKOOLLUIS - De boerenkoolbladeren uit onze eigen moestuin blijken aan de onderkant te zijn aangetast door vreemde, bleke beestjes van 3 mm lang met vier vleu geltjes. Wassen heeft weinig zin, want er blijft een kleverige laag achter. Wat is dit nu weer voor ongedierte? Antwoord: De lange warme zomer heeft dit jaar heel wat insecten uit zuidelijker stre ken, die zich anders nooit in ons kikkerklimaat waagden, naar de lage landen doen uit zwermen. Wat u zo nauwkeu rig beschrijft in uw brief zijn de Aleurodina protella, beter be kend als witte vliegen. De vier in dakvorm over elkaar liggen de vleugeltjes met spaarzame adering geven deze plantezui- gers een motachtige gedaante, maar dan met een heel smal achterlijf. U zag ze snel heen en weer lopen en ontdekte al dat ze flinke sprongen kunnen ma ken en vreemd fladderend vliegen, doordat hun vleugel paren niet gelijk op bewegen. Het ergste is, dat deze motlui zen veel schade veroorzaken op de bezochte gewassen door de afgescheiden uitwerpselen, welke een kleverig laagje vor men op de bladeren. Daarop gaan vrij snel diverse schim mels woekeren. U kunt de aan getaste groenten daardoor niet meer eten. De wijfjes kunnen zo'n 400 eitjes leggen zodat bij gunstige temperaturen de plaag zich snel uitbreidt. Als de larven zich vol plantesap gezo gen hebben, verpoppen zij zich en veranderen ze op heel eigen aardige manier in aanvanke lijk nog geelgroene motluisjes. Met behulp van borsteltjes aan de achterpoten smeren zij zich zelf in met een was die uit spe ciale klieren aan het achterlijf komt. Die waslaag beschermt de beestjes tegen uitdroging in de tropen en subtropen Door die waslaag zijn ze echter ook beter bestand tegen een aantal bestrijdingsmiddelen. Op de gebruikelijke adressen ah zaadhandel en tuincentra kunt u echter wel goede raad en d( juiste insecticiden verkrijgen Natuurlijk kunt u die niet toe passen zolang u nog groenter uit uw moestuin eet! DUITS GIFGAS - Waarom wordt blauwzuur zo vaak Pruisisch zuur genoemd? Antwoord: Doordat wi; klakkeloos zoveel Engelse ter men overnemen. De Engel: sprekende landen betrokken al lang voor de oorlog blauwzuui uit Duitse fabrieken, die het oj industriële wijze vervaardig den als bestrijdingsmiddel o.a tegen houtworm, kakkerlak ken, luizen, vlooien en ande ongedierte dat zich in grot* gebouwen ophield De Engel sen noemden het zuur uit Prui sen „Prussic acid". Nu word vaak verondersteld dat d naam ontstond toen de nazi tussen 1941 en 1945 miljoenei joden en zigeuners vergaste! met behulp van zyklon B-ga: Het dodelijke bestanddet daarvan was inderdaai blauwzuur, maar het werd a voor de Eerste Wereldoorlo vervaardigd. KAARSEN-DOOFTRUC Veel kaarsen gaan onaange naam walmen of ruiken als j ze uitblaast, met de vingers uit knijpt of met een dover dooft Weet u een betere methode, zo dat we die nare lucht in de ka mer kunnen vermijden? Antwoord: U kunt het wal men van kaarsen voorkómei door de brandende pit met eei stomp voorwerp ineens onde het gesmolten kaarsvet te du wen. Voor het aansteken kunt de pit even met een lucifer om hoog halen. Jeugd-trainer Willem Gentenaar heeft zijn contract met Roda met LEUSDEN - Na rijp beraad heeft Roda-zaterdag trainer Nico Romeijn besloten nog éen seizoen door te gaan bij de Leusdense vereniging Nico Romeijn kwam vier seizoenen geleden midden in het seizoen samen met assistent-trainer Dick Goossens bij Roda. De zaterdag-elf stond bij zijn aantre den op degradatie, maar onder Romeijn krabbelde het elftal overeind. Eén jaar later kon Romeijn zijn eerste promotie vieren. Roda werd kampioen en ging voor het eerst in de geschiedenis naar de KNVB Het seizoen daarop promoveerde Roda via de nacompetitieVorig seizoen baarde Roda opzien met goed voetbal en weer een periodetitel. Dit seizoen heeft Roda alweer een periodetitel gehaald en staat twee punten voor op de concurrentie. De spelers, bestuur en supporters zijn zeer tevreden dat Romeijn en Goossens nog een jaar bij Roda blijven. Als de zaterdag-elf promoveert voor hulp aan kinderen in oorlogsnood, vluchtelingen en slachtoffers. twee jaar verlengd. Op de achtergrond de voorzitter van de dispensat.e van de KNVB om het elftal te blijven trainen, (foto: Jan Pit) leuad-commissie Ad Benaard, (foto: Hans Verhorst) J* j r Kinderfonds van de Verenigde Naties Leusder Krant Woensdag 29 december 1993 Pagina 6 L

Leusder Krant | 1993 | | pagina 6