Schoolkorfbaltoernooi opnieuw succes .Leusder Krant. Bloedstollend schaak Jaap van Tuyll winterkampioen van Schaakvereniging Leusden Grooten geeft schaakles Nieuwe organisator Kaldenberg neemt taak Dirks perfect over Woensdag 29 december 1993 Pagina 7 iedere wedstrijd een scheids rechter nodig en ook beschik baar was Over de gehele dag genomen wil dat zeggen dat er zevenenzestig keer een scheidsrechter heeft klaar ge staan. Door een strak schema, waarbij niets aan het toeval léék te wor- den overgelaten, wisten alle scheidsrechters exact waar ze aan toe waren. Voor drie van hen: Ramon Schuiten, Martin de Vos en Marian van de Berg was het dus een drukke dag Voor Ramon en Martin be gonnen de voorbereidingen al enige tijd terug. Met een soms noodzakelijke portie geduld verzorgden zij trainingen op scholen. Martin. ,,Bij sommige scholen waren de trainingen onder schooltijd maar er was ook gelegenheid om extra trai ningen te krijgen. Het lag een beetje aan de motivatie en de mogelijkheden van een school. Het is wel leuk om 'mijn eigen team' hier te zien spelen Enige vorm van partijdig heid kan de trainers annex scheidsrechters niet worden verweten, de ploeg van Martin verloor. Ramon Schuiten- „Het viel wel op dat op sommige scholen heel moeilijk geluis terd werd. Met name jongens hadden hier en daar moeite met de spelregels. Marian van de Berg kan dit beamen. Ze is zelf al vijfentwintig jaar lid van Antilopen en heeft al menig jeugdig lid getraind. Van de Berg „Er is wel een groot verschil tussen vandaag en de normale trainingen. Heel veel regels worden hier 'ver geten', het moet leuk blijven. Voor onze vereniging is het een kleine oppepper, een stukje pu bliciteit. We doen het echter verder puur voor de lol." Ledenstop Zij vervolgt: „Het zou wel fijn zijn als er door dit toernooi aanmeldingen zouden komen, we kunnen nieuwe leden goed gebruiken. De sport is niet echt bekend, kinderen kiezen, over het algemeen voor voetbal. Ei genlijk vind ik dat zo'n .voet balclub als Roda '46, met een gigantisch aantal leden, een le denstop zou moeten hebben. De aanmeldingen worden voortdurend gehonoreerd, ik weet niet hoeveel teams ze daar ondertussen al hebben, terwijl andere sportclubs plaats ge noeg hebben. Jammer vind ik dat. Vooral als je tijdens een toernooi ziet hoe leuk iedereen korfbal vindt." Ook de eigen coaches zijn van wezenlijk belang. De één rustig, met gerichte aanwijzingen, de an der schreeuwend en brullend, haar/zijn team oppeppend De sfeer wordt dan ook duidelijk een mix van teamgeest en riva liteit. En zo hoort het ook. Voor de jongste schoolklas sen, de groepen vijf en zes, start de dag al om kwart over negen, waarbij volgens een zeer groot geschreven schema overdui delijk te zien valt waar en op welke tijd men dient aan te tre den. Deze groep, die zal uitko men onder de klasse B, speelt door tot om twaalf uur de win naar bekend zal zijn. Elk team speelt vier wedstrijden Waar na halve- en hele finaleplaat sen vergeven zijn Tactiek Tussen alle teams, begeleid sters en medewerkers van An tilopen in zit een cluppie de tactiek door te nemen in geval de finale bereikt zal worden. Voor het BI team van 't Ronde is het dubben, hebben ze wel of hebben ze niet de finale be reikt? De zaken staan er min netjes voor, één wedstrijd ge wonnen, twee verloren en één gelijk gespeeld. Het echte zweten begint dus nu pas Wouter, Jeroen, Wendy, Arda en Thorben willen tussendoor de pers wel even te woord staan, maar de aandacht is er niet echt bij. Ondanks de zenuwen wordt de sfeer door deze spelers goed bevonden De door de midden stand, een supermarkt op de Biezenkamp, aangeboden cho colademelk wordt volgens een precies uitgedokterd schema rondgedeeld. „Het is hartstik ke gezellig In sommige teams zitten vriendjes", vertelt Wouter, die ervan verzekerd wil zijn dat alle namen van zijn teamgenoten genoemd zullen worden. Thomas, Tom, Nadia, Leonie en Leonie, zoals de an dere korfballers van het BI team blijken te heten, voegen zich even later bij hun teammaatjes. Net op tijd om te horen te krijgen dat zij niet genoeg wedstrijden ge wonnen hebben voor een kans op een finaleplaats. Even barsten de protesten los, en het ongeloof is akelig duidelijk van de rode gezichten af te lezen. De 'shit's' zijn niet van de lucht, maar als de reali teit tot de spelers doordringt, en ze begrijpen dat hun team net één wedstrijd teveel heeft verloren, overwint de sporti viteit Een klein beetje Want het blijft natuurlijk heel erg jammer De herkansing ligt nog wat ver weg, maar wat is nou eigenlijk een jaar. De Bongerd Dat een jaar heel veel ver schil kan maken bleek echter wel voor een andere mededin ger. Het viel al direct op bij het lezen van het boek ter ere van het schoolkorfbaltoernooi. Een nieuwe naam, WA, stond ver meld op het wedstrijdschema. Navraag leerde dat onder deze naam spelers van 'De Bongerd' werden bedoelt, de winnaars van vorig jaar Voor basisschool De Bon gerd had het korfbaltoernooi, wat eigenlijk een verdediging van de titel 'schoolkorfbal- kampioen' had moeten worden een naar bijsmaakje. Volgens de mede zeggenschapsraad van De Bongerd was er dit jaar geen tijd en begeleiding om de leer lingen deel te laten nemen aan het toernooi. Anneke van Woerkom, moeder van kinde ren op deze school, vond de maatregel onaanvaardbaar Van Woerkom. „Voor de kinde ren van groep acht was het best moeilijk, de onzekerheid over wel of niet spelen Vooral als je kampioen bent geworden, dat motiveert natuurlijk. Het vreemde van het verhaal is dat ik in een eerder stadium de schoolleiding mijn hulp had aangeboden voor de voorberei dingen en het eigenlijke toer nooi, maar daar werd geen ge hoor aan gegeven. Op eigen initiatief is toen een team van de Bongerd ingeschreven, al leen nu onder de naam WA, wat staat voor Vrienden Van Antilopen." Het team werd dit jaar geen kampioen, maar ein digde op de toch zeer verdien stelijke derde plaats. Van Woerkom. „Het is wel leuk, nu kunnen ze dus iets mee naar school nemen, en kan iedereen het zien." Dat bij kinderen de stem ming, zelfs tijdens een wed strijd, vriendschappelijk kan zijn, trekt de zaak weer in ba lans. Twee dames van twee ver schillende ploegen staan in een verdedigende positie, waarbij de één de ander afschermt met ge bruik van de uitgestrekte ar men Het gekeuvel van de beide speelsters, waarbij hardop ge giecheld wordt, maakt duide lijk dat van de nood een deugd De kinderen hadden veel supporters meegebracht die hen luid keels aanmoedigden Deze toeschouwer heeft zijn aanmoedi- ginqskreet op een laken vereeuwigd, (foto: Hans Verhorst) wordt gemaakt. De dames ma ken een gezellig praatje terwijl de wedstrijd ge woon verder gaat Rond half één wordt, na de finale, de verdeling van de plaatsen duidelijk. In de klasse B blijkt De Heerd BI de beste, zij verdienen met recht de titel Kampioen Schoolkorfbal 1993, op de voet gevolg door 't Ronde B3 op een mooie tweede plaats Organisatie Dat deze happening een strenge organisatie vergt moge duidelijk zijn. Als oude rot in het vak, maar vers als organi sator, is dit jaar Ger Kalden berg belast met het goed laten verlopen van de dag. In navol ging van Rob Dirks, die de or ganisatie de afgelopen tien jaar voor zijn rekening nam, mag Kaldenberg zich buigen over het wedstrijdschema Ondanks de telkens afgeleide blik in zijn ogen en het conse quent vragen om eem herha ling van de gestelde vraag, heeft Ger tijd Al jarenlang verbonden met de korfbalsport blijkt Ger zelf de sport niet meer te beoefe nen. Kaldenberg „Mede door een blessure speel ik zelf niet meer Ik geef wel trainingen en ik ben als arts verbonden aan het Koninklijk Nederlands Korfbalverbond Ik reis soms de hele wereld over voor korfbaltoernooien. De voorbereidingen voor het schooltoernooi lijken gigan tisch maar eerlijk gezegd is dat relatief. Rob Dirks heeft een perfect lopend draaiboek na gelaten, en dat werkt prima." Alles loopt ogenschijnlijk volgens plan. Zelfs een coach, die het niet eens is met een ge nomen beslissing van de scheidsrechter en met veel ka baal zijn ongenoegen spuit, wordt op correcte en doortas tende wijze terecht gewezen. Terug op de bank vertelt Kal denberg verder- „Als dank voor de bewezen diensten van Rob Dirks draagt de wisselbeker vanaf nu zijn naam, met dien verstande dat er een kleine en een grote Dirksbokaal is. De voorbereidingen starten eigenlijk al in juni, als diverse leden van onze vereniging op de scholen trainingen gaan verzorgen Eerlijk is eerlijk, het is wel ontzettend leuk om te doen En Dirks kan nu einde lijk de kerstdagen eens rustig in familiekring doorbrengen" Betrekkelijk De rust voor Dirks blijkt zeer betrekkelijk, want op het einde van de dag mag hij zelf de beker overhandigen en de speeche afsteken voor de win nende ploeg. De wedstrijd om de derde en vierde plaats werd gespeeld tussen VVA en De Klimrakker, die door WA ge wonnen werd. De echte finale was toch, on danks alle spannende en ener verende wedstrijden van alle andere kinderen op deze dag, de wedstrijd De Heerd Al ver sus Gereformeerde basisschool Al. Een echt klapstuk als af sluiter van deze dag. Na de twee maal tien minuten was de stand 1-1 Volgens het wed strijdreglement dus tijd voor de strafworpen Hierbij geldt dat wie scoort wint, er wordt dus om en om geworpen. Direct de eerste worp was raak, maar dat gold ook voor de Gerefor meerde basisschool, zodat de stand wederom gelijk bleef. Het koste de heren en dames negen strafworpen, waarbij de spanning te snijden was, totdat de Gereformeerde basisschool in de gelijkmakende beurt wel scoorde. Adri van Leeuwen be nutte de beslissende strafworp en kreeg daarmee de felicita ties van haar hele team en alle aanhang op de tribune. Voor de hardwerkende scheidsrechters, medewerkers en alle andere helpers was de tijd van rusten nog ver, de be zems moesten nog door de zaal heen, maar zelfs dat gebeurde met veel animo en met vele hel pende handen. Annelies Heuvelink Het zit er op. Maandag werd het door korfbalvereniging Antilopen goed georganiseerde schoolkorfbaltoernooi ge speeld. Voor tweehonderd tachtig kinderen startte de kerstvakantie hierna pas echt. Als beloning kregen beide win naars uit de twee verschillende leeftijdscategorieën de Rob Dirks-bokaal, uitgereikt en worden beide teams uitgezon den naar het provinciaal kam pioenschap in juni 1994. Om twaalf uur werd het kampioen schap bij de groepen vijf en zes bevochten tussen de Heerd BI en 't Ronde B3. De zinderende A-finale later op de dag, waar bij de Gereformeerde Basisschool via strafworpen de overwinning afdwong van de Heerd Al, mocht er ook wezen. Aan dit jaarlijks terugkerend toernooi namen negen Leus- dense basisscholen deel. Plaats van handeling was sporthal De Korf. Vele leden van korfbalclub Antilopen hebben zich voor deze dag volledig ingezet. Dit bleek wel uit het feit dat voor LEUSDEN - Jaap van Tuyll mag zich de winterko ning noemen bij Schaak Ver eniging Leusden. Hij staat fier aan kop in de competitie en heeft, als hij voor één par tij via arbitrage gelijk krijgt, ook in de bondscompetitie nog alle partijen gewonnen. Op de laatste speelavond in 1993 waren 22 spelers actief, in partijen waarbij zich op nieuw bloedstollende tafe relen voordeden. Vincent van de Bilt kon een afgebroken bondspartij in vijf minuten afhandelen. Zodra de schaakklokken in gang worden gezet pleegt het muisstil te worden in de speelzaal van de schaakver eniging Het tikken van de klok versterkt een zekere ge ladenheid, spelers fluisteren onderling hoogstens een 'wat wil je drinken?' Na een uurtje spelen afgelopen donderdag werd de gespannen stilte abrupt verbroken door een hartverscheurende en rust- verstorende kreet: „Nee tochDit KAN toch niet waar zijn?" Dick van Ooik speelde te gen Shehu. Laatstgenoemde is een nieuwe clubspeler die zeker wat in zijn mars heeft, maar nog op zoek is naar evenwicht Afgelopen don derdag werd hij door Dick van Ooik danig onderhanden genomen en opgave moest wel heel dicht bij zijn Maar tegen een soort wanhoops- aanval van Shehu liet Dick van Ooik zo maar mat-in-één toe. Even later, een paar bor den verder, deed zich een soortgelijke situatie voor, hoewel de reacties duidelijk meer ingetogen waren Hier was het Wim Hubert die pro fiteerde van een blunder in het eindspel van Halil. Wim Hubert heeft zelf al heel wat partijen in het eindspel weg gegeven, maar de laatste tijd begint hij echter regelmatig te scoren. Dit keer kon bij eens profiteren van een soort fout die hij zelf in eerdere partijen regelmatig gemaakt had Promotie/degradatie André Rietveld kreeg in zijn strijd te doen met club kampioen Shahrizadeh Aangezien André daartegen niets in te brengen had zal hij in 1994 moeten beginnen met winst om niet naar de derde groep terug te zakken Joop van de Tang kon zijn promo tiepogingen nog geen ge stalte geven. Tegen de jonge Hclmer Helmers was hij niet opgewassen. Berry Beijer lijkt onder tussen bezig met een serieuze poging de kopgroep te berei ken Nu was het weer Peter Weygertze die voor de broek kreeg. Laatstgenoemde op zijn beurt is weer heel dicht bij degradatie. Mogelijk ook is Henk Oosting inmiddels gedegradeerd uit de derde groep. Bij verlies tegen Cees Veenendaal is dat een feit, maar Henk Oosting noch zijn tegenstander heeft de uitslag aangemeld. Vincent van de Bilt had na de bondswedstrijd tegen Amersfoort III nog een afge broken partij openstaan Daarin had hij al een onaf wendbare matcombinatie in vijf zetten gevonden, zijn te genstander kennelijk niet. In plaats van telefonisch opge ven was deze naar Leusden gekomen. Het vervolg hoéfde echter nog geen vijf minuten te duren Komende donderdag wordt 1993 afgesloten met een snelschaakavond Waar het in 1992 toch wat had ge rommeld in de schaakvereni ging kan 1993 een harmo nieus en sportief goed verlo pen jaar worden genoemd Helaas heeft het eerste team de promotie op een haartje gemist in de laatst afgesloten competitie, maar in de breedte wordt de club steeds sterker. Geheel in lijn daar mee staar) zowel het derde en vierde team ieder bovenaan in hun klasse in de bonds competitie. De ledentoename en de extra trainingen zijn herkenbaar in de resultaten. Een groot verlies leed de vereniging door het overlij den deze zomer van de nog jonge Kambiz Modiri. Ook het afstaan van Joost Schaff- ner aan Amersfoort, een jong talent dat al heel vroeg hoger op gaat, betekent een gevoe lig verlies van kwaliteit Vo rig jaar was hij nog als veer tienjarige degene met de hoogste persoonlijke score in de bondscompetitie voor se nioren Hij is één uit een reeks van sterke jeugdspelers die Leusden heeft verlaten vanwege danwel studierede nen danwel hogerop scha ken Als al die spelers weer bij Leusden konden worden opgesteld dan werd al snel meegedaan in de landelijke competitie. De toename van het ledental en de verster king in de breedte moet op den duur kunnen leiden tot een versterking aan de top van de club LEUSDEN - Internationaal meester Herman Grooten gaf in december voor het tweede op een volgende jaar schaakles aan leergierige Leusdense schakers. Grooten, ondermeer oprichter van het gerenomeerde schaakweekblad 'Schaaknieuws', ging met het neusje van de zalm van Schaak Vereniging Leusden in op de geheimen van het toreneindspel en de koningsaanval. (foto: Hans Roggen)

Leusder Krant | 1993 | | pagina 7