Bekend om het soepbekertje CULTUUR Leusder Krant. Het Amersfoortse Leger des Heils bestaat honderd jaar Voensdag 29 december 1993 Pagina 9 AMERSFOORT - Het Amers- oortse Leger des Heils bestaat loriderd jaar. Het korps is pringlevend. Als ik op het Ha- ik binnenkom is er grote be- Irijvigheid. De kerkzaal wordt n gereedheid gebracht voor de erstvieringen. Vrijwilligers, oldaten, rennen af en aan. 'ragen aan kapitein Van der Hade verlengsnoeren, kcrst- ersierselen. De telefoon staat liet stil. Gedurende ons ge- prek wordt om hulp gevraagd, aad ingewonnen, worden ver aderdata afgesproken. Ie- nand die kerstpakketjes wil ondbrengen biedt zich aan. Vorige week is in De Een- loorn zowel 's morgens als 's niddags met tweehonderd nensen kerst gevierd. Dat wa- en mensen uit tehuizen, men en die alleen woonden, men- ;en die kerst wilden vieren met iet Leger des Heils. De kapi- ein benadrukt dat het niet al- een gaat om mensen die finan- ieel behoeftig zijn, maar ook >m mensen die het heerlijk vin- len om wat kontakt te hebben. Vroeger was het traditioneel »ij het Leger om een oudejaars- fsluiting te hebben Mensen :eken terug op wat het afgelo- >en jaar had gebracht Nu ïoudt het Amersfoortse Leger en nieuwjaarssamenkomst Vaarmee het Leger heel posi- ief aan het nieuwe jaar wil >eginnen. Ondanks wat er in de vereld gebeurt Niet omdat het ieger zijn hoofd in het zand wil iteken. Maar omdat het Leger ;elooft dat ook in het nieuwe aar God weer voor de mensen ;al zorgen. ïeuwfeest De uitnodigingen voor de Ceuwfeestreceptie van het Le ierzijn de deur al uit. Naar alle :ollega's van kerkelijke in- tanties, het maatschappelijk verk, het RIAGG, leveran- iers, sponsors voor de Eeuw- 'eestviering. Na de receptie op februari 1994 gaat het feest- aar voor het Leger beginnen. )p 5 februari is de korpsont- noetingsdag. Om met elkaar ntern te snuffelen in de oude loos. Hoe was dat vroeger? Toen was er bijvoorbeeld een Irumband. vlaar het Leger is meegegroeid net zijn tijd Heeft een aantal lingen die niet levensvatbaar neer zijn afgestoten. Daarvoor ;ijn andere aktiviteiten in de )laats gezet Eind mei is een belangrijk veekend voor het Amersfoort - ;e Leger. Dan treden onder an- lere de stafband uit Amster- lam en een kinderkoor uit Nij- cerk op in een 'Dank-u-wel- estival'. Om de bevolking van Amersfoort en omgeving te be lanken voor honderd jaar sup- >ort- ,,Een heel grote groep men- ;en heeft vele jaren het Leger inancieel geholpen. Of heeft néégedacht. Het festival is in )e Flint op zaterdag 28 mei. edereen heeft gratis toegang Dat klinkt wat vreemd, want lat is heel kostbaar. Maar wij lebben gezegd: 'Wij willen ie tereen bedanken. En als je wilt •edanken moet je niet zeggen laar moet je voor betalen.' We lebben een beroep gedaan op Lmersfoortse bedrijven Ik enk dat een en ander finan- ieel wel goed zal komen. Aan iet Eeuwfeest zullen mensen eker ook een steentje willen •ijdragen." Door de kerst- en nieuw- aarssfeer heen is de Eeuw- eestviering al helemaal in de andacht bij het Leger Er wor sen draaiboeken gemaakt en oorbereidingen getroffen De indelijke Leger des Heilslei- ing zal aanwezig zijn. De oorzitter van de Raad van Herken en andere kerkelijke utoriteiten zijn uitgenodigd 'radities Mevrouw N.J van der Made, ok kapitein in het Leger, is net es weken op kursus in Enge- md geweest. Daar zie je nog eel meer van het Leger van roeger, zegt ze. In Nederland ehoren de gitaarbrigades, obbyklubs, figuurzaagklubs )t het verleden. Er was een eriode van stnngbands, pop roepen, maar ook die zijn aan et verdwijnen. In Engeland Het leger des Heils bestaat binnenkort honderd jaar. (foto. Hans Verhorst worden allerlei tradities toch veel meer in ere gehouden Wat in Nederland gebleven is is heel veel aandacht voor zang en muziek Het is een zin gend marcherend Leger geble ven, maar in Andere vorm. Vroeger zag je groepjes Leger officieren en -soldaten zingend onder de lantaarnpaal. Dat ge beurt nog wel, maar minder frekwent. ,,Als we het vandaag aan de dag doen heb je ook dat mensen vragen 'Maak niet zo veel lawaai, want de kinderen slapen Het lijkt wel of er een andere tolerantie is ontstaan," aldus de kapitein. ,,Je bent aan het zoeken, maar we zijn wèl een interna tionaal Leger des Heils. Dat betekent ook dat een aantal vormen nog steeds, misschien wat moderner, aanwezig zijn. Er is een hoedje veranderd, het uniform is open. De strik be staat nog steeds. Veel vrouwen hadden vroeger een lange strik. Er zijn gedeeltelijk nieuwe hoedjes naast gekomen." Ik vraag of Engeland daar toestemming voor moet geven. „Nieuwe uniformen? Ja, dan moet het voorstel daartoe naar Engeland Dus de afstemming op belangrijke punten vindt in Engeland plaats. Daarnaast zijn er heel veel zaken die je via informeel overleg kunt afstem men ,,U vroeg ook wèt gebleven is. Zang en muziek. Verkondi ging. Een beroep op persoonlij ke keuze van mensen. De per soonlijke beleving met name ook. Wij geven veel aandacht aan een persoonlijke beleving van het geloof In onze dien sten, maar ook in de kontakten. Je kunt niet zeggen: Fijn, dat geloof is voor mij. Maar je hebt de konsekwentie om ook iets met je geloof te dóén. Daad werkelijk dus als iemand hulp nodig heeft." ,,Wij hebben vanaf het begin duidelijk het profiel neergezet: het Evangelie moet met woord en daad vormgegeven worden. Je kunt niet tegen iemand die in de ellende zit. of dagenlang niet verschoond is of niet ge geten heeft, zeggen Ga maar zitten, we gaan bidden Dat slaat niet aan. Je kunt wel bid den met hem, maar je moet eerst kijken: heeft hij voeding, een bed, een bad nodig? Daar door gaan maatschappelijk en kerkewerk van het Leger des Heils heel nauw samen. Wij staan bekend, zeg ik altijd, om onze (tweedehands)kleding en het soepbekertje voor de zwer ver op de Amsterdamse wallen of achter het Centraal Sta tion." ,,Dat is heel belangrijk werk, maar wij zijn vanaf de oor sprong een kerkelijke organi satie, die het maatschappelijk werk geïntegreerd heeft. De basis is nog steeds ons geloof in Jezus Christus. Christus voor de wereld, en wat onze stichter heeft gezegd: 'De wereld win nen voor Christus'. Dat is heel veel, de wereld. Zelfs Amers foort is veel Ik zeg altijd tegen de mensen, ook hier in de sa menkomsten. „Probeer nou maar in je eigen wereldje waar je woont, werkt, waar je vrien den zijn, in je eigen context, iets te doen. Dat is de wereld Natuurlijk zijn de wereldpro blemen niet opgelost, als wij zeggen op 1 januari gaan we een nieuw jaar met God begin nen. Maar toch wil ik dat vast houden. Anders kom je er niet meer." Relatie-armoede Een van de grote problemen is de relatie-armoede, zegt de kapitein Mensen maken moeilijker bindingen, hechten zich minder. Relaties zijn ook vaak korter Dat brengt een nieuwe problematiek met zich mee. Mensen zijn op zoek. Zwerven met zichzelf rond. „Wij geven veel aandacht aan dak- en thuislozen. Dat zijn ook mensen met een zwervend bestaan. Maar er zijn heden ten dage veel mensen die geestelijk zwerven Die met zichzelf in de knoei zitten, en daardoor niet in staat zijn om zich ergens lek ker te voelen. Ik denk, dat dat een groot probleem van deze tijd is." „Dat resulteert lang niet al tijd in psychiatrisch patiënt zijn. Heel veel mensen die ge woon wonen en werken raken in de knoei. Soms bellen men sen ons anoniem op „Ik wil eigenlijk niets zeggen, maar ik wil even praten, want ik heb niemand." Van der Made: „Vaak kunnen mensen niet met hun eigen voorganger praten omdat dat konsekwenties kan hebben. Het gaat heel vaak om mensen die wel naar een kerk gaan Kijk, bij ons heeft het geen konsekwenties. Daar naast zijn er veel mensen die bang alleen zijn. Die ouder en behoef tiger worden Maar ook jonge mensen. Ik denk dat het toch een tijd van verslavingen is: alkohol, drugs, gokken. Het experimenteren met relaties. Daardoor komen mensen met zichzelf in de knoei." „Zo'n kerstfeest van het Le ger, voor wie is dat dan7, vra gen mensen ons. Voorbehoefti- gen die geen geld hebben, en van wie water en elektriciteit zijn afgesloten? Ja, voor die groep is het ook. Maar het is eigenlijk voor iedereen. Ie mand die heel luxe woont, en zich diverse vakanties per jaar kan permitteren, kan nèt zo arm zijn als iemand die nooit op vakantie kan!" Voor iedereen Kapitein Van der Made stelt uitdrukkelijk dat het Leger voor iedereen kerk is. De kerk staat voor iedereen open, nèt als het maatschappelijk werk. De kerkgang bij het Leger is niet gekoppeld aan inkomens- of opleidingsgrenzen. „Mensen zoeken ook steeds meer hun kerk bij het Leger des Heils Ik kerk daar op zondag. Ik vind dat een plezierige ma nier Ik hoef niet meteen Heil soldaat te worden, een uniform te dragen. Vroeger had je veel meer dat iedereen meteen ge richt was op het Heilsoldaat worden, en waar mogelijk Heilsofficier Mijn vrouw en ik zijn beiden officier. De mensen die meewerken met de kerst versiering zijn Heilssoldaten. Dat zijn mensen die bij ons ker ken en die bij ons aangesloten zijn, maar geen Heilssoldaat zijn Het zijn vrijwilligers Het is een gemêleerd gezelschap „Mensen die Heilssoldaat zijn zijn bij ons ingezegend tot Heilssoldaat. Zij hebben de geloofsartikelen van het Leger des Heils onderschreven. Een officier van het Leger is opge leid om leiding te geven aan een plaatselijke afdeling van het Leger. Onze opleiding is vrij breed: kerkgeschiedenis, bij belkennis, pastoraat, ge- sprekstraining „Mijn vrouw en ik, wij zijn nu tien jaar. officier, zijn be gonnen in een tehuis in Hilver sum voor kinderen van drugs verslaafde ouders. Daarna hebben we vier jaar gewerkt op de Amsterdamse wallen. En toen zijn we hiernaartoe be noemd. De Nederlandse com mandant van het Leger bepaalt met zijn adviseurs waar een officier gaat werken, dat wordt voor een groot deel bepaald door je vooropleiding, je vaar digheden, je kennis, en door dat wat je in je werk hebt laten zien Wij kiezen niet zelf onze werksoort noch onze werk plek Dat kan in zo'n grote or ganisatie niet anders." De mensen van het Leger zijn flexibel. Ze houden van de ontmoeting met de meest uit eenlopende mensen. Ook in Amersfoort Al honderd jaar. Het Eeuwfeest kan met glans en vertrouwen gevierd worden. Anco Mali

Leusder Krant | 1993 | | pagina 9