Oud Emelaar De hofstede de Eng en zijn bewoners. een ander onderzoek, in het Gemeentearchief van Barneveld een tekening uit 1907 tegen kwam van de heer Bouwheer. Hierop staan een slot en een klooster. Hendrik Bouwheer was vanaf 1869 gemeente bode van Barneveld. samen met burgemeester Nairaac heeft hij veel historische studies en opgravingen gedaan. De heer van Riemsdijk, rijksaarchivaris te Arnhem, heeft getracht om Bouwheer naar Arnhem te halen i.v.m. zijn grote kennis. De tekening moet dus goed zijn. Bij vergelijking van de tekening met een kadas- terkaart uit 1919, verkoping landgoed Stouten- burg, zijn de plaatsen herkenbaar. Klooster 385/386 en Slot 434/435. Vervolg lk ga zeker door met het onderzoek, gaarne zou ik informatie ontvangen. Liefhebbers van moeilijke klussen beveel ik een studie aan naar de kastelen Groot Sandbrink. Honthorst, Bavoort, het Veentje en Ooyevaarshorst. A.H.G. Blankenstein A.J. van Kooij Bij de goederen "Emelaar" behoorden "Oud Emelaar"., "Klein Emelaar" en het slot "Emelaar". (gesloopt en nu een boerderij). Al deze goederen kwamen in handen van Willem Bentinck in 1678, Grave van Portland, voor een bedrag van 23.756,- Bentinck was kamerheer van stadhouder Willem 111. De boerderijen werden verpacht. De pachtcon- tracten kwamen tot stand bij de norais, door tussenkomst van een gemachtigde (de rent meester). In 1680 was dat Lauwrens Spiegel. In 1695 Godert van Brinckesteyn. En in 1703 Wijnand Pannekoek. Uit een huurcontract van 4 december 1716 blijkt dat Willem Bentinck overleden is. Wijnand Pannekoek treedt nu op als gemach tigde van de executeuren van de Heer Grave van Portland. Wijnand Pannekoek werd opgevolgd door zijn neef (oomzegger) Cornelis Pannekoek. In het huurcontract van 15 januari 1723 treed Cornelis Pannekoek op als gemachtigde van de Heer Samuel van Schagen, advocaat voor de Hove van Justitie van Holland. Samuel van Schagen was voogd over de minderjarige kin deren uit het tweede huwelijk van Willem Bentinck. Cornelis Pannekoek (hij was ook secretaris van de Ambachtsheerlijkheid Stoutenburg) komt het laatst voor in het huurcontract van 17 okto ber 1783. In die tijd, of kort daarna, werden de goederen "Emelaar" verkocht aan J. Bottenhove. In 1802 verkocht hij het goed "Emelaar" aan Baron Heylman voor 20.000,-, toen ambachtsheer van Stoutenburg. Hij was gehuwd met Lucia Theresia van Lielaar. In 1833 kwamen "Groot Emelaar", "Oud- Emelaar" en het slot "Emelaar" (toen en nu een boerderijtje) in handen van Anthony Luden, die de Ambachtsheerlijkheid Stoutenburg bezat. ("Klein Emelaar" was al in 1704 verkocht). In 1919 werden de "Emelaars" en de verdere bezittingen door de nazaten van Anthony Luden publiek geveild, en raakten in verschil lende particulieren handen. Pachters van "Oud Emelaar" tot ca. 1800 waren: Aert Elbertzen van 1680 tot ca. 1700. Gijsbert Jansen en Annetje Willems, echtelie den, van 1700 tot 1711. Tussen 1711 en 1716 is Gijssbert Jansen over- leden, zijn weduwe hertrouwt met Tijmen Gerritsen. Zij zijn pachters geweest tot 1738. De volgende gebruikers waren Willem Gerritzen Knoppert en zijn vrouw Hendrikje Everts. In 1748 zijn het Hendrik Reijertzen en Mechteld Frederiks. Na het overlijden van Hendrik Reijertzen her- touwt Mechteld met Hannes Willemze Brom. Deze is huurder tot 1799. Het huurcontract van 27 januari 1799 vermeld als huurder Gerrit Willemzen Leyenhorst, gehuwd met Neeltje van Doorn. Geschreven voor Monumentendag 9 september 1988. Ing. C.J. Schothorst Inleiding De publicaties van Verduin betreffende de be- schijving van oude boerderijen in Leusden en Stoutenburg was voor mij aanleiding om het een en ander mee te delen omtrent de bewoners van een bepaald erf in Stoutenburg nl. van de Eng.(l) Uit mijn genealogisch onderzoek naar de her komst van het geslacht Schothorst blijkt dat een van mijn voorvaderen zich eind 18de eeuw Oud-Emelaar, 1988. Foto: M. Vroon-Roubos

Leusden Toen | 1995 | | pagina 10