Boekbespreking 4,51 1808 aan zijn zwagers Willem Thomassen van den Hoven wonende op de Hoef op Hoogland (getrouwd met Stijntje Schothorst), aan Jan Schothorst wonende op de Eng en aan Willem Hartman wonende in Stoutenburg (getrouwd met Peternel Schothorst), ieder voor 1/3 part. Van Ommerens Daatselaar was 36 mrg. groot en werd verkocht voor 5800 gld. Het was toen in gebruik bij Hendrik Jansz. Kok. In het daarop volgende jaar koopt hij het erf Groot Daatselaar voor 7000 gld. Vervolgens draagt hij het erf de Geer onder Hoogland over aan zijn broer Hendrik tegen een som van 3900 gld. met een interest van 4,5%. Het bestaat uit een boerenbehuizing met schaapshok, 2 ber gen, bakhuis en 21 mrg. bouw- en weiland, bossen en heggen aan de Heisteeg. Jan Cornelisz Schothorst Jan gedoopt te Stoutenburg 1-11-1776, over leed aldaar 16-8-1821, volgde zijn vader op de Eng op. Hij trouwt te Nijkerk 26-2-1813 met Maria van Daatselaar gedoopt te Nijkerk 19-8-1783 en overleden Stoutenburg 13-8- 1818, dochter van Cors Hendrikse van Daatselaar en Aaltje Lammers, wonende op Sligtenhorst onder Nijkerk. Uit dit huwelijk zijn 2 zoons geboren, nl. Corrnelis en Cors. Laats genoemde is op 23 jarige leeftijd onge huwd op Hoogland overleden. Zijn zoon Cornleis werd zijn opvolger op de Eng. Cornelis Jasz Schothorst Cornelis geboren Stoutenburg 8-2-1814, overleden aldaar 12-11-1871, trouwt te Hooglaand 15-1-1841 met Jannetje van 't Klooster, geb. Hoogland 10-3-1814 en verle den Stoutenburg 7-2-1893, dochter van Gerbrand van 't Kloos-ter en Teunisje van Roomen. Uit dit huwelijk werden 12 kinderen geboren waarvan er 5 op zeer jonge leeftijd zijn overleden. Cornelis koopt in 1867 op een openbare ver koping de hofstede de Oude Gort. Na zijn overlijden en van zijn oudste dochter maria (getrouwd met Floris Hartman) in 1871 vindt er een boedelscheiding plaats. Het onroerende goed bestaat uit: 1 De Hofstede de Eng met schuur, loods, bak huis, 3 vijfroerige bergen voor hooi en koren, bouw- en weiland, boomgaard, heide, bos en lanen, totaal 27 ha. 2 De hofstede de Oude Gort met schuur, tuin, bouw- en weiland, totaal 7 ha. 3 wei- en hooiland in de polder Nederzeldert op Hoogland, totaalca. 10 ha. De veestapel bestaat uit: 31 stuks hornvee, 2 paarden, 7 varkens en 40 kippen. In 1886 vindt een 2de boedelscheiding plaats. Het bezit is dan als volgt verdeeld: 1 de hofstede de Eng met 15 ha. 2 de hofstede de Oude Gort met 13 ha. 3 Weiland in Nederzeldert met ca. 10 ha. 4 Bouw- en wilanden huizen gelegen onder Stoutenburg met 14 ha. 5 Huis met perceel bouwland en heide onder Stoutenburg met 1 ha. De totale oppervlakte bedraagt 53 ha. Hierbij verkrijgt de moeder Jannetje van 't Klooster het land in Nederzeldert. Na haar overlijden in 1893 wordt dit bezit publiekelijk verkocht. Hendrik Wouters afkomstig van Nijkerk en in 1886 getrouwd met de jongste dochter Geertje Schothorst koopt hiervan ca. 4 ha. Dit echtpaar krijgt in 1886 de hostede Eng. De Oude Gort wordt aan Gerbert of Gerbrand Schothorst in 1878 hertrouwd met Ernesta (Nies) van Eijden, toegewezen. Een andere dochter getrouwd in 1880 met Willem van den Heuvel afkomstig van Hoogl and, nl. Mijntje Schothorst krijgt het overige bezit in Stoutenburg met een oppervlakte van 15 ha. Wegens financiële problemen verkopen zij dit bezit in 1895 en vertrekken naar Hoogland. Ook Hendrik Wouters heeft zich niet op de Eng kunnen handhaven. Hij ver koopt de hofstede in 1899 aan Lambertus Huurdeman. Sindsdien is de Eng al 3 genera ties tot heden toe in het bezit van het geslacht Huurdeman. De oudste zoon Jan Schothorst, in 1871 getrouwd met Bartha van den Hengel, was sinds zijn huwelijk landbouwer op de Oude Gort. Zij vertrokken in 1874 naar de boerderij Groot Espeet in het buurtschap Esveld onder Barnveld en van daar in 1878 naar Hoogland. Vervolgens vestigden zij zich in 1888 in Austerlitz onder Zeist. De 3de zoon Cors Schothorst in 1886 hertrouwd met Weympje Voskuilen kwam op de hofstede de Kleine Pol in Leusbroek te wonen. Hier leeft en werkt intussen een 4de generatie Schothorst. Noten 1 J. Verduin. Historische reeks Leusden, Deell- 2, 1994 2 C.J. Schothorst. Het Amersfoortse Ge-slacht Schothorst. Gens Nostra, jaarg. XLVII, nr. 11 nov. 1992. 3 Stichting voor bodemkartering, Kaartblad 32 West Amersfoort 1966. 4 B. van Beek, H. Jacobi, M. Scharloo. Geld door de eeuwen heen. 1984. A. Ton Op weg naar 100 jaar Rabobank Leusden drs. C.G. van den Hengel en anderen Wie het boek van van den Hengel over de Leusdense Rabobank in handen krijgt, ziet een goed verzorgd werk voor zich. Het heeft een mooi hard kaft, prachtige illustraties en is maar liefst 183 pagina's, dik. De mooie foto's uit de Leusdense streek nodigen een ieder uit tot lezen. Persoonlijk was ik heel benieuwd naar een werk dat een overzicht geeft van het ont staan van een grote bankinstelling.'Zoveel boe ken zijn er over dit onderwerp nog niet ver schenen. Het leek me ook interessant te merken of en in hoeverre een landbouwgemeenschap als Hamersveld en Leusden beinvloed werden door lande lijke problemen. Van den Hengel geeft een fraai overzicht over het ontstaan van de bank als een boerenleen bank. Het was onderdeel van de boerenbond en de belangen van de boeren werden speciaal gediend. De achterliggende problemen voor de boeren worden ook besproken. Menig anekdo te of fraai verhaal gevonden in de plaatselijke notulen, worden uitgebreid verteld. Zo kunnen vele oorspronkelijke inwoners van het oude Hamersveld zich hierin herkennen. Het is wel jammer dat de bronnen voor al deze oude ver halen niet vermeld worden. Nu kan een ieder niet zelf deze leuke en soms spannende verha len nalezen in ons archief. De bank was echter geen zelfstandige onderne ming, maar een onderdeel van de Coöperatie van boerenleenbanken. Later ontwikkelde de bank zich tot handelsbank. Geregeld blijken er spanningen te bestaan tussen de belangen van de boeren en de plaatselijke bank tegenover de belangen van de grotere handelsvereniging te Utrecht. Niet altijd wordt de algemene beleids lijn gevolgd. Wel komt telkens naar voren dat Leusden geen aparte gemeente is maar een onderdeel van een groter geheel. De landelijke problemen gingen hier beslist niet voorbij. De manier waarop de bank zich ontwikkelde was gelijk aan menig andere dorpsbank. De groei van boerenbank naar middenstandsbank was het gevolg van de uitbreiding van de bevolking en de ontwikkeling van de welvaart na de oor log. Leusden stond hierin niet alleen. Bij het lezen van dit boek was ik wel blij dat ik al behoorlijk wat afwist van de geschiedenis HISTORISCHE KR/Ay 0 HISTORISCHE KRu,

Leusden Toen | 1995 | | pagina 12