Persberichten het Heetveld. In 1712 kocht Everard van Weede den Treek. Hij veranderde veel aan de boederij en maakte er een soort lusthof van. Na een aantal verkopingen raakte het goed in 1807 in bezit van mr. Willem Hendrik de Beaufort die het maakte tot wat het nu is. Hij zorgde ook voor de aanleg van een Engelse tuin, waardoor het bos tegenover het hotel nog steeds een van de overige beplanting afwijkende karakter heeft. We volgen de Trekerweg en slaan linksaf de Heetvelderweg in. Zo komen we bij de andere hoeven van het Heetveld: De boerderij waar we "tegen op rijden" is Weilom, daarna komen Groot Loevezijn (eerste rechts). Klein Lovezijn (tweede rechts), Loeff (tweede links), Ra- vensbeek (derde links) en Groot Ravenshorst (vierde links). Het Heetveld is een van oorsprong middel eeuwse buurtschap die tot Leusden werd gerekend, maar dit Heetveld heeft door de eeuwen heen een vrij zelfstandige plaats ingenomen. De boerderijen verrezen op de rand van het zand en het veen. Loeff, dat rond 1500 Loeffs werd genoemd, is ongetwijfeld een zeer oude hoeve en werd later de naamgever van Groot Loevezijn en Klein Loevezijn, direct ten Noorden van Loeff. Het Heetveld bezat destijds een rechtstreeks kerkepad naar de kerk van Oud-Leusden, met aftakkingen naar de gebouwen van Den Treek. Ook dit doet een hoge ouderdom ver moeden. Als u de bossen aan de westkant (rechts) van de Heetvelderweg vervangen denkt door heide, krijgt u een een indruk hoe het er hier eeuwen lang heeft uitgezien. Elke boerderij had nog een eigen schaapskooi en Hoeve "Weilom Heetvelderweg" dan meestal op de grens van akkerland en heide. We maken rechtsomkeert en gaan terug tot Hotel den Treek. Direct na het weiland rechts, waar het bos begint, slaan we rechts een pad in (Bij het bordje "ruiterpad daar"). We kronkelen door het bos, even rechts en direct voor de boswachterwoning links en rijden zo richting weilanden achter het hotel. We fietsen nu een flink stuk om in de buurt van de laatste boerderijen van de Leusder- mark te komen. Bij een hek wordt de weg asfalt, wii gaan rechtdoor de brug over (Vieweg) en houden de beek links. We komen uit op de Arnhemseweg/ Geerestein- selaan (kijk uit met oversteken!) en gaan rechtsaf. Na een paar honderd meter links over de brug landgoed de Boom in. We vol gen schuin links een klinkerpad, houden na een paar honderd meter rechts aan en komen zo op de Leusbroekerweg. die we rechtsaf inslaan. De hoeven van Leusbroek Nu bevinden we ons in het gebied waar als laatste boerderijen van de mark ontstonden. In het landschap is te zien dat de boerderijen langs de Leusbroekerweg niet uit dezelfde tijd dateren als die van Hamersveld. De rich ting van de weilanden is hier Noord-Zuid, maar langs de Hamersveldseweg zijn de wei landen ontgonnen in de Oost-West richting. Dit is eigenlijk alleen nog maar goed te zien op oude topografische kaarten. Vermoedelijk is Leusbroek ontgonnen toen na 1200 overbevolking ontstond en de oude zandgronden van Oud-Leusden en het Heetveld niet meer voldoende opbrachten om de bevolking te voeden. Bekende hoeven hier waren: Vrijhoef, Burgwal, Pothsland, 't Hek, Middenbroek, Heuvel, Drift. We besluiten de tocht op één van deze oude boerderijen in het gebied: Vicariënerf. Uit de naam Vicariënerf valt op te maken dat de boerderij ooit was afgestaan ten bate van de zielerust van de schenker. Van de opbrengst van het land werd een priester onderhouden, die een altaar (in bij voorbeeld de Joriskerk te Amersfoort) bediende en missen opdroeg to.t heil van de stichter. Aan het eind van de tocht vatten we nog even samen: Tegen 1200 sloten de gebruikers van de oude zandgronden zich aaneen om hun belangen veilig te stellen tegen nieuwkomers, bijvoor beeld die op de Hamersveldse ontginningen. Deze boerderijen beschikten vanouds over voldoende wilde gronden gelegen in wat nu landgoed Den Treek is. De boerderijen lagen zoals we zagen over een royaal gebied ver spreid. De boerderijen waren gerechtigd tot het gebruik van de gemeenschappelijke gronden op de tegenwoordige Leusderheide en in Den Treek. Het landgoed was dus tot 1800 hele maal geen bos, maar landbouwgebied. De marke werd tegen het einde van de vorige eeuw opgeheven. De bezittingen werden ver deeld onder de erfgenamen van de gerechtig den. STICHTING STICHTSE GESCHIEDENIS Begin 1996 gaan er diverse cursussen op his torisch gebied in Utrecht van start, georgani seerd door de Stichting Stichtse Geschie denis in samenwerking met onder meer het Rijksarchief. Deze cursus is bedoeld voor mensen die bezig willen gaan met historisch onderzoek en daarbij gebruik willen maken van de archiefbronnen, aanwezig in het Rijksarchief te Utrecht. Het Rijksarchief beschikt over HISTORISCHE K*/v Bronnen in liet Rijksarchief

Leusden Toen | 1995 | | pagina 10