een uiteenlopende verzameling van bronnen, die in de cursus historisch worden ingeleid en toegelicht, van een aantal van de belang rijkste bronnen worden inhoud, toegangen en bruikbaarheid voor onderzoek bekeken. De cursus vindt driemaal plaats, op maandag ochtenden en maandagavonden. De eerste cursus start reeds op 8 januari. De kosten bedragen 55,- per deelnemer. Koffie en een korte syllabus zijn daarbij inbegrepen. Waarom werd tot voor kort de Russische oktoberrevolutie in november herdacht? Welke maand is bedoeld met de louwmaand? Waarom valt Pasen ieder jaar op een andere datum? Begon het jaar altijd op 1 januari? Iedereen die met geschiedenis en historisch onderzoek bezig is wordt met dit soort vra gen geconfronteerd. De chronologie of tijd rekenkunde geeft er een antwoord op. In deze cursus worden niet alleen de cultuurhis torische achtergronden van de tijdberekening belicht, maar ook praktisch inzicht verschaft in chronologische problemen waar de ama teur-historicus onvermijdelijk bij het doen van onderzoek op stuit. Er is ruime gelegen heid concrete problemen aan de docent voor te leggen. De cursus vindt plaats op 4 maan dagavonden in Utrecht en begint op 29 janu ari. De kosten zijn 75,- p.p. incl. koffie. Misschien bent U wel eens gevraagd voor het houden van een lezing. Er komen dan vragen op als: waar moet ik op letten, hoe lang ben ik aan het woord, hoeveel informa tie kan ik kwijt, gebruik ik dia's of andere illustraties. En voor velen geldt ook de onze kerheid: durf ik dat wel? In de cursus wordt aandacht besteed aan al deze aspekten. U leert te letten op houding, intonatie, mimiek, gebaren en afstand, op de doelgroep, de begrijpelijkheid, de lengte, het gebruik van media, het opbouwen van de lezing en alle zaken die er bij komen kijken. Ook het daadwerkelijk gebruiken van over headprojector, dia-apparaat en video komt aan de orde. De cursus duurt 5 dinsdagavon den en begint op 16 januari. Kosten 100,-. Voor mensen die in lokale en regionale his torische tijdschriften publiceren of dat graag willen doen, vindt in de periode februari- april 1996 een schrijfcursus plaats. In de cur sus wordt u intensief begeleid bij het schrij ven van een historisch artikel. U bewerkt eigen onderzoekmateriaal tot een artikel voor een historisch tijdschrift en tijdens dit proces krijgt u aanwijzingen over structuur, stijl, spelling, zins- en alinea-opbouw, duidelijk heid en begrijpelijkheid. De cursus neemt 5 maandagavonden in beslag en vindt bij vol doende belangstelling plaats in Utrecht. Kosten 140,-. Voor al deze cursussen kunt u meer informa tie vragen of zich opgeven bij de SSG, tel. 030-2343880. PROVINCIE UTRECHT Provincie Utrecht brengt eeuwenoude akkers in kaart. Kans op archeologische vondsten in 19 gebieden. De archeologische waarde van het merendeel van 19 geselecteerde gebieden is hoog. Het gaat om gebieden met oude akkers die in de loop der tijd niet zijn aangepast door mense lijk handelen. Onder deze bodems bevinden zich naar waarschijnlijkheid sporen van menselijke bewoning van duizenden jaren oud. Dat blijkt uit inventariserend bodemon derzoek in opdracht van de provincie Utrecht. Doel is het in kaart brengen van de archeologische waarden in de zogeheten bodembeschermingsgebieden. In de loop van het jaar wordt in een aantal gebieden veld werk verricht om de archeologische waarden nader vast te stellen. Als medio 1996 bekend is waar zich de goed bewaarde resten van oude nederzettingen bevinden, kan daarmee rekening worden gehouden bij toekomstig bodemgebruik. De provincie wil maatrege len stimuleren op vrijwillige basis. In over leg met gemeenten en grondeigenaren wordt dan bezien hoe de meest bedreigende bo dems kunnen worden beschermd. Archeologische vondsten In twee gebieden in Rhenen en Soest is nu al archeologisch veldwerk verricht. Daaruit blijkt dat de Soester Eng een hoge archeolo gische waarde heeft. Behalve een grafheuvel uit de late steentijd (5000 jaar oud) zijn nu ook aardewerk-vondsten uit de daarop vol gende perioden gedaan. De provincie zal de recente bevindingen uit het onderzoek over brengen aan de gemeente Soest, zodat de archeologische waarde van het gebied kan worden meegewogen in ruimtelijke plannen. In Rhenen is veldwerk verricht in een deel van de Laarsenberg. Dit veldwerk is nog niet afgerond. De overige (17) gebieden, waar nog geen veldwerk is gedaan, liggen in de gemeenten Amerongen, Baarn, Doorn, Leersum, Maarn, Renswoude, Woudenberg. MUSEUM CATHARIJNECONVENT UTRECHT Op 21 november 1995 is het 1300 jaar gele den dat Willibrord in de St. Pieter te Rome door Paus Sergius tot aartsbisschop van de Friezen werd gewijd. Ter gelegenheid van de herdenking van deze wijding wordt in Museum Catharijneconvent een indrukwek kende expositie gehouden van zaterdag 18 november tot en met 28 januari 1996. De openingtijden zijn di. t/m vr. 10.00-17.00 uur, za. zo. Ie en 2e Kerstdag 11.00-17.00 uur, maandag 1 januari gesloten. Tijdens de loop van deze tentoonstelling zijn op verschillende datas diverse aktriviteiten worden gehouden. De toegangsprijzen zijn: volwassenen ƒ8,-, 65+, CJP en jongeren van 6 t/m 17 jaar ƒ6,50, groepstarief ƒ6,50. Rondleidingen op aanvraag bij de afdeling Communicatie (030-231 38 35 (tussen 9.30- 12.30 uur). NIEUW TIJDSCHRIFT Alle daagse Dingen Onlangs bracht het Nederlands Centrum voor Volkscultuur het eerste nummer uit van Alledaagse Dingen. Het is een nieuwsblad met informatie over actuele ontwikkelingen op het gebied van de volkscultuur, regionale geschiedenis, folklore en volkskunst in Nederland èn Vlaanderen. Tot nu toe bestond een dergelijk platform niet en Alledaagse Dingen voorziet daardoor in een behoefte. In 1995 zal het viermaal verschijnen. Een proefabonnement kost 20,-. Informatie bij: Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Lucasbolwerk 11, 3512 EH Utrecht, tel. 030-2311 99 97. NIEUW TIJDSCHRIFT Tradities en Trends TRADITIE, Tradities en Trends is een tijd schrift over de achtergronden van het dage lijks leven. Traditie verschijnt viermaal per jaar. Het onlangs uitgekomen eerste nummer bevat artikelen over onder meer een oude strijd om de macht in het gezin, moderne vrekken in Nederland, dialecten, de laatste beenbewerkster, de culturele achtergrond van ons alfabet etc. Iedereeen volgt in het dagelijks leven tal van tradities: je eet van een bord, je begroet iemand door je rechterhand uit te steken, je viert je verjaardag. Iedereen doet het zo en niemand die daar over nadenkt, het lijkt of het nooit anders is geweest, maar wie er bij stil staat, snapt dat zulk gedrag niet aangebo ren is, maar aangeleerd. De geschiedenis van de tijd Presenteren in het openbaar Schrijven van een historisch artikel

Leusden Toen | 1995 | | pagina 11