De Ravesloot op het Heetveld 47 Jl Deze oproep is bedoeld als een stimulans in de richting van de leden om behalve als lezer, zo mogelijk, ook als schrijver actief te zijn. Er bestaat binnen het bestuur grote waarde ring voor de manier waarop de redactie er keer op keer in slaagt de lezers een aantal inte ressante, onderhoudende en voor de plaatse lijke geschiedenis waardevolle artikelen te presenteren. Maar wie een beetje dicht bij het vuur zit, weet dat zo'n bundeling van artike len niet vanzelf tot stand komt. Vanaf het begin van onze vereniging zijn mevrouw Rie Vroon-Roubos en de heer Joop Renes hier voor verantwoordelijk geweest. Nadat zij net als de vereniging hun tweede lustrum achter de rug hadden, vonden zij het tijd geworden om met het redactiewerk te stoppen. Het bestuur is hen beide bijzonder dankbaar voor de energieke en enthousiaste manier waarop zij hun taak hebben uitgevoerd. Die dank wordt hen ook wel persoonlijk gebracht, maar in deze rubriek willen we er toch niet aan voorbijgaan. Omdat voor veel van onze leden het vereni gingsblad de meest concrete band met de ver eniging is en een visitekaartje van de vereni ging, is de taak van een redactie bijzonder belangrijk. We zijn blij dat de heren Klaas Vlaanderen en Rinze ter Wal de redaktie wil len versterken, met vooral de technische taken als aandachtspunt. Mevrouw Ali Ton zal na haar verhuizing uit Leusden nog enige tijd de inhoudelijke kant behartigen en verder wordt met belangstellenden gesproken, maar op het moment dat deze copy moet worden ingele verd is daar nog niet iets concreets over te melden. Veel van onze leden waren aanwezig bij Monumentendag, Culturade of de Histori sche markt. Het bestuur was vertegenwoor digd op een contactbijeenkomst van Utrechtse historische verenigingen, georganiseerd door de Stichting Stichtse Geschiedenis. Daar ging het over de samenwerking tussen de plaatse lijke verenigingen en over de cursussen en de scholing die de SSG aan de leden van de ver enigingen kan bieden. Wanneer dat zo uit komt geven we in deze rubriek historisch nieuws door, maar wie echt up to date wil zijn zou een een abonnement op de Nieuwsbrief kunnen overwegen (tel. 030-2343880, fl 10,00 per jaar). Tot slot nog een herinnering aan de leden. Onze bibliotheek in de Schaapskooi van Groot Krakhorst is er voor iedereen. Boeken kunnen voor een maand geleend worden, voorafgaande aan de bestuursvergaderingen, elke tweede dinsdag van de maand (19.30- 20.00 uur). Mutaties ledenadministratie le halfjaar 1995 Nieuwe leden: mevr. A. Bernard Gironde 17 3831 AA Leusden A.J. Zandbelt Houtvester 10 3834 CW Leusden mevr. T. Brandsma Meidoornhof 11 3831 XR Leusden B.J. Andriessen W. v. Amersfoortstraat 46 3791 AR Achterveld H. Davelaar Heetvelderweg 5 3832 RV Leusden M. v. Santen Beemden 27 3831 GK Leusden B.W. Goosman Travertijn 41 3831 VM Leusden Beëindiging lidmaatschap: C.J. Schothorst J. Bakker Groeneweg 90 Beverhoeve 69 Renkum Leusden Ontvangen voorwerpen in 1995. Bijgewerkt t/m 28 oktober 1995 Nieuwe aanwinsten Dragers kostuums bij begrafenissen, familie A. Vrijhoef. Foto's optocht in de jaren 70, Familie A. Vrijhoef. 8 weckglazen en thermometer, Familie Huis in 't Veld. Meelschep voor veevoeding, Familie Huis in 't Veld. Profielschaaf, Familie Huis in 't Veld. Houten schaatsen, Familie Huis in 't Veld. 7 verzamelmappen 2e wereldoorlog, onbekende schenker. Diverse boekjes, onbekende schenker. Schaafmachine, riem aangedreven. Karweihoek Leusden. Dorsvlegel, Mevr. W. van Boven. Wafelijzer, Mevr. W. van Boven. Houtzaag, Mevr. W. van Boven. Gras sikkel, Mevr. W. van Boven. Houten pikhaak. Mevr. W. van Boven. Schietlood, Mevr. W. van Boven. Bietengreep, Mevr. W. van Boven. Diverse dia's Leusden, Mevr. W. van Boven. Inleiding De naam 'Ravesloot' is van oudsher aan de twee zuidelijkste boerderijen van het Heet- veld verbonden. Er kan hierbij spraakver warring optreden want beide boerderijen zijn in de geschiedenis onder een drietal namen bekend. De meest zuidelijke boerderij heette oorspronkelijk Ravesloot, maar werd ook wel Groot Ravenshorst genoemd en heet nu Groot Ravesloot. De vlak ten noorden daar van gelegen boerderij heette oorspronkelijk Graafbeek, werd later Ravensbeek en nog weer later Klein Ravesloot genoemd. Ik zal in het vervolg de oude namen hanteren: Ravesloot en Graafbeek. Volgens een eeuwenoud kaartje (afb. 1moet er ook een sloot met de naam Ravesloot zijn geweest. Een afdruk van dat kaartje is onder meer te vinden op blz.31 van het boekje van Perks: 'Den Treek, van Marke tot Land goed'! 1). Perks vermeldt op de voorgaande bladzijde dat jhr.W.H.de Beaufort heeft getracht de ligging van deze Ravesloot te identificeren, zonder tot een sluitende oplos sing te zijn gekomen, en blijft zelf het ant woord schuldig. Kort geleden heb ik een poging gewaagd - in de 10e jaargang nr. 1 van de 'Historische Kring Leusden'- om het raad sel op te lossen. Ik meende enig licht te zien HISTORISCHE KRj^, Ontvangen

Leusden Toen | 1995 | | pagina 3