maar faalde jammerlijk, zoals het vervolg weldra zal leren. De heer ir. W.H.M.Nieuwenhuis te Amstel veen heeft het probleem rond de ligging van de Ravesloot definitief uit de wereld gehol pen. De oplossing was verrassend en brengt nogal wat nasleep met zich mee. Een en ander lijkt mij van voldoende belang om er alsnog een artikeltje aan te wijden. De oplossing werd me toegezonden op een afdruk van een verkleind kadasterkaartje uit 1832. Ik heb, ter wille van de duidelijkheid, deze oplossing ingetekend op een 'blinde' kaart uit hetzelfde jaar, maar dan op een wat grotere schaal (afb.2). Alle namen op dit kaartje zijn van mijn hand. De Ravesloot blijkt ten westen van de huidige Heetvelder- weg te hebben gelegen, ter hoogte van de boerderijen Graafbeek en Ravesloot. De res tanten van de sloot en bijbehorende wal zijn met enige fantasie in de nabijgelegen bosran den terug te vinden, daar waar het bos het zuidelijk deel van de Heetvelderweg het dichtst nadert. De Kerkweg van het Heetveld lijkt recht streeks naar de kerk van Oud-Leusden te hebben gevoerd. Dat suggereert dat de (Kerk)weg naar Den Treek hiervan een late re aftakking is geweest en dat dientengevol ge Den Treek jonger moet zijn dan de oudste bebouwing op het Heetveld. Den Amers- foortschen Wech op het kaartje uit ca. 1600 bestaat nog steeds, nu in de vorm van een mul zandpad - soms nog het Telegraafpad geheten - langs de westgrens van het natuur monument. De gebouwtjes op deze kaart zijn géén boerderijen, maar schaapskooien. Deze werden vaak op de grens van de hei en de akkers gebouwd. De zuidgrens, bij het Heijschooter Velt, is deels gestippeld en deels getrokken. Dit kan louter toeval zijn, maar ik sluit niet uit dat de tekenaar hiermee een bedoeling heeft gehad en kom hier nog op terug. De Ravesloot werd vergezeld van een Ravewal (Perks, pag.29 en 30). Het lijkt me waarschijnlijk dat deze sloot met wal het water van de oosthelling van de Utrechtse Heuvelrug moest opvangen. Er ligt ter plaat se oud moeras veen. Dat water moest vervol gens naar de lager gelegen Grift worden afgevoerd, die op zijn beurt weer op de Luntersebeek loosde. De hierna te bespreken Oude Heygraaf kan hierbij een belangrijke rol hebben gespeeld. Een soortgelijke kon- struktie ben ik in Stoutenburg tegengeko men, in de vorm van het Schotse (=dwars) dijkje. Een citaat betreffende de aanleg van dat Schotsedijkje: 'dat uit de zelve Meente aldaer seer moerassig zijnde, is gegraven de sloot in de wijte van omtrent 12 voeten, waer mede de Dijck is gemaeckt off verhoogt wor den, omme daer mede te stuiten het water coment vant voors. Erff Emelaer'...(2). Het erf Emelaar ligt duidelijk hoger dan de voormalige Meent. Het opgevangen water werd vervolgens op de nabijgelegen Haar- beek geloosd. Het vrij kostbare kaartje zal ongetwijfeld met een eigendoms- kwestie of grenskwestie van doen hebben gehad. Zowel bij Perks (pag.60) als bij Van Iterson (3) vinden we meldingen over de familie Van Amerongen, welke fami lie wederrechtelijk grote stukken van de meent of markegronden van de Leusderberg t. O 'I 4Ï «4^ i a 5A .t 'tvL cc I)e oplossing van dhr.Nieuwenhuis Enkele bijzonderheden op het oude kaartje (afb.l). Het doel van de Ravesloot Het doel van het kaartje /V'tr 4 v V x AhïX - 'V M Je/to ter A/oc/etco Afb. 1 DE KAART MET DE RAVESLOOT (Archief Mark Leusderberg, Rijksarchief Utrecht, inv.nr.40 F). Er zijn ter verduidelijking een aantal verklaringen bijgeschreven op de ondergrond van het oude kaartje.

Leusden Toen | 1995 | | pagina 4