st) in gebruik had genomen. Er is sprake van 40 morgen, zeg maar zo'n slordige 35 ha of bun der! Ook had men eigenmachtig een 'Karrewech' met een hek afgesloten. De blaffaards van oudschilden - oude belasting- registers (4) - laten zien dat genoemde fami lie rond 1600 eigenaar was van de de erven Graafbeek en Ravesloot. De conclusie lijkt gewettigd dat het kaartje naar aanleiding van deze aangravingen werd getekend en dat de tekenaar wilde aangeven dat de Ravesloot hier vanouds de grens tussen de meent en de twee erven heeft gevormd. Dat de 'Karre wech' op het kaartje 'den Amersfoortschen Wech' werd genoemd, maak al heel weinig uit. Men was vroeger met de naamgeving zelden consequent. Bij de meer noordelijk gelegen erven op het Heetveld lag de grens veel westelijker, langs genoemde Amersfoortschen Wech. Een en ander wordt nog duidelijker als we straks enkele oude grensomschrijvingen van de markegronden nader bekijken. Het kaartje zal waarschijnlijk in opdracht van de marke genoten zijn getekend, om sterk te staan in hun aanklacht tegen de gerenommeerde familie. De tekenaar heeft zich er niet met een Jantje van Leiden afgemaakt want het kaartje is van ongewoon hoge kwaliteit. De grenzen van de marke Zowel Perks als Van Iterson geven grensom schrijvingen van de Leusder marke. Ik volg Perks (blz.29) met een omschrijving uit 1594. De tussen haakjes geplaatste opmer kingen zijn van mijn hand: - Annotatie van het Leusdervelt de marke). Het Leusdervelt begint aan den Dyeffwech de Diefweg, destijds de noordelijkste weg van Leusden. Deze weg liep van oost naar west over het terrein van de voormalige Juliana van Stolbergkazerne, richting Von delplein) opstreckende ter galchwert de Galgeberg, iets zuidelijk van de ingang van ziekenhuis De Lichtenberg) over de Loop- bergen ende soe door den Nort de lan derijen van het erf Nort, nu Vlooswijk gehe ten) ende voirt tusschen beyde de Sant-bos- schen daer over den Swerten berch of Vosberch Vosseberg) in de Striloo de zuidwesthoek van Leusden, nabij Soester- berg) toe ende vandaer weder kerende (met een hoek) langens het Heynschoter velt (zie ook afb.2) over de Schouschen hoevel de klim achter hotel Bergzicht alias Aart Jansen) benevens de Woudenberchsche meente ende di oude Heygrave tot op de Rave sloot, voorts langens dieselfde opclim- mende verbij sommige eynge akker) lan den aldaer gelegen ende bij Loveseyn het huidige Loeveseijn) Treeck, Oyevaershorst etc. den Bavoord toe, van Bavoord langens de vesteynge ende vrijheyt van Amers foort (het buitengebied van Amersfoort) weder aan de Dyffwech toe. - (Dat vraagteken achter 'vesteynge' kan den kelijk verdwijnen. Ik ben dit woord, zij het in afwijkende spellingen zoals westeynge en woesteijnge, herhaaldelijk tegengekomen. Het betrof dan steevast stukken land in het noorden van het voormalige Leusden, ooste lijk van het huidige Borneoplein. De huidige Woestijgerweg heeft hieraan zijn naam te danken. Ik zie in deze woeste eynge ver woeste eng- of akkergronden. Het is bekend dat reeds rond 1200 percelen bouwland in het noorden van Leusden door uitputting en onderstuiving verloren zijn gegaan. Meestal werden zulke stukken grond bebost; de oude re 'blaffaards van oudschilden'- 16e en 17e eeuw - geven hiervan ettelijke voorbeelden). Afb.2 DE OPLOSSING VAN DHR.IR.W.H.M.NIEUWENHUIS. Als ondergrond is een 'blinde' kadasterkaart uit 1832 gebruikt. HISTORISCHE KR/A/ Afb.3 DE OUDE- EN DE WOUDENBERG- SE HEYGRAAF. Het koortje loot zien dot de Oude Heygroaf rechttoe-rechtaan loopt en dat de Woudenbergse Heygroaf hierop haaks uit komt. We wisten tot voor kort niet dat de watergang tussen het Treekenneertje en de Grift vroeger de Oude Heygraaf werd genoemd.

Leusden Toen | 1995 | | pagina 5