Fietstocht langs de boerderijen van de Marke van de Leusderberg Monumentendag 1995 Zo dichtte Pieter Pijpers in 1803, maar zoals dat wel vaker gaat, heeft de overle vering het kerkje van Leusden te oud ver klaard. Wel staat vast dat de bewoning rond de toren ver teruggaat. Uit opgravin gen in de jaren tachtig bleek, dat dit gebied al vanaf het begin van de jaartel ling bewoond was. Dit kunt u lezen op een bord bij de ingang van restaurant Oud- Leusden. Lisiduna In de tijd van Karei de Grote werd de neder zetting Lisiduna genoemd. Karei schonk de nederzetting aan de kerk te Utrecht, wat het latere bisschoppelijk bezit in onze streken verklaart. De nederzetting bereikte vóór het jaar 1200 haar hoogtepunt, na die tijd werd Amersfoort de vooraanstaande plaats in onze streken. Vanwaar die achteruitgang? De boe ren deden het onbewust zelf. Om goede landbouwgronden te krijgen moesten zij de bossen kappen. Daardoor kwam er stuifzand met alle gevolgen daarvan. De marke Natuurlijk bleven er boerderijen bestaan en een aantal daarvan vormde de marke van de Leusderberg. Zo'n marke is een gemeen schap van bewoners van hoeven, die ont stond omdat zij hun rechten op een stuk grond wilden veilig stellen tegen concurren tie. In de twaalfde en dertiende eeuw gebeur de dit veel, overal in Europa. De hoevenaars maakten samen gebruik van de gemeen schappelijke "wilde gronden". In Leusden hadden zij het recht "te plaggen, te pluijsen, heijen, meijen, weijen 't sij mit schapen als andere beesten" pluijsen is met plaggen een aarden wal maken en die geleidelijk vullen met mest /heijen is het maaien van heide, dat maaisel werd o.a. als ruwvoer voor schapen en vee gebruikt). Men spreekt traditioneel over de 26 hoeven van de Leusderberg, maar in werkelijkheid schommelde het aantal gerechtigde boerde rijen. Het markegebied strekte zich uit over het tegenwoordige landgoed Den Treek en de Leusderheide, plus delen van Amersfoort. De boerderijen lagen in vier gebieden gecon centreerd. De ligging bepaalt onze fietsroute. Nog eeuwen lang was het te merken dat de boeren op oorspronkelijk bisschoppelijk bezit leefden. De rentmeester van de bis schop riep vaak "die van Leusden" op om vrachten te rijden, zoals haver naar Utrecht en bier van Amersfoort naar Rhenen. Het betrof dus vervoer van levensmiddelen naar bisschoppelijke residenties. Later werd deze verplichting afgekocht onder de naam paard- jesgeld. Op een gegeven moment begrepen weinigen meer waarvoor dit betaald werd. HISTORISCHE 'k smeek it zeg ons Leusdenaar! Stichtte Willibrordus daar, Midden in uw korenschooven Zelf dit kerkje om te looven? Stond daarin zijn eerste altaar Op de Nederlansche gronden Hoeve "Vlooswijk" Oud-Leusden Hoeve "Ooievaarshorst", Ooievaarshorstenveg.

Leusden Toen | 1995 | | pagina 8