Vlooswijk De oudste groep lag dicht bij de nederzetting Lisiduna, vlakbij het tegenwoordige restau rant en de toren. Vlooswijk is als enige boer derij overgebleven, natuurlijk in latere vorm. De oudste delen dateren uit de 18de eeuw. De andere boerderijen lagen in het tegen woordige Amersfoort, ongeveer waar nu de Albert Heijn supermarkt aan de Leusderweg is. (Dit gebied hoorde tot 1917 bij Leusden, terwijl Amersfoort een punt Leusden tot aan Bavoort bezat.) In Amersfoort is niets over gebleven, dus we fietsen daar niet heen. We beginnen onze fietstocht bij de Toren van Oud-Leusden en de daarnaast gelegen boer derij Vlooswijk. Vanaf Vlooswijk terugfiet- sen naar de Dodeweg. en rechtsaf over de snelweg. Na begraafplaats Rusthof het eerste fietspad rechtsaf (paddestoel nr. 20743). eer ste fietspad linsaf (paddestoel nr. 22958). eerste fietspad rechtsaf (paddestoel nr. 20741we fietsen nu op de Paradijsweg. We blijven recht door gaan bij nr 21696 tot aan de verharde Trekerweg (nr 20704). De oude landbouwgronden langs de Heiligenbergerbeek Langs de beek -deze stroomt door de lande rijen- lagen ook boerderijen van de market op onze route zijn dat de Bruine Haar en Ooievaarshorst. Bekende andere namen zijn Bieshaar, Ruitenbeek, en Grift. Deze lagen of liggen aan de andere kant van de beek; we komen er niet langs. Van de oude boerderij Bavoort is niets meer te zien. Bij de Bruine Haar gaan we rechtsaf de Trekerweg op. passeren de onlangs tot woon huis verbouwde jongere boerderij 't Veentje en komen bij het kruispunt met de Ooievaarshorsterweg. Het jaartal 1771 op de boerderij slaat op een verbouwing of vernieuwing want de plaats zelf is vele eeuwen ouder. Ooievaarshorst was immers één van de oorspronkelijke boerderijen van de Leusdermark. Wie een klein stukje de Ooievaarshorsterweg inrijdt, ziet na een bocht de plek met de gracht, waar tot 1800 een buitenplaats is geweest. De eigenaar van Den Treek, W. de Beaufort heeft deze aangekocht, gesloopt en de materialen gebruikt bij de uitbreiding van De Treek. Zoals bij veel boerderijen het geval was, heeft de Ooievaarshorst nog een houten ach tergevel. Oorspronkelijk werden boerderijen gebouwd met wanden van gevlochten wilge tenen, besmeerd met leem dat vermengd was met fijngehakt stro of riet. Een stevige bal- kenconstructie zorgde voor de vorm. Op deze manier was een boerderij makkelijk verplaatsbaar. Later kon men door bemesting op één plaats blijven wonen, en werden lang zamerhand de wanden van steen gemaakt; de achtergevel als laatste. Op de deel zien we de balkenconstructie, vele eeuwen lang het voornaamste gedeelte van elke boerderij, gemaakt van zware eiken balken. Het is goed te zien dat de ankerbalk- constructie door het wegnemen van enige houten pennen makkelijk uit elkaar was te halen. We volgen de Trekerweg tot Hotel Den Treek. De hoeven bij het Heetveld Eeuwenlang was hier een boerderij. Wat lig ging betreft behoorde deze tot de groep aan Vicariënhof Leusbroekerweg Hoeve "Groot Zandbrink" 1938. Geheel links loop-rijwielpad. Houten afzettingspalen. Zandkarrespoor. ANWB paddestoel wegbewijzering. Hout-turfhok. Bakhuis. Boerderij. 30 liters melkbussen op rek. Postweg 2 gem. Leusden. Archief J.M.Sch.

Leusden Toen | 1995 | | pagina 9