Lijst van nieuw ingekomen boeken Jaarverslag over het verenigingsjaar 1995 87 Jf De Romaanse Kerken van Utrecht. Prof.dr.ir.Temminck Groll. Staten/Broese Ke- mink. De Heiligenberg, 10 eeuwen geschiedenis van een buitenplaats te Leusden. Doctoraal scriptie van H.J.van Hilten. Afbeeldingen bij de Heiligenberg, 10 eeuwen geschiedenis van een buitenplaats te Leus den. Doctoraal scriptie van H.J.van Hilten. Huisinghe ende hofsteden. M.W.J.de Bruijn. Stichts Historische Reeks. Uitg. Het Spectrum Utrecht, 1994. Romeinen, Friezen en Franken van Traiec- tum tot Dorestad 50 v.C. - 900 n. C. Red.W.A.van Es en W.A.M.Hessing. 2e druk, nov. 1994. Op weg naar 100 jaar Rabobank Leusden. Drs C.G.v.d.Hengel e.a. Uitg. eigen beheer Rabobank, 1994. Slagschaduwen over Nederland. W.A.Poort en Th.N.J.Hoogvliet. Uitg. Boom Ruygrok Haarlem, mei 1946. In 't voorbijgaan. Jan Verduin, jan. 1995. Terug in de tijd. G.van Leeuwen en J.Verduin, najaar 1993 Bericht van de Tweede Wereldoorlog, deel A t/m G met chronologie en literatuur. Drs.C.J.F.Stuhldreher. Geillustreerde Pers N.V. Amsterdam. Nu zijn ze op de goede weg. 50 jaar ontwikke ling Hamersveld Leusden 1945-1995. Drs.F.Lamers-Nieuwenhuis. Uitg. Historische Kring Leusden, 1995. Geerestein en zijn bewoners. Geschiedenis van Huize Geerestein in Woudenberg. Drs.Ben Olde Meierink. Uitg. Inbo architecten, 1995. De Blaffaards van Oudschilden te Stouten- burg. Jan Verduin, 1995. Oudschildgeld Leusden c.s. 1536-1806. Hamersveld, Asschat, Snorrenhoef, Donkelaar. Hist, toegangen van de Gelderse Vallei, deel 15. J.Verduin. Bureau voor Familie-Historie. Woudenberg, 1995. Amersfoort Monumentenzorg en Archeo logie. Nieuwsblad deel 1 1985-1992. Gem. Amersfoort 1993. Schouwbrieven van Leusden en Stouten- burg. Jan Verduin, 1995. De Kerk en toren van Oud-Leusden. Truus Brandsma en Jos St"over. Uitg. Gem. Leusden in samenwerking met Historische Kring Leusden. Eeuwsprongen in de Geschiedenis van Leusden. W.Bos, 1995. Kastelen en Ridderhofsteden in Utrecht. Onder redactie van drs.B.Olde Meierink e.a. Onder auspiciën van de Stichting Utrechtse Kastelen. Uitg. Matrijs Utrecht, 1995. van de Historische Kring Leusden Voor de elfde keer in het bestaan van onze ver eniging presenteert het bestuur een jaarverslag. De vereniging houdt zo haar eigen geschiede nis bij, en daarom is het goed dat iedereen er kennis van kan nemen. Want voor een histori sche vereniging is zo'n jaarlijkse kroniek toch meer dan alleen maar een door de statuten voorgeschreven verplichting. Natuurlijk was de tentoonstelling ter gelegen heid van het tienjarig bestaan een hoogtepunt. "Nu zijn we op de goede weg" was de titel van zowel de publicatie door ons bestuurslid mevrouw drs. Fea Lamers als van de expositie in de kelder van het gemeentehuis. De naoor logse ontwikkeling van het dorp Hamersveld tot het Leusden-Centrum van nu met stedelijke allures vormde het thema van beide evenemen ten. Honderden belangstellenden kwamen kij ken hoe het ter plaatse eens was geweest, of ze kwamen controleren in hoeverre hun herinne ringen nog klopten danwel wat er gekleurd is geraakt. De vereniging kwam door deze activi teiten weer eens volop in de plaatselijke belangstelling te staan en daar is het bestuur blij mee. De leden, die zich op verschillende manieren hebben ingezet, zorgden er net zo goed voor dat dit mogelijk werd, als de spon sors dat door hun materiele inbreng deden; hulde aan allen! In 1995 vroeg alles wat met het jubileum samenhing veel aandacht. Daarnaast is het vol gende te melden. Op 11 mei sprak mevrouw drs. Rianne van Hilten voor 45 aanwezigen over de geschiedenis van De Heiligenberg, een buitenplaats in Leusden. Deze lezing was oor spronkelijk gepland voor de jaarvergadering van 9 maart (25 aanwezigen), maar moest helaas één dag tevoren wegens ziekte van de spreekster worden afgelast. Omdat de vereniging indertijd betrokken was bij de start van het project dat tot het jubileum boek van de Rabobank leidde, werd voor 31 leden - op hun verzoek - het boek "Op weg naar 100 jaar Rabobank Leusden" (geschreven door ons lid C.G. van den Hengel en anderen) beschikbaar gesteld. Veel leden profiteerden eveneens tegen een gereduceerde leden-prijs van onze al genoemde eigen uitgave "Nu zijn ze op de goede weg". Naar deze publicatie bestond zoveel vraag, dat nog een extra oplage werd gemaakt. Uit de verenigingsbibliotheek kunnen leden één maal per maand boeken lenen. Helaas waren er ook teleurstellingen. Het voor nemen om alsnog een lezing te organiseren rond de TD verzetsgroep kon uiteindelijk niet gerealiseerd worden wegens enkele door het bestuur niet te voorziene factoren. Een geplan de Fietstocht (in mei te houden samen met CRL en de ENFB) werd afgelast, omdat in dezelfde periode een soortgelijk evenment was georga niseerd door de Oranjevereniging. Onbevredigend is verder het feit dat de werk groepen niet functioneren. Ook voor de leden, maar niet uitsluitend voor hen, was er tijdens de nationale monumenten dag op 9 september een speciaal programma in Leusden. In goede samenwerking met de gemeente kwam een activiteit tot stand rond de toren van Oud-Leusden en de boerderijen van de vroegere marke van de Leusderberg. Acht leden deden actief mee in de organisatie van fietstocht en bezichtiging. Onder de 136 bezoe kers was een onbekend aantal leden. Deze acti viteit resulteerde in een door de gemeente uit gegeven brochure "De kerk en toren van Oud- Leusden" van de hand van ons lid mevrouw Truus Brandsma en de heer Jos Stövcr. In het verslagjaar werden de 2 vitrines in het gemeentehuis weer in gebruik genomen voor wisseltentoonstellingen met materialen waar voor onze vereniging bemiddelt. In "Het Hamersveld" werd op 21 november een dialezing gehouden (35 aanwezigen). Steeds meer krijgt de Historische Kring Leus den een eigen plaats binnen de Lcusdense ge meenschap. Dat is te merken aan het feit dat van tijd tot tijd om advies wordt gevraagd. Zo is tijdens de concept-fase royaal gebruik ge maakt van de mogelijkheid te reageren op de gemeentelijke notitie "te kunst en cultuur". In mindere mate gebeurde hetzelfde t.a.v. de para graaf cultuurhistorie in de beleidsnota toeris me. Daarentegen kon ons aanbod om in het pro grammaboekje van de Oranjevereniging een aantal pagina's te vullen met plaatselijke herin neringen aan de oorlogsjaren helaas niet wor den gerealiseerd. Het is het bestuur niet mogelijk alle festivitei ten van bevriende verenigingen bij te wonen, jubileum HISTORISCHE K#,. lezing en interne activiteiten plaatselijke activiteiten externe activiteiten

Leusden Toen | 1996 | | pagina 13